Cast voor Zeeuws filmproject Solle is compleet Mensenrechten spelen ook bij u en bij mij CULTUUR 27 Scoudis Ensemble maakt muzikale zoektocht naar het mysterie achter Kerstmis. Eenmalig concert zondag voor fiZi-matinee in Zierikzee. zierikzee - Voor vrijwel iedereen - gelovig of niet - heeft Kerstmis een bepaalde betekenis. In de praktijk blijkt niet altijd duidelijk te verwoorden welke gedachten of gevoelens daar achter schuil gaan. „Het mysterie achter Kerst mis was voor ons uitgangspunt bij de samenstelling van dit een malig concert. De geboorte van een kind is in feite een kleine ge beurtenis, maar met grote invloed en de geboorte van het kerstkind stemt mensen al twintig eeuwen lang tot nadenken", zegt Jolanda den Boer van het Scoudis Ensem ble. Dat bestaat uit elf muzikan ten van Schouwen-Duiveland en Walcheren. Samen met hoornbla zer Jaap Everwijn van brassband Apollo Brouwershaven en diri gent Jeroen van der HofFvan Con Amore in Noordgouwe tekent zij voor het initiatief van dit bijzon dere kerstconcert zondag als fi Zi-matinee. „Noem ons maar de 3-J's",grapt het drietal. „We hebben ambitieuze muzikan ten gezocht. Mensen die bereid waren naast hun reguliere repeti ties bij eigen verenigingen en en sembles wat extra inspanning te leveren", licht Van der Hoff toe. Bij de samenstelling van het en semble heeft hij gezocht naar een mooie verbinding tussen hout en koperinstrumenten en het slag werk en kwam uit bij een strijk- bas en extra versterking met een altklarinet. De dirigent legt de meetlat vrij hoog met het geko zen repertoire. Direct al bij het openingsnummer - Holbergsuite van Edvard Grieg - staan de bla zers voor een moeilijk uitdaging. „Oorspronkelijk betreft het een partij voor strijkers met korte, snelle noten, die hier dus door bla zers wordt gespeeld", licht de diri gent toe. Behoort de Holbergsuite niet tot het kerstrepertoire, direct na de opening wordt wel de lijn van het kerstverhaal gevolgd met als eerste de veertiende-eeuwse compositie Angelus ad Virginem van een onbekende maker. Een grote sprong in de tijd volgt dan met het veel recentere O Magnum Mysterium van Lauridsen. De muziek wordt afgewisseld met optredens van twee vertel lers: Anneke de Vries-Gunning en CorBert de Rooij. „Zij treden eerst los van elkaar op, maar aan het einde van het con cert komen de vertellers samen", zegt Everwijn. Hij geeft aan dat er bewust is gezocht naar een tegen- kleur zowel in muziek als in tekst. Na Kerstmis volgde immers vrij snel de kindermoord op last van koning Herodes, of algeme ner beschouwd: met Kerstmis is het kwaad niet verdwenen uit de wereld. Het jubelende Gaudete di rect na de pauze zal dan ook wor den gevolgd door een stevige kant tekening door de mannelijke ver teller. „Het lijkt allemaal wel zo mooi met Kerstmis, maar er is ook een andere kant om te belich ten", zal zijn boodschap luiden. „We willen de bezoekers tot na denken stemmen, maar zullen ze natuurlijk niet in mineur laten vertrekken. We eindigen vrolijk met onder meer Christmas Swing", belooft de dirigent. AGENDA VLISSINGEN - Maarten Dannen- berg en Jilles Slingerland gaan de hoofdrollen spelen in de Zeeuwse filmproductie Solle. Dat hebben de makers gisteren in de Vlissing- se bioscoop CineCity onthuld. De film is gebaseerd op het ver haal Het Katijf van Solle van An dreas Oosthoek, dat in de bundel Zondig in Zeeland werd gepubli ceerd. Het verhaal speelt zich af in het Zeeland van de jaren zestig en gaat over twee jongens, Solle en Jacques, die verliefd op elkaar worden, maar hun liefde niet openlijk kunnen beleven. Initiatiefnemer van de film is re gisseur Bo van Scheyen, die in sa menspraak met Oosthoek ook het script heeft geschreven. „Dit is zo'n bijzonder verhaal. Dat móet verteld worden", zegt zij. Produ cent is Dirk Voorhoeve. In septem ber, tijdens Film by the Sea, hiel den zij audities, waarvoor veel ani mo was. Dat heeft een veelbelo vende cast opgeleverd, met behal ve de in Londen wonende Maar ten Dannenberg (Solle) en Jillis Slingerland (Jacques) de Zeeuwse acteur Ed van Reijmersdal, de Vlaamse actrice Wendy van Wan ten en de internationaal bekende Ronald Top (recent nog te zien in de titelrol van De val van Aantjes). De jongere gedaanten van Solle en Jacques worden gespeeld door Luuk Hartog en Niek Roozen. Mu zikant/presentator Eddy Zoëy ver zorgt een 'muzikale verrassing'. Om te film te maken is minimaal 50.000 euro nodig. Er is een stich ting opgericht die fondsen werft. „We gaan ervan uit dat we dat voor elkaar krijgen", zegt voorzit ter Yvonne Wagenaar. „We zijn in gesprek met een aantal nationa le partners, zodat de film op grote schaal kan worden vertoond." In april moet er zekerheid zijn over de financiering. Het is bedoe ling in juni te gaan filmen, zodat Solle tijdens Film by the Sea 2014 in première kan gaan. Meer agendanieuws vindt u op onze website. Mensenrechten moeten meer zijn dan een setje regels, dat veilig in een bureaula wordt opgeborgen..Men senrechten kunnen mensen be schermen, mits er op een goede manier mee wordt omgegaan. In Nederland realiseren we ons dat langzamerhand iets meer, maar nog te weinig. Dat is de centrale boodschap van het nieuwe boek van Barbara Oomen (1969), dean van het University College Roose velt in Middelburg. Gisteren pre senteerde ze haar in het Engels ge schreven boek Rights for Others: the Slow Home-Coming of Human Rights in the Netherlands in Den Haag, waar minister Plasterk het eerste exemplaar in ontvangst nam. In haar werkkamer in het voormalige stadhuis van Middel burg geeft ze een toelichting. Ze is rechtssocioloog en houdt zich in die hoedanigheid bezig met de vraag 'wat doet recht?' In Afrika deed ze onderzoek naar de wer king van internationale tribuna len en internationaal strafrecht. In Zuid-Afrika ontmoette ze toen malig president Mandela, tijdens haar onderzoek naar de positie van stamhoofden. Gaandeweg raakte ze geïnteres seerd in mensenrechten in Neder land. Twee jaar geleden deed ze met studenten onderzoek naar de positie van vrouwen binnen de SGP. Ze zegt: „Er was een rechts zaak tegen de Nederlandse staat aangespannen, omdat rijkssteun voor die partij niet strookte met het door Nederland ondertekende internationale 'vrouwenverdrag', waarin de staat belooft alles te doen om vrouwen een actieve rol in de politiek te geven." Nederland is volgens de schrijf ster van oudsher een tolerant land, met grote namen als Eras mus, Hugo de Groot en Spinoza. Vanuit die traditie heeft Neder land vooral oog voor mensenrech ten in het buitenland. Bijvoor beeld: Nederland heeft het Euro pese verdrag tegen huiselijk ge weld nog steeds niet geratificeerd. In haar boek haalt ze twee voor beelden aan van huiselijk geweld, die in Zeeland spelen. In 2010 de Iraakse man die in Zierikzee twee zoons en zichzelf ombrengt, een jaar later in Middelburg het oude re echtpaar Schroevers dat ver moord wordt door een ex-vriend van hun dochter. In beide geval len waren er vooraf veel signalen, het boek spreekt van 'de kroniek van een aangekondigde dood'. Au toriteiten en politie bleken niet in staat de drama's te voorkomen. Barbara Oomen: „Er wordt achter af nergens verantwoording geno men." Grondrechten zouden vol gens haar een grotere rol moeten spelen in maatschappelijke discus sies over onderwerpen als racis me, huiselijk geweld, homohaat, leeftijdsdiscriminatie. En ook: mensenrechten verdienen een vaste plaats in het onderwijs. WOENSDAG 11 DECEMBER 2013 Scoudis op zoek naar mysterie door Ali Pankow Repetitie van het Scoudis Ensemble met vertelster Anneke de Vries-Gunning. foto Dirk-Jan Gjeltema Zondag 15 december, fiZi-matinee, De Weverij, Zierikzee, 15.00 uur. door Rolf Bosboom Middelburg PZC-redacteur Jan van Damme inter viewt Annegriet Wietsma over haar boek 'Liefde in tijden van oorlog', De Drvkkery, 16.30 uur A-capellagroep Montezuma Revenge met 'RUN', ragfijne arrangementen van grote pophits, Stadsschouwburg, 20.00 uur Terneuzen Prometheus-lezing door Bart van Loo (uitverkocht), Porgy en Bess, 20.00 uur door Jan van Damme Barbara Oomen: grotere rol voor mensenrechten foto Lex de Meester Barbara Oomen: Rights for Others: the Slow Home-Coming of Human Rights in the Netherlands - Cam bridge University Press, 78 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 27