Al-Nusra ontvoert Syrische rebellen die door VS zijn opgeleid Hilversummer wint wedstrijd en vertelt of we links- of rechtsaf moeten NIEUWS 23 Perry Mulder (30) is doorTomTom uitgekozen als de nieuwe stem voor het navigatiesysteem. ie denkt dat Perry Mulder standaardzin ne tjes als 'sla hier rechtsaf of'neem de rotonde driekwart' zal opdreunen, heeft het mis. Mulder gaat zich helemaal uitleven als piraat, verteller uit een sprookjesbos, Casanova of toch een net te variant. Daar is de Hil versummer nog niet hele maal over uit. „Ik krijg alle vrijheid van TomTom. Ik ben alleen bang dat mijn vrienden me straks elke keer gaan bellen als ze verdwaald zijn", vertelt hij lachend. Piet Paulusma, Barry Atsma en André van Duin gingen Mulder voor. „Die zijn heel populair als routewij- zers", weet een woordvoerder van TomTom. „Nu wilden we toch ook een keer op zoek naar een stem van een gewone Nederlander, die in een navigatiesysteem terecht kan ko men." Ruim tweehonderd mensen schre ven zich in voor de verkiezing The Voice of TomTom. Uitgerekend deze Hilversummer, die naar eigen zeggen altijd al de stem van een navigatiesys teem wilde zijn, kwam uit de bus als winnaar. „Ik heb een half uur staan springen toen TomTom me belde. Te gek, heel cool", aldus een dolenthou siaste Mulder, die alles aangreep om 'Zo meisje, wij gaan een ritje maken. Hou je maar goed vast1 de meeste stemmen binnen te halen. Zijn ingesproken opname belandde razendsnel in de top tien en de jury vond zijn stem het origineelst en grappigst. „Mooie bijkomstigheid is dat hij dit altijd al ambieerde." Wat er zo bijzonder is aan zijn stem weet de acteur, regisseur en pro ducer van beroep eigenlijk niet. „Ik wilde al langer wat met mijn stem doen. Ik schreef me eerder in voor het inspreken van games, maar kwam niet veel verder. Nu heb ik een peddel om mee te roeien. Ik hou ervan om in een studio te staan en los te gaan." Donderdag worden in een stu dio opnames gemaakt. „Mijn hele familie gaat mee om te helpen mijn stem op te warmen, Dit wordt een groot feest. Ik ga mijn best doen, maar denk dat ik gek van mezelf word als ik mij telkens terug hoor in mijn zevenpersoonsauto zonder vrouw, kinderen of labrador. 'Perry, mond houden!' roep ik dan." Onder- tussen oefent hij nog even op zijn beste zinnen. „Bij een mooie vrouw in de auto zal ik zeggen 'Zo meisje, dus wij gaan een ritje ma ken?' en als ze op de bestemming is 'Dat was een dolle rit, ik hoop dat jij het net zo fijn vond', doet hij voor. Vanaf oktober wordt zijn stem ver kocht voor navigatiesystemen. „Mijn moeder is mijn grootste fan, maar ik hoop dat iedereen ervan geniet." De Turkmeense kolonel Nadim al-Hassan had zich tijdens de voor bereiding in Turkije heel wat an ders voorgesteld van zijn eerste overleg met andere oppositiegroe pen in Syrië. Hij, zijn veldcom- mandant Farhan Jasim, en acht tien van hun door Amerikaanse militairen opgeleide troepen, wer den na de bespreking in het stadje A'zaz overvallen en ontvoerd door militieleden van het al-Nusra Front. De aan al-Qaida gelieerde isla- misten namen bij de verrassingsac tie ten noordwesten van Aleppo ook Amerikaanse wapens en de uitrusting van de eenheid in be slag. De twintig gevangengeno men Syrische rebellen maken deel uit van de zogeheten '30e Divisie', een eenheid die door het Penta gon speciaal is opgezet voor de strijd tegen IS. Het is een rampzalig begin van het Amerikaanse opleidingspro gramma voor 'gematigde' Syrische rebellen en een gevoelige klap voor de pogingen van het Penta gon om met betrouwbare grond troepen een bijdrage te leveren aan de strijd in Syrië. De Amerikaanse militairen zijn op zoek naar in totaal 16.200 'ge matigde' moslimrebellen uit Sy rië. Zij zullen een opleiding krij gen om te vechten mits ze belo ven hun wapens alleen in te zet ten tegen Islamitische Staat. Al-Nusra zat Washington al eer der dwars. Haar strijders vernietig den het afgelopen jaar twee door Amerika gesteunde groepen, het Front van Syrische Revolutionai ren, en de Hazzm Beweging. De '30e Divisie' eist dat al-Nus- ra de manschappen zo spoedig Er zijn inmiddels onderhandelingen gaande over de vrijlating van de in Turkije opgeleide strijders mogelijk vrijlaat. Het Vrije Syrisch Leger, waarbij de rebellen zich zouden aansluiten, onderhandelt inmiddels over de vrijlating van de in Turkije opgeleide strijders. Vorige zomer trok het Ameri kaanse Congres 500 miljoen dol lar uit voor een 3-jarig programma om per jaar 5.400 rebellen op te leiden. Het trainen en bewapenen van betrouwbare en gematigde moslimstrijders is echter nog am per van de grond gekomen. Ook na een jaar lang onderhandelen en het Turkse besluit van twee we ken geleden om actief te gaan deel nemen aan de strijd tegen IS, blij ven er meningsverschillen tussen de twee Navo-bondgenoten. Daar door zijn er tot nu toe slechts zes tig rebellen opgeleid. Een groot probleem bij het re kruteren van kandidaten voor het trainingsprogramma is het vinden van Syriërs die aan de criteria vol doen. De Amerikaanse militaire instructeurs vinden veel islamis- ten al gauw 'radicaal', terwijl de Turkse militairen hen in de catego rie 'gematigde' oppositie indelen. Een tweede frictiepunt is dat het Pentagon als toelatingseis stelt dat de rebellen moeten beloven dat ze alleen tegen IS zullen vechten. Tur kije en vrijwel alle rebellen vin den het verdrijven van het gehate Assadregime belangrijker. ZATERDAG 1 AUGUSTUS 2015 'Wij gaan 'n ritje maken' door Simone van Zwienen W Perry Mulder, foto Shody Careman Syrische rebellen in opleiding, foto Muhammed Muheisen/AP door Mare Guillet ISTANBUL. Het aan al-Qaida gelieer de al-Nusra Front heeft twintig 'gematigde' moslimrebellen ont voerd die door Amerikaanse militai ren zijn opgeleid om te vechten te gen Islamitische Staat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23