Jeugdzorg kan toe met toebedeeld budget Oesters van het Zeeuwse land PZb COLOFON Kqfka Radier is populairste drankje op 2 ZEELAND Zomer, dat is terrasjes pakken. Populaire drankjes als Radier en Liefmans variëren er nogal in prijs. COMMENTAAR De zilte kweek krijgt binnenkort een nieuwe impuls. Aan de voet van de Zeelandbrug, op het bekende be drijventerrein voor aquacultuur waar ooit de kweek van tong werd beproefd, is een oesterboerderij ge bouwd. Gevangen oesters krijgen straks zorgvuldig gekweekte al gen als voedsel. Dat is niet bijzonder. Het systeem met oester- kweekbakken in een loods is dat wel. De verwachtingen zijn hoog gespannen. De exploitant zegt een topproduct te leveren en mikt uiteindelijk op het kweken vanaf het broedsel. Zo komt de oester straks echt van het land. De winst zit 'm in de gestuurde groei van de schelpdieren en in de gecontroleerde omgeving. Pro blemen zoals met de boorslak die oesters doodt, zijn ondenkbaar. Bovendien levert de oesterboerde rij straks het hele jaar door. Het is nog wel even de vraag wat zo'n landoester doet met het imago van het zeefruit. Vooralsnog denkt de exploitant aan levering aan de betere restaurants. Voorko men moet worden, dat met de landoester hetzelfde gebeurt als met de gekweekte zalm. Die wordt minder gewaardeerd dan de wilde vis. Dit project nam een lange aanloop. Er zit veel geld in. Het kweekproces is zo goed dat zes financiers er brood in zien. Dat is opmerkelijk, want zilte kweek op land is lastig. Begin dit jaar stopte een proef met mosselen in de Wilhelminapolder. Maar de oesterboerderij lijkt wel een goede kans te maken. Het kweekproces is inmiddels zo goed dat liefst zes financiers er brood in zien T: 0118-434021 T: 0118- 434021 T: 088-0139995 Almanak De secretaresse van het notariskan toor in Zeeuws-Vlaanderen is dol op haar konijnen Plato en Kqfka. Laatst zat ze de hele dag rillend achter haar bureau. Steeds weer dacht ze aan die grote, dikke zwarte spin die ze 's mor gens in het hok van Kafka had aange troffen. Bang was ze weggerend. Toen ze 's avonds bevend poolshoogte nam, bleek Kqfka te hebben afgere kend met de spin. Hij had 'm met z'n poten verpulverd en was net begon nen hem op te peuzelen. Logisch, ze had hem 's morgens niet gevoederd. Buxusmot rukt op naar Zeeland De buxusmot is voor het eerst gesignaleerd in Zee land. In de tuin van molen De Verwachting in Tho- len trof molenaar Jan van Gorsel het beestje onlangs aan. Sinds 2007 komt de rups al in Nederland voor. De buxusmot vreet als het de kans krijgt de hele buxus kaal. En versprei ding gaat erg snel. Daarom wordt geadviseerd de rups te bestrijden. Dat kan met middelen die zijn geba seerd op de werkzame stof fen piperonylbutoxide en pyrethrinen. Zeeuwen kiezen Frankrijk en Italië Zeeuwse vakantiegangers verblijven het liefst in een vakantiehuis in Frankrijk of Italië. Dat blijkt uit on derzoek van vakantiehui- zenportal Casamundo. Bei de landen zijn goed voor meer dan 15 procent van het aantal boekingen. Oos tenrijk, Duitsland en Kroa tië maken de top-5 com pleet. Opvallend genoeg ligt de favoriete vakantiere gio van de deelnemende Zeeuwen niet in Frankrijk of Italië, maar in Oosten rijk: Tirol is nummer 1, vóór Toscane in Italië en Istrië in Kroatië. 'Vis van Job' is Held van de Smaak Job en Miranda Bout (fo to) uit Tholen zijn giste ren uitgeroepen tot Zeeuwse Helden van de Smaak. Zij mogen Zeeland vertegenwoordigen tij dens de landelijke Held van de Smaak-verkiezing. De eigenaren van visserij bedrijf'Vis van Job' heb ben volgens de vakjury on der meer met veel inzet en enthousiasme vergeten en miskende vis zoals de harder terug op de markt gebracht. Filmfestival tapt donker bier Het festival Film by the Sea heeft sinds gisteren zijn eigen bier. Film by the Sea Bier, Zeeuws Don ker is gemaakt door De Cock Meesterbrouwers te Ertvelde, waar ook het po pulaire 700 Vlissingen bier Blond is gebrouwen. Het biertje is binnenkort verkrijgbaar in Zeeuwse cafés en restaurants. Op enkele flessen is een etiket geplakt dat recht geeft op twee filmtickets voor Film by the Sea. VLISSINGEN. Een paar jaar geleden had niemand er nog van gehoord, maar nu staat Radier bij 95 pro cent van de terassen op de kaart. Dat blijkt uit het jaarlijkse terras onderzoek van horeca-adviesbu- reau Van Spronsen Partners. Ge middeld kost zo'n biertje 3,21 eu ro. In de top-5 van populaire ter rasdrankjes staan verder Lief mans, Vedett en Ice Tea Green. Het Spa'tje blijft in trek. Al gezien in de Randstad, maar nog niet tot Zeeland doorgedrongen: de terug- keer van de limonadesiroop, van trendy merken als Agroposta en Pinkyrose, die volwassen smaken als 'Dark Caramel Sea Salt' op de markt brengen. In Amsterdam, de duurste stad, kost een rondje drank gemiddeld 23,05 euro. „Daar heb ik laatst 6 eu ro voor een biertje betaald", zegt Ian Smith uit Garderen, die aan het Vlissingse Bellamypark op het terras zit. „Dat kan echt niet op el ke plek. Dan prijs je je de markt uit." Acceptabel Toch laten maar weinig men sen van de prijslijst afhangen op welk terras ze gaan zitten. „We gaan ervan uit dat de verschillen acceptabel zijn", zegt Dennis Hei- da uit Utrecht." En wat is dan ac ceptabel? „Tussen de 3 en de 5 eu ro voor een witbiertje", vindt An- ko Bakker uit Gorinchem. Doch ter Linde: „Laatst op een terras in Zoutelande betaalden we 5,50 eu ro voor een witbiertje. Niet goed koop, maar het was heerlijk weer, de bediening was vriendelijk, dan ben je bereid meer te betalen." Hoe komt dat nou eigenlijk, dat iedereen opeens Radier gaat drin ken, of - vorig jaar - prosecco? „Dat is vooral een kwestie van pro motie", weet Monique ('Mo') Vink van Grootmoeders aan de Nieuwendijk in Vlissingen. „Voor Ice Tea Green is enorm veel recla me gemaakt. Dat werkt. En verder moet zo'n zomerhit niet te hoog in alcohol zitten en een feestelijk, zonnig en fris imago hebben. Dat heeft Liefmans heel erg goed be grepen. En dan wil opeens ieder een zo'n drankje." „De Zeeuwse gemeenten blij ken jeugdzorg ruim ingekocht te hebben", concludeert Nelleke Groenewegen, directeur van stichting Intervence, het vroege re Jeugdzorg Zeeland. „We hebben de alle kinderen voor wie we zorg zochten kun nen plaatsen", zegt Groenewe gen. Dat wil niet zeggen dat er geen wachtlijsten zijn. Als een kind heel specialistische hulp be hoeft kan het even duren voor dat er plaats is. Maar dat is geen nieuw verschijnsel, zegt Groene wegen. De Volkskrant meldde giste ren dat van een aantal instellin gen voor jeugdzorg het budget voor dit jaar al op is. Dat zou te wijten zijn aan de krappe toewij zing van geld door gemeenten. Dat beeld herkent Groenewegen dus helemaal niet. De Zeeuwse gemeenten hebben voor dit jaar alle jeugdzorg gezamenlijk inge kocht. Over het budget voor vol gend jaar wordt inmiddels ge sproken. Volgens Groenewegen zullen de gemeenten voor heel specifieke zorg opnieuw collec tief een budget beschikbaar stel len. Voor zorg die lokaal kan wor den geboden ziet het er naar uit dat dit niet meer provinciebreed wordt geregeld. Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118-43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Gruijthuijsen Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland T: 0118- 434021 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Sales manager Marcel Schreur Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt een e-mail met directe toe gang tot de E-paper en een persoonlijke tegoedbon voor het ophalen van de za terdagkrant. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden O Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beel dende kunst via Beeldrecht. Voor meer informa tie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het ge bruiken van uw e-mail adres wilt intrekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Le zersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Tip? redactie@pzc.nl THOLEN DEN HAAG VLISSINGEN VLISSINGEN Hip heeft zijn prijs op terras door Ondine van der Vleuten 3,21 De gemiddelde prijs in euro's voor een Radier, hét zomerbier van 2015 volgens een onderzoek van horeca-adviesbureau Van Spronsen Partners. door Theo Giele MIDDELBURG. In de Zeeuwse jeugdzorg zijn geen nieuwe wacht lijsten ontstaan sinds de gemeen ten de verantwoordelijkheid in handen hebben gekregen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34