401 sport 'Wij zijn lieve, fatsoenlijke jongens' nog Ronald Koeman verloor nooit van Co Adriaanse Begin het jaar goed en ontvang... zaterdag 17 december 2011 VOETBAL Wijnaldum komt zijn broertje tegen tijdens Heerenveen-PSV De familiefoto met daarop Rajiv van La Parra (links), Ceorginio Wijnaldum (achter), broer Sergio (voor) en zus Indira. Kersvers international Geor- ginio Wijnaldum (21) was een kleine zeven maanden oud toen zijn broertje Rajiv van La Parra (20) werd gebo ren. Morgen komen ze el kaar tegen bij SC Heeren veen-PSV. „Onze vader is trots op ons." door Anne Roel van der Meer Op familiefeesten is het gegarandeerd gezellig. Niemand die ooit ont breekt: ooms en tantes van PSV-middenvelder Georginio Wijnaldum en Heerenveen-aanval- ler Rajiv van La Parra zijn stan daard aanwezig, net als ouders („onze moeders kunnen heel goed met elkaar opschieten"), grootou ders en alle broers en zussen. Hoe veel dat er zijn? „Dat weet ik niet uit mijn hoofd", zegt Van La Parra. Ook Wijnaldum heeft ze nog nooit geteld. Doet er ook niet toe, vinden ze. „We zijn echte familiemensen", vertelt Van La Parra. Hij en Wijnal dum delen dezelfde vader. „Maar", zegt de PSV'er, „wij zijn Surina- mers, wij kennen geen halfbroers en halfzussen. Rajiv en ik zijn ech te broers!" Wijnaldum groeide op in Rotter dam-West Hij werd vanaf zijn vijf de levensjaar - zijn moeder ver huisde toen naar Amsterdam - op gevoed door zijn oma. „Wat een moeder is voor een kind, dat is mijn oma voor mij", vertelt hij. „Ze was er altijd. Ze hoefde niet voor me te zorgen, maar heeft dat wel gedaan om me zo een mooie toekomst te kunnen geven. Tot op de dag van vandaag heeft ze er nog nooit iets voor terug gevraagd. Dat maakt haar zo bijzonder." Van La Parra groeide op in Rotter dam-Zuid, op tien minuten van de Kuip. Ook bij hem had zijn oma een grote rol tijdens de opvoeding. „Mijn moeder moest hard werken om mijn broer, zus en mij te kun nen verzorgen. Ze moest ook nog mijn contributie, voetbaltenue en schoenen betalen. En als ze thuis kwam, bracht ze me nog naar de training." Het leven in Zuid was goed, vindt Van La Parra. „Als we niet op school waren, voetbalden we alleen maar. Als ik thuiskwam zei mijn moeder altijd: 'je ruikt naar buiten'." Beide broers woonden niet bij hun Rotterdamse vader Ramon van La Parra, maar zijn wel trots op hem. „En hij is trots op ons", zegt Wijnaldum, die de achter naam van zijn moeder kreeg. „Hij is niet betrokken geweest bij onze opvoeding, maar als hij er moet zijn, dan is hij et. En hij trekt geen van zijn kinderen voor, hij is voor iedereen dezelfde vader." „Mijn vader is een heel aardige man", zegt Rajiv van La Parra. „Hij laat alles op zich afkomen. Ik ben blij met hem." Wijnaldum: „Hij is geen man die vaak zal bellen, hij verwacht eerder dat wij contact met hem opnemen. Maar dat is prima. Verjaardagen vergeet hij nooit." De broers hadden in hun jongste jaren weinig contact. Pas in hun tienerjaren, toen ze beiden in de jeugd van Feyenoord voetbalden en naar dezelfde middelbare school gingen, werd hun band'ster ker. „Bij Feyenoord zagen we el kaar elke dag", vertelt Van La Parra. „Georginio speelde in een hoger elftal. Als we samen waren, op de club of op school, hadden we het over voetbal, maar zeker ook over familiedirfgen." Vijfjaar geleden vierden ze kerst en oud en nieuw voor het eerst samen. „We waren dagen bij elkaar. Erg leuk." Terwijl Wijnaldum op zijn zestien de zijn debuut maakte in het eer ste van Feyenoord - de jongste de butant ooit bij de club - besloot Van La Parra Rotterdam te verla ten en zijn heil elders te zoeken. „Ik kreeg geen contract aangebo den en daar was ik teleurgesteld over." Humphrey Nijman, zijn zaakwaarnemer destijds, wilde ei genlijk niet dat Van La Parra naar een buitenlandse club zou vertrek ken. Maar toen er een aanbieding kwam van het Franse Caen, wilde Nijman die de vleugelaanvaller niet onthouden. Van La Parra was enthousiast, maakte een kennisma kingsgesprek en trok in 2008 naar Frankrijk, het avontuur tegemoet. „Georginio vroeg of ik het zeker wist", vertelt Van La Parra. „Toen ik 'ja' zei, stond hij achter mijn keuze. Hij kon niet langskomen, omdat hij ook druk was met voet ballen bij Feyenoord. Maar had het gekund, dan was hij me zeker komen opzoeken." Van La Parra leerde veel in Frank rijk, maar vooral in het laatste „ver loren jaar", toen hij amper aan voetballen in het eerste toekwam, was het moeilijk. „Ik heb bij Caen de andere, minder mooie kant van de voetballerij gezien. Ik heb mijn familie en vrienden echt gemist. Ik ben een binnenvetter, liet niet altijd zien dat me iets dwars zat. Gelukkig woonde mijn moeder bij me, met haar, en telefonisch ook door Hans Leber ROTTERDAM - Feyenoord-FC TWen- te wordt morgen de tiende ont moeting tussen de trainers Co Adriaanse en Ronald Koeman. Van de eerste negen won Koeman er zeven en eindigden er twee ge lijk. „Ik weet in ieder geval dat ik nog nooit van Co heb verloren." Is dat toeval? Glimlachend: „Nee, dat lijkt me niet." Dat Koeman de on derlinge stand kent, vindt zijn oor sprong in Portugal. Koeman was er in het seizoen 2005-2006 trai ner van Benfica, Adriaanse van FC Porto. „In Lissabon kreeg ik voor de eerste wedstrijd tegen Porto steeds maar vragen over die ande re Nederlandse trainer. Om er van af te zijn heb ik op een bepaald moment gezegd: 'Maak je maar met oma, kon ik wel praten." Wijnaldum: „Zijn periode in Frankrijk is goed voor hem ge weest. Rajiv heeft zich goed ont wikkeld. Hij is sneller, slimmer en mentaal en fysiek sterker gewor den." Behalve aanvaller Van La Parra en middenvelder Georginio Wijnaldum, is ook Giliano Wijnal dum profvoetballer. De jongste van de drie broers speelt als vleu gelverdediger in het beloftenelftal van AZ. „Maar Georginio is de bes te van ons drieën", zegt Van La Parra. „Hij heeft het meeste talent. In de jeugd zag je al dat hij veel kon en hij heeft het geluk gehad dat hij met de juiste mensen is om gegaan." Wijnaldum zegt het zelf ook: „Ik ben van de drie broers de beste voetballer." Maar toch. „Ik ben niet zo snel tevreden over mijn eigen spel. Toen ik twee we ken geleden in de Kuip tegen Feye noord speelde, zei bijna iedereen dat ik het goed had gedaan. Maar ik zelf vond dat ik nog meer aan wezig had kunnen zijn." Vroeger was het nog erger. „Als ik een wed strijd verloor, zat ik daar dagen mee. Dat is nu anders. Als ik nu de niet druk mensen, ik heb nog nooit van hem verloren'. Sinds dien is dat een beetje een eigen rol gaan spelen." In 2000-2001 won Koeman als trai ner van Vitesse drie keer van Ajax, twee keer in de competitie en een keer in de beker. Als trainer van Ajax won hij twee keer van Adriaanses AZ en speelde er twee keer gelijk tegen. In de Portugese competitie maakte hij de Benfï- ca-fans dronken van geluk door twee keer het Porto van Adriaanse te verslaan. „Maar eerlijk is eerlijk: Co werd dat jaar wel kampioen, wij niet!" Dat Koeman het alle maal niet zo serieus neemt, blijkt wel als hij eerst stellig beweert ze ven keer tegen Adriaanse te heb ben gespeeld, en daarbij twee over winningen met Ajax uit 2003 te poort uit rijd, dan weet ik dat er een leven is buiten de voetballerij. Ik heb een dochter van een jaar, Ki-Yeann. Zij maakt dat ik alles wat makkelijker kan loslaten." Van La Parra en Wijnaldum, afge lopen zomer overgestapt van Feye noord naar PSV, lijken op elkaar. „We zijn lieve, bescheiden en fat soenlijke jongens", zegt Van La Parra. Wijnaldum: „Maar ik denk dat Rajiv relaxter is, minder snel op zijn teentjes getrapt." Wijnal dum gaat het redden in de absolu te top, denkt Van La Parra. „Ik vind het mooi dat hij het zo goed doet en het is verstandig dat hij naar PSV is gegaan. Als hij het ver der schopt dan ik, dan gun ik hem dat van harte." „Ik wil kampioen worden met PSV en in de Champions League spelen", zegt Wijnaldum. ;,En later zou ik graag bij een topclub in En geland of Spanje willen spelen." De lat voor Van La Parra, die eind augustus naar Friesland kwam, ligt vooralsnog iets lager. „Er is bij Hee renveen veel meer duidelijkheid dan bij Caen. Hier weet ik tenmin ste wat de trainer in me ziet. Ik wilde weer plezier hebben in het voetballen en dat heb ik nu." Ooit zouden ze graag samen met Giliano samen in een elftal willen spelen. Bij Feyenoord, of Barcelo na of het Necfetlands Elftal. „Je weet het nooit in de voetballerij", zegt Wijnaldum. „Het is een droom", zegt Van La Parra. De broers zien elkaar zondag in het Abe Lenstra-stadion. Als het even mee zit en Van La Parra krijgt speeltijd van trainer Ron Jans, dan voetballen ze voor het eerst sinds hun jeugdjaren, toen Van La Parra een jaartje voor Excel sior uitkwam en Wijnaldum de kleuren van Feyenoord verdedig de, weer eens tegen elkaar. Wijnaldum: „Ik hoop dat Rajiv speeltijd krijgt, maar ook dat hij niet scoort. Ik moet nu toch even aan ons eigen belang denken." Van La Parra: „Ik ga Georginio suc ces wensen. Hij mag scoren, als wij maar winnen. En na afloop geef ik hem een knuffel." gen Adriaanses' AZ over het hoofd ziet. „Ach, over dit soort dingen hebben we het ook nooit samen. Maar ik ben goed met Co hoor. De trainer Adriaanse maakte ande re keuzes dan hij zelf In principe speelt Adriaanse aanvallender qua tactiek, denkt hij. „Co is wat extre mer in zijn werkwijze, hoe hij een ploeg aanvallend laat spelen. Zoals bij T\vente-PSV laatst, had ik zijn elftal nooit neergezet, maar zijn werkwijze heeft hem ook altijd veel opgeleverd." In Enschede ging Adriaanse giste ren amper in op de vergelijking met Koeman. „Dat is ook niet iets wat van Ronald komt, daar begin nen de media over. Ik zeg altijd maar dat het ook uitmaakt met welke ploeg je tegen iemand speelt." Pakje korting op de zorgverzekering I via Witte-Boussen Assurantiën! 1 Bel 0115 61 83 44 of kijk op http://01.nl/doy7v I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 40