in anti-climax Theo Bos wint gelijk eerste koers op de weg Elisabeth Willeboordse met zilver in Wenen al dicht bij EK-vorm PZC Maandag 16 februari 2009 29 Fysiek ongemak van Nadal bederft finale van ABN/Amro. door Theo Ruizenaar ROTTERDAM - Het was 25 jaar gele den dat de nummers één en twee van de plaatsingslijst tegenover el kaar stonden in de finale van het ABN Amro-tennistoernooi. Toen werd de wedstrijd, tussen Con nors en Lendl, niet gespeeld van wege een bommelding. Nu maak ten Rafael Nadal en Andy Murray de drie sets wel vol, maar het kijk spel was door een blessure van Na dal teleurstellend. Andy Murray won het toernooi als eerste Brit. Hij versloeg Rafael Nadal in drie sets: 6-3,4-6 en 6-0. Met Murray kreeg het toernooi, dat dit jaar voor het eerst de ATP-500 status kende, een waar dig en zeker ook verdiend win naar. Het was alleen spijtig dat de finale van kwaliteit en spanning werd beroofd door een opspelen de knieblessure van Nadal. De aan voerder van de wereldranglijst kreeg aan het begin van de tweede set dusdanig veel last dat het ni veau van de partij snel daalde. In de eerste set leek er nog niets aan hand. De weliswaar met een enkelblessure kampende Schot was iri een uitstekende vorm en had het juiste antwoord op het tennis van de Spanjaard. Murray had aan één servicebreak genoeg om de eerste set te pakken: 6-3. Toen Nadal, na drie games in de tweede set, om een medische ti me-out vroeg, hielden de ruim 9.000 toeschouwers in sportpaleis Ahoy de adem in. Nadal leek in eerste instantie te worden behandeld aan zijn rech- terbovenbeen, maar al snel ver plaatste de aandacht varfde fysio therapeut zich naar de rechter knie. Vanaf dat moment' voltrok zich een tennissoap, die in niets leek op een duel tussen de num mer één en vier van de wereldrang lijst. Nadal kon door de blessure geen kracht meer zetten bij het ser veren en leverdé zes servicegames op rij in. Murray wist zich niet goed raad met de situatie en lever- Rafael Nadal tegen Andy Murray is de droomfinale van het ABN Amro-toernooi. De geblesseerde Nadal blijft op de been tot 1-1, maar eindigt met 6-0-verlies. de op zijn beurt ook nog eens vier maal zijn service in. Nadal pakte zodoende nog wel de tweede set (4-6), maar was daarna op. Murray greep de titel met een alleszeggen de 6-0. „De eerste set was prima. Er Was volgens mij nog geen probleem voor Rafael", aldus' een zich licht generende Murray na afloop. „Maar na zijn blessurebehandeling werd duidelijk dat hij moeilijker kon bewegen. Hij ging slechter ser veren, bewoog nauwelijks nog. Maar mijn returns sloeg hij dan weer zo hard terug dat het win ners waren." Nadal wenste zich niet achter zijn blessure te verstoppen en gaf zijn opponent, die hem - met de halve finales van de US Open van 2008 - voor de tweede keer op rij ver sloeg, alle credits. „Andy speelde gewoon beter vandaag en ik vind het alleen jammer dat ik niet meer heb kunnen brengen. Ik heb er wel even over nagedacht om op te geven, maar dat hoort niet bij zo'n finale. Dat zou niet goed zijn voor mij, voor Andy en voor het pu bliek", zei de Spanjaard, die geen fysieke problemen voorzag voor de rest van zijn tot dusver uiterma te succesvol gestarte jaar. Nadal incasseerde zijn eerste ne derlaag na elf winstpartijen op rij. Na afloop spraken beide coryfeeën de hoop uit volgend jaar terug te keren. Dat lijkt in het geval van Na dal waarschijnlijker dan Murray. De naam van de Brit prijkt nu op de boarding en dan kan de honger naar succes op Nederlandse bo dem wel eens gestild zijn. Bezoekers en Roddick Het ABN Amro-toernooi heeft dit jaar net geen bezoekersre cord bereikt. De teller bleef steken net boven de 107.000. In 2005, het jaar dat de Zwit ser Roger Federer won, kwa men er iets meer dan 108.000 toeschouwers naar Ahoy. Toernooidirecteur Richard Kraji- cek wil proberen de Amerikaan Andy Roddick te strikken voor de volgende editie. Roddick zat de afgelopen jaren vast aan deelname aan het toer nooi van San jose. „Van die ver plichting is hij af. Ik ga een po ging wagen", zei Krajicek. MarSeen Veldhuis snel op vrije slag en vlinder LYON - Marleen Veldhuis was dit weekeinde op de dreef bij de inter nationale zwemwedstrijden in Lyon. De olympisch kampioene op de 4x100 meter vrij won in de Franse stad de 50, 100 meter vrij en de 100 meter vlinderslag. Op de 100 vrij eindigde Veldhuis met een tijd van 54,04 voor haar maatjes Ranomi Kromowidjojo (54,89) en Inge Dekker (54,93). Op de sprint tikte ze in 24,31 aan. Schroder net niet snel genoeg voor hoofdprijs VIGO - Gerco Schroder is gistera vond tweede geworden in de Gro te Prijs van Vigo. De Twentse springruiter bleef ook in de barra ge foutloos met de ruin Eurocom- merce Seatlle, maar was net niet snel genoeg voor de eerste prijs van 13.000 euro. Die ging naar Tim Stockdale (Fresh Direct Corlato). De Brit fi nishte bijna een halve seconde eer der dan Schroder, die toch nog het aardige bedrag van 11.000 euro mocht toucheren. Middelburgse judoka toont scherpte, maar verliest in de finale. door Roeland van Vliet MIDDELBURG - Elisabeth Wille- boordse is weer een stap dichterbij de vorm die ze op het komende Europees kampioenschap nodig heeft. Dat zei de Middelburgse ju doka zaterdagnadat ze zilver had gepakt op de World Cup van We nen. Een half jaar na de Olympische Spelen zitten veel judoka's in een dipje. Ook Willeboordse, die in Pe king brons veroverde in de klasse -63. „Da's ook logisch", stelde ze. „En nu probeert iedereen in aan loop naar het EK z'n vorm weer te rug te vinden." De dertigjarige Walcherse was geenszins te spreken over haar re cente optredens in Sofia, waar ze op de World Cup nog derde werd, en Parijs, waar ze door een dom me fout in de kwartfinales van de Valpartijen skiërs op WK in Val d'lsère VAL D'ISERE - De Nederlandse skiërs hebben hun optreden tij dens de wereldkampioenschappen in Val d'Isere afgesloten in mineur. Alwin de Quartel en Joery van Rooij kwamen tijdens de eerste run van de slalom ten val. Ze had den zich zaterdag in de kwalifica tieruns geplaatst voor de wedstrijd om de medailles. Eerder deze week deden ze in de Franse Alpen mee aan de reuzenslalom. Éllen van Dijk op de baan weer succesvol KOPENHAGEN - Bij de laatste wereld bekerwedstrijd baanwielrennen, voordat eind maart het WK wordt gehouden, kwamen de Nederland se successen voornamelijk van de vrouwen. Ellen van Dijk haalde goud (puntenkoers) en zilver (ploegachtervolging) na haar eerde re zege op de individuele achter volging. Willy Kanis pakte zater dag brons op de 500 meter tijdrit. Brons was er gisteren voor Peter Schep en Pim Ligthart op de kop- pelkoers. Grand Slam werd uitgeschakeld. In Wenen was ze scherper en liet ze beter judo zien, vond ze. „Er zat eigenlijk geen slechte partij tussen. En de finale heb ik niet echt op een domme manier verlo ren, hoewel ik wel winstkansen had." Drie van de vier winst partijen - te gen de Duitse Unterwurzacher, de Sloveense Ursic en de Chinese Xu - won ze op ippon. De Belgische Verheeke versloeg ze met een yuko verschil. In de eindstrijd, tegen de Kroati sche Miskovic, kon Willeboordse het verschil net niet maken. „T\vee keer zette ik goed een worp in en had ik haar bungelen, maar het lukte me niet om een score op het bord te krijgen. Uiteindelijk gooi de zij mij wel, op het ene moment dat ik even te afwachtend was. Het was niet zo'n grote fout als in Parijs, maar ik mag hem natuurlijk niet maken." Willeboordse doet komend week einde nog mee aan de Grand Prix Chambers verbetert zijn tijd op 60 meter SHEFFIELD - Dwain Chambers is na zijn dopingaffaire nog altijd even omstreden als snel. De Britse sprin ter won zaterdag bij de kwalifica ties voor de EK indooratletiek de 60 meter. De 30-jarige atleet finish te in Sheffield na 6,51 seconden, een persoonlijk record waar zijn nationale concurrenten alleen van mogen dromen. Tyrone Edgard (6,64) en Simeon Williamson (6,66) kwamen niet in de buurt. Ruud Aerts is ijskoud de beste in Zweden FALUN - Ruud Aerts was zaterdag bij een temperatur van 22 graden onder nul ijskoud de beste op het ijs in het Zweedse Falun. Hij won de laatste marathon van het Grand Prix Circuit. De 29-jarige schaatser uit Riel kwam na een tocht van 200 kilo meter solo over de finish en boek te zijn tweede seizoenszege. Martijn van Es eindigde als twee de, voor Arjen Becker. Martijn Kromkamp werd negende en win naar van het eindklassement. van Hamburg. Dat is haar laatste toernooi voor het EK van eind april in Tblisi. Baanrenner juicht niet te vroeg na flitsende start in Portugal. FARO - Theo Bos heeft gisteren een flitsende start gemaakt in zijn nieu we loopbaan als wegrenner. De vijfvoudig wereldkampioen op de baan won zijn eerste wedstrijd van het seizoen, de Prova de Aber- tura, de openingskoers van het Por tugese wielrennen. De sprinter uit de opleidingsploeg van Rabobank versloeg in de mas sasprint na 160 kilometer zijn ei gen Belgische ploegmaat Michael van Stayen. De Portugees Manuel Cardoso werd derde. Bos en Van Stayen spurtten in de slotmeters weg van de rest van de groep, waarvan Cardoso op enkele meters achterstand als eerste over de streep kwam. „De eerste koers zo toeslaan, met zoveel overmacht, is prachtig", rea geerde ploegleider Nico Verhoe ven. „Het doet goed, ook al was hier niet de Europese top present. Ze hebben het met twee vingers in de neus afkunnen maken." Joost Posthuma, van de ProTour- ploeg van Rabobank, eindigde gis teren als tweede in de proloog van de Ronde van Andalusië, ook be kend als Ruta del Sol. Hij gaf in Jaen slechts drie tienden van een seconde toe op de Spaanse win naar Xavier Tondo. Lance Armstrong werd tiende in de proloog van de Ronde van Cali- fornië. De zevenvoudig winnaar van de Ronde van Frankrijk reed zaterdag voor het eerst sinds zijn rentree in eigen land. Fabian Can- cellara, tweevoudig wereldkampi oen tijdrijden uit Zwitserland, won de rit. Armstrongs landge noot Levi Leipheimer werd twee de. Floyd Landis keerde na zijn do- 'Het doet goed, ook al was de Europese top hier niet aanwezig' pingaffaire én schorsing in de Ron de van Frankrijk van 2006 terug in het peloton. Hij deed dat met een bescheiden 90e plek. Landis 'was twee dagen voor de koers bij een training gevallen. Elisabeth Willeboordse Fabian Cancellara wordt gehuldigd door gouverneur Arnold Schwarzeneg ger na zijn proloogwinst. foto Monica Davey/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 79