Frank de Boer wil wél graag overwinteren 241 sport D-Day voor de sportbonden: wie krijgt er geld? 3 Nederlandse clubs n Shenza sieraden parel cadeauset dinsdag 4 december 2012 Alleen als Manchester City wint bij koploper Borussia Dortmund, komt de derde plek van Ajax in gevaar. HRHMP- door Eric de Jager DEN HAAG - Vandaag is het 'D-Day' voor de Nederlandse sport Sport koepel NOCNSF maakt bekend welke bonden tot het eliteklasje van de olympische sport behoren en hoeveel geld zij krijgen om Ne derland de komende jaren naar de top van het medailleklassement te loodsen. Kleine sportbonden vrezen met grote vreze. De olympische his torie leert dat sinds 1948 maar liefst 96 procent van de medailles wordt gewonnen in acht sporten. Volgens de nieuwe verdeling, waar bij de kans op olympische me dailles leidend is, komt driekwart van het geld daarom straks terecht bij paardensport, hockey, judo, roeien, schaatsen, wielrennen, zei len en zwemmen. Atletiek en turnen komen daar nog bij, omdat ze internationaal prestige opleve ren. Tot nu toe financierde NOCNSF ruim tweehonderd topsportpro gramma's. Dat worden er onge veer tachtig. De programma's die volgend jaar buiten de boot vallen, worden in rap tempo gekort. In 2013 krijgen ze nog de helft van wat ze nu ontvangen, in 2014 een kwart en in 2015 gaat de geldkraan helemaal dicht. Wel is er, naast de bewezen succesnummers ruimte voor 'future potentials' - topsport programma's die in de toekomst kans op succes hebben. Technisch directeur Maurits Hen driks gooide in augustus 2010 voor het eerst de knuppel in het hoen derhok. „Het doet mij pijn dat ik zwemmen en judo niet optimaal kan ondersteunen", zei hij nadat hij de studie 'Nederland in de top 10' aan Prins Willem-Alexander had overhandigd. De studie bevat te een 'planning zonder grenzen', met een ideaalbeeld voor wie niet op geld hoefde te letten, en sugges ties voor een nieuwe indeling van het stipendium, de beurs voor top sporters. Maar ook kwamen op bijna elke bladzijde kreten als 'fo cussen op succes', 'durven te kie zen', 'prioritering', 'efficiëntere in zet van beschikbare middelen' en 'afrekencultuur' terug. Hendriks kreeg bijval van bekende (oud-)sporters als Pieter van den Hoogenband en Richard Krajicek. „De focus die een topsporter moet hebben, heeft de Nederlandse top sport ook nodig: durf te kiezen voor succes", zegt Wimbledon- winnaar Krajicek over de nieuwe werkwijze. „Geld is hierbij een be langrijk 'dwangmiddel'. Beloon de succesvolle sporten en sporters, zo als dat in het bedrijfsleven ook ge beurt. Als je het beschikbare geld eerlijk wilt verdelen over alle par tijen, kun je de toptienambitie wel vergeten." Tegengas kwam er ook snel, maar Hendriks riep op het plan 'niet meteen in de ban te doen'. Ander halfjaar later lag hét idee van 2010 als 'Sportagenda 2016' ter stem ming bij de ledenvergadering van NOCNSF. Nog steeds sputterden kleine bonden tegen, maar mede omdat de grote bonden meer stem men hebben, werd het plan in ja nuari goedgekeurd, met 176 tegen 39 stemmen. De sportbonden hebben de afgelo pen maanden investeringsplannen en subsidieaanvragen ingediend bij NOCNSF. Vandaag maakt de sportkoepel bekend hoe die aan vragen zijn beoordeeld. Dat is on der meer gebeurd door een zoge noemd 'expert panel', voorgezeten door Jan Loorbach. De jurist, chef de mission tijdens de Spelen van 2000, wordt bijgestaan door oud- technisch directeur van NOCNSF Charles van Commenée, hockeyer Bram Lomans en de sportbestuur ders John Bieding (van paar- densportbond KNHS) en Jeroen Stevens (van de golffederatie NGF). Ajax kan vanavond tegen Real Madrid de knock-outfase van de Europa League bereiken. Daarnaast wil trainer Frank de Boer iets rechtzetten in het duel met Real Madrid. „Als we verlie zen, dan met opgeheven hoofd." door Jop van Kempen MADRID - Eigenlijk kan Frank de Boer het nog steeds niet begrijpen. Terugkijkend op de vijf wedstrij den die Ajax tot dusverre dit sei zoen in de Champions League heeft gespeeld, overheerst een ta melijk tevreden gevoel, met één uitzondering. Het thuisduel met Real. In de Arena werd Ajax met de rug tegen de muur gezet en de Amsterdammers kregen met 4-1 op de broek. De communis opinio is dat het klassenverschil met Real simpelweg te groot is, maar daarin wil De Boer niet mee. Dat wilde hij kort na de wedstrijd van 3 okto ber niet en dat wilde hij gistera vond tijdens de persconferentie nog steeds niet. Ajax durfde des tijds niet te voetballen, zo meent De Boer. En het is de bedoeling dat zijn team dat vanavond wel durft. „Dan kunnen we alsnog ver liezen, maar dan wel moet opgehe ven hoofd." Ook de algemene indruk dat Ajax in de thuiswedstrijd tegen Dort mund met harde hand werd gewe zen op de Europese verhoudingen (4-1 nederlaag), gaat er bij De Boer niet in. „Ik ben niet zo onder de in druk van die nederlaag. Iedereen doet daar dramatisch over, maar ik niet. Dortmund had een fantas fiB£S5S3S3®SÏ5S Bestel boek en DVD over de Kustmarathon www.webwinkel.pzc.nl ■■■■■■■■■■■■■■■■Hl Eigentijdse, elegante sieradenset Dubbel geknoopt parelcollier en bijpassende oorbellen met een mooie en natuurlijke charme en verkrijgbaar in de kleuren champagnewit of zwart. De parels zijn geslepen uit Zuidzee-oesters, zijn maar liefst 11 mm groot en hebben een prachtig kleurrijke gloed. Het collier is 47 cm lang, valt ruim over het sleutelbeen en heeft een decoratief zilverkleurig messing boeislotje. De oorbellen zijn 3,5 cm lang. Een stijlvol sieraad dat mooi past bij een avondje uit of voor zakelijke kleding. Verkrijgbaar in de kleur: Champagnewit of zwart. Adviesprijs €-79r Lezersprijs 59,-* •Exclusief verzendkosten pzc.nl/webwinkel categorie mode accessoires tische dag en rondde de kansen heel effectief af." Met die grondhouding van De Boer in het achterhoofd is het inte ressant om te kijken hoe Ajax het er vanavond afbrengt tegen Real. Iker Casillas, Xabi Alonso, Sergio Ramos en wellicht andere spelers zullen rust krijgen. Daarmee is het elftal van de onder druk staande trainer José Mourinho op ten min ste drie plaatsen zwakker dan in Amsterdam, maar ook dan is Real nog steeds een topteam. De Ko ninklijke is als tweede van de groep al geplaatst voor de volgen de ronde. Borussia Dortmund is groepseerste, ongeacht de resulta ten van vanavond. Behalve het eigen gezicht tonen en zodoende iets van revanche ne men op de thuisnederlaag staat er voor Ajax en De Boer ook nog iets anders op het spel in Madrid. Ajax wil Europees overwinteren in de Europa League. Volgens de letter van de wet heeft Ajax dat in eigen hand, want een overwinning in Madrid is genoeg om de derde plek vast te houden. Maar winnen in Estadio Santiago Bernabéu, dat is al zoiets. Een andere mogelijk heid voor Ajax om Europees te overwinteren is in de handen van Borussia Dortmund en Manches ter City. Als Dortmund wint of ge lijk speelt tegen City, is dat voor Ajax voldoende voor een Europese overwintering. De Boer is niet van plan zich tijdens de wedstrijd te in formeren over "de tussenstand bij Dortmund-City. Net als Real zal ook Dortmund spelers sparen. Verdediger Neven Subotic speelt vanwege een lies blessure sowieso niet, terwijl ook middenvelder Sven Bender, spits Robert Lewandowski en rechts back Lukasz Piszczek waarschijn lijk aan de kant blijven. In tegen stelling tot de laconieke houding van Dick Advocaat (PSV) en Steve McClaren (FC Twente) over de Eu ropa League - ze spaarden spelers voor de Nederlandse competitie - wil De Boer dolgraag overwinte ren in het Europese bekertoernooi van tweede garnituur. „Ik ben er van overtuigd dat het goed is voor de ontwikkeling van onze spelers. En dat die wedstrijden ons ook zullen helpen in de competitie. Hoe meer je speelt, hoe beter het 'Mourinho na dit seizoen weg bij Real' José Mourinho is mogelijk bezig aan zijn laatste seizoen als trainer van Real Madrid. Volgens de Spaan se krant Marca ligt de excentrieke Portugese coach met clubvoorzit ter Florentïno Perez overhoop en wordt de nog tot medio 2016 lo pende verbintenis na dit seizoen verscheurd. 5 Beide kampen zouden volgens Mar ca op een vriendschappelijke ma nier uit elkaar willen gaan, ook om dat Real nog vol in de race is om voor de tiende keer de Champions League te winnen. I De Portugees verlengde aan het eind van vorig seizoen zijn verbinte nis nog. Nederland scoort dit sei zoen dramatisch op de Uefa-coëfficiëntenlijst. Er is geen directe drei ging om Europese tickets te verlie zen, maar puntjes zijn toch wel handig. Als het even tegenzit is het Europe se seizoen voor de Nederlandse clubs na deze week voorbij. FC Twente en PSV moeten nog spe len, maar hebben geen kans meer op overwinteren. Ajax mag nog een sprankje hoop koesteren, maar ook niet meer dan dat. Toch zou het voor het hele Neder landse voetbal fijn zijn wanneer de drie clubs nog even vol gas ge ven om punten te scoren voor de zogenaamde coëfficiëntenlijst. Die lijst bepaalt jaarlijks het aantal deelnemers dat een land mag in schrijven voor de Champions Lea gue en Europa League. Bovendien, hoe hoger op de lijst, hoe minder voorronden er door de deelnemen- door Jaap van Essen de clubs gespeeld hoeven te wor den om aan het echte toernooi mee te doen. Nederland scoort in dit lopende seizoen dramatisch op de coëffi ciëntenlijst En dat is niet zozeer de schuld van de drie clubs die nog over zijn, wat er ook gezegd mag worden van de manier waar op PSV en FC Twente de duels in de Europa League benaderen. Veel erger is dat Vitesse, AZ, Heeren veen en Feyenoord nog in de voor ronden roemloos ten onder gin gen. Op de coëfficiëntenlijst wor-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24