KRAS.NL... dé Andalusië-specialist Obama kan niet zonder huurlingen 1 >uiten!and 7 Vrieskou eist vele levens in Europa BOEK ONLINE of bel 0900-9697 r~ KARAKTERISTIEK.. AFGHANISTAN Nog eens tienduizenden 'contractors' uitgezonden Bord Auschwitz lijkt alleen voor geld gestolen dinsdag 22 december 2009 'Aitiambra, waarom zou je meer betalen EEN LACH! i JE BENT IN ANDALUSIË «f* Inclusief verlenging aan de Costa del Sol! gegarandeerd vertrek op 18 maart vliegreis, verblijf, Nederlandssprekende reisleiding en entree Alhambra ontdek het mooiste van Zuid-Spanje in het historische Andalusië met excursies naar Sevilla, sherrystad Jerez de la Frontera, Granada, Ronda en de renaissancesteden Baeza en Ubeda. Zie www.kras.nl/35682 vliegreis, verblijf en entree Alhambra met Nederlandssprekende reisleiding naar o.a. Ronda, Cadiz, Gibraltar, Sevilla, Córdoba en natuurlijk Granada met het wereldberoemde Alhambra 6 dagen genieten aan de heerlijke stranden van de Costa del Sol. V1K Gran Hotel Costa del Sol, zie www.kras.nl/38125 Hotel TRH Mijas, zie www.kras.nl/38126 Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds JACOB JENSEN Met Nederlandssprekende reisleiding! WARSCHAU - De diefstal van het bord met de beruchte woorden 'Ar beit macht frei' van het voormali ge vernietigingskamp Auschwitz lijkt het werk van 'gewone jon gens' en niet van neonazi's. De Poolse politie heeft vijf man nen aangehouden. Het bord lag, in drie stukken gesneden, verborgen in een bos niet ver van de woning van een van de verdachten, in het noorden van Polen. De verdachten, 25 tot 39 jaar oud, hebben allemaal een strafblad voor geweld- en vermogensdelic ten. Een is aannemer, de rest is zonder werk. Mogelijk wilden de dieven het bord te gelde maken op de markt voor nazi-memorabilia. Internationaal werd met ontzet ting gereageerd. De Poolse autori teiten deden een beroep op alle in woners van het land de diefstal te helpen oplossen. In Auschwitz zijn in de Tweede Wereldoorlog door de nazi's ruim een miljoen mensen vermoord, voornamelijk joden, maar ook zi geuners en Polen. Voorzitter Jac ques Grishaver van het Nederland se Auschwitz Comité is bezorgd over de beveiliging van het Ausch- witzmuseum. Volgens Grishaver moet snel gezocht worden naar geld om een nieuw beveiligingssys teem te installeren om diefstal in de toekomst te voorkomen. 8-daagse rondreis Zuid-Spanje o.b.v. 7 x ontbijt en 4 x diner Vertrek: do. van 11/2 t/m 21/10 WASHINGTON - Amerika gaat 30.000 troepen extra sturen naar Afghanistan. Minder bekend is dat naast de mariniers en soldaten ook nog eens tienduizenden huur lingen zich klaar maken voor Af ghanistan. Een bureau van het Congres heeft berekend dat het gaat om een uitbreiding van tus sen de 26.000 en 56.000 uitzend krachten, bovenop de ongeveer 100.000 'contractors' die nu al werkzaam zijn namens het Ameri kaanse leger. Zo'n 65 procent van het totale Amerikaanse defensiepersoneel in Afghanistan is ingehuurd: een ho ger percentage dan ooit. De groei komt ondanks een reeks van schandalen. In Irak waren 'huurlin gen' bijvoorbeeld betrokken bij martelingen in Abu Graib. Werk nemers van het bedrijf Blackwater, dat onder andere topmilitairen, CIA-medewerkers en diplomaten beschermde, gingen zich te buiten aan gewelddadig 'cowboygedrag'. In de meeste gevallen kwam het nooit tot een veroordeling. Militai re aannemers werken in een sche mergebied: ze vallen niet onder de krijgswet en voor de lokale autori teiten zijn ze ongrijpbaar. Obama probeert het toezicht op de huurlingen te vergroten, maar de schandalen slepen zich voort. Zo is er een onderzoek gestart naar een groep van particuliere transporteurs en beveiligers die zijn ingehuurd om de bevoorra ding van legerbases te verzorgen. Defensie betaalt de aannemers 2,2 miljard dollar, maar een deel van dat geld is mogelijk gebruikt om krijgsheren af te kopen. In ruil voor dollars worden de konvooien niet aangevallen. Op die manier steunt Amerika haar eigen tegen standers. „Voor de militaire aanne mers kan het volstrekt logisch zijn die warlords geld te geven", zegt David Isenberg, die tal van publica ties op zijn naam heeft staan over uitbesteding van legertaken. „Het is waarschijnlijk veel goedkoper dan intensief beschermen van alle konvooien. Deze zaak toont vooral aan hoe de tactische belangen van de militaire aannemers met de stra tegische belangen van Amerika kunnen botsen." Obama was tijdens zijn campagne zeer kritisch over 'huurlingen', maar nu blijkt dat Amerika niet zonder kan. „Zonder dienstplicht blijven we deze mensen nodig heb ben. We hebben gewoon niet de mankracht om onze militaire am bities uit te voeren. In Engeland, Duitsland, Rusland en Nederland gebeurt hetzelfde." 15-daagse rondreis Zuid-Spanje o.b.v. 14 x ontbijt en 11 x diner Vertrek: do. van 11/2 t/m 21/10 venhonderd mensen in het zieken huis behandeld. Ongeveer twee derde verkeert in levensgevaar. Ook in Roemenië (11), Duitsland (6), Oostenrijk (3), Frankrijk (2) eiste het weer levens. De barre om standigheden leidden in veel lan den tot een verkeerschaos. De Cöte d'Azur lijdt ook. onder het winterweer. Door de grote vraag naar energie heeft elektrici teitsbedrijf RTE gedeeltelijk de stroom afgesloten. Circa 2 miljoen Fransen zitten zonder stroom, on der meer in Marseille en in buiten wijken van Nice. Moskou kreeg te maken met de zwaarste sneeuwval in een eeuw tijd. Een recordlengte aan files van in totaal 1700 kilome ter was het gevolg. Tientallen Nederlanders zijn in het buitenland door het winter weer in de problemen geraakt. Dat meldde alarmcentrale Mondial As sistance gisteren. De organisatie heeft tientallen telefoontjes ont vangen van mensen die met hun auto op de weg strandden of die door de sneeuwval niet verder kon den vliegen. deze periode is opmerkelijk, hele maal voor mij als christen. Het is een echt geschenk", zegt dominee Jack Karam van de Basiliek van de Aankondiging (achtergrond), foto AP PARIJS - De vrieskou die Europa in zijn greep houdt, heeft ten minste 96 levens geëist. Vooral in Oost-Eu-, ropa daalden de temperaturen tot tientallen graden onder nul. In Polen werd tot min 20 graden Celsius gemeten. De slachtoffers waren vooral dakloze en dronken mannen die in de kou hun roes uitsliepen. Bosnië-Herzegovina kreeg met temperaturen tot min 25 te maken. Voor zeker vijf men sen bleek dit fataal. In Oekraïne overleefden 27 perso nen de kou niet en werden zo'n ze-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7