Duitse einzelgangers in Oranje Mulder tussen hoop en vrees 34 en 35 SCHAATSEN Bob de Jong en Arjen van der Kieft naar Vancouver 33 35 I Vijftienjarige op schaatsmijl Spelen Trainer Zoutman naar IJsselmeervogels Utrecht wil door met trainers Eddy Merckx wint kersttoernooi Michiel Ruiter stuwt rolstoelhockeyers naar grote hoogten Donderdag 31 december 2009 door Eric de Jager heerenveen - De Nederlandse schaatsploeg in Vancouver bestaat op de tien kilometer vooral uit Duitse kleine zelfstandigen. Arjen van der Kieft, die meetraint met het team van Anni Friesinger, en Bob de Jong, met Berlijn als thuis basis, grepen gisteren tijdens het olympisch kwalificatietoernooi (OKT) in Heerenveen de twee be schikbare startplaatsen voor de langste afstand. Van de Duitse zzp'ers was Bob de Jong de onbetwiste winnaar. Tij dens het OKT verbeterde hij op nieuw zijn persoonlijk record, tot 12.53,63. Een toptijd die Sven Kra mer met vertrokken gezicht van het scorebord las. De Fries was al geplaatst voor de Spelen en zag vanaf de tribune hoe De Jong en Van der Kieft zijn ploeggenoot Carl Verheijen eraf reden. De Jong, winnaar van olympisch goud in 2006, traint in Oost-Ber- lijn met de Duitse bondscoach Bart Schouten. „Dat programma werkt, dat geeft vertrouwen." Lange tijd werd een beetje lacherig gedaan over zijn vastberadenheid de eerste schaatser te zijn die zijn olympische titel op de tien kilome ter prolongeert, maar langzaam maar zeker ontpopt de 'Berliner' zich tot een rijder om rekening mee te houden, zelfs voor de al machtige Sven Kramer. Arjen van der Kieft meende zich te herinneren dat hij wel eens op een rondje achterstand is gezet door Bob de Jong en Carl Verhei- jen. Maar die tijd ligt achter de 24-jarige student werktuigbouw kunde. Sinds de zomer van 2008 traint hij mee met het team van Anni Friesinger en haar coach Gianni Romme. Van der Kieft gaat mee op trai ningskampen en laat zijn schema's schrijven door oud-olympisch kampioen Romme, maar hij be taalt alles zelf Op zijn muts en trui prijkt een aantal kleine geld schieters. Van der Kieft schat dat hij tussen de 15.000 en 20.000 eu ro per jaar kwijt is aan zijn sport. „Ik woon nog thuis, in 'Hotel Pap pa en Mamma'. Zij zijn mijn groot ste sponsors." De startbewijzen op de 1000 me ter voor vrouwen gingen weder om naar de Control-formatie. Mar- got Boer kwam tot een tijd van 1.15,70 en bleef daarmee haar team genoten Laurine van Riessen (tweede in 1.15,93) en Annette Ger ritsen (derde in 1.16,57) voor. Natas- ja Bruintjes en Ireen Wüst eindig den net naast het podium en wor den doorverwezen naar het olym pisch kwalificatietoernooi II, dat eind januari plaatsvindt. Zij zullen dan met de revaliderende Marian ne Timmer strijden om het laatste startbewijs op de kilometer. Elma de Vries verzekerde zich van deelnam,e aan de 5000 meter. De marathonrijdster klokte 7.07,41 en was daarmee de snelste. Jorien Voorhuis en Diane Valkenburg strijden nog om het tweede ticket. Biljarter Peter de Bree pakt tweede prijs binnen een week Tip? sport@pzc.nl Ronald Mulder heerenveen - Volgens alle regle menten van de schaatsbond KNSB en sportkoepel NOCNSF heeft hij zich geplaatst voor de Winterspe len van Vancouver. Toch is de kans groot dat sprinter Ronald Mulder niet wordt afgevaardigd. De schaat ser van APPM is als tiende en laat ste gekwalificeerd, maar dreigt die plek kwijt te raken aan een rijder die speciaal voor de ploegachter volging wordt aangewezen. De schaatsbond behoudt het recht om één rijder de reis naar Vancou ver te gunnen, ook al wist die zich niet te plaatsen. De selectiecom missie deed dit met het oog op de ploegachtervolging, een discipline waarop Nederland favoriet is. Na het kwalificatietoernooi staan er kende krachten als Carl Verheijen, Wouter Olde Heuvel en Erben Wennemars nog met lege handen. Verheijen heeft kans zich nog-te plaatsen op de 5000 meter, de an dere twee hopen op een aanwijs- plek. Mulder krijgt uiterlijk van daag duidelijkheid, wanneer de KNSB en NOCNSF de olympische ploeg bekendmaken. De tiende en tevens laatste positie gaat naar een specialist voor de ploegachtervol ging óf Mulder. „Ik vind niet dat ze iemand speciaal voor de achter volging moeten aanwijzen", vindt Mulder. „Die mannen van Control schaatsen zo goed, dat kunnen ze ook op de ploegachtervolging." Bob de Jong is moe maar voldaan na zijn winnende 10.000 meter. foto Olaf Kraak/ANP NAGANO De Japanse schaatsster Miho Taka- gi heeft zich gisteren in Nagano ge- kwalificeerd voor de 1500 meter voor vrouwen op de Olympische Spelen in Vancouver. De Japanse deed dat in een winnen de tijd van 1 minuut en 59,47 secon den. Opmerkelijker is haar leeftijd: ze is pas vijftien jaar. Takagi zit in de derde klas van de middelbare school en is de jongste schaatsster uit Japan op de Olympi- sche Spelen. En wellicht ook de jongste schaatsster van alle deelne mers. HAARLEM De noodlijdende voetbalclub HFC Haarlem moet op zoek naar een nieuwe hoofdtrainer. Jan Zoutman heeft de club uit de Jupiler League verruild voor de amateurs van IJs selmeervogels, de nummer drie van de hoofdklasse A. Haarlem verkeert in grote finan ciële problemen. De hekkensluiter balanceert op de rand van faillisse ment. Zoutman ziet momenteel meer perspectief bij IJsselmeervo gels, waar hij de opvolger is van de ontslagen Roy Wesseling (ex-Cam- buur Leeuwarden). UTRECHT FC Utrecht wil de contracten van hoofdtrainer Ton du Chatinier en zijn assistent Jan Wouters verlen gen. Du Chatinier werd een jaar ge leden aangesteld als opvolger van de ontslagen Willem van Hane- gem. Oud-international Jan Wou ters zit sinds de zomer als assistent naast Du Chatinier op de bank. FC Utrecht is zeer tevreden over het werk van de twee ras-Utrech ters. „In januari gaan we praten over de lengte van het nieuwe con tract", aldus preses Van Dop. De club staat zesde in de eredivisie. ZUNDERT De Belgische biljarter Eddy Merckx heeft het jaarlijke kersttoernooi driebanden van Zundert gewon nen. De oud-wereldkampioen ver sloeg in de finale na een barrage Fi- lipos Kasidokostas. De finale was een herhaling van de eindstrijd bij het WK vorige maand in Lausanne. Toen won de jonge Griek. De Nederlander Jean van Erp eindigde als derde. Hij ver loor in de halve finale van Merckx met 50-41 maar maakte wel de hoogste serie van het toernooi: 13. Gerwin Valentijn werd vierde. NOG NIET GESTEMD? Nog niet gestemd voor de verkiezing van hardloper en hardloopster van het jaar? Het kan alleen vandaag nog! Zie www.pzc.nl/blog/kustmarathonweblog Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 55