Raadselige Roos 2015 De Schelde in kaart Struikelen in donker duister De Vliegende Hollander is een Engels verzinsel ZEELAND 9 We koesteren de Vliegende Hollander. Hoe kwam die duivelse Vanderdecken in Terneuzen terecht? e geloven zo graag. Er zijn echt Ter- neuzen- aren die het geboortehuis van kapitein Willem Vanderdecken kunnen aanwijzen. In de Noordstraat. En het spookt er, dat wil je niet we ten. Terneuzen - echt waar - is de haven van waaruit de voor niets en niemand bange VOC-kapitein Vanderdecken halverwege de 17e eeuw uitvoer. Op een paasdag, of een zondag, in elk geval op een dag dat gelovigen niet in actie ho ren te komen. Een andere versie van het verhaal wil dat Vander decken er niet in slaagde om de Kaap te ronden en uit frustratie zijn stuurman doodde. Sindsdien verbood God hem ooit nog een haven aan te doen en doolde hij over de wereldzeeën als het spookschip De Vliegende Hollan der. Altijd vol onder zeil en met open geschutspoorten. Cultuurwetenschapper Agnes Andeweg - verbonden aan de Uni versiteit Maastricht en het Univer sity College Utrecht - verdiepte zich in de geschiedenis van het spookverhaal. Waar komt het van daan, en hoe is de duivelse kapi tein in Terneuzen terechtgeko men. Ze vatte haar bevindingen samen in het zeer leesbare boekje De Vliegende Hollander en Terneu zen - Van internationaal symbool tot lokale legende. Hoe graag we ook zouden zeg gen dat het verhaal een van oor sprong Nederlandse, zelfs Zeeuw se sage is - dat klopt niet. Rond 1800 dook de spookkapitein voor het eerst op in Engelse reisverha len. Een mogelijke verklaring is dat de Engelsen tegen die tijd de hegemonie op zee van de Hollan ders definitief hadden overgeno men. Hun eeuwenoude vijand zag er nog dreigend uit, maar was niet meer dan een fantoom. Als er al een thuishaven werd vermeld, dan was dat in de mees te oude verhalen Amsterdam. Pas 'Rond 1800 dook De Vliegende Hollander op in Engelse reisverhalen. Hij zag er dreigend uit, maar was niet meer dan een fantoom' De Vliegende Hollander en Terneuzen toen de Britse schrijver Frederick Marryat (1792-1848) in zijn The Phantom Ship Terneuzen als thuis basis aanwees, kwam de Zeeuwse havenplaats in beeld. Het verhaal verscheen vanaf 1837 eerst in afle veringen. Marryat had zelf geva ren en was in 1809 bij de Engelse landing op Walcheren betrokken. Zijn schip zou langs Terneuzen gevaren en beschoten zijn. Waar schijnlijk gaf hij Vanderdecken om die reden daar een thuis. In Nederlandse vertalingen werd het spookschip vervolgens steeds Nederlandser en Zeeuwser. In zijn tijd was Marryat net zo populair als Jules Verne. Zijn Vlie gende Hollander overleefde. Me de dankzij de KLM, die aan de spooknaam een gevoel van snel heid en vooruitgang verbond. Tot op de dag van vandaag laten we Hollanders vliegen, zoals voetbal ler Robin van Persie en turner Ep- ke Zonderland. Minister Melanie Schultz van Haegen opperde be gin dit jaar om de nieuwe zee sluis van Terneuzen naar het spookschip te vernoemen. U schrijft, verhalen of ge dichten. En u wilt wel eens weten hoe goed uw pennenvruchten nou eigenlijk zijn? Doe dan mee aan de nieuwe editie van de Raadselige Roos 2015. Deze schrijfwedstrijd wordt sinds 1993 jaarlijks georganiseerd. De schrijfwedstrijd is speciaal bedoeld voor mensen die van taal houden en het leuk vinden om te schrijven. Iedereen boven de 18 jaar en die woonachtig is in of afkomstig is uit Noord-Bra bant, Gelderland, Limburg, Zee land en Nederlandstalig België kan meedoen. Drie jury's kiezen uit de ingezonden verhalen en gedichten drie winnaars. Het thema voor de nieuwe wedstrijd is: 'Onderweg'. Caert Thresoor is het Ne derlands-Belgische tijd schrift voor de geschie denis van de cartogra fie. Het pas verschenen tweede nummer van 2015 is helemaal ge wijd aan het onderzoek naar oude kaarten in België. Kees Bos (1937) uit Koudeker- ke schrijft in dit nummer over laat-middeleeuwse kaarten van het Scheldegebied. Bos was ver bonden aan lerarenopleidingen in Zeeland en Tilburg. Met land schapsarchitect Jan Willem Bosch publiceerde hij in 2008 de Landschapsatlas van Walcheren. In zijn artikel onderzoekt hij twee kaarten van rond 1500. De Oosterschelde en niet de Honte of Westerschelde was in die tijd de officiële vaarweg naar Ant werpen. De kaarten deden waar schijnlijk dienst in rechtszaken over tolheffing. Ze worden be waard in Brussel en Antwerpen. Schrijven zonder voornaam, dat is pas voornaam. F. van Dixhoorn is een van de zeldzame schrijvers van wie we niet weten hoe hij van vo ren heet. Er is weinig over hem be kend, alleen dat hij in 1948 werd geboren te Hansweert en opgroei de in Vlissingen. En dat hij fascine rende poëzie heeft gepubliceerd. In de hoop op toelichting sloeg ik een bundel Gesprekken en essays over De kunst van het dichten op. Daarin spreken alle dichters, al leen F. van Dixhoorn neemt een absoluut stilzwijgen in acht. Zijn abstracte werk is met con creet Zeeuws landschap verbon den. De reeks Jaagpad houdt ver band met het jaagpad langs het ka naal tussen Middelburg en Vlissin gen. Zijn gedichten hebben een telsysteem, 1,2,3,4, maar door gaans wordt die volgorde losgela ten. In Jaagpad krijgt dat systeem een achtergrond: 'tussen de bo men kom ik tot vier/ steeds het zelfde niet/ vergelijkbaar.' In Loodswezen I neemt de dichter ons mee naar de Vlissing- se boulevard. Vlissingen is ook het decor van Dan op de zeevaart school waarin hij varieert op de be kende Zeeuwse leus: 'ik kom bo ven'. In Takken molenwater gaan we naar Middelburg. Maar ver trouwd gebied wordt bij F. van Dixhoorn al snel onbekend ter rein. Dat bezorgt je een onbehaag lijk gevoel, hetzelfde onbehaaglij ke gevoel als wanneer een raadsel onoplosbaar blijkt. De dichter voelt vreemd ge noeg met onze verwarring mee, hij weet het evenmin. Zijn werk wijze, erkent hij ergens, berust meer 'op struikelen/ in het don ker duister' dan op doelbewuste strategie. Alsof hij zegt: heel het le ven is een ongemakkelijk raadsel, we willen er graag orde in, maar die orde is een leugen. Van Dixhoorns poëzie is aller minst steriel, neem Loodswezen I: 'wanneer je straks/ op de boulevard/ amorata tegenkomt/ doe haar dan de groeten/ van mij en zeg haar dat/ loods zwart/ weer naar zee is.' We zien hier lief de ('amorata') en afscheid, heel ons leven, met achternaam en voornaam. Je kunt flarden van het leven grijpen zonder het leven te begrijpen. ZATERDAG 1 AUGUSTUS 2015 Wij Hollanders vliegen nog steeds door Jan van Damme W Agnes Andeweg, auteur Agnes Andeweg Den Boer|De Ruiter 96 pagina's 12,50 euro Inzenden kan tot 1 oktober 2015, uitsluitend per e-mail raadseligeroos@literaircafevenray.nl door Mario Molegraaf Loodswezen I F. van Dixhoorn (1948) Jaagpad Loodswezen I Dan op de zeevaartschool Takken molenwater Robin van Persie scoort op het wereldkampioenschap 2014 met een formidabele zweefduik tegen Spanje. Hij ging de wereld over als de Flying Dutchman, foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 41