Volwassen kinderdesign 31 wonen Gratis m waardebepaling voor uw woning? S 'Een woning vol Gispen' wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 18 oktober 2008 De tijd dat meubels en accessoires voor kinderen in zachte kleurtjes en met veel ballonnen en beertjes uitgerust moesten worden, is voorbij. De meeste grote-mensen-merken maken nu ook stijlvolle collecties voor de kleinsten. Kinderdesign misstaat niet meer in de woonkamer, door Renske'Schriemer 0113 227788 www.kuubrnakelaars.nl Dat je in gefotografeer de huiskamers in de woonbladen nooit rondslingerend speel goed of meubels voor kinderen ziet, verbaasde ontwerp ster Tineke Beunders al langer. „Terwijl een groot deel van die mensen wél kinderen heeft. Die typische kinderdingen passen na tuurlijk niet in de mooi gestylede huizen, dus worden ze voor de fo to verstopt", denkt Beunders. Heel jammer vindt ze dat, want 'je kunt best spullen maken voor mensen die kinderen hebben, maar die ook op zichzelf al mooi zijn'. Het kwam Beunders dan ook heel goed uit dat ze afgelopen zomer door Elle Wonen werd ge vraagd een kinderkamer in te richten. Die ka- mer was vorige maand te zien tijdens het eve- nement Inside Design in het Amsterdamse Lloyd Hotel. Beunders maakte het ontwerp sa men met Nathan Wierink, met wie ze het Ontwerpduo vormt. Beunders begrijpt wel dat ze ge vraagd is voor het project, want ze studeerde dit jaar af aan de Design Academy in Eindhoven met een heel speels ontwerp: de knikkerta- fel. „Het is een mooie houten tafel op volwassen hoogte. In het blad en de poten zijn overal knikker- baantjes verwerkt en dat spreekt kinderen natuurlijk aan." De aandacht voor kinderdesign, met een volwassen uitstraling staat niet op zichzelf De meeste grote Nederlandse ontwerpers ver kopen naast hun grote-mensen- meubels ook varianten voor de kleintjes. Zo kan de baby verant woord 'landen' in een sloophou ten 'kribbetje' van Piet Hein Eek of plaatsnemen in de baby variant mate geïnteresseerd in nieuwe ma terialen. „Hij wil ze toepassen en verder ontwikkelen. Het ontwerp is bijzonder, daarom wilde hij voor het matras niet de zoveelste schuimlaag gebruiken." Unger kwam terecht bij driedimen sionaal vezelvlechtwerk, een mate riaal dat onder meer wordt toege past in autostoelen, sportkleding en schoenen. Dit vezelvlechtwerk heeft een open, elastische struc tuur en is vocht- en luchtdoorla- tend. Die samenstelling zorgt voor de ultieme ventilatie. Is het matras vies, dan kan het simpelweg onder de douche gewassen worden, vol gens Smit dé oplossing voor men sen die lijden aan overmatig zwe ten, allergieën of incontinentie. Uit Duitse onderzoeken blijkt daar naast dat het matras het lichaam optimaal ondersteunt. Die combi natie van eigenschappen wordt on der meer omarmd door ziekenhui zen. „En als het voor de medische wereld goed is, is het ook goed Foto links: Is het matras vies, dan kan het onder de douche. Foto rechts: Hét Bed. Een onder frame ontbreekt. foto's GPD voor de consument", zegt Smit. Phi-ton (de naam is afgeleid van de Griekse letter Phi) wil meer zijn dan de zoveelste beddenprodu cent. In de vorig jaar geopende winkel in Amsterdam zijn niet al leen bedden, maar ook producten voor de badkamer, slaapkamer en relaxruimte verkrijgbaar. „Phi-ton moet een echt merk worden, met alles erop en eraan." De producten zijn verkrijgbaar bij zo'n veertig beddenspeciaalzaken en woonwinkels verspreid over het land. De prijs van de bedden ligt tussen de 4999 en 12.000 euro. www.phi-ton.com In deze rubriek brengen wij bekende, tijdloze meubels - de '(neo)klassiekers' op woonge bied - voor het voetlicht. ontwerp Gispen stoel no. 7 (vanaf 1933 de Gispen 401). ontwerper Willem Hendrik Gispen. eigenaar Mevrouw Loeff. wanneer gekocht Rond 1931 heeft de grootvader van de echtgenoot van mevrouw Loeff de Gispen-stoelen gekocht, ver moedelijk in Den Haag. waarom gekocht Volgens res taurateur Hans Clarijs zijn de stoelen onderdeel van een com pleet Gispen-interieur. „Me vrouw Loeff vertelde dat toen zij de stoelen ter restauratie bij mij aanbood. De grootvader was in de jaren dertig terugge keerd uit Nederlands-lndië en heeft zijn nieuwe huis 'van bed tot bank en tafel tot lamp' la ten inrichten door Gispen." Een deel van de meubelen, waaronder de twee stoelen, is bewaard gebleven. Clarijs: „De bekleding was versleten, het ve renstelsel niet meer in orde en het chroom van het buizenfra me compleet uitgeslagen met een roestige waas. Van een van de stoelen was bovendien de karakteristieke bakelieten arm- legers verdwenen." Met hulp van naslagwerken heeft Clarijs de stoelen gerestaureerd. prijs „1800 euro per stoel. Ori ginele uit de jaren dertig zijn nauwelijks meer te vinden." te koop De 401 is opnieuw in productie genomen en onder meer via internet te koop. Willem Hendrik Gispen (1890-1981was industrieel ontwerper en architect. Hij ves tigde zich in 1916 met een ate lier voor kunstsmeedwerk in Rotterdam. In 1926 begon hij een serieproductie van lampen onder de naam Giso. Drie jaar later werd de 'Gispenfabriek' opgericht waar stalen-buismeu- bilair werd gemaakt. Gispen was een veelzijdig ontwerper, onder meer van meubilair, ka chels, hekwerk en vazen. Ook een klassieker in huis? Mail info en foto van meubel en uzelf naar redactie.wonen@wegener.nl Grote foto links: Spelen met eten in de kinderkamer van het Ontwerpduo. Foto links: Tineke Beunders en Nathan Wierink bedachten de kind- én oudervriendelijke gordijnen en kussens. Foto linksonder: Charles en Ray Eames ontwierpen houten kin derspeelgoed Elephant. Van het dure origineel bestaat nu een goedkopere, plastic variant. Foto onder: Knikkertafel met knikkerbaantjes. foto's GPD de gaan, meer in de lijn van haar knikkertafel. „Ik wilde een kamer maken waarin kinderen alles kunnen doen wat ze willen: op het bed springen, knoeien met eten. Maar dan met spullen die gewoon mooi in huis passen." Samen met Wierink ging ze aan de slag. Het resultaat was een 'war me' kamer, met een enorm 'keet- bed' van de hand van Joep van Lieshout, aangekleed met mooi beddengoed en knuffels van Beun ders zelf. Met die knuffels kun je een verhaal, beschreven in het bij geleverde boekje, uitbeelden. De naturel gordijnen in de kamer hadden allemaal een gaatjespa troon, net als de kussens in pe trol- en groenige tinten. Met de bijgeleverde reepjes stoffen in bij passende kleuren kon je er kunsti ge patronen in weven. Beunders: „De kinderen begrepen het direct. Ze zien in alles speelgoed. Vaak vinden ze dat nog leuker dan met écht speelgoed spelen. Ze begon nen gewoon te weven en te kno pen of renden op de knikkertafel af De kleintjes kropen eronder en herhaalden eindeloos hetzelfde baantje met de knikker. Grotere kinderen verzonnen spontaan spelletjes en competities. Het grap pige is dat volwassenen vaak de spelelementen niet direct zien. Zij vinden de gordijnstof vooral mooi of de kussens leuk." Er was nog meer te doen. Omdat kinde ren zo vaak te horen krij gen: 'niet spelen met je eten', bedacht hei Ontwerp duo een list. Aan een laag ta feltje mochten kinderen kleu ren met eetbare inkt op pa- pier dat je kunt eten. Of kleien en dan je gemaak te olifantje lekker opeten. „De pakjes klei die we op tafel hadden gelegd, waren in werke lijkheid gekleurd marsepein", legt Beunders uit. De kamer was een succes. Er zijn zelfs al plannen om de gordijnstof fen, kussens en de eetklei op de markt te brengen. Voor de knikker tafel is ook veel interesse, maar die is helaas nog te duur om in grote re aantallen te laten maken. www.ontwerpduo.nl www.vitra.nl www.pietheineek.nl www.pietboonzone.nl http://pilat.pilat.nl/warber.html Reageren? redactie.wonen@wegener.nl van stoel Sam van Piet Boon. War- ber, onderdeel van Pilat&Pilat, maakt zelfs een complete collectie robuuste houten kindermeubels. Ook designmeubelmerk Vitra richt zich op kinderen. Volgens Vi tra is kinderdesign ook goed voor de ontwikkeling van de kleintjes. Want, zo stelt het Duitse bedrijf, 'kinderen ontwikkelen al op jonge leeftijd een esthetisch gevoel'. Dat je ze omringt met design, zou hun algemene ontwikkeling ten goede komen. Onder anderen beroemde ontwerpers als Charles en Ray Eames en George Nelson maakten voor Vitra kindvriendelijke stoe len, kapstokken en klokken. Toch blijft het vaak bij miniversies van bestaande modellen of meu beltjes die echt alleen voor kinde ren bedoeld zijn. Tineke Beunders voelde dat ze een stap verder wil-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 131