41 binnenland T@©S Advies aan Rosenthal: vorm een kernkabinet Politie pakt mogelijke Burgers helpen bij serie-aanrander zoektocht naar CvK Aptroot kandidaat Kamervoorzitter Chinese kinderen mogen land niet in Van Vollenhove eerder weg uit OW OM eist miljoenen tegen Trafigura Verdachte genocide Rwanda gearresteerd Eeuwenoud kerkhof ontdekt in centrum Nog geen steun voor korten zorg BeHIlO lokjoden dinsdag 22 juni 2010 ALMERE ZWOLLE De politie in Almere heeft zater dagnacht een 16-jarige jongen aan gehouden die verdacht wordt van een reeks gewelds- en zedenmis drijven. Hij werd gepakt nadat een 16-jarig meisje alarm sloeg toen zij werd aangerand. In Almere zijn af gelopen maand zeven misdrijven gepleegd, waarbij vrouwen zijn mishandeld en aangerand. Charlie Aptroot DEN HAAG VVD-Kamerlid Charlie Aptroot heeft zich gisteren kandidaat ge steld om voorzitter van de Tweede Kamer te worden. De Kamer kiest vandaag een nieuwe voorzitter. Ap troot is waarschijnlijk de enige uit dager van PvdA-Kamerlid Gerdi Verbeet. Zij is voorzitter sinds de cember 2006 en wil dat blijven. SCHIPHOL De Koninklijke Marechaussee heeft zondag op Schiphol veertig minder jarige Chinezen de toegang tot Ne derland geweigerd. De kinderen be schikten wel over een Chinees pas poort, maar geen benodigd visum, aldus de marechaussee gisteren. De minderjarigen waren met hun ouders op weg naar Spanje. De groep is teruggereisd naar China. PAUL KUSTERS Overijssel vraagt burgers om hulp bij de zoektocht naar een nieuwe commissaris van de koningin. Ook wordt een burgerpanel van dui zend inwoners aan een telefoni sche enquête onderworpen. Com missaris Geert Jansen stopt eind dit jaar. Bewoners kunnen via inter net aangeven welke eigenschappen zijn opvolger moet hebben. APELDOORN Pieter van Vollenhoven vertrekt twee jaar voor het verstrijken van zijn benoemingstermijn als voorzit ter van de Onderzoeksraad voor Veiligheid. Hij doet dit om te voor komen dat de hele raad in 2013 moet worden vervangen. Alle le den van de Onderzoeksraad zijn in 2005 voor acht jaar benoemd. AMSTERDAM Het OM eist 2 miljoen euro boete tegen bedrijf Trafigura in de zaak rond het vermeende gifschip Pro- bo Koala. Ook voor afvalverwerker APS en de gemeente Amsterdam eist het OM boetes. Het OM wil cel straffen tot een jaar voor de oud-di recteur van APS, de Probo Koala-ka pitein en een Trafigura- chemicus. REUVER De nationale recherche heeft giste ren in Reuver in Limburg een 63-ja- rige vrouw aangehouden voor haar vermoedelijke betrokkenheid bij de volkerenmoord in Rwanda in 1994. De vrouw kwam in 1998 naar Nederland. Sinds 2004 is ze Neder landse. De vrouw maakte vermoe delijk deel uit van de Hutu-extre- misten, aldus het OM. ALKMAAR Bij opgravingen in het oude stads centrum van Alkmaar zijn archeo logen op de begraafplaats van een oud monnikenklooster gestuit. Ar cheoloog Peter Bitter verwacht dat de komende tijd tussen de 150 en driehonderd graven worden bloot gelegd. De begraafplaats stamt uit de periode tussen i486 en 1572. DEN HAAG - Het nieuwe kabinet moet een kernkabinet worden met naast de minister-president en de minister van Financiën zes of zeven ministers. Maar samen voeging van ministeries heeft geen zin. Grote ministeries worden te log en zijn niet goedkoper. Dat staat in een briêf die de Raad voor het openbaar bestuur (Rob) gisteren heeft gestuurd aan infor mateur Uri Rosenthal. In een kern kabinet heeft een minister twee of meer departementen onder zich. De leiding van afzonderlijke minis teries is in handen van staatssecre tarissen. Zij hebben ook nog een inhoudelijk portefeuille. De ministers kunnen dan breder om zich heen kijken. Dit is goed voor de samenhang in het beleid, het stellen van prioriteiten, de in houdelijke discussie in de minister raad en de dialoog met de samenle ving, vindt de raad. Bij een kernka binet hoort een regeerakkoord op hoofdlijnen. Tijdens de informatie- en formatie periode van kabinet-Balkenende IV werd zo'n kernkabinet overwo gen, maar dit haalde het niet. Verkennende gesprekken over de mogelijkheid van een Paars-Plus- coalitie gaan vandaag verder. Giste ren schoven de betrokken partijen voor het eerst aan bij Rosenthal. Hij nam grondig de kansen door van een kabinet van WD, PvdA, D66 en GroenLinks. Die drie laatste partijen willen graag zo'n Paars-Pluskabinet, maar WD-leider Mark Rutte ziet daar weinig heil in. Na de mislukte po ging om een rechts kabinet te vor men, zou Rutte nu liever tot een kabinet met PvdA en CDA probe ren te komen. Al in de verkiezings campagne benadrukte Rutte steeds de enorme verschillen die bestaan met de PvdA, onder meer op financieel- economisch terrein. In het verkiezingsprogramma heeft de WD bezuinigingsplan nen opgenomen die oplopen tot ongeveer twintig miljard euro, bij de PvdA is dat tien miljard. Gister ochtend sprak Rutte dan ook van 'een snuffelronde' toen hij, en frac tieleiders Cohen (PvdA), Alexan der Pechtold (D66) en Femke Hal- sema (GroenLinks) bij Rosenthal aanschoven. Vanwege de beroerde financiële situatie werd gisteren de hulp ingeroepen van het Centraal Planbureau, het ministerie van Fi nanciën en De Nederlandsche Bank. Deskundigen praatten de fractieleiders bij over de stand van de economie. DEN HAAG - De Tweede Kamer is verdeeld over de bezuinigingsmaat regelen in de gezondheidszorg, die demissionair minister Ab Klink van Volksgezondheid gisteren aan kondigde. De vrees is dat de ingre pen op langere termijn leiden tot hogere uitgaven en minder keuze vrijheid. Het is nog onduidelijk of een meerderheid is te vinden voor de voorstellen. Minister Klink komt dit jaar 1,4 miljard euro tekort. Er was onder meer meer geld nodig voor me disch specialisten, ziekenhuizen, paramedische zorg en de AWBZ dan begroot. De bewindsman wil het begrotingsgat dichten door de bezem te halen door het basispak ket. De anticonceptiepil voor vrou wen vanaf 21 jaar, rollator voor ouderen en de mondzorg voor jon geren van 18 tot 22 vallen als het hem ligt voortaan niet meer onder de basisverzekering. Ook verhoogt hij de eigen bijdrage voor parame dische en psychologische zorg. ver der wil Klink korten op de AWBZ. door Ad Rijken DEN BOSCH - Hij had geaarzeld, ver telde de van grootschalige ontucht verdachte Bossche zwemschool houder Benno L. gisteren toen hij aan het laatste woord in zijn straf zaak begon. Hij wist wel dat hij daar recht op had. „Maar het was niet eenvoudig om een beslissing te nemen." Eerder tijdens het pro ces had hij al excuses gemaakt. „En toen stond de volgende dag in Amsterdam overweegt 'lokjoden' in te zetten in de strijd tegen antise mitisme op straat. De Amsterdam se waarnemend burgemeester Lode- wijk Asscher heeft het voorstel, af komstig van het nieuwe PvdA-Ka merlid Ahmed Marcouch, gisteren al omarmd. door Joost Bosman "I Wat moeten we ons voorstel- len bij een 'lokjood'? Het gaat om politieagenten die verkleed als jood (dus onder meer met een keppeltje op het hoofd) de straat op gaan om an tisemitisch gedrag als het ware uit te lokken. De dader kan op die manier op heterdaad wor den betrapt en eventueel gear resteerd en meegenomen naar het bureau. Wat is de noodzaak van een lokjood? Het antisemitisme en geweld te gen joden in Nederland neemt toe en niet alleen in Amster dam. En volgens het Openbaar Ministerie is het heel lastig tot vervolging over te gaan en voor de rechter te bewijzen dat het om discriminatie gaat. Daarom wil Amsterdam meer onortho doxe maatregelen nemen tegen (verbaal) geweld tegen joden. 3 Is het verschijnsel om een lokper soon in te zetten nieuw? Nee, in 2007 heeft Amsterdam via internet een Tokhomo' ingezet om een berover van oudere, homo seksuele mannen in de kraag te vatten. En Gouda stuurde in 2008 een als oude vrouw verklede poli tieagente de straat op om tasjesdie ven te pakken. Toch is Amsterdam er niet toe overgegaan lokhomo's op grote schaal in te zetten tegen potenrammerij. Het heeft name lijk nogal wat juridische implica ties. 4 Is het wettelijk dan niet toege staan op deze manier misdrij ven aan te pakken? Het is een zwaar juridisch middel. Er bestaat geen specifieke wettelij-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4