Cirque Stiletto 3 Huilend van de glijbaan 'Ik wil relaxed leven' Meer rechten voor verdachte Help, het is Zwarte Zaterdag 21 Korpschef Bouman vreest dat feiten moeilijker boven tafel komen als advocaat cliënt mag bijstaan bij verhoor. DEN HAAG. Criminelen zullen va ker hun straf ontlopen door een nieuwe wet die de rechten van ver dachten verstevigt. Daarvoor waar schuwt de hoogste politiebaas Ge rard Bouman. Advocaten zorgen ervoor dat verdachten minder vaak meewerken aan politieonder zoek, is de vrees. Nu al mag een verdachte een advocaat advies vragen voordat hij de verhoorkamer in moet. Dank zij een nieuwe wet, die nog door de Tweede Kamer moet worden goedgekeurd, mag de raadsman binnenkort ook naast de verdach te zitten tijdens het verhoor. De advocaat mag dan zeggen dat een politieagent zijn verdachte te veel onder druk zet of dat de verdachte de vragen niet begrijpt. Ook kan hij aangeven dat de ver dachte te zeer in de war is om on dervraagd te worden of om een ti me-out vragen, zodat hij vertrou welijk met zijn cliënt kan spreken. Deze nieuwe regels gaan het po litiewerk helemaal op zijn kop zet ten, voorspelt Bouman. Hij vreest dat de aanwezigheid van de advo caat ervoor zorgt dat verdachten minder meewerken aan het poli tieonderzoek, waardoor het lasti ger wordt om feiten boven tafel te Advocaat mag tijdens verhoor zeggen dat de agent de verdachte te veel onder druk zet krijgen. „Het verhoor als opspo ringsmiddel verliest zijn kracht", schreef de korpschef vorig jaar, in een tot nog toe onopgemerkte brief aan het ministerie van Veilig heid en Justitie. Nu al beroepen veel verdachten zich op hun zwijg recht, als ze vooraf met een advo caat hebben gesproken. Daardoor moet de politie meer leunen op forensisch bewijs, zoals DNA, maar dat is duur en arbeids intensief. Er is te weinig man kracht voor. Dus zullen verdach ten vaker vrijuit gaan door gebrek aan bewijs, vreest Bouman. „Het is te verwachten dat dit wetsvoor stel in de praktijk gaat leiden tot meer sepots." Een woordvoerder van de korpsleiding bevestigt de zorgen, maar wil geen verdere toelichting geven. De politie onderzoekt wel ke extra opsporingshandelingen noodzakelijk worden. Strafrechtadvocaat Bert Fibbe van de Nederlandse Orde van Ad vocaten noemt de kritiek 'niet pro ductief. „Natuurlijk zitten advoca ten er niet om agenten te vriend te houden en soms geef je een ad vies waar de politie niet blij mee is. Maar van rechterlijke dwalin gen met valse bekentenissen wordt de politie ook niet blij. We moeten elkaar scherp houden." De Tweede Kamer moet zich nog uitspreken over de wet, maar de kans dat hij van tafel gaat, is ni hil. De wet vloeit voort uit een EU-richtlijn: uiterlijk november 20t6 moet de advocaat worden toe gelaten tot de verhoorkamer. Het wordt volop terrasweer dit weekend. Een gewoon biertje of een hippe Radier: wat zijn de populairste zomerdrankjes van dit moment en wat betaal je ervoor op de Zeeuwse terrassen? foto Lex de Meester Kras.nl/53749 of bel 0900-96977ocPg PAGINA 20 21 amstel Ronald de Boer www.pzc.nl iditie WALCHEREN ZATERDAG 1 augustus 2015 257e jaargang nr. 179 Los nummer €2,70 Abonneeprijs 1,11 o Warm en zonnig zomerweer 'Boef vaker vrijuit door nieuwe wet' door Deborah Jongejan pagina 4: Advocaat in de verhoorkamer Geniet nu van deze verrassende editie met Karin Bloemen, die wordt omringd door o.a. de Wëreldband en diverse circusacts! Verblijf in het 4-sterren Hotel Arena in het centrum incl. ontbijt Incl. 1 e-rang entreekaart Cirque Stiletto in het DeLaMar Theater Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten EXTRA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 1