media Wie wint de Televizier-Ring? 42 Nieuw(s) In 1964 mochten de makers van Stiefbeen en Zoon als eersten de Gouden Televizier-Ring aan hun vingers schuiven. Sindsdien zijn de Televizier-publieksprijzen uitgegroeid tot de meest begeerde televisieprijzen van Nederland. Henk Glimmerveen dook in het verleden van de Televizier-Ring. PZC Zaterdag 18 oktober 2008 media@wegener.nl 024-3650570 in de serie Heimwee TV worden elke week series uit het verleden belicht die de geur van nostalgie ademen. Deze week Twin Peaks. door Ivar Hoekstra De donut is in Neder land nooit echt een po pulaire snack gewor den. Dat er in de jaren negentig tóch een aan tal donutsshops werd geopend, dankt dit vette misbaksel maar aan één ding: Twin Peaks, de cultserie van regisseur David Lynch waar je in 1990 op zondagavond voor thuis bleef. Met zwarte koffie, kersen taart én uiteraard donuts binnen handbereik. Want dat was de lieve- lingskost van Special FBI Agent Dale Cooper, die naar het fictieve plaatsje Twin Peaks reist om de moord op de knappe scholiere Lau ra Palmer op te lossen. Daar deed de gebakverslaafde re chercheur maar liefst zeventien af leveringen over en toch zat vooral studerend Nederland aan de buis gekluisterd. Op studentenverenigin gen werden Twin Peaks-feesten ge organiseerd, waar in plaats van pils zwarte koffie werd getapt en wie het waagde om op zondagavond tij dens Twin Peaks te bellen, kreeg door de telefoon de volle laag. Twin Peaks was totaal anders dan iedere andere serie die we ooit ge zien hadden. Dreigende dwergen, rare reuzen, hilarische verschijnin gen en brave burgers met een ma caber dubbelleven. Kortom kippen vel. Het was geen horror, maar het foto GPD magisch-realistische sfeertje maak te van Twin Peaks een ongekend in tense kijk; én luisterervaring. Dat laatste dankzij het werk van com ponist Angelo Badalamenti. Hij wist precies welke donkere en sfeervolle synthesizerpartijen Twin Peaks nodig had. Het beklemmen de intro van de serie was de perfec te opmaat voor een betovering die telkens een dik uur duurde. Je mocht absoluut geen aflevering missen, want anders was je de draad geheid kwijt. Uiteraard werd er op zondagavond alleen nog in de 'Black Lodge'-taal gesproken. De acteurs moesten hiervoor hun tekst achterstevoren inspreken, waarna de opnames weer achterste voren afgespeeld werden. Twin Peaks was op allerlei gebie den een vernieuwing in televisie land. Lynch durfde het aan the ma's als kindermishandeling, in cest en pornografie aan te snijden, wat in de preutse VS zeer gevoelig lag. Toen de onvermijdelijke film Twin Peaks: Fire Walk With Me in 1992 verscheen, bleek hoe goed de serie was: de film kon niet tippen aan de magie van de serie die in 2002 eindelijk op dvd verscheen. Voor een regenachtige herfstzon dag is het nog altijd het beste plan: donuts kopen, koffie zetten en Twin Peaks kijken. MY NAME IS BOND Fans van James Bond kunnen de komende weken hun lol op. Veronica heeft november namelijk omgedoopt tot Bond-maand. Dat bete kent zeven Bondfilms in enkele weken tijd afgewisseld met specials en andere films waarin Bondvertolkers Sean Connery en Pierce Brosnan schitterden. Aan leiding is natuurlijk de nieuwste Bondfilm Quantum of Solace die op 6 novem ber in première gaat. Op het lijstje van Bondfilms staan onder meer Octopus- sy, Licence to Kill, Colden Eye en Diamonds are Forever. Op www.jamesbond- maand.nl staat het complete uitzendschema. Begin de martini's maar alvast te shaken. VAKANTIE NAAR HET BUITENLAND SBS keert met een brede glimlach terug van de televisiebeurs MipCom in Cannes. De commerciële zender heeft daar goede zaken gedaan met het programma Red Mijn Vakantie van Alberto Stege- man. Het programma is verkocht aan zes landen en nog eens vijf landen toon den interesse in het concept. In Red Mijn Vakantie helpt Alberto Stegeman Ne derlanders die een 'horrorvakantie' meemaken. Stegeman reist af naar de va kantiebestemming en probeert ter plekke de vakantie te redden. Hij krijgt hulp van keurmeester en hygiëne-expert Rob Geus van de Smaakpolitie. 3FM FOR PRESIDENT Wat willen Nederlandse jongeren nu eigenlijk van de nieuwe Amerikaanse president? 3FM-dj Michiel Veenstra heeft zijn luisteraars opgeroepen hun wensen kenbaar te maken. Alles wordt verzameld in een boek en aan Barack Obama óf John McCain aangeboden na de presidentsver kiezingen. Veenstra is momenteel in de Verenigde Staten. Zijn radioprogram ma MetMichiel is elke dag vanuit een andere plaats te horen. Hij blijft in totaal twee weken, tot en met eind volgende week. w elk televisie programma is het afgelopen jaar het popu lairst geweest? Die vraag stelt het omroepblad van de Avro, Tele- vizier, al ruim veertig jaar aan het Nederlands publiek. Aanvankelijk aan zijn eigen lezers die via de post en later per telefoon en sms hun stem mochten uitbrengen. Sinds 1996 mag iedereen die maar wil, stemmen. Niks incrowd-jury, de beste deskundigen zijn de kijkers. De programma's zijn er namelijk voor het publiek en niet voor de collega's, zo redeneerde de Avro. Door die aanpak is de uitreiking van de Televizier-Ring voor ieder een in televisieland het hoogte punt van het jaar. De 'ring', ieder jaar weer een nieuw ontwerp van edelsmid Anneke Schat, is de meest begeerde prijs, omdat het de enige publieksprijs van formaat is. „De ring is ook een fenomeen ge worden omdat hij al heel lang wordt toegekend. Het is een insti tuut geworden en iedereen is erop gebrand om 'm te winnen", rea geerde Hennie Huisman, die de ring in 1985 kreeg voor de Playback- show en drie jaar later voor de Sur priseshow. Samen met Mies Bouwman en Jos Brink is Huisman de enige die de Televizier-Ring twee keer heeft ge wonnen. Jos Brink kreeg de ring voor Avro's Puzzeluur (1979) en Wedden dat..? (1986). Mies won de ring in 1972 met Eén van-de Acht. 15 jaar later mocht zij hem nog eens om haar vinger schuiven dankzij het succesprogramma In de Hoofdrol Meerdere keren de Gouden Televi zier-Ring winnen, is een prestatie die in de toekomst nauwelijks meer lijkt te kunnen worden verbe terd. Dat .komt vooral omdat het aantal televisiezenders en daarmee het aanbod van programma's sinds eind jaren tachtig, vele malen gro ter is. Overigens is het volgens de huidige regels niet toegestaan dat een winnaar van de ring het daar opvolgende jaar opnieuw genomi neerd wordt. Toch mocht één Nederlander al vijf keer een overwinningsfeestje vieren. Deze onzichtbare 'mul- ti-winnaar' is acteur John Leddy. Vijf series waarin hij een kleine of grotere rol speelde, gingen met de Televizier-Ring naar huis: De Klei ne Waarheid (1971), Dagboek van een Herdershond (1978), De Weg (1983), Zeg 'ns Aaa (1984) en Toen Was Geluk Heel Gewoon (1999). Multi-winnaars zijn er zeker bij de Zilveren Televizier-Ster, de onder scheiding voor de beste mannelijke en vrouwelijke televisiester. De Ster werd voor het eerst in 2000 uitgereikt en geldt als belangrijke graadmeter voor de individuele po pulariteit van de sterren. Goed voorbeeld hiervan is Wendy van Dijk die in 2000, 2003, 2004 en 2005 deze prijs won. In 2003 won ze zelfs twee prijzen: de zilveren ster én de Gouden Televizier-Ring voor het programma Hart in Aktie van SBS6. Bij de mannen lijkt Paul de Leeuw de aangewezen man om het record aantal sterren van Wendy van Dijk te evenaren. Hij mocht in 1999 De Bewondering (de voorloper van de huidige persoonlijkheidsprijs) mee naar huis nemen, won de Zilveren Televizier-Ster in 2006 en 2007, en is dit jaar voor de derde keer geno mineerd voor de ster. Ook is zijn succesprogramma Mooi! Weer de Leeuw dit jaar een van de kansheb bers voor de Gouden Televi zier-Ring. De eerste Gouden Televizier-Ring voor een commerciële omroep was er pas in 1991. Vrienden voor het Le ven van RTL4 was verantwoorde lijk voor die doorbraak. De zender zou ook later goed scoren met de gouden ring, maar andere commer ciële zenders moesten het doen met een individueel succesje. Wie de lijst met winnaars bekijkt, kan echter niet anders dan conclude ren dat het publiek de tijdgeest heel goed aanvoelt. Zo goed als RTL4 scoorde met aangekochte én eigen producties, zo duidelijk is ook de opmars van de realityshow in kaart gebracht. Te beginnen bij Big Brother. Het winnen óf niet-winnen van de Gouden Televizier-Ring is een haarscherpe illustratie gebleven van de voorkeuren van het pu bliek. Maar was het voorheen nog zo dat het veroveren van de ring vooral een grote eer was, tegen woordig is de ring eerst en vooral het belangrijkste symbool van suc ces. De sublimatie als het ware van een jaar lang hoge kijkcijfers. En daarmee de basis voor verder com mercieel succes in het volgende jaar. De belangen lijken steeds groter te worden. De vraag is gerechtvaar digd of de Televizier-Ring inzet gaat worden van reclamecampag nes om het publiek te overtuigen op een kandidaat te stemmen. De Avro is dit jaar in ieder geval wel al begonnen op zijn website lezers te confronteren met de tekst: „Gun ons goud, stem op Evita." De uitreiking van de Gouden Televizier-Ring heeft op 24 okto ber plaats in theater Carré in Amsterdam. Het gala wordt rechtstreeks uitgezonden op Nederland 1 om 20.30 uur. Musicalster Chantal Janzen presenteert het gala. Reageren? redactie.media@wegener.nl Gouden Televizier-Ring Zilveren TeSevizier-Ster Talent Award De genomineerden voor de Gou den Televizier-Ring voor het popu lairste televisieprogramma zijn: Gooisehe Vrouwen, Mooi! Weer de Leeuw en Op zoek naar Evita. De kanshebbers voor de Zilveren Televizier-Ster voor de tv-vrouw van het jaar zijn: Linda de Mol, Sophie Wilbrand en Yvon Jaspers. Bij de mannen zijn Paul de Leeuw, Ruben Nicolai en Matthijs van Nieuwkerk genomineerd. Voor het eerst wordt er ook een prijs uitgereikt aan het talent van het jaar. Kandidaten daarvoor zijn Yolanthe Cabau van Kasbergen, Nicolette van Dam en Nicolette Kluijver.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 144