11É1 Zuurkool is hip donderdag 1 november 2012 Wie de kook- en eet- bladen een beetje volgt, weet dat ge fermenteerde groenten helemaal in zijn. Je bent geen serieuze hobbykok als je niet op z'n minst al een keer zelf kimchi hebt gemaakt. Wat dat is? Een eeuwenoude Koreaanse spe cialiteit van gezouten, lichtgegiste groenten, voornamelijk Chinese kool en rettich, met heel veel knof look en rodepepervlokken. Heftig riekend en ronduit pittig van smaak, maar supergezond. Korea- nen eten het werkelijk overal bij. Het is hun favoriete condiment: een bijgerecht dat de smaak van het hoofdgerecht versterkt. Net zo als wij appelmoes of stoofpeertjes toevoegen, of piccalilly of chut ney. Het schijnt dat de Koreanen Zuurkool werd in de tijd van de VOC al ingezet als middel tegen scheurbeuk er zo verslaafd aan zijn, dat ze na een paar dagen in het buitenland zonder kimchi, al afkickverschijn selen krijgen. Ik heb het een paar keer geproefd, maar nog nooit zelf gemaakt. Wat me tegen houdt? 12 tenen knoflook en 2 EETlepels Spaanse pepervlokken! Vroeger werd het voornamelijk als wintergroente gebruikt, om het tekort aan vitamine C aan te vullen. Het staat verder bol van de vitamine A en melkzuurbacte riën. De reden waarom het vogel griepvirus geen voet aan de grond kreeg in Korea, en wel in de rest van Azië: kimchi. Althans, dat be weren de aanhangers. Fermenteren is een natuurlijke manier om voedsel lichter verteer baar en smakelijker te maken. Niet alleen groenten, maar ook paddenstoelen, sojakiemen en vis lenen zich ervoor. Eigenlijk is er niets nieuws onder de zon. Het is vergelijkbaar met onze zuurkool. Dat werd ten tijde van de VOC aan boord al ingezet als wondermiddel tegen scheur beuk. De productie is simpel. Je snijdt een witte kool fijn en mengt er flink wat zout door heen. Dat laat je ongeveer zes we ken goed afgesloten, onder druk in een vat fermenteren. Zetmeel en natuurlijke suikers uit de kool worden omgezet in melkzuur. Re sultaat: een friszure smaak en een zachte structuur. Ik ga dit weekeinde weer eens een echte familieklassieker ma ken: zuurkoolschotel uit de oven, met gehakt en banaan. Mijn opa maakte hem al in de jaren zeven tig, als de hele familie (een man netje of 28) kwam eten vanwege een verjaardag of ander feest. Ie dereen is er dol op, kinderen en volwassenen. Behalve dan de men sen die niet van banaan houden. Ja, die bestaan ook. Opa hield over al rekening mee, dus deed hij een hoek van de ovenschaal met appel tjes of stukjes ananas, in plaats van banaan. Aan die kant stak hij als markering een 'vlag' van alu miniumfolie. Ik heb die traditie overgenomen. Grappig hoe dat op nieuwe generaties overgaat. Deze schotel laat zich uitstekend van tevoren voorbereiden. Je hoeft hem alleen nog maar in de oven te schuiven. Lekker makke lijk en qua ingrediënten niet over dreven duur. Het recept laat zich goed verveelvoudigen. Kortom, ideaal voor grote gezelschappen. Zuurkoolschotel voor vier personen BENODiGDHED.EN 750 gram kruimig kokende aardappelen, geschild; 100 mil liliter melk; 50 gram roomboter, 1 eidooier; 1 grote ui, gesnipperd; 3 eetlepels olijfolie; 1 teen knoflook, fijngesneden; 1 theelepel paprika poeder; 600 gram rundergehakt; 1 laurierblad; versgemalen peper en zout; 50 gram rozijnen; 500 gram zuurkool, uitgelekt; 8 jeneverbes sen, gekneusd; 3 bananen; 3 eetlepels broodkruim (of paneermeel). bereidingswijze Verwarm oven voor op 180 graden. Kook aardappelen gaar in water met zout. Giet af, laat uitwasemen en stamp fijn met aardappelstamper. Meng melk, helft van roomboter en eidooier er door. Laat deze puree rusten. Doe zuurkool met scheutje water (of ap pelsap) in kookpan, voeg jeneverbessen toe. Breng aan kook en laat kwartiertje zacht doorwarmen. Haal dan jeneverbessen eruit. Verhit in tussen olijfolie in braadpan, bak uisnippers tot ze zacht zijn, voeg knof look en gehakt toe. Roer met vork en bak rul. Kruid gul met versgema len peper, zout en paprikapoeder. Voeg laurierblad, rozijnen en enkele iepels water toe. Laat op zacht pitje 10 minuten zachtjes pruttelen. Verwijder laurier. Snijd bananen in lange plakken. Vul (glazen) oven schaal met laag gehakt, laag zuurkool, banaanplakken, 3A van de aard appelpuree, banaanplakken, rest van puree. Bestrooi met broodkruim, steek er vlokjes roomboter in. Zet schotel in oven en bak in circa 25 minuten mooi goudbruin. Neem uit oven als gehaktlaag lekker bub belt. Serveer met koele witte wijn of troebel appelsap. Neem voor pit tige variant wijnzuurkool en verwarm dat in een scheutje witte wijn. Laat de rozijnen achterwege en verdubbel de hoeveelheid knoflook. een subtiel laagje cacao. En de da me blanche van mijn tafelgenoot smaakt naar meer, hoewel de por tie al gigantisch is: warme choco met vanille-ijs en slagroom. Sim pel, maar super. Het Wapen van Sluis, Vrijstraat 13, 4524 CE Sluis, telefoon: 0117-461233, info@wapenvansluis.nl. Reserveren: foto Peter Nicolai www.wapenvansluis.nl Alle dagen geopend, behalve op eerste kerstdag en nieuwjaarsdag en op kerstavond. In de winter, van oktober tot juni, sluit de keuken om 21.00 uur. In de zomer gaat de keuken om 22.00 uur dicht Het wapen van Sluis is redelijk toegankelijk voor mensen die slecht ter been zijn of in een rolstoel zitten. Het bord is rijk opgemaakt met bergjes puree van aardappelen en kastanje, spruiten, aardappelkroket ten, broccoli, bloemkool en een heel dun gesneden gestoofd zoet appeltje met cranberriesaus. „Hele maal oké", klinkt het tevreden. Mijn tiramisu is zoals die moet zijn: een zalig laagje zachte mascar pone op zompige langevingers en Puck Kerkhoven is de gids voor lekkerbekken, die ook thuis bijzonder willen eten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 39