Grote liefde voor klein vlekje: Sluiskil zeelandI 21 'Mediavragen? Bel eerst de wethouder' Film twee keer te zien in bioscopen Hu bij Auto Sturm Openluchtbioscoop op Oesterputten Rijklaar voor wegenbelastingvrij B 2p! donderdag 20 september 2012 Zeeuws-Vlaming Flo- renz van de Vijver (31) studeerde aanvan kelijk aan de Designa- cademy in Eindhoven, maar verkaste al na een half jaar naar de filmafdeling van de kunsta cademie Sint Joost in Breda. Ook volgde hij een opleiding redame- vormgeving in Boxtel op het Sint Lucas. Als afstudeerproject maakte Van de Vijver een film over Adventure- racing, een van de meest extreme duursporten. Hij volgde een Neder lands team tijdens het wereldkam pioenschap Adventureracing in Schotland. Na zijn afstuderen deed Van de Vijver camarawerk voor filmma ker Harpo Wubs en begon hij aan het project Een klein vlekje over de liefde van drie mannen voor Sluis kil. De film werd gefinancierd met geld van de provincie, het Prins Bernard Cultuurfonds en Cine- Crowd, dat speciaal voor films fondsen werft. De film van Van de Vijver werd af gelopen zaterdag voor het eerst ver toond en is vanavond in Terneu- zen te zien (aanvang 19.00 uur). De film is zaterdag 22 september - twee keer te zien in Vlissingen waar dan gestemd kan worden voor de beste Zeeuwse film. Zondag is de film andermaal in Temeuzen te zien, opnieuw om 19.00 uur. Astronaut Lodewijk van den Berg staat centraal in de film Een Klein Vlekje. Een verhaal over binding met geboorte grond, in deze film Sluiskil. door Romain van Damme Mooi verhaal. Zeven jaar geleden hoorde Zeeuws-Vlaming Flo- renz van de Vijver voor het eerst van ruimtevaarder Lodewijk van den Berg. Nu is hij de trotse maker van een film waar in Lodewijk van den Berg een van de hoofdrolspelers is. „Op school had ik nooit iets ge hoord of gelezen over Van den Berg", zegt Van de Vijver nog al tijd met verbazing. „Gek toch? Hij is in feite de eerste Nederlandse ruimtevaarder en daar hoor je op school niets over. Toen hij eens in Middelburg een lezing gaf, hoorde ik dat hij ruimtevaarder was en dat hij geboren was in Sluiskil!" Daar is Van de Vijver zelf ook ge boren. „In de cité, misschien vijf honderd meter van de plek waar Lodewijk geboren is. Later heb ik nog op de Sassing gewoond en daarna in Axel en Spui." Prachtig gegeven voor een film, vond Florenz die op dat moment studeerde in Brabant en nog geen kans zag het idee uit te werken. „Het bleef wel in mijn kop ziten. Toen ik in 2011 hoorde dat de laat ste spaceshuttles de lucht ingin gen, dacht ik meteen: ik móet een shot hebben van Lodewijk bij die laatste lanceringen. Ik trommelde twee mensen op, kocht tickets en wij naar de lancering. Een gok, maar het pakte goed uit." En een meevaller: Van den Berg wilde best meewerken aan een film over Sluiskil, maar het mocht niet alleen over hem gaan. Flo renz: „Het idee kreeg steeds meer gestalte. Voor een buitenstaander is Sluiskil een anoniem industrie dorp en daartegenover staat die im mense ruimte waar Lodewijk was. Kijkend naar een klein vlekje: zijn geboortegrond. Die titel dekt echt de lading van de film. Het komt trouwens ook voor in het Sluiskils volkslied: al ben je een klein vlekje, Sluiskil blijft mijn geboorteplekje." Op zoek naar beeldmateriaal kreeg Van de Vijver van Diederik Benja min, die reageerde op een oproep in de dorpskrant, video-opnames met een VHS-camera, gemaakt van de huldiging die Lodewijk na zijn ruimtereis in Sluiskil onder ging." Benjamins komt oorspron kelijk uit Indonesië en kwam op driejarige leeftijd met zijn ouders in Sluiskil terecht. Zijn verhaal heb ik in de film verweven." Dat gebeurde ook met het verhaal van Koen de Bruine, een schippers kind. Van de Vijver: „Hij heeft nu in zijn schuurtje een observato rium waarmee hij het heelal be kijkt. Een mooi gegeven. Koen tuurt naar boven en Lodewijk keek naar beneden." En telkens is de geboortegrond het bindmiddel. „Waar je vandaan komt is bepalend. Lodewijk heeft maar twaalf jaar in Sluiskil ge woond en woont al vijftig jaar in Amerika. Maar als je hem daar vraagt of hij zich meer Amerikaan of Nederlander voelt, zegt hij: ik voél me een Zeeuw." door Lilian Dominicus KRUININGEN - Als raadsleden door journalisten gebeld worden met een stelling, een nieuwsfeit of een vraag over de gemeente Reimers- waal, dan doen ze er verstandig aan eerst de wethouder te bellen om te horen hoe de vork werkelijk in de steel zit. Dat advies geeft burgemeester Jan Huisman van Reimerswaal aan de gemeenteraad. „Als een journalist u benadert, dan wil dat niet altijd zeggen dat zijn stelling de waar heid is. De portefeuillehouder weet vaak meer over de achter gronden, dus wend u tot hem, want u kunt zomaar in een val te rechtkomen." Huisman maakte de opmerking tij dens de themaraad, waarin werd gepraat over de gesprekken die plaatsvonden tussen wethouder Jaap Sinke (SGP, ruimtelijke orde ning) en Heijmans Bouw Zeeland. Als de gemeente een verlies van 9 ton op het grondbedrijf wil ne men, zou Heijmans bereid zijn 4,5 ton winstmarge in te leveren, meldde de PZC eerder deze week. Projectontwikkelaar Wieland Zwe- mer van Heijmans liet weten dat de onderhandelingen liepen. Sinke bevestigde tegenover de PZC de inhoud van het gesprek. „Het verlies van negen ton is geen klei nigheid. Daarom is het nog lang niet zeker dat deze constructie doorgaat. Het college en de raad zijn nog niet op de hoogte." Ten overstaan van de raad ontkende Sinke stellig dat er sprake is van een deal. In een vervolgartikel zijn enkele Reimerswaalse gemeenteraadsle den aan het woord geweest over de kwestie. „Is er onder de raadsle den misschien behoefte aan een mediatraining?", opperde de burge meester. „Want als dat zo is, dan regelen we dat direct." THOLEN - Vrijdagavond 21 septem ber is de film Freedom Writers te zien in de Openluchtbioscoop op de Oesterputten in Tholen. De film gaat over een inspirerende le rares in een klas in een achter buurt van Los Angeles. De open luchtbioscoop is een initiatief van de Jongerenraad Tholen. De film begint om 21.00 uur. De Hyundai ilO i-Drive Cool met Airconditioning Radio/CD-/mp3-speler Elektrisch bedienbare ramen voor Bestuurderstoel in hoogte verstelbaar 8 Stuurbekrachtiging 8 Metallic lak zilver Incl. afleverkosten Incl. Waxoyl/lakbehandiing AUTO STURM B.V. AMUNDSENWEG 39, GOES, TEL 0113-602000, WWW.HYUNDAI.N17AUT0STURM-G0ES N00R0WEG 467. MIDDELBURG, TEL. 0118-612042, WWW.HYUNDAI.NL/AUTOSTURM-MIDDELBURG CfècoTióineertibrsndstofveroruik: 4,6.- 6.5 <1/1OC km) Ikn/il: CC; - emissie: toS - '29 www.hyundal.nl ig/km). Uitstoot- on fcraóctefotveibfoikgögéveris:4.j-: yetósetrfd op tests-die 2'jn uitgevoerd vprger.s fcVcpescVorordonir.cj 7b/209,7tEO. |n| JAAR A' fSSLmaABANTlE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 65