2015 f r FAVORIET De vroegere grauwsluier is verdwenen uit Manchester ZOMER 15 MIJN ZOMER Vandaag, 1 augustus is de drukste zomerdag op de weg. Honderden vakantie gangers probeerden dat gis teren voor te zijn. Extra mazzeltje: ze kregen nog snel een potje pindakaas in handen gedrukt. Een ca deautje van supermarktke ten Jumbo. „We zien de verkoop van het typisch Hollandse broodbeleg elke zomer flink stijgen", verklaart Maurice Nieuwland. Pindakaas, ha gelslag, vlokken, fruithagel, we nemen het maar wat graag mee naar op vakantie. Met stip op t: pindakaas. Onze correspondenten tippen voor u de beste vakantiebestemmingen Vandaag Geert Langendorff Locatie Manchester Ligging 3°28NL en 2°14WB Grootste attractie Verborgen stad Wat je er moet eten Patat met jus Onderaardse gangen, bunkers en een nooit geopend me trostation liggen verborgen onder het wegdek van Manchester. Langs de jaagpaden van de grach ten bepalen fabrieken en pakhui zen uit vervlogen tijden het uit zicht. Historische gebouwen vloeien samen met experimente le nieuwbouw. De Noord-Engel se stad mag een grauw imago hebben, wie de moeite neemt ziet de schoonheid vanzelf. Manchester is niet langer triest en grijs. Evenwel, de verhalen over armoede, gaten in de weg en gangsters uit het verleden klopten. Een IRA-aanslag in 1996 veranderde alles. Overheidsgeld stroomde binnen. In hoog tempo kreeg de tweede stad van Enge land een prestigieus gezicht. De wijk Ancoats, vlakbij station Piccadilly, stond bekend als een steenpuist. De voormalige arbei derswijk is na een opknapbeurt een open museum. Ratten, vuil en ziektes maakten de buurt, tij dens de Industriële Revolutie tot een van de ongezondste plekken op aarde. Nu wonen de welgestel- den in de huisjes. Aan de overkant van Ancoats ligt het Northern Quarter, het do mein van bohémiens, trendy res taurants en pubs. Muziek wordt hier nog gemaakt met instrumen ten in plaats van computers. Le den van bands als Elbow lopen rond in het wild, nog onbekende muzikanten staan 's avonds op de diverse podia. Groepen als Happy Mondays, Simply Red en The Stone Roses gingen hen ooit voor. Noel Gallagher vergeleek een avondje stappen in Manchester als een voettocht door een wild park. Je weet, zo vertelde de me deoprichter van Oasis, dat het gaat uitlopen op chaos. Voor het Northern Quarter gaat dit zeker op. Alles kan, bijna alles mag. Ze ker in Night Day, eigendom van de Nederlander Jan Olden burg. Iets verderop maakt hip plaats voor chic en glamour. De thea- ln de oude Granada Studio's kan je wandelen als in Coronation Street ters kunnen zich meten met die van Londen. De bibliotheek is geïnspireerd op het Pantheon in Rome. In de oude Granada Stu dio's kan je wandelen op de kin derhoofdjes van de oersoap Coro nation Street. De clubs rondom Deansgate worden bevolkt door voetballers, pop- en tv-sterren. Over de grachten kunnen rond vaarten worden gemaakt. Van het centrum tot Old Trafford. Het gebied naast het roemruchte station, Salford Quays, was ooit een haven. Nu bepalen MediaCi- tyUK, het Lowry Theatre en het Imperial War Museum North het uitzicht. De Gay Village, naast het centraal gelegen plein Picca dilly Gardens, is minstens zo flamboyant als de 'roze buurt' in Amsterdam. In Chetham's Libra ry, niet ver van de homobuurt, staat de tafel waaraan Karl Marx en Friedrich Engels discussieer den over politiek en werkten aan hun Communistisch Manifest. Overal verspreid in de stad lig gen dergelijke subtiele details verspreid. Manchester glanst, is niet grauw en heeft veel meer te bieden dan voetbal alleen. Laat ste troef: in de zomermaanden valt het zelfs mee met de regen. ZATERDAG 1 AUGUSTUS 2015 in Nederland Onze fotografen leggen de zomer in Nederland vast. Koen Verheijden was giste ren bij grensovergang Ha- zeldonk, waar vakantiegan gers een pot pindakaas krij gen. in Groot-Brittannie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15