7 spectrum Vrolijk Valentijn RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE gespiegeld Marjan Berk PZC Zaterdag 14 februari 2009 van Barack Obama. Met stijgende bewondering zag ik hoe hij een vol uur lang zonder losse papier tjes alle belangrijke journalisten van de grote kran ten zoals de New York Times, de Washington Post, en de bekende televisiezenders ontspannen te woord stond. Alleen toen de afgevaardigde van Fox-televisie hem iets vroeg over een uitspraak van zijn vice-president Biden schoot de kersverse president in een spontane lach. Biden heeft een reputatie opgebouwd met zijn ontregelende en soms ontsporende uitspraken. Maar daarna was het weer serious business. Zo'n man als Obama straalt veel geruststelling uit, hij maakt dat je een beetje rustiger slaapt. Hij doet zijn best. Dan ervoer ik deze week nog een verrassing. Tij dens een verjaardagsvisite aan een vriendin die ik ook al dertig jaar ken, gebeurde er na het gezamen lijk eten van een Baskische kip iets waarover ik niet uitgepraat raak. In de hoek van haar flat staat een bejaarde vleugel. Argeloos vroeg ik: 'Speel jij piano?' 'Ach', ant woordde mijn vriendin, 'daar ben ik eigenlijk te verlegen voor!' 'Ach toe', zeurde ik, 'speel eens wat?' Aarzelend sloeg mijn vriendin de klep open, zette zich achter de toetsen, wierp haar verlegen heid van zich af en speelde buitengewoon swin gend, met de mooiste jazzy akkoorden, de oude evergreen Let's do it, een van de succesnummers van Noël Coward, Engels toneel- en songschrij ver-acteur. Mijn mond viel wijd open! Ik ken mijn vriendin dertig jaar en dit bijzondere muzikale talent heeft ze voor mij verborgen gehouden! 'Vroeger speelde ik alles gewoon na!', zei mijn vriendin langs haar neus weg. Ik was sprakeloos. Een mens moet toch beter naar de verborgen ta lenten van zijn vrienden kijken... Wie weet wat voor kunstzinnige eigenschappen er nog aan het licht komen. Hoeveel vrienden zin gen in het geheim prachtige aria's? Schilderen de mooiste olieverfschilderijen? Haken hele bedden spreien met de mooiste patronen? Schrijven schit terende romans en zijn te verlegen om er mee uit de kast te komen? O, het leven heeft veel verborgen hoeken en met goud gevulde spleten... zoals deze in het geheim verlegen swingende vriendin. Met het oog op Valentijnsdag zojuist ze ven heel vreemde kaarten gekocht voor mijn zeven kleinkinderen. Kaar ten bedrukt met kleine hartjes en een bijgevoegd brilletje met een rood en een groen plastic glaasje. Nu moet ik over die hartjes héén iets liefs of leuks schrijven, zoals bijvoorbeeld 'I Lo ve you'. Ik moet vervolgens in een helder verlicht vertrek door die bril kijken en dan zie ik dit alles driedimensionaal! Valentijn. Nooit deed ik er aan mee. Nooit lagen er roodfluwelen hartvormige dozen gevuld met heerlijke bonbons op mijn stoep, nooit werden er boeketten rode rozen afgeleverd, nooit werd er een vurige liefdesbrief in mijn brievenbus ge duwd. Altijd riep ik: 'Weg met die commerciële Amerikaanse onzin!' Maar sinds vorig jaar vond ik het ineens een aardige gedachte mijn zeven klein kinderen een malle kaart te sturen, om nog eens te benadrukken dat ze mijn hartelappen zijn. Zo doende. Na deze rare daad van liefde ga ik weer verder met leven. In de voorbije week zag ik in een slapeloze nacht op CNN de eerste officiële persconferentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 55