mm Kind vast in kofferbak, moeder ontkent alles 'Babymoon' is riskant als de baby zich onverwacht eerder aandient mm NIEUWS 3 Peter Langhout Reizen Nog één keer samen op vakantie vóór de baby komt. De 'babymoon' is in trek. Maar het brengt ook risico's met zich mee. Romee Deborah Athina drinkt haar melk en maakt tevreden geluid jes. Een wolk van een baby van zo'n 3.500 gram. Zusje Eva (5) geeft haar pop Sophia een denkbeel dig flesje. Eigenlijk was moeder Martine Rouw (39) pas aanstaande woensdag uitgerekend. Maar Romee werd half juni geboren op vakantie in Grieken land. „Ik was 31 weken toen we gin gen. Lekker relaxen in een luxe re sort, beetje cultuur proeven en de laatste week in Athene met vrien den." De babymoon is in trek. Sommige reisbureau's bieden zelfs speciale ba- bymoon-reizen. De reislust heeft een keerzijde. „Zeker eens per maand heb ben we een prematuurtje in het bui tenland", zegt arts Nicole Bootsma van het medische team van Euro cross Assistance. „Door de jaren heen zijn zwangeren makkelijker op reis gegaan. In het voorjaar hadden we nog een prematuurtje op de Canari- sche Eilanden. Dat kindje heeft bijna twee maanden op Tenerife gelegen. Laatst eentje in Amerika. Dat zijn ge boortes met 25 en 26 weken. Dan kom je op een neonatologische inten sive care." Martine Rouw merkt in Grieken land dat ze vocht verliest. „We bel den de verloskundige. Het leek niks. Gewoon meer afscheiding als gevolg van de hitte en het vliegen." Een paar dagen later wordt ze ziek. Echtgenoot Jaap van der Bent (39) vertrouwt het niet meer. Pas bij het derde zieken huis hebben ze de apparatuur en de kennis om een diagnose te stellen. De afscheiding blijkt vruchtwater. Rouw wordt opgenomen. „Ik bleek ook een infectie opgelopen te heb ben. Waarschijnlijk tijdens het zwem men." Van der Bent belt licht in pa niek de verzekering en Eurocross. „Kom ons halen, zei ik. Maar dat was te laat." Dr. Ivanov, de Griekse gynaeco loog, is duidelijk: 'Your child will be born in Greece'. Rouw heeft veel pijn en Van der Bent ziet steeds meer ap paratuur de verloskamer binnenko men. „Op de monitor zag ik de hart slag van de baby van 200 naar 80 da len. Niemand sprak Engels. Iemand zei iets dat op caesarea leek, een kei zersnede." Rouw, in volle barens nood, krijgt een Grieks formulier on der ogen en ze zet een kruisje bij de aangegeven plek. Van der Bent ziet een uur lang op de klok de seconden wegtikken tot de verpleegster komt. „Baby is ok, kreeg ik te horen. Wife we are working on. Een half uur later zeiden ze: We are closing wife now." Het na 33 weken geboren meisje, 2.170 gram, ligt in een couveuse aan slangetjes. De roze wolk hadden ze zich an ders voorgesteld. „Borstvoeding de den ze niet aan. Romee kreeg sonde voeding. Maar twee keer per dag mochten we een half uurtje bij haar zijn", zegt Rouw. Het duurt twee we ken voor Romee sterk genoeg is om naar huis te kunnen. Eurocross stuurt een air ambulance. In Neder land wachten nog twee weken zie kenhuis. Op 19 juli, met 37 we ken, mocht ze naar huis in Noordwijk. „Nooit hadden we gedacht dat er iets mis kon gaan. Misschien naïef. Maar de zwangerschap van Eva duurde ge woon veertig we ken." Rouw en Van der Bent kijken on danks de stress met een goed gevoel terug op de beval ling in Griekenland. „Die Griekse y/.vwr; gynaecoloog Ivanov was geweldig." Volgens dokter Bootsma van Euro cross is een vroeggeboorte in het bui tenland ingrijpend. „In Nederland is een kindje dat zo vroeg wordt gebo ren al heel heftig, maar dan heb je je familie nog die je kan steunen. In het buitenland zit je alleen met je man. En je hebt allerlei vragen over hoe dat moet met borstvoeding en kangoeroeën. Lastig als je de taal niet spreekt. Dus als het kindje stabiel is, repatriëren we, want het is natuurlijk vreselijk om weken of maanden in het buitenland te moeten blijven. In bijna alle gevallen moeten we een air ambulance charteren met een spe ciaal neonatologieteam. De kosten om dat kindje in de Verenigde Staten te halen waren bijna een ton." Exacte cijfers over het aantal vroeg geboorten tijdens de babymoon heeft Eurocross niet. „Ik heb het idee dat er meer babymoons zijn waarbij het kindje in het buitenland wordt geboren. Of er een verband is? Er is 'Zeker eens per maand hebben we een prematuurtje in het buitenland' weinig onderzoek. Maar reizen geeft stress en is vermoeiend. Of het vlie gen iets doet, is niet bekend, al is er minder zuurstof in het vliegtuig. Er wordt gezegd: als zwangere moet je gewoon alles doen. Daar kun je vraag tekens bij zetten. Bij heel veel vrou wen gaat het natuurlijk wel goed." Eurocross wijst vrouwen erop de medische zorg in het land van be stemming goed te checken van tevo ren. En te zorgen dat er een goede reisverzekering met medische dek king is. Neonatoloog René Matthijse van het Radboud UMC wordt gere geld gevraagd prematuur geboren kindjes te repatriëren. Hij waar schuwt landen waar de medische zorg niet optimaal is te mijden bij de babymoon. „Je kunt beter naar Mel bourne of San Francisco vliegen dan naar zuidelijke landen. Dan weet je dat de zorg goed is." Romee heeft als derde naam Athi na, een knipoog naar haar geboorte plaats. Voorbijgangers hoorden halver wege de middag geklop en ge schreeuw uit de kofferbak van een geparkeerde auto komen. Een eerste poging om de klep te openen mislukte, maar met wat extra gereedschap lukte het voor bijgangers alsnog. Tot hun ver bijstering zagen ze het jochie in de kofferbak liggen. „Het kindje was volledig overstuur", zegt een woordvoerder van de politie. De redders van het jochie ont fermden zich meteen over hem. Hij vertelde dat hij in de koffer bak was opgesloten. Na zo'n 20 minuten kwam de 41-jarige moeder van het ventje aanlopen. De politie heeft haar en het jongetje meegenomen voor onderzoek. Op het bureau ontkende de vrouw in alle toonaarden haar zoontje in de auto te hebben op gesloten. De politie onderzoekt nog wat er precies is gebeurd. Hoe lang de jongen in de kof ferbak heeft gezeten, is nog niet duidelijk. Volgens een woord voerder gaat het 'naar omstandig heden goed' met de 4-jarige. ZATERDAG 1 AUGUSTUS 2015 Geboren tijdens de vakantie door Ton Voermans Het geboortekaartje van Romee Deborah Athina. foto privébezit fjrrrn fflfrHW" nfónrrn ittttt&fi, Jaap van der Bent, Martine Rouw en hun kinderen Eva en Ro mee. foto Marco de Swart Nicole Bootsma arts BALK Een 4-jarig jongetje is gister middag in Balk door voorbijgan gers gered uit de kofferbak van een auto. De moeder kwam later aangewandeld, maar ontkent er iets mee te maken te hebben. 5-daagse busreis All inclusive Moezel Inclusief Verblijf in hotel Brauer op basis van all inclusive 4x ontbijt, lunch en diner, gratis drankjes in hotel (tussen 16.00 en 24.00 uur) Excursiepakket t.w.v. 35,- o.a. boottocht Moezel, Cochem, Rüdes- heim, Koblenz, Trier, Bernkastel Kues, Aken, de abdij in Maria Laach Reiscode: Vertrek in aug. en sept. BE41745 8-daaqse busreis Tirof- Brixen Inclusief Verblijf in Gasthof Brixnerwirt op basis van halfpension Grillavond of Tiroler avond Excursiepakket t.w.v. 40,- o.a. naar Rattenberg, Innsbruck, de watervallen van Krimml, Zeil am See, de Swarovski Kristallwereld, St. Johann, Kitzbühel en Kirchberg Reiscode: Vertrek van aug. t/m okt. BE39288 Boek nu voordelig de mooiste excursiereizen incl. vele extra's 10-daagse busreis Bloemenrivièra Inclusief Verblijf in hotel Minerva op basis van halfpension Overnachting op heen- en terugreis Muziekavond in het hotel Excursiepakket t.w.v. 50,- o.a. Alassio, Boottocht van Rapallo naar Portofino, Genua en Monaco o.l.v. een gids, San Remo, de markt van Finale Ligure Reiscode- Vertrek van aug. t/m okt. BE39280 Betaalbaar genieten! Vraag nu gratis de brochure aan! peterlanghout.nl of 0172-468800 advertentiecode: WEGENER31

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3