België is voordelig, dichtbij én gezellig Kernreactoren pas in juli weer in bedrijf Aantrekkelijk 66 Als je straks geld moetienen voor je studie wordt het alleen maar aantrekkelijker om naar België te gaan 66 Ik hoorde van een jongen die ik ken dat ze daar streng en consequent zijn. Dat is wel goed voor mij ZEELAND 31 commentaar 'Zetelverdeling waterschap geen crisis waard' TERNEUZEN - Verpleegkunde stude ren in Antwerpen of Gent, dat lijkt Cato van Fraeijenhoven (16) uit Zaamslag wel wat. „Ik kom vaak in Antwerpen om te winkelen. Het leven ziet er daar heel gezellig uit." En bovendien: „Studeren in België is gunstig. Het is veel dichterbij en finan cieel voordeliger. En als je straks geld moet lenen voor je studie wordt het alleen maar aantrekke lijker om naar België te gaan." Haar klasgenoot Maaike van de Haar (17) uit Terneuzen is ook en thousiast over België. „Ik kom vaak in Gent met vrienden. Dan varen we met de boot naar het centrum en gaan we winkelen. Het is altijd heel gezellig." Maaike wil graag dierhouderij of diergeneeskunde studeren in Gent. „Een jongen die ik ken heeft al in België gestudeerd. Van hem hoorde ik dat ze daar streng en consequent zijn. Dat is wel goed voor mij." Ze baalt boven dien flink van het leenstelsel. „Ik vind het raar dat je straks geld moet terugbetalen. Ik denk dat veel scholieren daardoor gedemo tiveerd raken en sneller voor Bel gië kiezen." Cato en Maaike doen dit school jaar allebei havo-examen. Als ze slagen, kunnen ze niet meteen aan de slag op een hogeschool in België. Voor een Vlaamse hoge school moet je namelijk mini maal een vwo-diploma of een pro pedeuse op hbo-niveau op zak hebben. De leerlingen van het Zelden- rust-Steelantcollege overwegen daarom een tussenjaar bij Scalda: de havo-piste. Cato twijfelt wel. „Je kunt dan alleen naar Gent en de havo-piste is maar één dag per week. Dat vind ik heel weinig. Ik ben bang dat ik daardoor straks niet meer gemotiveerd ben. Daar om denk ik erover om eerst mijn propedeuse bij de HZ in Vlissin- gen te halen. Dan kan ik daarna naar Antwerpen. Zo kan ik toch meteen na mijn eindexamen gaan studeren." Maaike denkt ook nog na over Den Bosch. Daar kan ze ook dier houderij studeren, maar die stad spreekt haar minder aan vanwege de reistijd. „Als ik naar Gent ga, dan kan ik heen en weer reizen met de auto. Dan heb ik minder reiskosten, want de benzine is in België natuurlijk ook veel goedko per dan in Nederland." DOEL - De Belgische kernreacto ren Doel 3 en Tihange 2, die in maart vorig jaar werden stilgelegd omdat in de reactorvaten scheur tjes waren ontdekt, kunnen op z'n vroegst in juli in gebruik wor den genomen. Dat meldde ener gieleverancier Electrabel gisteren. Aanvankelijk werd ervan uitge gaan dat de centrales na reparatie in april zouden worden opgestart. De centrales hebben allebei een capaciteit van 1000 megawatt. Vorige week besliste de Belgische federale regering dat de centrales Doel 1 en 2 tien jaar langer open blijven. Ze zijn veertig jaar oud. Het was aanvankelijk de bedoe ling de centrales dit jaar te slui ten. Er moet nog wel worden on derzocht welke extra maatregelen daarvoor nodig zijn. Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl Studeren wordt door af schaffing van de basis beurs duurder. Daar mee worden Belgische universiteiten en hogescholen aantrekkelijker, want ze zijn voordeliger. De afgelopen jaren wisten veel jongeren de weg naar België al te vinden. Die be langstelling zal naar verwach ting flink toenemen. Voor Zeeuwse jongeren is studeren in Vlaanderen niet alleen finan cieel gezien een aantrekkelijke optie. Zeeuwen kennen de Vlaamse cultuur, dus vergt een studie over de grens niet veel aanpassingsvermogen. De nabij heid is ook een pluspunt. Voor menig Zeeuws-Vlaming is zelfs pendelen een optie. Dat het Belgisch onderwijs goed staat aangeschreven, maakt de ze optie extra interessant. Na de studie wacht nog een voor deel: de pas afgestudeerde is aantrekkelijk voor Nederlandse én voor Vlaamse bedrijven. Middelbare scholieren en ouders doen er daarom goed aan zich breed te oriënteren en ook de Belgische mogelijkhe den voluit te verkennen. De coalitiepartijen CDA en SGP hebben moeite met het uitvoeren van de motie die Provinciale Sta ten in juli 2014 aannamen, om de vaste invloed van de boeren, na tuurbeheerders en bedrijven in het waterschapsbestuur terug te dringen. Daarmee zou bij de ver kiezingen twee extra zetels be schikbaar komen voor de ingezete nen (burgers). Zo is er meer ruim te voor de democratie, menen de voorstanders. Van Heukelom wees er op dat het college die in meerderheid aange nomen motie niet zomaar naast zich kan neerleggen. Dijkgraaf Toine Poppelaars en landbouw- voorman Peter de Koeijer hamer den er vrijdag in de Statencom missie Bestuur op dat de huidige verdeling uit het oogpunt van de belangen evenwichtig is en zo moet blijven. De provincie hakt 13 februari de knoop door. In het artikel vrijdag over de start van de schoonmaak van de failliete fosforfabriek Thermphos staat dat het terrein aan de Van Cittershaven in Ritthem 57 me ter groot zou zijn. Dat moet 57 hectare zijn. De werkzaamheden beginnen volgende week en ne men zo'n anderhalf jaar in be slag. GOED OM TE WETEN STEEDS MEER ZEEUWEN Van Hallstraat 71 Vlissingen Vraagprijs 199.000,- k.k. ZATERDAG 24 JANUARI 2015 studie over de grens Cato (16) uit Zaamslag Maaike (17) uit Terneuzen MIDDELBURG - De vermindering van het aantal geborgde zetels in het bestuur van waterschap Schel- destromen is volgens gedeputeer de George van Heukelom (SGP) geen crisis in het college waard. BIJ NADER De voorwaarden van het nieuwe leenstelsel - dat op 1 september 2015 ingaat - gelden voor alle Nederlandse studenten, ook voor jongeren die in België gaan studeren. Na de havo kun je niet meteen doorstromen naar een hogeschool in België. Als je in Gent wilt studeren, kun je een tussenjaar doen via Scalda (havo-piste), Je kunt ook eerst een hbo-propedeuse of je vwo-diploma in Nederland halen. Dat kost uiteindelijk niet meer tijd, want een hbo-opleiding in België duurt maar drie jaar. Universiteit Gent 2012-2013: 95 studenten 2013-2014:115 studenten 2014-2015:120 studenten Artesis Plantijn Hogeschool Antwerpen 2012-2013:46 studenten 2013-2014:43 studenten 2014-2015: 71 studenten Aan de universiteit Antwerpen studeren dit studiejaar 115 Zeeuwse studenten Utrecht foto's HH Ruime, uitgebouwde hoekwoning in Paauwenbug M2makelaars.nl 10 JAAR Scholen en winkel op loopafstand, maar ook het centrum en het strand zijn heel dichtbij! Heel veel leefruimte beneden door een zeer riante uitbouw aan de zijkant met veel lichtinval.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31