io tatoeages Inkt aan de vingers Foto's van \Jr^ -j V c m'n leven Hulp van bovenaf Trends ft% i p mijn borst staat i 1 "1 apa overleed toen ik 17 jaar was. En sindsdien A heb ik heel vaak het ge voel dat ik hulp van bovenaf krijg. Ik heb zo vaak mazzeltjes gehad, met school, baantjes en huizen. Vorig jaar gebeurde er weer iets. Normaal fiets ik zomer en winter met mijn jas open. Maar op een winteravond kort voordat ik ging, ritste een collega voor de grap mijn jas met hoge kraag helemaal tot boven dicht. Ik wilde mijn jas nog open ritsen maar om de een of andere reden heb ik dat niet ge daan. De weg was glad, ik viel en kwam heel hard op mijn kin en hals terecht. Maar omdat mijn jas Het is zomer en c toeages die in de w ven. Waren het vrc lui en motorrijders, dereen er een hee drie vrouwen verte ter hun perma ft zaterdag 21 augustus 2010 Officieel moet je in Nederland 18 jaar oud zijn om een tatoeage te kunnen laten zetten. De prijs is af hankelijk van de grootte, de af beelding en de tatoeëerden Uur- prijzen variëren van 100 tot 250 euro per uur. Er zijn verschillende redenen om een tatoeage te laten zetten: esthetisch: de tatoeage wordt als een sieraad beschouwd. I 1 'Born to lose, live to win' van Motörhead. Het was de lievelingsmuziek van mijn beste maat die op zijn 31ste aan leukemie is overleden. De tat too is een eerbetoon aan hem. Op de binnenkant van mijn arm heb ik een kakkerlak laten zetten. Een beest dat nooit zal uitsterven, hoe veel tegenslag het ook te verwer ken krijgt. Daar herken ik mezelf wel in. Ik heb op jonge leeftijd al van veel mensen afscheid moeten nemen, maar mij krijgen ze niet klein. Ik ben wel eens afgewezen voor een opdracht vanwege mijn zover dicht zat, vielen de verwon dingen mee. Ik dacht: zie je wel, er zit een engeltje op mijn schouder. En ik denk dat het papa is." „Ik heb een tattoo laten zetten van een engeltje dat eigenlijk meer op een elfje van Tolkien lijkt, daar hield mijn vader erg van. Het elfje heeft spitse oren en groene ogen, dat hebben papa en ik allebei. Het elfje is omringd door drie bloe men die staan voor mama, mijn zus en mijn stiefvader. Omdat zij me zoveel hulp geven van heel dichtbij. Ik vind hem supermooi. Hoe oud en verrimpeld ik ook word, dit blijft voor mij altijd bij zonder." Paul Boom (43) foto Willem Mieras sen (35) altij jou door Mo uiterlijk maar daar zit ik niet mee. Iedereen neemt me maar zoals ik ben." „Op mijn arm staat de naam van mijn dochter met mangameisjes. Er ligt al een tekening klaar voor een tattoo met de naam van mijn zoon, maar ik lig in scheiding en heb even geen geld. De naam van mijn aanstaande ex stond onderop mijn voet maar die is vanzelf weg gesleten. Daar ben ik niet rouwig om, al zou ik 'm nooit bewust la ten weghalen. We hebben ook mooie tijden gedeeld. Ik zie tattoos als een foto album van mijn leven." ijk ben geboren met inkt aan I de vingers. Ik heb de grafi- A sche school gedaan en wist al snel dat ik tatoeëerder wilde worden. Zelf zit ik ook helemaal onder. Het is een uitdrukking van mijn leven. Alleen in mijn gezicht heb ik er geen: mijn kop is al apart genoeg. Maar ja, wie weet zet ik er daar ook ooit een paar. Als ik bij zondere mensen ontmoet, geef ik ze een tattoo-apparaat en laat ze een handtekening zetten op mijn onderbeen. Zo ben ik de trotse ei genaar van krabbels van Herr See- le en Kamagurka." „In de twintig jaar dat ik tatoeëer der ben, heb ik veel zien verande ren. Vroeger zag ik vooral stoere ke- Erna van Eerdewijk (35) foto Blrgitta Hermans reis, nu komt iedereen in mijn ta- too-shop: van opa's en oma's tot hele nette dames. Dat komt mis schien omdat ze tattoos zien bij voetballers, popsterren, in de film en de reclame. Een tijdje waren dikke tribals op de onderrug erg populair. Nu zie je veel vlindertjes op de enkel en tekstjes op de pols." „Ik ben kunstenmaker, geen kun stenaar. Sommigen aarzelen nog terwijl ze in mijn winkel staan. Dan denk ik: ga lekker thuis zitten twijfelen. Want er is geen weg te rug hè. Niet voor niets is een der de van mijn werk het bedekken van tattoos waar mensen spijt van hebben, met nog grotere." status: de omgeving van de dra ger (en de drager zelf) ontleent een bepaalde waarde aan de ta toeage, zoals bij de Nieuw-Zee- landse Maori de Ta moko. identificatie: de drager hoopt aan de hand van zijn tatoeage te worden herkend, na bijvoorbeeld verdrinking. Dit was de gebruikelij ke reden voor zeelui. Tijdens de Tweede Wereldoorlog kregen de meeste gevangenen in Auschwitz een identificatienummer op hun arm getatoeëerd, en de overleven den droegen dat als ereteken. Bij leden van de SS, het elitekorps van nazi-Duitsland, werd hun bloedgroep onder de oksel geta toeëerd. medisch: de drager hoopt gevrij waard te blijven van bepaalde ziek ten door het dragen van een ta toeage. Zo had de ijsmummie Ötzi tatoeages op gewrichten, re den waarom men vermoedt dat hij aan artrose leed. cosmetisch: littekens, brandwon den of wijnvlekken kunnen door middel van tatoeages minder op vallend gemaakt worden. Ook worden verdwenen wenkbrauwen vervangen door tatoeages. intimidatie: de drager geeft aan lid te zijn van een bepaalde crimi nele organisatie zoals de Yakuza in Japan. Soms heeft de tatoeage

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10