201 zeeland Loodswezen schaft drietal kotters aan BEGRIP De groenten Per saldo meer banen bij Morres in Hulst BAAS MET UW BAAS! E F R SCHEEPVAART Kleine zelfstandigen investeren 80 miljoen Laat de bagger maar komen ZEEUWSE 2010 Kerken houden kringgesprekken Vriendendag op manege Balans HUISNAAM Schouwen-Duiveland kent veel huizen en boten met bijzondere namen. In deze serie worden ze verklaard. Meepraten over toerisme Oostflakkee Live rockmuziek in MFC Dorpstienden donderdag 16 september 2010 door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Het heeft enkele ja ren geduurd, maar het Nederlands Loodswezen durft het nu toch aan om nieuwe loodsvaartuigen te be stellen. Gisteren zijn de contracten gete kend voor de aanschaf van drie loodskotters, waarvan de derde in optie. Met deze order is ongeveer tachtig miljoen euro gemoeid. Scheepswerf Barkmeijer in het Friese Stroobos is uitverkoren als bouwer van de schepen. De eerste kotter komt najaar 2012 in de vaart en wordt in Vlissingen gestatio neerd. Het tweede loodsvaartuig moet in het najaar van 2013 klaar zijn en gaat naar Rotterdam. De derde kotter is bedoeld als re serveschip en moet weer een jaar later van de Friese scheepswerf lo pen. De 460 Nederlandse loodsen die zelfstandig ondernemer zijn, heb ben lang tegen de aanschaf aange- hikt. De Vlaamse regering ging zelfs eerder - dat was in 2009 - over tot de aankoop van nieuwe loodsvaartuigen. Dat zijn swath-schepen gewoden, zoals de fast ferry tussen Vlissingen en Breskens. „Nu zijn wij aan zet om onze oude schepen te vervangen", zei toenmalig loodsenvoorzitter in Vlissingen Guido van Rooij na on dertekening van het contract door Vlaanderen. De investering lag Nederlandse loodsen zwaar op de maag, omdat de invoering van de marktwerking vanaf 2019 als een donkere wolk boven hun hoofden hing. Inmid- www.klaverbtadzeetand.nl dels is duidelijk dat de politiek wei nig meer voelt voor marktwer king. Manager Jan Willem Siewe van het Vlissingse loodswezen toonde zich gisteren een gelukkig mens. „Onze oude kotters die in 1978 en 1979 zijn gebouwd, zijn op." De nieuwe schepen zijn 81 meter lang en 13 meter breed. Ze hebben ruimte voor achttien loodsen en achttien bemanningsleden. De kot ters worden ingezet bij het van en aan boord brengen van loodsen op zee. In Zeeland betreft het dan de de Westerscheldemonding ten noorden van Westkapelle. De drie nieuwe kotters kunnen dankzij hun betere zeegang langer doorvaren bij slecht weer en de scheepvaart daarmee dus ook lan ger blijven voorzien van de nood zakelijke loodsen. ZIERIKZEE - Landschapsterp. Dat is de naam die waterschap Scheldestro- men aan het nieuwe ontwateringsdepot aan de Straalweg bij Zierikzee heeft gegeven. Wethouder Wim Stouten van de gemeente Schouwen-Dui- veland overhandigde gisteren symbolisch de sleutel aan Herman Aalberts (links) en Andre Verrijzer van het waterschap. foto Dirk-Jan Gjeltema BURGH-HAAMSTEDE Zeven kerken in de Westhoek, sa menwerkend onder de naam Wind kracht 8, presenteren een nieuw aanbod met kringgesprekken. Di verse thema's komen aan de orde, zoals rouwverwerking, een bijbel studie naar de tweede brief van Pet rus, een boekbespreking over Vuur in mijn hart van Henri Nouwen en een leerhuis over de cantates van Bach. Meer info over het aanbod via www.windkracht-8.nl. DREISCHOR De Stichting Paardrijden Gehandi capten Schouwen-Duiveland houdt zaterdag de vierde editie van de jaarlijkse vriendendag. Deze dag wordt gehouden op Manege Balans in Dreischor. Geïnteresseerden kunnen vanaf 13.00 uur een indruk krijgen wat de stichting zoal voor haar leden betekent Vanaf 16.00 uur staan de prijsuitreikingen op het programma. 1 door Marijke Vael MEEST CELEZEN 1Lost Ones vergunning nodig (foto) 2. Een miljoen voor wijk Zierikzee 3. Hard werken aan opbouw spel CULTUUR DICHTBIJ Esme Soesman en Ali Pankov houden een weblog bij over Cultuur in Schou wen-Duiveland www.pzc.nl/blogs TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Meer nieuws uit de regio op www.pzc.nl/schouwen-duiveland OUDE TONGE Wie zich interesseert voor de re creatieve en toeristische ontwikke ling van de gemeente Oostflakkee, is uitgenodigd om vanavond vanaf 19.30 uur mee te praten over dit on derwerp in het gemeentehuis van Oostflakkee in Oude Tonge. Behal ve van de directeuren van de VW's op het eiland, zullen ook ver tegenwoordigers van de natuur- en recreatieschappen Grevelingen en Haringvliet aanwezig zijn. OUDDORP Ouderwets goede rockmuziek van bands als The Rolling Stones, John ny Cash, Green Day en Creedence Clearwater Revival. Dat is het repe- toire van de Brabantse band Zero Friction. De rockcoverformatie staat zaterdag 25 augustus op de planken van MFG Dorsptienden in Ouddorp. De toegang tot het con cert is gratis. Aanvang van de avond is 21.00 uur. Uitkijkend over de pol der ziet hij ze nog in gedachten voor zich. De dorpelingen van Zonnemaire, met kromgebogen ruggen de grond be werkend om hun dagelijkse kostje aan aardappelen en groenten bij een te scharrelen. De 78-jarige Aad Stolk is geïnteres seerd in geschiedenis. Hij weet dat deze gedachtespinsel over het stuk land onder en achter zijn woning aan de Trambaan in Zonnemaire vroeger dagelijkse werkelijkheid was. „Uit kadastrale leggers blijkt dat landbouwer Pieter van der Bijl in 1898 de eigenaar was van dit stuk grond. Het is aannemelijk dat hij het was die het perceel verkavel de in stukken van vier are om die aan dorpelingen te verhuren als 'hof. In de volksmond heetten de ze moestuinen het Preukedurp." Een grappig en intrigerend woord vindt de gepensioneerde universi tair docent parodontologie. Daar om bracht hij Preukedurp als huis naam aan op zijn woning. On danks zijn zoektocht, die via het Zeeuws woordenboek, Zeeuws ety mologisch woordenboek en het streekarchief zelfs naar het Meer- tens Instituut leidde, kwam hij er niet achter wat Preukedurp letter lijk betekent. De verklaring in Van Dale dat preukelen een variant is van prik kelen, hetgeen porren of peuteren betekent, vindt Stolk niet waar schijnlijk. „Ik denk eerder dat Preu kedurp een lokale naam is. Een zelf verzonnen woord. Iemand heeft ooit gezegd: 'We gaan naar het Preukedorp' en dat is door ie dereen overgenomen." Wel is zeker dat het arbeidershuis je, dat nu de huisnaam Preuke durp draagt, in 1925 werd ge bouwd door metselaar-timmer man Leendert van der Werff Via de erven van deze ambachtsman en het Brouwse trio Terpstra, de Vlieger en Hanse, dat huizen op kocht en doorverkocht werd Stolk in 1969 eigenaar van het pand. „Ik woonde en werkte toen in Utrecht en ontdekte Zeeland via een vriend die me uitnodigde om te vissen op het strand." De rust en weidsheid van Schou wen, de prachtige luchten en het Aad en Charlotte Stolk voor hun huis HULST - Door interne verschuivin gen in de organisatie tussen wo ninginrichter Morres Wonen in Hulst en moederbedrijf De Mande- makers Groep (DMG) in Waalwijk neemt de werkgelegenheid bij het Hulster bedrijf per saldo licht toe. Een beperkt aantal personeelsle den van Morres raakt weliswaar zijn baan kwijt, maar daar staan nieuwe banen tegenover omdat de woonwinkel nieuwe werkzaamhe den voor de hele Mandemakers- groep gaat uitvoeren. Zo reageert algemeen directeur Walter van de Griendt van Morres Wonen op hardnekkige geruchten dat het bedrijf wederom aan het re organiseren is geslagen omdat de zaken niet goed gaan. Volgens Van de Griendt gaat DMG voor Morres alle meubelen boven de lijn Til- burg-Rotterdam leveren. Omge keerd gaat Morres goederen uitle veren die bijvoorbeeld Montel in Goes verkoopt. Dit kost geen enke-: le chauffeur zijn baan. Bij het callcentre, de servicedienst en bij de planning van Morres ver dwijnen wel banen, een stuk of vijf Eerder is 2,5 fte van de admini- stratie ondergebracht bij DMG in Waalwijk. Maar Morres heeft weer nieuwe mensen nodig voor een ontwikkelcentrum voor nieuwe keuken- en badkamerformules. :r J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 74