CONSUMENT 53 Kickstarter Carrot Hunger Lumific Manual Camera APP VOOR DE HEB door Daniël Verlaan Tv-merken verbeteren de beeldkwaliteit met technieken als 4K, quantum dots, HDR en oled. Veel nieuwe termen, maar wat voegen ze toe? In januari kondigden de tv-fabrikan- ten altijd hun nieuwe modellen aan. Steeds meer betaalbare tv's krijgen nu ultra-hd, ook wel 4K genoemd. Dankzij vier keer meer pixels moet dit een nog scherper beeld opleveren dan de huidige hd-tv's. Er zijn al 4K-tv's te koop vanaf 500 euro, maar deze hebben eigenlijk te kleine schermen om de extra scherpte goed te kunnen zien. Pas bij schermen van meer dan 50 inch is het ver schil tussen het huidige full-hd en het nieuwe ultra-hd echt merkbaar. Ook de af stand tot de tv speelt mee: hoe verder je van het scherm af zit, hoe minder goed het verschil is te zien. Een grote 4K-tv kost vaak nog wel een kleine r.000 euro. Jammer is dat er op dit moment nog wei nig in 'ultra hd' is te bekijken. Netflix is een van de weinige partijen die al enkele fdms en series in de hogere kwaliteit aan biedt, zoals de nieuwe seizoenen van Hou se of Cards en Orange Is The New Black. Het wachten is op meer speelfilms. Zelf video's opnemen in 4K-formaat kan al wel met veel nieuwe camera's en smartphones. Ook kunnen de nieuwe 4K-tv's dankzij snelle chips ook 'normale' hd-beelden automa tisch opschalen naar de hogere resolutie. Maar op de eerste tv-programma's die in 4K worden uitgezonden lijkt het nog jaren wachten. Een andere verbetering die Samsung en LG toevoegen aan hun nieuwe tv's is 'quan tum dot'. Deze techniek geeft tv's een gro ter kleurbereik: meer kleuren zijn natuur getrouwer weer te geven. Het werkt met een laagje over de tv met piepkleine, op lichtende nanokristallen. Huidige lcd-tv's geven groen en rood 'onderverzadigd' weer, vanwege het blauwe licht dat door een filter gaat en dan wit wordt. Met quan tum dot is dat te verbeteren en ziet ook zwart er donkerder uit. Bij lcd-tv's is dat ook vaak eerder donkergrijs. Quantum dot is hiermee een goedkoop alternatief voor betere beeldkwaliteit met de huidige led-schermen. De nieuwe modellen kosten enkele honderden euro's meer. Ze zijn daar mee een stuk voordeliger dan de nieuwe oled-tv's. Jarenlang was oled (organic light emitting diode) de grote belofte voor een verbeter slag in beeldkwaliteit, maar dit jaar brengt alleen LG nog nieuwe oled-tv's op de markt. Samsung en Sony zijn er alweer mee gestopt. Dit soort tv's zijn te prijzig voor de meeste mensen. Prijzen beginnen vanaf 2.200 euro. Daar staan wel een paar RECHT OF KROM? voordelen tegenover: dunnere, zuinigere schermen en ongekende zwartwaarden. Er is geen achtergrondverlichting nodig, de pixels kunnen zichzelf uitschakelen. Dat pikzwarte ziet er fraai uit, maar nadeel is ook dat de maximale helderheid van oled vrij laag is. Dat terwijl tv's de komende ja ren juist feller zullen worden om licht nog natuurlijker weer te kunnen geven. Beel den met bijvoorbeeld weerkaatsingen van zonlicht of vuurwerk komen dan levens echter over, doordat de verschillen in hel derheid groter zijn. Overigens zonder dat het pijn doet aan de ogen. De techniek om grotere verschillen in licht- helderheid goed weer te geven heet High Dynamic Range (HDR). Alle grote tv-mer ken gaan dit de komende jaren ondersteu nen. Films en series moeten er wel voor be werkt worden om ze met HDR te kunnen zien. De chip in de tv moet ook krachtiger zijn, om de fellere beelden automatisch alleen op de juiste momenten te tonen. De filmin dustrie lijkt HDR te omarmen, maar er is nog geen overeenstemming. Netflix, Dolby en Philips werken elk aan eigen HDR-stan- daarden. Netflix start binnenkort al met het streamen van de eerste series met HDR. De videodienst loopt zo met het toe voegen van zowel HDR als 4K voorop in het verbeteren van de kijkervaring. ZATERDAG 24 JANUARI 2015 De populaire crowdfundingwebsite Kickstarter, waar mensen projecten van anderen financieel kunnen steu nen, heeft een nieuwe iOS-app uitge bracht. Het nieuwe startscherm biedt gebruikers de mogelijkheid om aan te geven welke projecten ze willen zien, zoals projecten binnen de categorie kunst, technologie, de sign of games. Door van links naar rechts te swipen kun je door Kickstorter-projecten navigeren, erop druk ken opent een nieuw venster waar je de bijbehorende video kunt bekijken. Daarnaast ondersteunt de nieuwe app ook het grotere schermformaat van de iPad. Aan een bijbehorende app voor Android wordt op dit moment nog gewerkt. Kickstarter, gratis in iTunes Januari is een uitstekende maand om te beginnen met je goede voorne mers en Carrot Hunger wil je daar op eigenzinnige wijze bij helpen. Als je wilt afvallen, is Carrot Hunger dé app om je gemotiveerd te houden. De app heeft het namelijk helemaal niet zo op mensen, en dat laat de robotstem van Carrot Hunger met veel humor we ten. Nadat je jouw leng te en gewicht hebt inge voerd, kun je gaan bij houden hoeveel je eet en beweegt. Hoe meer je eet, hoe sneller een vat met groen gif wordt gevuld. Door meer te bewe gen, daalt het gifniveau. En kijk uit, want als je te veel eet en te weinig be weegt, plaatst Carrot Hunger dit ge woon op je Facebook en Twitter. Carrot Hunger, gratis in iTunes De fotogalerij-apps die met Android- toestellen worden geleverd, voldoen veelal niet aan de eisen van de gebrui ker. Ze missen de functies en het ge mak dat Lumific wel biedt. De fotogale- rij-app is voorzien van een modern de sign en sorteert jouw geschoten fo to's en video's, op basis van datum, lo catie of evenement. Lumific herkent namelijk welke foto's bij elkaar horen, waarna de app automatisch een evene ment aanmaakt. Verder verbetert Lu mific jouw geschoten foto's door ze bijvoor beeld recht te maken. Ook kun je foto's uit het overzicht verber gen zonder ze ook daadwerkelijk van je apparaat te verwijderen. Lumific, gratis voor Android Manual Camera is een ideale app voor fotografen en hobbyisten die net wat meer uit de camera van hun smart- phone willen halen. De app geeft je de mogelijkheid allerlei camera-instellin gen handmatig aan te passen, zoals de sluitertijd, iso-waarden en witbalans. Ook laat Manual Camera een handig raster zien, waarmee je een object pre cies in het midden kunt krijgen. Focus sen doe je door op het scherm van je toestel te drukken. Manual Camera werkt vooralsnog alleen met appara ten met Android 5.0 Lollipop, omdat deze versie apps toegang geeft tot speciale cameraopties. Zo kan de app foto's in RAW-formaat opslaan, waarmee de ruwe en onbewerkte gegevens van een foto toegankelijk zijn. Daar mee verandert Manual Camera je smartphone een beetje in een spiegel reflexcamera. Manual Camera, 1,69 euro voor And roid door Tonie van Ringelesteijn Beter in bee d ILC 55UB950V, een van de top-tv's van LC met Utra-hd- beeld- scherm. foto PR De JS-serie van Samsung heeft een groter kleurbe reik dankzij de quantum dot-technologie, foto PR Tv's met gebogen scher men lijken ook blijvertjes te worden. Samsung, LG en Sony brengen dit jaar meer modellen uit van hun krom me tv's. De toegevoegde waarde van de 'curved' tv's voor hoe de beelden eruit zien is minder groot dan fa brikanten willen doen gelo ven. Het belangrijkste pluspunt is het opvallende design. Het is weer eens wat an ders in de huiskamer dan een plat recht scherm. Het lijkt aan te slaan. Volgens een consumenten onderzoek geeft zelfs de helft van de Europeanen die een nieuwe tv willen ko pen de voorkeur aan een gebogen scherm. Tv-mer- ken geven daarom nu al bij duurdere modellen de keu ze: dezelfde tv is zowel plat als krom te koop. reageren? consument@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 53