4l binnenland Macht van verzekeraars in zorg groeit De leukste dag is nu al voorbij TO©S Gescheurd verkleurd, versleten? BESPARINGEN Meer letten op kwaliteit en prijs DE FORMATIE De portefeuilles zijn verdeeld, de bordesscène zit erop. Het kabinet Rutte kan aan de slag. PAUL KUSTERS Krakersrellen Adieu op Hyves Inbreker heeft het gemunt op autosleutel Werkstraf voor in brand steken student jongen tien jaar lang als 'slaaf behandeld ien van den Heuvel (83) overleden vrijdag 15 oktober 2010 Zorgverzekeraars gaan steeds verder bij het inko pen van zorg. CZ publiceer de vannacht een verkorte, omstreden, zwarte lijst van ziekenhuizen. door Frouke Tamsma Zorgverzekeraar CZ ver goedt vanaf 2011 geen borstkankeroperaties meer in vier ziekenhui zen omdat deze de ingreep te wei nig zouden uitvoeren. Daardoor zouden ze niet de door CZ ge vraagde kwaliteit leveren. CZ publiceerde vannacht de veel besproken lijst met slecht preste rende ziekenhuizen, die overigens al is teruggebracht van zes naar vier. De Nederlandse Zorgautori teit en de Nederlandse Vereniging voor Heelkunde vinden dat CZ on zorgvuldig te werk is gegaan, waar door patiënten onnodig ongerust zijn gemaakt. Een boze bestuurs voorzitter Aysel Erbudak van het Slotervaartziekenhuis, één van de genoemde ziekenhuizen, heeft al laten weten haar contracten met CZ per 1 januari te zullen verscheu ren. De discussie rond borstkankerope raties past in een algemene trend. Verzekeraars gaan bij inkopen van zorg bij arts, apotheker of fysiothe rapeut steeds verder, Menzis inves teerde 3,5 ton in vijf medische cen tra in Houten. In ruil prijkt op de website van de Houtense huisart sen een link naar die verzekeraar. Agis betaalt fysiotherapeuten extra als ze een reclamezuil in de praktijk zetten. Wat is de volgende stap? De arts die zijn patiënten bij binnenkomst de reclamefolder di rect in de hand drukt? De Neder landse Zorgautoriteit volgt de ont wikkelingen kritisch. „Reclame ma ken als onderdeel van het contract kan onwenselijk zijn", aldus een woordvoerster. Reclame maken in de artsenpraktijk is niet verboden, zegt ook een woordvoerder van Zorgverzekeraars Nederland (ZN). „En dat CZ ziekenhuizen nu be oordeelt op grond van hun presta ties past helemaal in de trend om sterker te selecteren op kwaliteit van zorg. Dat is voor sommigen misschien wennen." Er zitten na tuurlijk ook goede kanten aan de inkoopmacht van zorgverzeke raars. Ze kunnen artsenpraktijken en ziekenhuizen aansporen ope ningstijden te verruimen. Daar naast zullen ze proberen prijzen laag te houden, waar de patiënt weer van profiteert. Dat de prijzen van medicijnen de afgelopen jaren fors zijn gedaald is ook te danken aan de verzekeraars. Vóór 2005 onderhandelden apo thekers zelf met farmaceuten, stre ken daarbij fikse bonussen op en de medicijnen bleven duur. Sinds een paar verzekeringsgiganten de onderhandelingen voeren, zijn de prijzen gekelderd. Een aantal verze keraars vindt dat fysiotherapeuten die minder behandelingen nodig hebben om patiënten te helpen, kwalitatief beter presteren. Ze wor den hier voor beloond. Het genoot schap voor fysiotherapie KNGF staat hier niet achter. „Uit verschil lende onderzoeken blijkt dat het aantal behandelingen, niets zegt over de geleverde kwaliteit", zegt bestuurslid Wilma Huiskamp. Het kabinet Rutte bestaat uit door de wol geverfde rea listen. Op dag één was er dan ook weinig plaats voor uitbundigheid. „Het wordt heel erg balanceren." door Sandra Donker en Frank Hendrickx Op het gezicht van Hans Hillen is geen spoor van euforie te bespeu ren. De CDA'er is net een paar uur minister van Defensie, maar nu al lijkt hij de last van wat gaat ko men op zijn schouders te dragen. „Ik zie er tegenop", bekent Hillen. „De lange dagen, de eenzaamheid, het vechten tegen de verdrukking in. Ik loop lang genoeg mee om te weten dat het erg zwaar gaat wor den." Het is exemplarisch voor de sfeer bij de presentatie van kabinet Rut te. Vooral bij de oudere bewindslie den, dat al spottend Grijs-I is ge noemd, overheerst de realiteitszin. Piet Hein Donner begint aan zijn vijfde kabinet. De eerste dag van een regering is vaak de leukste, al dus de nieuwe minister Binnen landse Zaken. „Dan kun je nog de illusie hebben dat het allemaal wel mee zal vallen", zegt Donner. „Dat gevoel gaat snel voorbij." In vorige kabinetten was de nu 62-jarige CDA'er altijd een nestor. „Nu ben ik één van de middenmoters. Dat bevalt me wel." Mark Rutte moest gisteren op- AMSTERDAM - Het Openbaar Minis terie onderzoekt of de krakersrel len van twee weken geleden in de Amsterdamse binnenstad vooraf zijn georganiseerd. Justitie zegt aanwijzingen te hebben. Krakers en sympathisanten raakten op 1 oktober met de politie in gevecht. nieuw de samenstelling van zijn kabinet verdedigen. Veel oudere mannen, weinig vrouwen, geen minderheden. Met zijn ervaren mi nistersploeg hoopt de WD'er de stabiliteit van zijn minderheidska binet te verhogen. Rutte zelf toonde zich eerder op de dag bij zijn eerste persconferen tie als minister-president al zelfver zekerd en routineus. Zonder hape ren zette hij enkele hoofdlijnen uit een: Nederland door de crisis lood sen, de burger het vertrouwen in de overheid teruggeven. Ivo Opstelten, steun en toeverlaat DEN HAAG - Premier Mark Rutte heeft afscheid genomen van zijn ruim 23.000 volgers op Hyves. „Hoe leuk ik het ook heb gevonden om via Hyves met jullie in contact te zijn, en mijn belevenissen met jullie te delen, toch ga ik daar vanaf dit moment een punt achter zet ten. Ik heb de afgelopen periode al gemerkt dat het lastig was om tijd vrij te maken voor Hyves, (vandaar dat mijn hyvesmail de laatste tijd door mijn voorlichter is beant woord), dat zal de komende perio de niet anders worden!", schreef Rutte gisteren in een 'krabbel'. Rut te was de afgelopen vier jaar actief als 'Hyver'. De WD-leider werd gistermiddag beëdigd als minis ter-president van het minderheids kabinet van WD en CDA. Rutte be dankte zijn volgers voor het mede leven en de kritische vragen. De rechtbank in Groningen heeft een 21-jarige student veroordeeld tot een werkstraf van 50 uur. De student stak in april een medestu dent in brand tijdens een ontgroe ningsstunt. Volgens de rechtbank gaf het slacht offer toestemming voor de stunt, maar wist hij op dat moment niet dat er een hoeveelheid lampolie werd gebruikt. EINDHOVEN Inbrekers hebben het bij woningin braken steeds vaker gemunt op de autosleutels in huis. Het ergst is het in Utrecht en in Zuidoost-Bra bant, waar het aantal woninginbra ken waarbij een auto werd buitge maakt meer dan verdubbeld ten op zichte van vorig jaar. Dat blijkt uit cijfers van de politie en de stich ting Aanpak Voertuigcriminaliteit. van Rutte, keek tevreden toe. „Ik weet zeker dat hij het heel goed gaat doen", aldus de oud-burge meester die naar eigen zeggen 'nog zo fit als wat' is. Bij de meeste ministers overheerste desondanks het besef dat een politiek zware tijd wacht. Er moet fors bezuinigd worden, ambtenaren krijgen de wacht aangezegd en op tal van ter reinen is er nog geen meerderheid in de Tweede Kamer. Gerd Leers, belast met de heikele portefeuille Immigratie en Asiel, zei al eerder dat het ministerschap 'niet iets is om naar uit te kijken'. „Het wordt balanceren. We moe ten een evenwicht vinden tussen wat de PW wil bereiken en wat verantwoord is." Enthousiasme is vooral te vinden bij de 'juniors'. De staatssecretaris sen Frans Weekers, Halbe Zijlstra en Fred Teeven lijken dolgelukkig met hun nieuwe functies. En mi nister Melanie Schultz van Haegen van Infrastructuur en Milieu heeft dezelfde opgewekte natuur als haar 'maatje' Rutte. „Ik vind het geweldig om terug te keren op mijn oude departement", aldus de 40-jarige Schultz, die eerder staats secretaris wSs. „Ruimte en infra structuur zijn echt mijn ding." Henk Bleker, die het CDA als par tijvoorzitter door een woelige pe riode loodste, kijkt met zijn Gro ningse nuchterheid naar zijn nieu we betrekking. „Een droombaan is het niet", aldus Bleker. Maar ver trouwen in een goede afloop heeft hij wel. „Mijn zoon zei: 'Pa, als je het CDA overleeft, kun je heel wat hebben." De Amsterdamse politie heeft twee mannen aangehouden voor mensenhandel. Ze worden ervan verdacht een Marokkaanse jongen vanaf zijn 14de tien jaar lang zon der loon zware arbeid te hebben la ten verrichten. Het lukte het slacht offer vorig jaar pas te ontsnappen en aangifte te doen. Het slachtoffer werd in 1999 vanuit Marokko naar Amsterdam gehaald. Een monument uit de PvdA-ge- schiedenis, Ien van den Heuvel, is overleden. Ze stierf woensdag, 83 jaar oud. Dat heeft de partij donder dag laten weten. Ien van den Heu vel-De Blank was in de jaren zeven tig en tachtig een bekend gezicht voor velen. Ze was onder meer voorzitter van de Rooie Vrouwen binnen de PvdA. RUTTE xf" N OUt Ni OU. NtA 129 \>A©ENJ HOSEW V/E ÖERUST SPPtBKEN VAN RUTTE H l StoflFeerderij Brouwer Tel.: 0113 - 21 36 42 www. stóffee rde ri j b ro uwer.n I GRONINGEN AMSTERDAM DEN HAAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4