Korenavond dient veel doelen cultuur 15 Kai Disko maakt met debuutalbum spectaculaire entree PROJECT SOROPTIMISTEN Zingen in strijd tegen laaggeletterdheid agenda Racoon maakt kans op een Gouden Harp imw woensdag 9 november 2011 Weblog over pas verschenen Zeeuwse boeken Kijk op www.pzc.nl/zeelandgeboekt Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zij'n te vinden op de website van deze krant. door Ali Pankow Een goed bedoelende servi ceclub, een probleem dat aanpak vereist en koren die graag optreden. Soms vallen zaken mooi samen. Zo blijkt dat het geval bij de Zeeuwse Korenavond zaterdag in theater De Mythe in Goes. Het belooft een 'to taal zangfestijn' te worden van Rachmaninov tot Annie M. G Schmidt en van Elvis Presley tot Felix Mendelssohn. „Uit de vele ideeën voor een pro ject van vier Zeeuwse afdelingen van Soroptimisten kozen we eens gezind voor de strijd tegen laagge letterdheid. Ruim 37.000 Zeeuwen hebben moeite met lezen en schrij ven. Dat komt overeen met het lan delijk gemiddelde, maar we schrok ken er wel van", zegt projectleid ster Bep Huijbregtse. De Soroptimisten steunen de aan pak van laaggeletterdheid met de opbrengst van de kaartverkoop voor de korenavond en verder met bijdragen van sponsors en met het aan de man brengen van fair trade chocoladeletters. „Ons streven voor zaterdag is een volle zaal. Een Zeeuwse Koren avond lijkt ons een uitstekende pu bliekstrekker. Wij vonden musicus Anton de Kort bereid de muzikale leiding op zich te nemen", vertelt Huijbregtse. De Kort tekent voor een mooie mix aan koren uit vier verschillende regio's: Kinder-en Tienerkoor van de Zeeuwse Mu ziekschool uit Goes, Vocaal Ensem ble Waissisi van Schouwen-Duive- land, Zeeuws Byzantijns Koor Srétenje uit Middelburg en de Zeeuws-Vlaamse Vocal Band Flash Back!. Elk koor zal zich met ken merkend repertoire manifesteren. De presentatie is in handen van de Belgische presentatrice en actrice Sabine Goethals. Tussen de koor optredens door, is er een kort in terview met Koos Vervoort, de Ne derlandse ambassadeur voor de Laaggeletterdheid. Na afloop van de kooroptredens is er een after party met muzikale medewerking van Gerard van de Langkruis. Het Kinder- en Tienerkoor van de Zeeuwse Muziekschool uit Goes opent de avond met een selectie van Annie M. G. Schmidt-liedjes Een passender keuze voor een avond ten behoeve van laaggelet terdheid lijkt nauwelijks denkbaar. Schmidt immers was de geestelijk moeder van Jip en Janneke-taal, sy noniem voor toegankelijk woord gebruik. Het repertoire van Vocaal Ensem ble Waisisi uit Schouwen-Duive- land varieert van klassieke koormu ziek tot hedendaagse popsongs. Het ensemble brengt onder meer enkele nummers uit het theater programma LEF, dat zij recent op voerde in het Watersnoodmu seum in Ouwerkerk. Srétenje is Russisch voor 'ontmoe ting'. Het is ook de naam van het Zeeuws Byzantijns Koor. Srétenje manifesteert zich zaterdagavond met vier liturgische gezangen, zo als die ook worden gezongen tij dens de Russisch orthodoxe ere dienst. Ook zingt het koor drie Russische volksliederen „Onze eigen band is net wat uitge dund, maar daar wordt aan ge werkt. We zingen zaterdag één nummer a capella en verder songs met begeleiding van saxofoon en basgitaar", vertelt Marlies Meuldijk van Vocal Band Flash Back. Deze Zeeuws-Vlaamse zanggroep brengt pop- en rockklassiekers en musicalnummers. Zaterdag 12 november, De Mythe, Goes, 20.00 uur. OP PAD Hulst Schrijver Tom Lanoye is te gast. Café De Jonkheer, 20.00 uur Kapelle Lezing Rascha Peper over haar boeken 'Vossenblond' en 'Russisch blauw'. Gemeentehuis, 20.00 uur Middelburg Lezing van Stichting I.S.I.S. over Spiri tuele groei: van leerling tot Leraar Zeeuwse Bibliotheek, 19.45 uur. Oostkapelle Natuurspreekuur. Biologe Betty Ras be antwoordt vragen over natuur. Terra Maris, 13.30-15.30 uur Ouwerkerk De lezing van Paul de Schipper over 'De Sterke van Saeftinghe' in Watersnood museum is uitgesteld tot 23 november. Serooskerke (W) Verkoopdag Israëlische producten door Zeeuwse Stichting Steun aan Israël. De Meijstraat 32,10.00-21.00 uur; Terneuzen Filosoof en schrijver Wouter Kusters geeft lezing over intense waanzin. Porgy en Bess, 19.30 uur Het Tiener- en jeugdkoor van de Zeeuwse Muziekschool uit De Bevelanden Zeeuws Byzantijns koor Srétenje uit Walcheren. PODIUM Middelburg Comedygezelschap Yllana met de feel-good voorstelling Brokers. Stadsschouwburg, 20.00 uur Concert Craig Taborn Trio (VS). Schuttershof, 21.30 uur Zonnemaire Repetitieconcert Steelband Zeeland. Dorpshuis, 19.00 uur. Vocal Band Flash Back uit Zeeuws-Vlaanderen. Vocaal Ensemble Waisisi uit Schouwen-Duiveland. GOES - De Zeeuwse band Racoon is genomineerd voor een Buma Gouden Harp. De andere kandida ten zijn Ferry Corsten, Marianne Weber, Van Dik Hout, Ernst Jansz, Claudia de Breij en De Jeugd van Tegenwoordig. De Gouden Har pen worden volgend jaar mei wor den uitgereikt tijdens het Harpen Gala, dat zijn 50-jarig jubileum viert. De Gouden Harp is de hoogste on derscheiding in de Nederlandse muziek. De prijs is bestemd voor muziekauteurs en artiesten die zich in hun carrière op bijzondere wijze verdienstelijk hebben ge maakt voor de Nederlandse mu ziek. Blof won ook al eens de prijs: in 2002. Racoon sleepte vorige maand nog een Edison voor beste groep van Nederland in de wacht. door Rolf Bosboom Een 'lastig stelletje' is het, als we de biografie op hun web site moeten geloven. Met een vreemdsoortige bandnaam, bovendien. Want wie noemt zich zelf nu Kai Disko? Maar wat geeft het, als je net een debuutalbum hebt afgeleverd dat de oren van de muziekliefhebbers doet spitsen. Met het klinkende vi sitekaartje Hands Off My Lady ma ken Eric de Vries, Martijn Hart man, Emiel de Kam, Remy Lissen- burg en Lennert Oosterling een ta melijk spectaculaire entree in het Zeeuwse popwereldje, waarbij de toon is gezet door de sterke single Deviancy Ecstasy. Toch komt Kai Disko allerminst uit het niets. De bandleden maak ten al kilometers in andere, uiteen lopende geledingen. En dat is te horen, want het album klinkt niet alleen opvallend volwassen, maar blijkt ook een hutspot aan muziek stijlen te herbergen die onmoge lijk onder één noemer kunnen worden gevat. Bindende en bepa lende factor is het karakteristieke, wat hoge stemgeluid van Eric de Vries, die zowel vleierig als vilein kan klinken. Kai Disko lijkt een gezonde weer zin te hebben tegen de standaard- opbouw van nummers. Verrassen de wendingen zorgen ervoor dat de muziek hier en daar neigt naar het symfonische. Soms leidt de veelheid aan ideeën ertoe dat num mers net iets te breed worden uit gesponnen. Wie Hands Off My Lady een paar keer heeft beluisterd, merkt dat de nummers het hoofd nauwelijks willen verlaten. Dat zo'n mentale jukebox in werking wordt gezet, bewijst de kracht van Kai Disko. Het album is te beluisteren via kaidis- ko.bandcamp.com. Voor meer infor matie: www.kaidisko.nl. Voorkant van het album.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 15