O^ABRjJcK^ REPORTAGE 21 Stakende boeren, bosbranden en als klap op de vuurpijl wanhopige vluchtelingen in Calais. Je ontkomt niet aan vertraging vandaag. De files staan in beide richtingen." de KAR^vx/AHK^ e boodschap van de ANWB is elk jaar het zelfde: mijd op Zwarte Za terdag de (Franse) snel wegen. Toch kiezen ook dit jaar ruim één miljoen Nederlanders ervoor om deze dag richting het zuiden te vertrekken of juist te rug te gaan naar huis. Waarom? 'Hoe sneller de vakantie kan be ginnen, hoe beter. File staat er toch wel' zegt ruim de helft van de mensen die morgen vertrek ken. Dat blijkt uit onderzoek van verzekeraar AllSecur. Erwin de Hart van de ANWB waarschuwt deze vakantiegan gers alvast. „Je ontkomt niet aan vertraging vandaag. De files staan in beide richtingen, dat ver geten mensen vaak, dus ook de mensen die naar huis gaan staan vast." Volgens De Hart is het moei lijk om voorspellingen te doen over het aantal files en de plek ken waar de files precies zullen staan. De enige zekerheid is dat de reis veel langer duurt dan nor maal. „Reken minimaal op drie tot vier uur extra reistijd, dat geldt voor heel Europa. Voor de tunnels in de Alpenlanden staan lange wachtrijen. In Frankrijk is de Route du Soleil natuurlijk heel druk, die moet je zo veel mo gelijk vermijden. Omrijden kan via de A20 en A75, maar ook daar kan je waarschijnlijk niet doorrij den. Hoe Zwarte Zaterdag precies verloopt, is moeilijk te voorspel len. Afgelopen jaar stond er ruim 900 kilometer, dat kan dit jaar zo maar weer gebeuren." De Hart heeft nog een aantal tips voor de mensen die de strijd met de files morgen toch aan gaan. „Vertrek niet in de nacht van vrijdag op zaterdag met de gedachte de files voor te zijn. De grootste drukte is van 06.00 tot 13.00. Zorg dat je na die tijd pas vertrekt. In Frankrijk is in de zo mermaanden de verkeersinforma tie op 107.7 FM in het Engels, han dig voor de meest actuele infor matie. En neem natuurlijk vol doende eten en drinken mee, mocht je toch in een lange file te rechtkomen." Het onderzoek van AllSecur laat zien dat de tablet voor gezin nen met kinderen onmisbaar is. 40 procent van de ouders geeft aan de tablet te gebruiken om de rust op de achterbank te bewa ren. 'Ouderwetse' oplossingen als zingen (6 procent) en lezen (4 procent) zijn volgens de onder vraagde ouders nauwelijks meer 'Reken minimaal op drie tot vier uur extra, dat geldt voor heel Europa' geschikt als tijdverdrijf voor de kinderen. Hoe druk het wordt, ligt voor een groot deel in de handen van de Franse en Belgische boeren. De afgelopen weken ontregelden hun wegversperringen het auto verkeer op enkele belangrijke (toeristische) knooppunten, waaronder de Route du Soleil. „Er is nog niets bekend over even tuele acties van boeren tijdens Zwarte Zaterdag", zegt De Hart. „Voor het laatste nieuws kunnen reizigers het beste op Twitter ANWB Europa volgen. Daarmee houden wij automobilisten van minuut tot minuut op de hoogte van alle files en andere ontwikke lingen, bijvoorbeeld de stakingen van de boeren en de situatie bij de Kanaaltunnel." ZATERDAG 1 AUGUSTUS 2015 w Zwarte zaterdag vreet reistijd door jasper Monster illustratie Flos Vingerhoets Erwin de Hart ANWB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 21