4l Ze&UMK' Vtojume Aevothd? Zweefvliegen Thermiek dinsdag 20 september 2011 „De ultieme vrijheid Den het één zijn met de elementen." Wim Lin- denbergh hoeft niet lang na te denken over wat er aantrekkelijk is aan zweef vliegen. De oud-Terneuzenaar, tegenwoordig woonachtig in Amsterdam, beseft dat hij een wagenwijde open deur intrapt. „Toch is het zo. Het geluksgevoel dat ik krijg als ik hoog boven het landschap vlieg is nog altijd even groot als toen ik 36 jaar geleden met zweefvliegen begon. Dit gevoel wordt versterkt als ik samen met een roofvogel op de thermiek rondcirkel." Lindenbergh is lid van de Eerste Zeeuws- Vlaamse Aeroclub (EZAC) die domicilie houdt op een opgespoten terrein in de Smitsschorre- polder bij Axel. Wat ooit begon als een kleine club op het inmiddels opgeheven vliegveldje bij Hulst en daarna op een weiland in de buurt van Hoek, is uitgegroeid tot een gerenom meerde zweefvliegvereniging die tegenwoor dig beschikt over een luxe accommodatie. „We hebben alles zelf gedaan", zegt een trotse Zweefvliegen trekt mensen van allerlei pluimage. Zo ook bij de Eerste Zeeuws-Vlaamse Aero Club in Axel. De beoefenaars delen hun passie voor glijden in ther miek. Bovendien hebben zij saamhorigheid hoog in het vaandel staan. „Alles wat je hier ziet, is volledig door onszelf gebouwd en gemaakt." Lindenbergh tijdens een rondleiding op het terrein. „De loods, het clubhuis, de werkplaats, de lier om op te stijgen, het egaliseren van de grasbaan. Je kunt het zo gek niet opnoemen of we hebben er aan gewerkt. En dat doen we nog steeds natuurlijk. Dit kenmerkt het karak ter van onze vereniging." De EZAC, die dit jaar 45 jaar bestaat, be schikt over een vloot van zes toestellen: twee tweezitters die veelal worden gebruikt als opleidingstoestellen, een tweezitter met motor waarmee de piloot altijd kan thuiskomen en drie éénzitters. Ook zijn er zeven privétoestel- len. „Die privétoestellen zijn gedeeld bezit. Logisch, want je betaalt al gauw 20.000 euro voor een tweedehands vliegtuig. Om het enigszins betaalbaar te houden, moet je dan wel op zoek naar mensen met wie je samen iets kunt doen." Net als veel clubgenoten is Lindenbergh in het zweefvliegseizoen, ruwweg van maart tot en met oktober, te vinden op de camping bij het EZAC-terrein. Zo'n dertig van de 85 actieve leden hebben er een caravan. Het gaat dan met Wim Lindenbergh en zijn zoon Joost bij de Duo Discus (tweezitter) van de EZAC. name om Belgen en Nederlanders van buiten Zeeland, samen zo'n tweederde van het leden bestand. „We voelen ons hier senang. Net als veel andere mensen heb ik nooit de behoefte gevoeld om elders mijn heil te zoeken", vertelt Lindenbergh, wiens dertienjarige zoon Joost inmiddels ook al 22 starts op zijn naam heeft staan. Lindenbergh, in het dagelijks leven architect, maakte via zijn oudere broer David kennis met het zweefvliegen. Hij was al snel gegre pen door de wereld van thermiek. Zijn eerste solovlucht op zijn vijftiende herinnert hij zich nog als de dag van gisteren. „Vijf minuten rond de baan in Axel. Ik was totaal euforisch. Ik heb toen zitten zingen bovenin." De oud-Zeeuws-Vlaming omschrijft het zweefvliegen als constant glijden door de lier sleep en lier lier Zweefvliegers maken gebruik van thermiek. Wat is dat en hoe ontstaat het? De zon verwarmt de aarde. (2^'Warme lucht is lichter dan de omringende lucht en stijgt op. vereniging Eerste Zeeuws-Vlaamse Aero Club Vliegclub Midden-Zeeland Vliegclub Haamstede 1966 1933 1956 (3^ Bij het opstijgen koelt de warme lucht weer af en begint weer te dalen. 0j Als de opstijgende lucht condenseert, ontstaat er een Cumuluswolk, waaraan zweefvliegers kunnen zien of er thermiek is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 70