kwamen uit het Preukedurp i bd store zeeland 121 li|§ "*üür Studie naar 'vergeten' vondsten Goeree Houten schild Degelijk metselwerk Leen en Kee woonden 42 jaar op 't Preukedurp De achterste hofjes waren het goedkoopst Nieuw seizoen voor soos De Pul Wrangier donderdag 16 september 2010 «■»- .«s». Aad Stolk werkt momenteel aan een houten schild waarop de huisnaam komt en in de nok van het oor spronkelijke arbeidershuisje wordt bevestigd. „Dat is passender dan de huidige Spaanse tegels", vindt hij. Het huis van Charlotte en Aad Stolk werd in 1925 zeer degelijk gebouwd door timmerman-metselaar Leen van der Werff. „In tegenstelling tot de latere aanbouwen zit er nog geen scheurtje in." plattelandsleven spraken hem zo aan dat hij steeds terugkeerde. Het arbeidershuisje aan de Trambaan, dat ze aanvankelijk recreatief ge bruikten, werd in 1987 de vaste stek van Stolk en zijn echtgenote. Het echtpaar breidde het pand uit en integreerde in het dorp. „Ik speelde al snel bombardon bij mu ziekvereniging Nut en Uitspan ning", lacht hij. Door contacten in het dorp vernam hij dat hij 'op het Preukedurp' woonde. „Naast ons huis lag indertijd een plank over de sloot die leidde naar de hofjes die zo werden aan geduid." Toen Pieter van der Bijl in 1920 de hofjes op het Preukedurp ver kocht, werden het eigen moestui nen van de dorpelingen. Deze wer den bij de herverkaveling na de watersnoodramp verplaatst naar de Veerdijk. Volgens Stolk weet al leen nog een aantal oudere dorpe lingen wat het Preukedurp was. Onder anderen Cees Stoel, die er als laatste 'tuinde' in de zomer van 1953. „Mijn historische gevoe lens gaven zo'n -tien jaar geleden aan dat ik deze naam aan de verge telheid moest ontrukken door hem op ons huis aan te brengen." onderaan de Blooisedijk in Zonnemaire. Ze wonen in het (uitgebreide) arbeidershuis en gaven het de naam Preukedurp. foto's Dirk-Jan Gjeltema Charlotte en Aad Stolk wonen inmiddels 23 jaar in het arbei dershuis aan de Trambaan 9 in Zonnemaire. Dat is een lange tijd, maar niet zo lang als de eerste be woners van het pand; Kee en Leen van der Werff De timmerman en metselaar Leen van der Werff bouwde het pand in 1925 voor zijn jonge bruid Jaco- mina Bolle (Kee) uit Dreischor met wie hij in 1922 in de echt werd verbonden. Leen van der Werff wilde reeds in 1923 met de bouw beginnen toen hij van Gilles Jan de Vlieger voor 1000 gulden twee tuinen in het Preukedurp kocht om zijn huis op te bouwen. Maar dat kon niet omdat de tui nen nog waren verhuurd aan C. J. Beije en L. Kooreman. Toen zijn huis er eenmaal stond moest hij aan de eigenaren van de achter zijn huis gelegen tuinen recht van overpand verlenen. Gedreven door zijn historische interesse achterhaalde Aad Stolk ook de namen van negen tien dorpsbewoners, die tijdens een veiling in Zonnemaire op 14 juli 1920 een 'hofje' kochten in het Preukedurp. Dat kon omdat Pieter Marinus van der Bijl, die tot dan toe de stukken grond verhuurde als moestuin, zijn perceel wilde verkopen. De openbare veiling werd door nota ris J. S. L. Korteweg uit Zierikzee gehouden in de herberg van de we duwe C. J. Splunter in Zonnemai re. De eerste koper was Gilles Jan de Vlieger. Hij kocht de twee voor ste stukken grond in het Preuke durp. Dit voor respectievelijk 425 en 403 gulden. Alle tuinen hadden ongeveer dezelfde grootte en de prijzen liepen van voor naar ach ter af Het achterste stuk grond bracht 226 gulden op. Wil je eigen baas zijn in de zorg? Genoeg tijd hebben voor je diënt en zorg thuis verlenen waar je helemaal voor gaat? Kom dan via ons werken als zelfstandige. Wij regelen het voor je! T:+31 (0)118 82 02 13 M:+31 (0) 6 221 35 892 info@zeeuwsezorgmensen.nl web: www. zeeuwsezorgmensenrH GOEDEREEDE - 'Vergeten' vondsten die afgelopen decennia in de bo dem tussen Ouddorp en Goedere ede opgegraven zijn, komen weer uit de depots. Onderzoekers van de Universiteit Leiden en het be drijf Hazenberg Archeologie gaan het komende jaar aan de slag met resten van een Romeinse handels nederzetting. Resten van de nederzetting wer den in 1958, 1959 en 1982 aan de Oude Oostdijk gevonden door ar cheoloog Jan Trimpe Burger. Om de vondsten nu aan nader onder zoek te onderwerpen, heeft de ge meente Goedereede samen met Hazenberg Archeologie en de Uni versiteit Leiden een subsidieaan vraag ingediend bij de Nederland se Organisatie voor Wetenschappe lijk Onderzoek. Die heeft de aan vraag onlangs goedgekeurd. In het project zal de ontwikkeling van de nederzetting in de jaren 50 tot 300 n. Chr. zichtbaar worden gemaakt. Behalve een wetenschap pelijk rapport, zal er ook een boek over worden geschreven. Daarnaast zullen de archeologen in 2011 lezingen geven in Goedere ede over het onderwerp. Tevens zal de Romeinse tentoonstelling in het Streekmuseum Goeree-Over- flakkee naar aanleiding van het on derzoek worden geactualiseerd. BRUINISSE - Nu de zomervakantie er weer op zit, beginnen de activi teiten weer in jeugdsoos De Pul in Bruinisse. Zaterdag draait D] Servé feestmuziek tijdens de openings party. Volgens de organisatie zul len er het komende seizoen diver se gast-DJ's draaien in de soos. Ook staan er verschillende the ma-avonden gepland. Zaterdag is de toegang voor iedereen ouder dan veertien jaar gratis. Jongeren kunnen zich dan ook inschrijven als nieuw lid van De Pul. Achter de Houttuinen 34 - Middelburg Grote Markt 15 - Goes www.bd-store.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 75