Gaby Demanet coacht Slechts vijf basisspelers bij PSV-AZ hebben geen interland in de benen Marco van Basten gaat anders communiceren 38 Zaterdag 14 februari 2009 PZC De trainer Naam: Gabriël (Gaby) Demanet Geboren: 18 maart 1958 in Halle Woonplaats: Torhout Burgerlijke staat: samenwonend Kinderen: zoon van 21dochter van 19 Beroep: sportleraar Vrije tijd: trainer van Hoek Vorige clubs: Ingelmunster, Oostende, Meulebeke, Roeselare, Oudenaarde, Waregem, Torhout, y: skiën Demanet: „Ik train zoals ik coach, zonder zelf mee te doen, vooral door veel te Louis van Gaal vreest inbreng van oud-AZ'er Danny Koevermans. door Theo Brinkman ALKMAAR - Zowel PSV als AZ heeft een gebrekkige voorberei ding gehad op het onderlinge duel van vanavond. Beide clubs misten algelopen week een groot aantal in ternationals. Bij PSV ontbraken acht van de elf basisspelers, bij AZ zelfs negen. AZ-trainer Louis van Gaal is er niet blij mee. „De KNVB weet toch dat PSV, AZ en Ajax de mees te internationals leveren? Waarom plannen ze dan zo'n wedstrijd na een interlandweek?", vraagt Van Gaal zich af Hij weet het ant woord al, want de laatste jaren deed hij nog weieens zijn beklag bij de voetbalbond. Inmiddels doet hij dat niet meer. „Het helpt toch niets." De reglementen schrijven voor dat er tenminste 48 uur moet zitten tussen een interland en een com petitiewedstrijd. „Nou, die marge is er wel. Maar de bond vergeet dat sommige spelers de halve wereld over vliegen." Bij AZ bleven van het basiselftal dat vorige week speelde, alleen Kew Jaliens en Kees Luijckx in Nederland. De an deren vlogen allemaal uit. Bij PSV bleven alleen Jéremie Bréchet, Nor- din Amrabat en Ibrahim Afellay (fit en speelklaar na blessure tegen Volendam) thuis. Algemeen directeur adviseert coach om dingen te herhalen. AMSTERDAM - Trainer Marco van Basten gaat anders communiceren met de spelers van het eerste elftal van Ajax. Hij doet dat op advies van algemeen directeur Rik van den Boog, die de oefenmeester ver telde dat het soms helpt om iets va ker te herhalen of nog eens een keer op een andere manier te zeg gen. Van den Boog heeft ook zijn volledige vertrouwen in de techni sche staf van Ajax uitgesproken. Ajax haalde slechts één punt uit de laatste vier duels. Om die reden voerde Van Basten de afgelopen week gesprekken met directie, sup porters en spelers. „Je krijgt van veel mensen goedbedoelde raad", aldus de coach van Ajax. „Je moet iets met adviezen doen als je het idee krijgt dat het kan helpen. Daarom ga ik proberen iets anders te communiceren. Ik praatte uiter aard al wel met spelers, maar soms kan het misschien geen kwaad sommige dingen te herhalen." Van Basten had zelf als voetballer vaak aan een half woord voldoen de om de boodschap van een trai ner te begrijpen. De coach kreeg de afgelopen weken wel eens het verwijt dat hij maar moeilijk kan omgaan met minder getalenteerde voetballers. „Ik behandelde de spe lers altijd op een manier die ik zelf De schorsing van PSV-spits Ola Toivonen ziet Van Gaal niet als een voordeel. „Als Koevermans speelt, ben ik daar niet blij mee. Zelf laat ik ook altijd spelers tegen hun oude club spelen, omdat ze dan extra gemotiveerd zijn. Dus van mij had Toivonen mogen spe len, hoor." Niettemin is Van Gaal vol vertrou wen, ook over het niveau van de wedstrijd in Eindhoven. „We heb ben het de laatste weken tegen ver dedigende tegenstanders heel goed gedaan, al was het niet altijd attractief Morgen is de kans veel groter dat het een fantastische wedstrijd wordt. PSV zal namelijk anders spelen dan onze vorige te genstanders, en PSV heeft meer kwaliteiten." Vier zeges van AZ AZ heeft in de eredivise vier keer gewonnen in Eindhoven. Vier keer werd het gelijk en 23 keer was PSV de sterkste. Twee van de vier overwinnin gen boekte AZ in de laatste vijf ontmoetingen. De andere twee boekte AZ in zijn succes- jaren, begin jaren tachtig. Twee seizoenen geleden be zorgde Danny Koevermans (toen AZ, nu PSV) in de 88e mi nuut zijn club de winst (2-3). In 2003 was Robin Nelisse de matchwinnaar van AZ (0-1). als voetballer prettig vond", weet Van Basten. „Dat lijkt me ook lo gisch. Maar het kan geen kwaad om dingen te veranderen als dat goed voor het elftal is." Van Basten kan morgen in de top per met Feyenoord nog niet be schikken over Dario Cvitanich. De centrumspits is nog steeds niet hersteld van een blessure aan het bovenbeen. Ook Eyong Enoh is nog geblesseerd. Bij Feyenoord is Theo Lucius speelklaar voor de klassieker. De Brabander onder vindt geen last meer van zijn rib- blessure, die hem drie duels aan de kant hield. Bennaars in februari In 1961 won Feyenoord (toen nog Feijenoord) voor de eer ste en enige keer in de maand februari bij de eeuwige rivaal Ajax. Rinus Bennaars zorgde na een klein uur spelen voor de enige treffer van de middag. Het duel eerder dat seizoen in Rotter dam eindigde in 9-5 voor Fe ijenoord. In de laatste tien 'klassiekers' bleek Ajax vier keer de sterk ste, Feyenoord twee keer en vier keer werd het gelijk. De clubs spelen morgen voor de 53e keer tegen elkaar in Am sterdam. Belgische oefenmeester traint in Hoek volgens de Hollandse stijl. door Frits Bakker TORHOUT - Voor een Belgische trai ner is hij openhartiger dan al zijn voorgangers bij Hoek en in zijn voetbalvisie, denkt hij, schuilt een zekere bravoure. Het mooiste com pliment, zo vindt Gaby Demanet, kreeg hij niet zo lang geleden van de meest geroutineerde speler in zijn elftal. Gideon Imagbudu, die het hart op de tong draagt, zei na een gewonnen wedstrijd: „Ik vind u van alle trainers de meest on-Bel- gische die ik heb gehad." Het vervult de 50-jarige Vlaming met een zekere trots. „We staan in België niet direct bekend om onze flair en ons attractieve voetbal, maar ik voel me op mijn plaats in de cultuur bij Hoek. We moeten geen schroom hebben als we naar Spakenburg gaan, omdat we de spelers hebben om van zo'n ploeg te winnen. Ik voelde zaterdag aan dat we na de 2-2 kans hadden op meer. Er hing een sensatie in de lucht. Ik ben lawaai gaan maken langs de kant om mijn spelers be wust te maken dat we konden win nen. Het was een ongelooflijk mooie ervaring." Komt het omdat hij graag naar de analyses van Johan Cruijff luistert dat hij zo Nederlands denkt, om dat hij de Nederlandse voetbalbla den leest en zich in de boeken van Wiel Coerver heeft verdiept? De manet: „Het is een realistische speelstijl die ik mijn elftal wil la ten spelen. Ik kwam in Hoek in een fase dat we punten moesten halen. Dan moet je er eerst voor zorgen dat de organisatie gesloten is. Maar toen we-uit de gevarenzo ne waren, konden we anders gaan spelen. Dat doen we nu. En is het zó on-Nederlands om met een ge sloten organisatie te spelen? We zien het Louis van Gaal met AZ nu toch ook doen?" Zijn stijl van coachen sluit daar op aan. Zoals zaterdag in Spakenburg, voor zijn dug-out, dicht langs de lijn, zo coacht hij altijd, om bij te kunnen sturen als het nodig is. „Ik sta er niet om te schreeuwen naar mijn spelers, want het is bewezen dat van al dat geroep hooguit tien procent aankomt bij de spelers. Ik coach niet voor de show, zoals sommige trainers dat doen. De tac tiek heb je voor de wedstrijd al doorgenomen met de spelers. Ik heb in elke linie een speler die ge noeg heeft aan een gebaar om an ders te gaan spelen. Giovanni Siere- veld achterin, Gideon Imagbudu op het middenveld en Ferry Alf- ons voorin. Voor de rest moet je spelers zo veel mogelijk met rust la ten tijdens een wedstrijd." „Ik train ook zoals ik coach, zon der zelf mee te doen, vooral door veel te observeren. Het is mijn vak om les te geven, dus ik weet hoe ik moet omgaan met jongeren. Op school heb ik jongens van zeven tien en achttien. Moeilijke leeftijd, zeggen ze dan, maar dat is niet waar. De puberteit is verlegd naar vijftien, zestien. Ik heb nooit pro blemen, al moet ik zeggen dat wij in een streek wonen waar de men taliteit anders is dan in de grote steden. Als ik de collega's daar spreek, hoor je andere verhalen." Hij stelt vast dat de omgang met voetballers natuurlijk net als in de gewone maatschappij anders is ge worden. „ik kijk naar een training en als ik zie dat er één of een paar spelers met te weinig inzet trai nen, dan moet ik ingrijpen. Vroe ger zou ik ze afmaken, nu moet je communiceren. Dat is de tijd van nu. Je moet vragen: wat is er, heb je ergens last van, voel je je wel goed? Maar het werkt en ik kan er mee leven. We hebben succes, dat telt ook mee, dan is het altijd ple zant om te trainen." Zelf komt hij uit een gezin van vijf (drie broers, één zus), zijn vader gaf les op een opleidingsschool voor sportleraren (soort Cios) en werd al snel overgeplaatst van Hal le naar Torhout. Daar groeide Ga by Demanet op vanaf zijn eerste jaar, volgde hij in zijn middelbare schooltijd studies Latijn en weten schappen, maar koos hij net als Goede cijfers Demanet Gaby Demanet beleeft succesvolle maanden als trainer van Hoek. Alleen de man die hij vervangt bij de hoofdklasser - Paul Telussa - deed het beter. In zijn twee interimperiodes haalde Telussa gemiddeld de meeste punten per wedstrijd. Demanet is voorlopig de beste niet-interim. TRAINER DUELS-PUNTEN GEM. Paul Telussa 11-26 2,36 Gaby Demanet 14-25 1,79 Angelo Nijskens 64-103 1,61 Johan Ballegger 85-131 1,54 Cees Houtepen 35-53 1,51 Frans Vermeulen 56-83 1,48 EricTetaert 25-37 1,48 Dick Buitelaar 59-87 1,47 Adriaan Nieuwenhuijse 26-33 1,27 Willem Leushuis 19-24 1,26 (interim-)trainers moeten minimaal 10 duels achter hun naam hebben. Willem Adrïaansens bron Rudy 8oogert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 40