I
I
I
t
MEDIA 29
RTL 7/
Veronica
I CANVAS
có
yri.yyr.
Wintersport
Live: Noordse combi, langlaufen,
rodelen, biatlon, springen, alpine.
Eurosport, vanaf 08.30 uur
Autosport
WTCC (Macau); Dutch Power
Pack; Truck Tractor Pulling.
RTL 7, vanaf 15.30 uur
Schaatsen
World Cup in Astana, Kazachstan.
Nederland 1, 16.30 uur
Sportjournaal
Aandacht voor de actuele sport.
Nederland 1, 18.50 uur
Nederland 2, 22.00 uur
Darts
Players Championships Finals.
RTL 7, 22.00 uur
Voetbal
Samenvattingen van PEC-RKC,
NAC- Groningen, Heerenveen-Go
Ahead Eagles, Heracles-Utrecht.
Nederland 2, 22.55 uur
Studio Sport
Aandacht voor de actuele sport.
Nederland 1, 23.50 uur
uitenlan
ZATERDAG 30 NOVEMBER 2013
06:01 Teleshop 7 12:30 On
dernemerszaken 13:00 On
dernemend Nederland 13:30
De Succesfactor 14:00 Busi-
ness-Channel.nl 14:30 Dog The
Bounty Hunter 15:00 Dog The
Bounty Hunter 15:30 RTL GP:
WTCC-Macau 16:00 RTL GP:
Dutch Power Pack - Jaarover
zicht 2013 17:00 RTL Trans
portwereld 17:30 RTL Xtreme
06:00 Ochtend Fit 06:31 RTL
Telekids 16:35 Glee 17:35 The
Voice Of Holland
06:00 Hart van Nederland
07:05 McLeod's daughters
08:05 McLeod's daughters
09:00 Tommy Teleshopping
11:00 Astro TV 13:00 Tommy
Teleshopping 14:10 Master-
Chef UK 15:10 MasterChef UK
16:10 MasterChef UK 17:10
MasterChef UK
06:01 Disney XD: Davincibles,
Amazing spiez, Super hero
squad, B-Daman, Max Steel,
Slugterra, Pokémon, Ultima
te Spider-man, Avengers As
semble, Inazuma Eleven, Dude,
that's my ghost!, Gravity Falls,
Phineas Ferb, Pair of kings,
Zeke Luther, Crash Bern
stein, Amazing spiez, Lab Rats,
Crash Bernstein, Kickin' it,
Kick Buttowski, Dude, that's
my ghost!, Kick Buttowski, Si
dekick, Gravity Falls, Het Speel
plein
09:00 Herfstbeelden 11:15
Fans of Flanders 11:40 Lust for
Life 12:05 Regionale televisie
12:35 De vrije markt 13:00 Het
journaal 13:30 Het Weer 13:35
Villa Politica 14:05 The Race
15:30 De topcollectie van...
16:00 Clips 16:10 Baantjer
17:00 Mrs Brown's Boys 17:30
Buren 17:55 Kijk Uit!
09:00 TerZake 09:35 Herfst
beelden 10:20 Star Trek: The
Next Generation 11:05 Herfst
beelden 12:30 Zender uit de
ether 14:38 Hoera cultuur
15:05 Canvas klassiek 16:01 De
Canvasconnectie 16:31 Alleen
Elvis blijft bestaan 17:21 Recht
op Recht
18:00 Truck Tractor Puiling,
Verslag
19:00 Koning Voetbal, Kennis
spelshow
18:15 Beverly Hills chihuahua,
Avonturenfilm
18:00 Max Billy's drill machi
ne girl
18:10 Zo.
18:15 Storage wars
18:40 Storage hunters
19:10 American pickers
18:00 Het journaal
18:10 Vlaanderen vakantieland
19:00 Het journaal
19:30 Het Weer
19:35 ledereen beroemd
19:55 Joker+en Lotto
18:16 Star Trek: The Next Ge
neration (h)
19:00 De Nieuwe Lichting (h)
19:05 The Incredible African
Wildlife
O
O
20:00 RTL 7 Darts: Players
Championship Finals
20:00 Bones, Misdaadserie
20:55 Bones, Misdaadserie
21:50 CSI: Miami, Actieserie
20:00 Rizzoli Isles, Misdaad
serie
20:55 Rizzoli Isles, Misdaad
serie
21:50 Body of proof, Dramaserie
20:10 Pawn Stars (h), Realitypro-
gramma
21:05 Hardcore pawn, Reality
20:00 De baard van Bartel
20:45 F.C. De Kampioenen
21:25 Sing That Song
20:00 Het journaal
20:10 Vranckx
20:40 Lewis
I
22:45 CSI: Miami, Actieserie
23:40 Profoundly Normal,
Dramafilm
00:00 Virus, Actiefilm
02:00 Teleshop 7, Homeshop-
ping
02:01 Nachtlounge - Flirts
actualiteiten sport film
01:31 Nachtlounge - Holland
se Meiden
02:01 Tel Sell
22:50 The good wife, Drama
serie
23:45 Cold case, Detectiveserie
22:00 Unthinkable, Thriller
00:40 Captivity, Horror/thriller
02:15 Astro TV, Interactieve
show
02:45 Rizzoli Isles (h), Mis
daadserie
03:25 Rizzoli Isles (h), Mis
daadserie
04:05 Hart van Nederland
00:00 Veronica film, Filmpro
gramma
00:30 InsideGamer (h), Game-
programma
00:55 Nachtprogrammering:
Nachtclub live
03:55 Hart van Nederland (late
editie)
22:20 The Borgias
23:15 Het journaal laat
23:35 Het Weer (h)
23:40 Law and Order: UK
22:15 DCI Banks
23:45 Leonera
00:25 ledereen beroemd (h)
00:45 Journaallus (h)
01:35 Canvaslus (h)
Omroep Zeeland
07:00 Zeeland NU 07:23 Het Weer
07:25 Trugkieke 07:35 Regioned
07:41 Eenhoornruiters 07:53
Verzeeuwigd 07:58 Zeeland in vo
gelvlucht 08:00 Herhaling program
mering 07:00-07:58 09:00 Zeeland
NU 09:23 Het Weer 09:25 Trugkieke
09:35 Regioned 09:41 Eenhoornruit
ers 09:53 Verzeeuwigd 09:58 Zee
land in vogelvlucht 10:00 Herhaling
programmering 09:00-09:5811:00
Omroep Zeeland Tekst-tv 18:00
Zeeland NU 18:10 Zeeland de week
18:28 Zeeuws Goud 18:41 Zeeuwse
Top 40 clips 18:53 Verzeeuwigd
18:57 Zeeland in vogelvlucht 19:00
Herhaling programmering 18:00-
18:57 20:00 Zeeland NU 20:10 Zee
land de week 20:28 Zeeuws Goud
20:41 Zeeuwse Top 40 clips 20:53
Verzeeuwigd 20:57 Zeeland in vo
gelvlucht 21:00 Herhaling program
mering 20:00-20:57 22:00 Zeeland
NU 22:10 Zeeland de week 22:28
Zeeuws Goud 22:41 Zeeuwse Top 40
clips 22:53 Verzeeuwigd 22:57 Zee
land in vogelvlucht 23:00 Zeeland NU
23:10 Zeeland de week 23:28 Zeeu
ws Goud 23:41 Zeeuwse Top 40 clips
23:53 Verzeeuwigd 23:57 Zeeland in
vogelvlucht 00:00 Zeeland NU
BBC1
07:00 Breakfast 11:00 Saturday
Kitchen Live 12:30 Food Drink
13:00 Football Focus 13:45 Saturday
Sportsday 14:00 BBC News 14:10
Regional News and Weather 14:15
The Olympic Journey: Inspire 14:45
Rugby League: World Cup Final 17:30
Final Score 18:10 My Family Christ
mas Special 19:00 BBC News 19:10
Regional News and Weather 19:15
Pointless Celebrities 20:00 Strictly
Come Dancing 21:15 Atlantis 22:00
Casualty 22:50 The National Lottery
Live 23:00 BBC News 23:20 Match of
the Day 00:40 The Football League
Show 01:55 Weatherview
BBC2
08:00 De^n Spanley 09:35 On the
Town 11:10 Reel History of Britain
11:40 The Life of Birds 12:30 Refu
gees of the Lost Rainforest 13:00
The Great British Bake Off Christmas
Masterclass 14:00 Snooker: UK
Championship 2013 Live 17:30
Rugby Union: Wales v Australia 20:00
Jonathan Davies - Trimsaran Boy
21:00 Dad's Army 21:30 The Secret
Life of Mary Poppins: A Culture Show
Special 22:30 Ql XL 23:15 Carnage
00:35 Snooker: UK Championship
201"3 Highlights 01:25 Snooker: UK
Championship Extra
ARD
07:10 Paula und die wilden Tiere
07:35 Wissen macht Ah! 08:00 Chek-
ker Can 08:25 Neuneinhalb 08:35
Die Pfefferkörner 10:00 Tagesschau
10:03 Mit Armin unterwegs 10:30
Lust auf Deutschland 12:00 Tages
schau 12:03 Zwerg Nase 13:30 Unter
weiBen Segeln - Friihlingsgefiihle
15:00 Tagesschau 15:03 Tim Malzer
kocht! 15:30 Exclusiv im Ersten
16:00 Weltreisen 16:30 Europama-
gazin 17:00 Tagesschau 17:03 ARD-
Ratgeber 17:30 Brisant 17:47 Das
Wetter im Ersten 17:50 Tagesschau
18:00 Sportschau 19:57 Lotto am
Samstag 20:00 Tagesschau 20:15
Das Adventsfest der 100.000 Lichter
23:15 Tagesthemen 23:35 Das Wort
zum Sonntag 23:40 Inas Nacht 00:40
Besser geht's nicht
ZDF
07:00 Wickie und die starken Manner
07:20 Mia and me - Abenteuer in
Centopia 08:10 1,2 oder3 08:35 Bibi
Blocksberg 09:25 Bibi und Tina 09:50
Peter Pan - Neue Abenteuer 10:10
Mako - Einfach Meerjungfrau 11:00
Heute 11:05 Die Küchenschlacht -
der Wochenrückblick 13:10 Heute
13:15 Sport Extra 15:00 Heute 15:05
Sport Extra 17:00 Heute 17:05
Landerspiegel 17:45 Menschen - das
Magazin 18:00 ML mona lisa 18:35
Hallo Deutschland 19:00 heute 19:20
Wetter 19:25 Herzensbrecher - Vater
von vier Söhnen 20:15 Der Quiz-
Champion 2013 22:45 heute-journal
23:00 das aktuelle sportstudio 00:25
Heute 00:30 If I Had You
WDR
07:20 Sehen statt Horen -£in Wo-
chenmagazin für Hörgeschadigte
07:50 Planet Wissen 08:50 West ART
09:30 Trauern heiBt Lieben - Der
Verstorbenen-Fotograf Martin Kreu-
els 10:00 Lokalzeit 10:30 Aktuelle
Stunde 11:10 Die Sendung mit der
Maus 11:35 Die Sendung mit dem
Elefanten - mit Elternticker 12:00
Quarks Caspers 12:45 NRW von
oben - ein Fernsehevent 13:30
Das Wirtshaus im Spessart 15:10
Verrückt nach Meer 16:50 Sport im
Westen 17:20 Kochen mit Martina
und Moritz 17:50 Einfach und köst-
lich - Kochen mit Björn Freitag 18:20
Unser Dorf zieht urn 18:50 Aktuelle
Stunde 19:30 Lokalzeit 20:00 Tages
schau 20:15 Der Turm, Teil 1 21:45
Der Turm, Teil 2 23:15 Luther 01:05
StraBenfeger - Die erfolgreichsten
Fernsehserien 01:50 Erlebnisreisen-
Tipp
Discovery
07:15 Mythbusters 08:05 Crisis
control 08:55 How we invented the
world 09:45 How the universe works
10:35 Mythbusters 11:25 Through
the wormhole with Morgan Freeman
16:35 How it's made 17:00 How do
they do it? with Joep van Deudekom
17:55 Philly Throttle 18:45 The liqui
dator 19:10 Tanked 20:00 Gold rush
- South America 21:00 Fast n' loud
22:00 Wheeler dealers 23:00 Amish
mafia 00:00 Outlaw empires 01:00
Tanked 01:55 Fast n' loud
National Geographic
07:00 Fish tank kings 08:00 Brain
games 09:00 Megafactories 11:00
The incredible dr Pol 12:00 Test your
brain 13:00 Ultimate survival Alaska
17:00 Brain games 18:00 The incred
ible dr Pol 19:00 Nat Geo's top 10
photos 3 20:00 Brain games 21:00
Taboo USA 22:00 Ultimate airport
Dubai 23:00 Strippers: Cars for cash
00:00 21 st Century Sex Slaves 01:00
Undercover USA
Animal Planet TLC
07:15 Little zoo that could 08:05
Michaela's animal road trip 09:00
Joanna Lumley: Greek Odyssey 09:50
Great British hairdresser 10:40 Dress-
cue me 11:30 A Gypsy life for me
12:20 Say yes to the dress - brides
maids 18:10 Extreme couponing
19:00 My shopping addiction 20:00
Snog, marry, avoid? 21:00 Extreme
cougar wives 22:00 Docs 23:00 NY
Ink 23:55 The real L word 00:50 The
haunted 01:45 Extreme cougar wives
TVS
07:00 Télématin 08:00 Journal télé-
visé Radio Canada 08:25 TV5Monde,
le journal 08:40 Faió 09:05 Flash
09:10 Zou 09:15 Commandant Clark
09:25 Lulu Vroumette 09:35 Chaplin
and co 09:40 Martine 10:05 Marsu-
pilami 10:35 C'est pas sorcier 11:00
Flash 11:05 7 jours sur la planète
11:35 C'est dans ma nature 12:00
Flash 12:05 L'épicerie 12:30 TTC
(Toutes taxes comprises) 13:00 Nec
plus ultra 13:30 Journal télévisé de
la RTBF 14:00 Midi en France 15:00
360° - Die Geo-Reportage 15:50
Flash 16:00 Taratata 16:30 Ques
tions pour un champion 17:00 Flash
17:05 Les carnets de Julie 18:00 64
minutes, Ie monde en franqais 18:30
Thalassa 20:30 Journal de France 2
21:00 Qui sera le prochain grand
pitissier? 23:15 Journal de la RTS
23:40 TV5Monde, le journal Afrique
00:00 L'invité 00:10 Les chansons
d'abord 01:00 Nouvo 01:15 En direct
de I'univers
Comedy Central
07:35 That 70s Show 09:00 Melissa
Joey 09:50 South Park 10:35
Scrubs 11:20 Jeff Dunham: Control
led chaos 12:55 The Cleveland show
weekend 20:00 South Park 20:50
Tosh.O 22:00 The Graham Norton
Show 22:55 Popoz 23:20 Married
with children 00:15 South Park 01:00
Anger management 01:25 Tosh.O
Eurosport
08:30 Noordse combinatie: World
Cup 09:30 Langlaufen: World Cup
13:00 Noordse combinatie: World
Cup 14:15 Rodelen: World Cup 15:00
Biatlon: World Cup 16:45 Skisprin
gen: World Cup 18:45 Autosport:
World Endurance Championships
20:00 Alpineskiën: World Cup 21:30
Alpineskiën 22:00 Paardensport
23:00 Horse Racing Time 23:15 Cur
ling 01:15 Biatlon: World Cup
CNN
07:00 CNN Newsroom 07:15 CNN
Marketplace Africa 07:30 BackStory
08:00 CNN Newsroom 08:15 CNN
Marketplace Middle East 08:30 Aim
ing for Gold 09:00 World Sport 09:30
Winning Post 09:45 The Gateway
10:00 CNN Newsroom 10:30 Inside
the Louvre 11:00 CNN Newsroom
11:30 Unguarded with Rachel Ni
chols 12:00 Amanpour 12:30 Inside
Africa 13:00 Talk Asia 13:30 iReport
14:00 CNN Newsroom 14:30 On
China 15:00 Inside the Louvre 15:30
BackStory 16:00 International Desk
16:30 African Voices 17:00 CNN
Marketplace Europe 17:15 CNN
Marketplace Africa 17:30 Aiming
for Gold 18:00 World Sport 18:30
Open Court 19:00 International Desk
19:30 Inside Africa 20:00 Interna
tional Desk 20:30 Leading Women
20:45 The CNN Preview 21:00 The
Brief 21:30 Unguarded with Rachel
Nichols 22:00 CNN Newsroom 22:30
Inside the Louvre 23:00 Winning
Post 23:15 The Gateway 23:30 World
Sport 00:00 CNN Newsroom 00:30
Unguarded with Rachel Nichols 01:00
CNN Newsroom 01:30 Amanpour