Schippers jaagt op record Joyner-Kersee Dzumhur geniet ondanks uitschakeling van duel met jeugdidool Federer mmssj SPORT 5 Damir Dzumhur leefde gisteren zijn droom. Dat hij verloor van Roger Federer, vond de Bosniër niet erg. PARIJS. Ooit trainde Damir Dzum hur in een sporthal die na het uit breken van de oorlog in Bosnië- Herzegovina dienst deed als mor tuarium, gisteren beleefde hij op een van 's werelds grootste tennis- podia de middag van zijn leven. Natuurlijk gaf Roger Federer hem geen kans (6-4 6-3 6-2). Maar de masterclass van zijn idool op Ro land Garros was onbetaalbaar. Federer had, zo bekende hij woensdag enigszins beschaamd, nog nooit van Dzumhur (23) ge hoord. „Volgens mij heb ik hem niet eens zien spelen." Zijn Bosni sche opponent daarentegen kent de Zwitser misschien wel beter dan het tennisgenie zelf. Van kinds af aan al bewondert hij Fede rer, zoog via televisie, tijdschrif ten en kranten alle informatie over zijn jeugdheld op. „Hij is mijn idool, de beste speler ooit", herhaalde Dzumhur gisteren na zijn nederlaag. Het was een betoverende mid dag geweest op het immense Court Philippe Chatrier, beweer de Dzumhur. Een herinnering voor het leven. Bijna anderhalf uur lang. Hij glom na afloop, droomde tijdens de persconferen tie nog steeds zijn droom. „Ik was voor de wedstrijd behoorlijk opge wonden", verklapte de Bosniër. „Tijdens de warming-up kon ik nog steeds niet geloven dat ik te gen Roger Federer speelde. Maar toen ik eenmaal op de baan stond, was ik gelukkig relaxed. Alleen was Roger te goed. Hij liet zien waarom hij de beste speler van de wereld is: hij is zo snel, beweegt en anticipeert zo goed. Hij weet el ke bal goed te raken. En ogen schijnlijk zo gemakkelijk." Dzumhur had er, zo goed en kwaad als het kon, op de baan stie kem van genoten. De Bosniër stap te bij het Franse Open ondanks de verliesbeurt uit de schaduw en in het volle licht van de schijnwer pers. Hoewel de voormalig stu dent politieke wetenschappen in vijf jaar tijd bijna 1600 plaatsen omhoogklauterde op de wereld ranglijst - hij staat nu 88e - was hij ook bij het grote publiek een betrekkelijke naamloze. Bekendheid Thuis, in Bosnië-Herzegovina, is Dzumhur inmiddels wel een be kendheid. Sinds hij zich vorig jaar in Melbourne via de kwalificaties als eerste Bosniër plaatste voor een grandslamtoernooi, rees zijn nationale ster snel. Het optreden bij de Australian Open betekende zijn doorbraak, een beloning voor jarenlang intensief zwoegen en in vesteren. Samen met vader/coach Nerfid en moeder Zaneta, onmis baar voor hem. 'Maar niemand in Bosnië-Herzegovina wil in tennis investeren. Deze sport interesseert niemand iets' Novak Djokovic prees Dzum hur vorig jaar na zijn succes in Melbourne opzichtig, gisteren wa ren de straten in zijn moederland verlaten. Want volgens de Bosniër zat iedereen aan de buis gekluis terd. Om hem, een goed patriot, te zien duelleren met de Zwitserse estheticus. „Ik hoorde van vrien den dat iedereen in cafés of thuis zat om de partij te volgen", be weerde Dzumhur, vervuld met trots. Niet over rozen Net als bij zijn beroemde collega Djokovic ('Novak geeft me soms tips als ik hem tegenkom') liep het pad op weg naar roem en suc ces voor Dzumhur evenmin over rozen. De oorlog in de jaren negen tig tekende hem, net als zijn land genoten, voor het leven. De ver woestingen maakten trainen vrij wel onmogelijk, geschikte tennis- accommodaties waren er simpel weg niet. De tiener trainde onder leiding van zijn vader zelfs in lege conferentiezalen van een hotel. Maar hij weigerde zijn levenswerk op te geven, ook al was er nauwe lijks een cent voorhanden. Nog altijd is de situatie schrij nend, concludeerde Dzumhur. Bosnië-Herzegovia telt één hard- courtbaan, het aantal gravelbanen is eveneens beperkt. „Alle clubs moeten het met dezelfde baan doen, ik moet ook gewoon op mijn beurt wachten. Ik had ge hoopt dat er na vorig jaar iets zou loskomen", zei Dzumhur, die zijn prijzengeld van dit jaar (85.000 eu ro) in Parijs verdubbelde en 'de naam en nationale vlag van Bosnië-Herzegovina met trots draagt'. „Maar niemand wil in ten nis investeren: de federatie niet, de overheid ook niet. Deze sport interesseert niemand iets." Het zou zomaar kunnen dat Dafne Schippers vandaag en morgen haar (voorlopig) laatste zevenkamp afwerkt tijdens de prestigieuze HypoMeeting in het Oostenrijkse Götzis. Op de vraag of ze straks kiest voor een toe komst op de sprint of de meer kamp, kwam ook gisteravond bij de atletenpresentatie in Götzis nog geen antwoord. De Utrechtse atlete kondigde echter wel aan dat ze met een speciale sprintmissie naar Oostenrijk is getrokken. In het knusse Möslestadion hoopt ze tussen de nog besneeuw de Alpentoppen haar Nederlands record van vorig jaar (6545 pun ten) opnieuw aan te scherpen. Maar vooral heeft de sprintende meerkampster haar zinnen gezet op een 27-jaar oud 'wereldrecord' van de legendarische Jacky Joy ner-Kersee. Vier jaar voordat Schippers geboren werd tekende de Amerikaanse in 1988 in 22,30 voor de allersnelste 200 meter ooit gelopen in een zevenkamp. „Ik hoop dat dat dat record er dit weekend eindelijk eens aan kan," aldus Schippers. „Dat is stiekem wel een leuk doel, toch?" Leuk, maar ook realistisch. Schippers heeft sinds haar gouden EK-race van vorig jaar een per soonlijk record van 22,03 staan op de 200 meter. In een meerkamp, waar de 200 meter na de 100 me ter horden, het kogelstoten en het hoogspringen standaard de afslui ter van de eerste dag is, kwam ze echter nooit verder dan 22,35. Waar Joyner-Kersee er lange tijd in slaagde twee discplines met succes te combineren (olym pisch goud op de zevenkamp én verspringen), voelt Schippers zich gedwongen een keuze te maken tussen de meerkamp en de sprint. Welke rol de meerkamp in Götzis speelt in dat veelbesproken keuze proces? „Totaal geen rol," houdt ze zelf vol. „Wat er hier ook ge beurt, het maakt niet uit. Ik wil me nu niet meer te veel laten lei den door resultaten," aldus Schip pers, in bloedvorm getuige haar Nederlands record op de 100 me ter (10,94) vorige week bij de FBK Games. ZATERDAG 30 MEI 2015 Betoverende middag in Parijs door André Venema Damir Dzumhur Topatlete Dafne Schippers kiest nog altijd niet tussen de meerkamp en de sprint. Dit weekeinde heeft ze een zevenkamp in Götzis. foto Jerry Lampen/ANP door Arjan Schouten Damir Dzumhur (rechts) over Roger Federer: „Hij weet elke bal goed te raken. En ogenschijnlijk zo gemakkelijk." foto Pascal Guyot/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58