In de schaduw van Armstrong groeit iets moois Van Vliet moet Nederland een wereldkampioen brengen i r Ujr 3 O Vrijdag 27 februari 2009 PZC Óud-wielrenner Leo van Vliet (rechts) volgt Egon van Kessel op als bondscoach van de wegwielrenners. foto Rick Nederstigt/ANP s>» Oud-coureur wordt nieuwe bondscoach wegwielrennen. cioor Edward Swier NIEUWEGEIN - Wat Leo van Vliet be treft, is wielrennen, ook op een WK, eigenlijk maar een heel sim pel spelletje. „De mensen zijn wel iswaar veranderd, maar het fietsen niet. Als de ketting strak staat, moet je hard trappen. Het was, is en blijft een zwaar beroep." Van Vliet krijgt de kans (lees: opdracht) van de wielerbond jCNWU om binnen vier jaar een Nederlandse wereldkampioen op de weg af te leveren. Als opvolger van Gerrie Knetemann en Egon van Kessel weet Van Vliet dat de klus niet eenvoudig wordt. „Maar ik ga er op mijn eigen manier een slinger aan geven. En het wordt een mooi verhaal." De wielerbond KNWU presenteer de gistermiddag in Nieuwegein het topsportbeleid voor de komende vier jaar én de coaches die daar in vulling aan moeten geven. Uitgere kend de man die het minst met de plannen te maken krijgt - hij heeft zijn renners slechts een enkele week onder zijn vleugels - trok de meeste aandacht. Niet vreemd natuurlijk, want hoe goed of slecht het ook gaat met de wielersport bij de vrouwen, junio ren, mountainbikers of fietscros- sers, het is toch vooral wachten op een nieuwe Nederlandse wereld kampioen op de weg. „Want dat is, met de titel van Joop Zoetemelk, al weer 24 jaar geleden", wist Van Vliet. „Het is zaak om er een team van te maken, een goede premie- pot helpt daar altijd bij. Natuurlijk moet dan ook de sfeer goed zijn, maar sfeer maken, dat is mijn twee de natuur", aldus Van Vliet. De Westlander was gisteren eigen lijk wel een beetje een vreemde eend in de bijt. Technisch direc teur Gerrit Middag deed op serieu ze toon uit de doeken hoe de wie lerbond de ambities om in alle dis ciplines structureel tot de top acht van de wereld te behoren wil reali- Bondscoach Leo van Vliet heeft van de KNWU de opdracht gekre gen binnen vier jaar een wereld kampioen op de weg af te leve ren. seren. Het opzetten van een buiten lands trainingscentrum, naast het Nationaal Trainingscentrum op Pa pendal, zit in de planning. Boven dien moeten zowel renners als be geleiders verder professionaliseren. Alle functies worden fulltime en van renners wordt via rennerscon tracten volledige inzet geëist. Communiceren heet binnen de plannen het sleutelwoord te zijn. De bondscoaches Bas de Bever (fietscross), Johan Lammerts (vrou wen), Jan Weevers (mountainbi- ken), Peter Zijerveld (talenten), Thorwald Veneberg (junioren/on der 23) en Eelke van der Wal (aan gepast sporten) moeten vooral veel meer met elkaar, hun renners en hun begeleidingsteam praten. Voor Leo van Vliet (53) is dat geen enkel probleem. Als profrenner, in de jaren tachtig bij Ti-Raleigh en Kwantum, werd hij slechts verbaal overtroefd door Gerrie Knete mann. Als zakenman roerde hij zich. En ook als organisator van de Amstel Goldrace en de Amstel Cu rasao Race staat Van Vliet zijn man netje. „Ik heb natuurlijk wel wat le venservaring. Daar kan ik zelf van profiteren, maar de renners ook." - ANALYSE De vooruitzichten op het wielerseizoen zijn in geen ja ren zo mooi geweest. De lief hebbers kijken uit naar strijd tussen de ploeggenoten Lan ce Armstrong en Alberto Contador én de ontwikke ling van Raborenner Robert Gesink. Lance Armstrong zorgde er de afgelopen winter voor dat de komkommertijd in het wiel rennen op de weg werd overgesla gen. De Amerikaan beheerste het nieuws nog voordat er een trap was gedaan en transformeerde de Tour Down Under en de Ronde van Californië van trainingsritjes tot mondiaal serieus gevolgde koer sen. Het is de voorbode van een sei zoen waarin wedstrijden qua we reldwijde media-aandacht onder te verdelen zijn in koersen met en koersen zonder Armstrong. Orga nisatoren roepen om het hardst dat de Texaan bij hen zal verschij nen, maar moeten net als ieder an der de T\vitter-site van de zeven voudig Tourwinnaar volgen om precies te weten waar hij zich op houdt. Armstrong heeft zich nooit de traditionele wielerwetten laten welgevallen en plant zijn seizoen naar eigen inzicht. De enorme belangstelling voor het fenomeen zal in het peloton met gemengde gevoelens worden beke ken. Een deel zal blij zijn met de luwte, maar zeker als de prestaties tegenvallen zal de mediahype rond Armstrong snel irriteren bij de huidige toppers. Grote vraag is ook hoe Alberto Contador zich houdt in de concur rentiestrijd binnen de ploeg. De wellicht beste ronderenner van dit moment heeft dit jaar maar één doel, een tweede Tourzege, maar heeft mogelijk af te rekenen met concurrentie uit de eigen-ploeg. De slimme Armstrong komt er vrijwel altijd als winnaar uit. Met de gele trui op de Champs-Elyseés of als superknecht voor Contador, die zich echter nooit zeker zal wa nen van Amerikaanse steun. Daar voor is de 37-jarige herintreder te eerzuchtig. Maar niet alleen die strijd maakt het wielerjaar 2009 bij voorbaat boeiend. Wat te denken van het debuut van Robert Gesink in de Tour, hopelijk in een vrije rol en niet opgeofferd voor de belangen van kopman Denis Mentsjov. Bij Rabobank zal men toch wel besef fen dat een plaats in de top tien voor het supertalent uit de Achter hoek in Nederland meer aan spreekt dan een vijfde plaats voor de zwijgzame Rus. Voor de eindze ge lijkt Mentsjov net tekort te schieten, al weet je nooit hoeveel toppers bij voorbaat door dopingja- gers uit de weg worden geruimd of achteraf uit de uitslag worden verwijderd. Het D-woord was in 2008 opnieuw nadrukkelijk in de wielersport aanwezig met de Itali aan Riccardo Ricco, de Oostenrij ker Bernhard Kohl en de Duitser Stefan Schumacher als voornaam ste zondaars. Met de Omloop Het Nieuwsblad - een naamswijziging die voelt als een verminking - begint morgen het West-Europese wegseizoen. De wielerfans in Nederland zijn er klaar voor. Er is hun veel moois be loofd: De Raboploeg gaat in de aanval. Skil-Shimano en het nieu we Vacansoleil begeven zich steeds vaker richting grote koer sen. Thomas Dekker gedijt goed in de wat lossere aanpak van het Bel gische Silence-Lotto en wil met een al een gooi doen naar de eind zege in de rittenkoers Tirre- no-Adriatico. En voordat Gesink debuteert in de Tour is hij inmid dels aan zijn status verplicht in de Amstel Gold Race en Luik-Bastena- ken-Luik het kopmanschap op te eisen. De vooruitzichten zijn in ja ren niet zo mooi geweest, in de schaduw van Armstrong. Willem Adriaansens foto's ANP De PZC-verslaggevers Frits Bakker en René Schrier schrijven op hun nieuwe weblog www.pzc.nl/tourdezelande over de komst van de Tour de France naar Zeeland op zondag 4 juli 2010. En wellicht kan ook de Giro d'ltalia in Zeeland verwelkomd worden. Natuurlijk worden ook de bewegingen van de Zeeuwse renners (en trimmers) gevolgd. m*'A.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 32