Gelijkspel met Kamikazevoetbal van invaller Leonardo nekt zijn oude club Feyenoord NAC beter en sterker dan Roda JC I ca Ze vissen altijd in hetzelfde vijvertje bij Feyenoord FC Twente komt met de schrik vrij 26 I Maandag 16 februari 2009 PZC TOPSCORER 1. El Hamdaoui (AZ) 18 2. Berg (FC Croningen, foto) 15 3. Pranjic (SC Heerenveen) 14 Robert Maaskant BREDA - Voor het eerst sinds 20 de cember boekte NAC Breda weer een zege in de eredivisie. Tegen een zwak en slecht Roda )C werd het ï-o voor de ploeg van Robert Maaskant. Nourdin Boukhari maakte het winnende doelpunt in een duel waarin de score aanzien lijk hoger had kunnen uitvallen. Tegen een zwaar defensief inge steld Roda JC kon NAC vanaf de af trap naar hartelust aanvallen. De tegenstander had massaal een muur opgetrokken maar met snel le combinaties vielen daar gaten in te schieten. Alleen miste NAC twee mooie kansen, via Fouad Idabdelhay en Kees Kwakman. NAC ging toch met een voor sprong rusten. In de 42e minuut liep uitblinker Boukhari zich vrij bij een corner van Martijn Reuser en kopte in de hoek raak. De nete lige sitiuatie van Roda JC werd er kort na het begin van de tweede helft niet beter op. Davy de Fauw kreeg in de 53e minuut direct rood toen hij Reuser met twee benen at taqueerde. Met tien tegen elf was de Kerkraadse ploeg nog.machtelo- zer en bleef er weinig anders over dan verdedigen. ENSCHEDE - FC TVvente kwam zater dagavond in de thuiswedstrijd te gen Volendam met de schrik vrij. De nummer twee van de eredivi sie stond in de eerste helft ruim twintig minuten lang op achter stand, maar de Enschedeërs kre gen de hekkensluiter toch nog voor rust op de knieën(2-i). Volendam begon dapper en kwam in de zesde minuut zelfs op voor sprong via een benutte strafschop van Paul de Lange. Volendam werd vervolgens benadeeld door de. eigen speler Gerry Koning die in de negentiende minuut een tweede gele kaart kreeg. De rechts achter werd duizelig van de pas seerbewegingen van Eljero Elia en vond het nodig twee keer aan de noodrem te trekken. Scheidsrech ter Pol van Boekei restte maar één straf, hij stuurde de verdediger naar de kleedkamer. Met een man meer en hervonden concentratie trok FC Twente nog voor de rust de zaken recht. Marko Arnautovic en Blaise N'Kufo (straf schop) maakten tussen de 28e en 34e minuut de 1-1 en 2-1. Het bleek meteei^ook de eindstand. Voor Braziliaan is het pijnlijk dat hij niet mag starten in Klassieker. door Thomas Rijsman AMSTERDAM - Ajax kreeg Feye noord gisteren pas op de knieën, nadat Leonardo in de ploeg was ge komen. Zijn kamikazevoetbal werd de Rotterdammers in de tweede helft fataal: 2-0. Eerst maakte hij een grap. „Deze wedstrijd wordt ook in Brazilië uit gezonden. Ik zal zo wel veel tele foontjes krijgen. Nee, niet omdat ik goed heb gespeeld, maar om mijn gekke kapsel." Met zijn beken de glimlach, wreef Leo over zijn. hoofd met kaalgeschoren zijkan ten. Daarna was er de relativering. „Deze wedstrijd is niet extra spe ciaal meer voor me. Ik heb nu an derhalf seizoen bij NAC gespeeld. Twee jaar bij Ajax. De tijd bij Feye noord ligt al ver achter me. Dat is inmiddels zo lang geleden", zei hij een uur na de Klassieker, waarin hij tot man van de wedstrijd werd uitgeroepen. Daar had hij slechts 45 minuten voor nodig. Na rust viel hij in voor Miralem Sulejma- ni, die als linksbuiten zwaar teleur stelde. Dat had alles te maken met een lichte griep, die de Serviër On der de leden had. Daar wist Leonardo niks vanaf, zei hij desgevraagd. „Maar als je ziek bent, speel je niet. Toch?" Leonar do had blijkbaar niet gehoord hoe Sulejmani ruim voor de wedstrijd, wandelend over het veld, openlijk klaagde over zijn fysieke gesteld heid. Na enig aandringen liet Leo nardo toch even het achterste van zijn tong zien. „Ik had gerekend op een basisplaats. Het was pijn lijk dat ik niet mocht beginnen." De rol als invaller zit Leonardo wel degelijk dwars, ook al krijgt hij re gelmatig complimenten voor zijn bijdrage vanaf de bank. Hij moet dan ook verbaasd hebben opgeke ken toen Marco van Basten de op stelling bekendmaakte. Kennedy Bakircioglü mocht wel beginnen, terwijl die sinds 30 november niet meer aan de aftrap was versche nen. Het was een keuze voor zeker heid, legde de trainer uit. „Leonar do is minder balvast. Hij legt hon derd procent in zijn acties. Dat is soms moeilijk voor de medespe lers." Leonardo nam revanche, door met.zijn kamikazevoetbal - op goed geluk, met de bal aan de voet, blind naar voren rennen - zijn ploeg op sleeptouw te nemen. Het tempo ging flink omhoog. De verdediging van Feyenoord capitu leerde onder de verhoogde druk, met dank aan de kleine Braziliaan. Een Braziliaans onderonsje in de Arena. Leonardo (rechts) troeft Feyenoor- der André Bahia af. foto Ed Oudenaarden/ANP 'Oude kampioen' PSV knokt zich nog naast 'nieuwe kampioen' AZ. door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - De oude kampioen liep met opgeheven hoofd van het veld, de waarschijnlijk nieuwe kampioen baalde van het gelijk spel. Trainer Dwight Lodeweges noemde de manier waarop PSV zich zaterdagavond terugknokte tot 2-2 'pure doping' voor de ko mende weken. Louis van Gaal hield een kater over aan het duel waarin AZ een 2-o-voorsprong ver speelde. Een gelijkspel met een winnaar en een verliezer; de top per in Eindhoven stond bol van ge mengde gevoelens. De emoties vertelden het verhaal van de veranderde verhoudingen in Nederland. Nog maar vijf maan den geleden verspeelde PSV in Alk maar zijn koppositie door nipt te verliezen van AZ, waar de coach destijds na twee nederlagen op de schopstoel zat. Nu wordt Van Gaal weer op handen gedragen en zit zijn collega Huub Stevens werk loos thuis. PSV is nu twaalf wedstrijden op rij ongeslagen. In die reeks hebben de laatste duels onder Lodeweges gezorgd voor een steeds groeiend zelfvertrouwen. „De jongens rea geerden opgetogen, waren blij en trots. 'Hier kunnen we mee ver der', was het algemene gevoel. Dit is doping voor de volgende wed strijden", zo verwoordde Lodewe ges dë stemming in de kleedka mer. Van Gaal noemde het resul taat 'heel teleurstellend'. AZ was lange tijd een klasse beter dan PSV en speelde als een ware kampioen. De ploeg vormde een eenheid, be woog als een blok van voren naar achteren en van links naar rechts. Het positiespel was bij vlagen uit stekend, dat van PSV onder de maat. AZ kreeg een stevige duw in de rug nadat Salcido totaal onno dig een hoekschop weggaf, waar uit Swerts (slecht gedekt door Sal cido) de score opende. Aan de tweede treffer, van Mar tens na een gemiste strafschop van De Zeeuw, ging hevig protest vopr- af omdat PSV de straf na een lich te overtreding van Bréchet op De Zeeuw bestreed. In die fase, het tweede gedeelte van de eerste helft, had PSV teleur stellend weinig in te brengen. Spel maker Afellay werd uit de wed strijd gespeeld door Mendes da Sil- va. Opnieuw vertolkte Afellay een vrij anonieme rol in een wedstrijd die er werkelijk toe deed. Te vaak zocht hij moeilijke oplossingen, waar simpel spel vereist was. PSV miste in de as van het veld de extra kwaliteiten die, AZ wel bezit. Waar Schaars, Mendes da Silva en De Zeeuw vlot andere spelers wis ten te vinden, haalden Bréchet, Simons en Méndez het tempo uit de wedstrijd. „We waren te onrus tig", vond Lodeweges. „Werkten ei genlijk te hard. Als je dan niet uit kijkt, kan het zomaar een heel ver velend avondje worden." Na rust gooide PSV het over een andere boeg. Het speelde va ban- que en zette AZ op die manier on der druk. Daarmee kwamen de kwaliteiten van Danny Koever- mans optimaal tot hun recht Lo deweges: „We vonden het belang rijk dat Danny niet steeds 'in de bal' kwam maar meer in de breed te bewoog, zodat we sneller de diepte konden zoeken." Van Gaal zag die bui al hangen en vreesde een snelle gelijkmaker. Hij gaf zijn spelers mee: zorg dat PSV niet snel scoort. „Toch gebeurde dat. Dan weet je dat je het moei lijk krijgt", zei de AZ-coach. Koe vermans anticipeerde uitstekend op een mooie voorzet van Dzsud- zsak (1-2), waarna het geloof terug keerde bij PSV. Om een punt af te dwingen, zette Lodeweges de lange centrumverde diger 'Maza' in de spits. Diens eer ste balcontact, met het hoofd, vormde de inleiding tot de tweede treffer van Koevermans. „Dat doel punt kwam uit de lucht vallen, in die fase hadden wij de boel onder controle", mopperde Van Gaal. De laatste minuten waren ander maal voor AZ, dat twee goede in zetten gekeerd zag door doelman Isaksson. Een Alkmaarse overwin ning zou ook niet verdiend zijn ge weest. „PSV heeft na rust met een groot hart gespeeld. Geweldig! Die drive moet de basis van voetbal zijn", onderstreepte Lodeweges zijn opluchting. De topper tussen PSV en AZ ein digt in een 2-2-gelijkspel, na een 2-0-voorsprong voor de Alkmaar- ders. Na afloop is vooral sprake van gemengde gevoelens. LEO BEENHAKKER door Dennis de Nooijer k vind het raar dat Feyenoord weer bij Leo Beenhakker is terechtgekomen. In plaats van dat ze in Rotterdam eens op zoek gaan naar een jonge sterke kerel, vis sen ze altijd maat weer in hetzelfde vijver tje als het slecht gaat. Ik denk niet dat hij de man is die Feye noord nu even gaat redden. Ik heb gisteren Ajax-Feyenoord gezien en dan is er echt wel iets meer nodig dan Beenhakker. Feyenoord heeft een dramatisch elftal. Als je Tiendalli, Bahia en Lucius ziet, dat doet pijn aan je ogen. En dan is eèn speler als Tomasson plotseling weer ziek, terwijl Hofland vol gens mij niet tegen Ajax durfde te spelen. Hij wist vorige week dat-ie op scherp stond en toch maakte hij een heel domme overtre ding. Het wordt me ook niet duidelijk wat Been hakker nu precies gaat doen bij Feyenoord. Hij wordt technisch adviseur, maar ik weet niet wat ik me daarbij moet voorstellen. Hij is er een meester in om allerlei rookgordij nen op te trekken. Ik vraag me af of-ie dus op het veld gaat staan. Ik heb sterk de in druk dat hij door de media naar voren is ge schoven. Tsja, en dan voert-ie bij zijn presentatie in De Kuip weer zo'n theaterstukje op. Dan zucht hij een paar keer en wrijft hij een paar keer door zijn haar. En dan die tek sten... Hij belooft dat Feyenoord weer naar de Coolsingel gaat. Wanneer weet hij niet, maar als het moet neemt hij zijn rollator mee. Ik vind dat van die Popie lopie-taal. Wat schiet je daar nu mee op? In het verle den heeft hij wel eens een paar keer het ge luk gehad, maar hij heeft het ook vaak niet gered hoor. Ik vraag me verder af hoe hij oprecht hij is. Hij riep in het verleden dat Feyenoord zijn duppie was. Feyenoord zat in zijn hart, maar niet veel later zat hij bij Ajax. En ik kan me ook nog herinneren dat hij ooit eens in een Ajax-shirt op de tribune bij Hee renveen ging zitten. Nou, dat doe je dus niet als Feyenoord in je hart zit. Ik geloof er niet in bij Feyenoord. Ik begrijp dat ze spelers van NEC willen halen, maar of die echt van toegevoegde waarde zullen zijn in de Kuip is de vraag. Ze zouden er in Rotterdam beter aan doen om eens in Heerenveen rond te kijken. Dan kom je bij spelers als Pranjic en Beerens te recht. Dat zijn spelers die Feyenoord beter kunnen maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 76