m il Levenslange liefde en passie 39 reizen reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 16 juni 2012 Spiegelgladde meren, fenomenale uitzichten, hoogste berg van Oostenrijk én eeuwige liefde en passie. Karinthië zag een goede reputatie verloren gaan, maar timmert weer aan de weg, ondervond Joost Brantjes. De zuidelijkste deelstaat van Oostenrijk werkt aan een comeback. In de zeventiger jaren gold Karinthië, met meer dan tweehonderd meren om uit te kiezen, als de Oostenrijkse Rivièra. De jaren erna viel onder meer het IJzeren Gordijn weg, de keuze aan vakantieplekken werd groter en andere landen bleken ac tiever en creatiever in het aantrek ken van nieuwe gasten. Ook zal de bescheidenheid van de Karinthiërs een rol hebben gespeeld in de ver minderde belangstelling. Wie weet bijvoorbeeld dat Oostenrijks hoog ste berg, de Grossglockner met 3.798 meter, in Karinthië staat? Als uitvalsbasis voor ons verblijf kozen we voor Roller's Hotel in Seeboden. Pal aan de Millstatter See, met zwembad en groot Well- nessbereich. Heb je het twintig mi nuten volgehouden in de sauna, dan is het letterlijk adembene mend om het meer in te springen om af te koelen. In het meer ligt ook een vlot, met een tafel, twee stoelen en een palmboom. Je kunt er een romantisch zevengangendi ner nuttigen; de kelner komt per boot af en aan met alle gangen. Boek vooraf want het drijvende di ner is zeer populair. Gottlieb Strobl heeft een groot aan tal boten om het meer mee te be kijken. Roeiboten, maar ook elek trische. Als ik 's ochtends om half negen bij hem in de boot stap, be grijp ik al snel dat hij na decennia aan de oevers te hebben gewoond, nog steeds enthousiast verhaalt over het meer. De Millstatter See is spiegelglad, bebouwing beperkt Kleine foto links: Hak je eigen granaat vrij in het museum Granatium. Kleine foto onder. Honderden granaten in het museum Granatium. zich tot de noordoever. Daar herin neren villa's van rond de vorige eeuwwisseling aan de tijden dat bleekneusjes er op krachten kwa men. De andere oever is dichtbe groeid en, op een paar huizen na, onbebouwd gelaten. Vanuit de boot zie je het fietspad liggen dat rond het hele meer is aangelegd. Aan de wal is het een voudig een mountainbike te hu ren. De jongen van de fietswinkel in Millstatt raadt aan het rondje Millstatter See met de klok mee te doen. De zuidoever heeft namelijk het meeste hoogteverschil en je eindigt met een afdaling. In totaal behelst de route 28 kilometer, een peuleschil voor een Nederlander en een erg leuke manier om het meer van alle kanten te zien. In het centrum van Radenthein vind je Granatium, een museum gewijd aan het mineraal granaat, dat veel gevonden wordt in de om geving. Na uitleg over 'De steen van liefde en van passie' en over vi trines met granaten uit alle hoe ken van de wereld, betreed je eerst de grotten. Om vervolgens uit te komen in de groeve waar de grana ten in de muur te zien zijn, als krenten in een krentenbol. Wat het museum, zeker voor kinderen, zo leuk maakt, is dat je een helm, bril en pikhouweel aangereikt krijgt om je eigen granaat uit de muur te hakken. Die kun je na een wasbeurt laten slijpen, waarna je hem altijd bij je houdt. Volgens de gids zal je dan je leven lang verze kerd zijn van liefde en passie. De volgende dag vertrekken we vanaf de op 1.650 meter liggende Lammersdorfer Hütte voor een hi ke van ruim drie uur, de zogehe ten Enzian Granatsteig. Vanaf het begin is het uitzicht over het meer in de diepte fenomenaal. We lo pen door velden vol bontgekleur de bloemen, zoals de blauwe gen tiaan en de felroze alpenroos. We drinken water van bergbronnen en lopen een deel over sneeuw. De route is goed te doen en leidt naar de Granaatpoort, een meta len constructie van roestig metaal vol granaatsteen. Het uitzicht van af het hoogste punt reikt tot in Ita lië en Slovenië, de buurlanden waarmee Karinthië ook de Alpe- Adria Trail onderhoudt. Dat is een route van 550 kilometer van de Grossglockner tot aan de Adriati- sche Zee bij Muggia. Een totaal van 32 etappes, van elk zo'n 17 kilo meter lengte. Als we terugkeren bij de Lammers dorfer Hütte hebben we een ge zonde eetlust en bestellen een Ju- fen Brettl, een houten plank met allerlei vleeswaren en worst. Met boerenbrood en een groot glas most erbij is dat een zalige lunch. Om afscheid te nemen van Ka rinthië en de Millstatter See rijden we naar Alpengasthof Bergfried. Die ligt op 1.000 meter hoogte en heeft een fantastisch uitzicht over de Nockbergen en het meer. Hier vind je het Sternenbalkon, een uit zichtpunt met luie, houten stoe len. Ook leuk: je kunt bij Bergfried een picknickmand bestellen om met veel lekkers te genieten van de zonsondergang. w Reageren? reizen@wegener.nl Informatie Karinthië's hoofdstad Klagenfurt ligt op 1.140 kilometer van Utrecht Vliegen kan (met een overstap in Wenen) met Austrian Airlines (www.austrian.com) Meer informatie over deze regio op www.kaerntemat en op www.millstaettersee.at. Info over het hotel op www.kollers.at, over het museum op www.granatium.at en over de berghut op www.lammersdorferhuette.at Sternenbalkon met uitzicht over de Millstatter See. foto's Joost Brantjes Wenen* OOSTENRIJK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 99