2011: Internationaal Jaar van de Chemie CHEMIE 2011 "•DA^Cheil/ 5 Chemie - ons leven, onze toekomst Internationaal jaar van de Dhr. en mw. Curie. Foto: Museum Boerhaave Het vinden van olie, de ontdekking van kernenergie, het efficiënt benutten van water- en windenergie; de eeuwige zoektocht naar energiebronnen is het werk van uiterst gedreven mensen en staat garant voor markante verhalen. De tentoonstelling Verborgen Krachten toont de kleurrijke afwisseling van succes en tragiek, van briljante geleerden en regelrechte charlatans in de geschiede nis van de Nederlandse zoektocht naar energie. In de tentoonstelling is een bijzondere mix van historische voor werpen te zien. Zo worden de oudst bewaard gebleven stoomma- Waarom een Jaar van de Chemie? De initiatiefnemers van het Internationaal Jaar van de Chemie willen de publieke waardering voor de chemie vergroten en de belangstelling van jongeren voor de chemie stimuleren. Daar naast is het doel om mensen te informeren dat toenemende ken nis van chemie telkens leidt tot de ontdekking van nieuwe prin cipes en toepassingen. Chemie en chemici spelen een belangrijke rol bij allerlei zaken die te maken hebben met de kwaliteit van ons leven op aarde zoals schone lucht, veilig drinkwater, gezonde voeding, betrouwbare medicijnen, vernieuwende materialen, ecologische producten en duurzame energie. Daarom een Jaar van de Chemie. Ontdek de chemie van het lopen tijdens de Chemieloop Op zaterdag 10 september 2011 vindt er een fantastische hard loopwedstrijd plaats: -de Chemieloop in Terneuzen. Uniek aan deze loop is het parcours: het voert over een indrukwekkend fabrieksterrein, door prachtige natuur en finisht in het gezellige centrum van Terneuzen. Het parcours is niet alleen afwisselend, het is ook nog eens variabel, dat komt omdat je door een sluizen- complex loopt. De Chemieloop is voor de loper en de toeschou wer een bijzondere belevenis. Er zijn drie afstanden: de halve marathon, de 10 kilometer en de Kidsrun van twee kilometer. Het is ook mogelijk om met een team aan de Businessloop deel te nemen. Meer weten of inschrijven? Ga naar www.chemieloop.nl. De activiteiten Wat gebeurt er achter de hekken van chemische fabrieken? Welk werk voert een chemicus uit? Welke rol speelt chemische techno logie in sport? Hoe draagt chemie bij aan duurzame energie? Op deze en talloze andere vragen geven de activiteiten in het Jaar van de Chemie antwoord. Er zijn activiteiten in heel Nederland, het hele jaar door. Het is onmogelijk om hier alle activiteiten te noe men. Om toch een indruk te geven van wat u kunt verwachten, lichten we graag een aantal activiteiten uit. Eén ding is zeker: er valt voor jong en oud van alles te beleven! Een volledige activiteitenkalender is te vinden op www.jaarvan- dechemie.nl Uitgelicht Verborgen krachten in Museum Boerhaave De Verenigde Naties hebben 2011 uitgeroepen tot International Year of Chemistry. Dat feit heeft de chemische sector met beide handen aangegrepen, met een goed gevulde activiteitenkalender tot gevolg. Chemie is overal Dat chemie een belangrijke rol in technologische vooruitgang speelt weet u misschien al. Misschien denkt u daardoor wel dat chemie iets is dat ver van uw dagelijks leven staat. Maar wist u dat u dagelijks ontelbare malen met chemie in aanraking komt? Denk aan uw mobiele telefoon, de pindakaas op uw boterham, contactlenzen, pijnstillers of een regenjas. Want wat we ook doen, eten, maken, gebruiken of beleven. Het heeft (bijna) al lemaal met chemie te maken! chines van Nederland en antieke Shell-benzinepompen getoond. Ook wordt het radiumpreparaat van Marie Curie geëxposeerd, dat zij honderd jaar geleden meenam naar Leiden om onderzoek aan te laten verrichten. Dit radioactieve preparaat wordt in een voor deze gelegenheid speciaal gemaakte loodvitrine - voor het eerst aan het publiek vertoond. Verborgen krachten is te zien van 30 september 2011 tot en met 18 maart 2012 in Museum Boerhaave in Leiden. Ga voor meer informatie naar: www.museumboerhaave.nl Een hele zomer lang in NEMO Chemie aan zee Science Centre NEMO in Amsterdam presenteert een geweldige tentoonstelling voor de hele familie! De hele zomer lang kun je in NEMO naar het strand. Niet zomaar een strand, maar een waar je kunt spelen met moleculen. Ontdek de kleine deeltjes in de tentoonstelling Chemie aan zee. Want alles, dus jij ook, bestaat uit deeltjes. Door goed te kijken naar hoe die deeltjes zijn opgebouwd en hoe ze samen werken, kun je een hoop van de dingen om je heen begrijpen. Deze deeltjes, die we atomen en moleculen noemen, bepalen hoe iets eruit ziet, of hoe iets ruikt of hoe sterk iets is. In de surfshop kun je supersterke materialen testen, je kunt geuren mixen in de cocktailbar en je frituurt moleculen in de frietkraam. Je kunt Chemie aan zee bezoeken van 25 juni t/m 4 september 2011. Meer informatie: www.e-nemo.nl Tot en met 18 september is The C-Team te gast in Discovery Center Continium in Kerkrade: vijf briljante, maar beetje vreem de wetenschappers met één en dezelfde passie, namelijk chemie. Ontdek als bezoeker de bijzondere "uitvindingen" van "The C- Team en ga zelf aan de slag met het schetenorgel, vang je eigen schaduw en ontdek de schoonheidsgeheimen van zeep. En er is nog veel meer te beleven! Nieuwsgierig geworden? Ga voor meer informatie naar www.c-team.nl. Meer informatie over het Internationaal Jaar van de Chemie inclusief een uitgebreide activiteiten kalender vindt u op www.jaarvandechemie.nl Lopers op Dowterrein. Fotograaf Duofoto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 59