lekken Oester Natuurbeleving als dagelijkse kost bij de Vierbannen in Ouwerkerk Margot 66 De doorgekookte groenten met een staafmixer en wat instantbouillon tot een soepje pureren 66 En een doos 4 UIT Op deze pagina's schotelen wij u elke week lekkers uit Zeeland voor. Er worden verhalen over eten geserveerd en af en toe valt er van een recept te genieten. Streekproducten komen aan bod en we schromen niet om tips over voeding te geven. In de restaurant rubriek worden de restaurants als vertrouwd tegen het licht gehouden. Kijk voor meer info op www.lekker-zeeland.nl en mail tips naar info@lekker-zeeland.nl Waar gewerkt wordt, worden fouten gemaakt. Maar de verbrande reerug is misschien toch nog te redden. Ik weet nog goed dat ik mijn eerste oester at. Ik was 16 jaar. Dat was even wennen. Het zilte en koude wat slij machtige hapje kon me niet ineens bekoren. Later toen ik wat ouder was, ging ik de oester steeds meer waarderen. Vers of soms gegratineerd en nog veel la ter, toen ik met Man wel eens bij een sterrenrestaurant binnen de provinciegrenzen ging eten, werd het een van mijn favoriete hapjes. Eén van de lekkerste oesters at ik bij Edwin Vinke, chef van de Kromme Watergang in Slijkplaat en goed voor twee sterren. Een klein schilderijtje had hij er van gemaakt. Met komkommer- schuim, een gemberdressing en een vleugje wasabi. Een smaak- sensatie noemen ze dat geloof ik. En dat was het ook. Geprobeerd om het thuis na te maken, Man dan in dit geval. Dat lukte aardig. We moesten er wel heel wat ingrediënten voor aan schaffen, maar vooruit. Hoewel ik ze puur eigenlijk het allerlekker- ste vind. Regelmatig gaan we op vakantie naar Frankrijk, naar een kleine camping, ergens onder Nantes aan de kust We nemen dan altijd een goed oestermes mee omdat je daar de oesters per soort en grootte kunt kopen. Gewoon op de markt waar ze in grote hopen op de kramen liggen. Je kunt er al één ter plaatse laten openma ken en je er een glas goede plaat selijke wijn, 'un pinchet de vin', bij laten inschenken. Lijkt me heerlijk wanneer dat hier ook zou kunnen. Ik denk dat toeristen dit lekker en leuk vinden wanneer ze hier op va kantie zijn. Kunnen ze er misschien een stukje over schrijven in hün plaatselijke krant Margot Verhaagen heeft een ongeremde belangstel ling voor voeding, eten en voor alles wat op culi nair gebied gebeurt. Ze schrijft hierover wekelijks in deze column en trekt daarvoor de provincie door. Gezamenlijk ontbijtbuffet bij Ons Buiten Boeken voor esthetische lekkerbekken elp, mijn kerstmenu is aangebrand, te zout of geheel mis lukt. Of hoe je in de keuken nog wat last minute kunstgrepen kunt toepas sen om je eten en je avond te red den. Dat kan met deze praktische tips en wat creativiteit. Doorgekookt De groenten vergeten doordat je de kookwekker niet hebt ge hoord? Totaal doorgekookt zijn ze. Helaas, er is niet meer zo heel veel aan te doen. De doorgekook te groenten kun je met een staaf mixer en wat instantbouillon tot een soepje pureren. Een scheutje koksroom er door en wat verse kruiden. En een heerlijk extra voorgerecht. Aangebrand Is het vlees aangebrand? Snij de verbrande korst er af en doe het vlees in een schone pan samen met een flinke scheut olie of een klont boter. Het vuur laag, het deksel erop en even laten sudde ren. Je kunt het vlees ook in reep jes snijden. Voeg er een uitje en wat knoflook aan toe. Dat komt de smaak ten goede. Geschift Roomsaus schift heel snel. Dat komt door te veel vet in de pan of doordat de room niet op kamer temperatuur was. Voeg twee eetle pels koud water aan de saus toe en gebruik een staafmixer om de schifting weg te werken. Als je de roomsaus weer op wilt warmen doe dit dan au bain marie. Te zout Het kan iedereen overkomen; uit schieten met de zoutpot. Voeg wat water of suiker toe. Een andere manier om het te veel aan zout uit je gerecht te halen is om een aardappel in stukjes te snijden en deze in het gerecht te leggen. De aardappel absorbeert het zout. Niet vergeten om de plakjes er weer uit te halen na tuurlijk. Kamertemperatuur Voor veel gerechten is het belang rijk dat de ingrediënten op kamer temperatuur zijn. Vergeten de bo ter uit de koelkast te halen? Geen paniek. Snijd de boter die je nodig hebt in kleine stukje en zet deze even in de magnetron op een ho ge stand. Vijftien tot twintig se conden moet genoeg zijn. Tips Wat moet je altijd achter de hand hebben mocht het echt fout gaan? In elk geval voldoende (afbak) brood, goede boter en mooie olijf olie. Een paar blikjes soep zijn altijd handig. Een extra zak salade is aan te bevelen. Daar kun je veel lekkers in verwerken en het staat altijd feestelijk. Met verse kruiden geef je de mees te gerechten een oppepper. Een goed blik tomaten voor in een saus of om een soepje van te ma ken. Een blik tonijn, voor op een toastje of voor door een gerecht of voor in de salade. En een doos eieren. Want als je het echt niet meer weet bak dan een omelet met champignons of iets anders lekkers uit de koelkast. Dat gaat goed met het brood, de salade en een goed glas wijn. Proost! eieren. Want als je het echt niet meer weet, bak dan een omelet De Vierbannen in Ouwer kerk is een van de win naars van de zilveren schaal voor de titel 'Wildplukken op niveau'. Dat betekent dat kok Wouter Kik met veel ingrediën ten uit de natuur zijn gerechten bereid. Lekker Landschap is de ini tiatiefnemer van de Gouden en Zilveren Schalen. De drie Gouden schaalwinnaars zijn: de Piloerse- maborg in Den Ham, De Librije in Zwolle en Aan Zee in Oostvoor- ne. De toekenning van de Gou den en Zilveren Schalen sluit aan bij de opleving van wildplukken. In restaurants liggen steeds vaker ingrediënten uit de vrije natuur op het bord. Landschap en eten blijken een smakelijke combinatie te zijn. Veel chef-koks halen te genwoordig een deel van hun in grediënten uit de vrije natuur. In totaal werden 23 restaurants ge selecteerd voor een Gouden of Zil veren Schaal. Een jury beoordeel de de wijze van oogsten en de wij ze waarop het restaurant hierover Zilveren schaal-winnaar Wouter Kik bereidt met veel ingrediënten uit de natuur zijn gerechten. communiceerde. De jury heeft on aangekondigd gedineerd. De twin tig Zilveren Schaal-winnaars zijn: As, BAK Bridges in The Grand, De Kamer, Ron Gastrobar, Vis aan de Schelde alle Amsterdam, De Fortu- na, Edam, De Gulle Waard, Winters wijk, De Keuken van Gastmaal, Utrecht, De Lange Waard, Zeddam, De Vierbannen, Ouwerkerk 't Diek- huus, Terwolde Droste's Logeren en dineren, Tubbergen Gebroeders Har- tering, Slagharen Het Amsterdam mertje, Loenen aan de Vecht Jaimie van Heije, Ouderkerk aan de Amstel Pronckheer, Cothen Pure Passie - 's-Gravezande Rheezerbelten, Har- denberg Vork en Mes, Hoofddorp. Op dinsdag 30 december kan tussen 8.30 uur en 10.00 uur genoten worden van een gezamenlijk ontbijtbuffet in ONSpaviljoen. Dat is de horecage legenheid van Campingpark Ons Buiten in Oostka- pelle aan de Aagtekerkseweg. ledereen is welkom, dus niet alleen campinggas- ten. Ook toeristen die elders verblijven en inwo ners uit de buurt. Het mailadres voor inschrijvin gen is: onspaviljoen@onsbuiten.nl of kijk op www. ardoer.com/nl/content/opgave-onbijtbuffet-3012 Twee bijzondere boeken, tijdloos, inhou delijk sterk en beide winnaars van 'De Best Vormgegeven boeken': L'Amourdes Moules, een pareltje om liefdevol te koes teren met verhalen over de mens en de mosselen, opgetekend door Willem Assae- rt en met tien recepten van Sergio Her man en appetijtelijk in beeld gebracht door Tony Ie Due. Ons eten is geschreven door culinair journalist Mac van Dinther. Staafmixer redt de door Margot Verhaagen H

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 29