De jacht op het 'witte goud' 19 reizen Ieder najaar breekt de witte-truffelkoorts uit in de Italiaanse regio Piemonte. Joyce Huibers zocht samen met een echte truffeljager naar de peperdure schimmels. Alba is het mekka van de witte truffel Boek nu een verblijf in Disneyland® Resort Paris en krijg| een gratis kinderkaartje - reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 18 oktober 2008 Hond Lampo wordt snel weggetrokken om te voorkomen dat hij de door hem gevonden truffel beschadigt. foto GPD/PR Wee diegene die zelf met een stok in de bosgrond peurt. Voor het 'jagen' op de wit te truffel is een vergunning nodig. Wie dat papiertje niet kan tonen, wacht een fikse boete. Bovendien blijkt de jacht op het witte goud een kunst die slechts wordt doorge geven van vader op zoon. Stefano Aprile, slechts 23 jaar, is voorzitter van de regionale bond van truffeljagers. Zijn vader is de voorzitter van de nationale bond. Hun hele leven staat in het teken van dit dure schimmeltje. En dat al generaties lang. Aan de muur van hun winkel, Tartufo Co in Alba, hangt een levensgrote foto van opa Aprile, die zichtbaar geniet van de truffel. De heuvels van Piemonte, grof weg ten zuiden van de lijn Tu- rijn-Milaan, doen een beetje den ken aan Toscane, maar dan wat minder gepolijst. De besneeuwde toppen van de Alpen vormen het achtergronddecor. De reis begint in het mekka van de witte truffel, het provinciestadje Alba. Vier maan den lang wordt de economie hier bepaald door de tartufo. Wie in Al ba uit de auto of de bus stapt, hoeft zijn neus maar te volgen om truffel en alle mogelijke aanverwan te artikelen in te slaan. Het barst er van de winkeltjes en iedereen ver koopt natuurlijk de beste kwaliteit. In een achterafstraatje is de winkel van de familie Aprile te vinden. „Tussen eind september en begin januari ga ik er iedere nacht op uit met mijn hond. Overdag sta ik hier PIEMONTE i a Rome ITALIË in de winkel", vertelt Stefano. De reden dat hij 's nachts zoekt, is om dat de hond overdag te snel is afge leid. Op blauwgeruite doeken in de vitri ne van de winkel liggen diverse truffelbollen te wachten op een klant. Stefano laat een bolletje van hand tot hand gaan, zodat we de geur goed in ons kunnen opne men .en de structuur kunnen voe len. Het is dat gewone aardklomp- jes niet zo'n sterke geur versprei den, anders zou je als leek zo aan de truffel voorbijlopen. Wie denkt dat je een heel goede kok moet zijn om truffel in gerech ten te verwerken, heeft het mis. Stefano raspt een stuk zwarte truf fel over een Italiaans kaasje, wat olijfolie en Hawaïaans zout erover en smullen maar. Geraspte witte truffel over je gebakken ei of verse pasta is, volgens deze kenner, even min te versmaden. En, ook niet on belangrijk, truffel schijnt goed te zijn voor je hart én je seksleven. Onze daadwerkelijke zoektocht is helaas niet 's nachts, maar vroeg in de koude ochtend. Giorgo Monferrino (44), met bontmuts, wacht ons samen met zijn hond Lampo op. Het tijdperk van het zoeken met varkens is zo goed als voorbij. Varkens vinden de truffel zelf veel te lekker en staan het sma kelijke hapje niet graag af. Giorgo speurt al dertig jaar naar het witte goud en is de derde gene ratie die het 'kunstje' beheerst. In middels is hij bezig zijn kennis over te dragen op zijn 10-jarige zoontje. „Je leert het alleen je ei gen zoon, niemand anders. Het is dan ook zeker niet zo dat heel Pie monte in de nachtelijke uren door de bossen trekt. Ieder dorp kent slechts een paar 'tartufi-jagers'." Het duister maakt het voor de con currentie moeilijker Giorgo's gehei me plekken te ontdekken. Hoe be langrijk de jacht en de opbrengst is, blijkt wel uit het feit dat Lampo een muilkorf draagt omdat er men sen zijn die giftig vlees rond strooien om de honden van con currenten uit te schakelen. Boven dien voorkomt de muilkorf dat de hond aan de truffel zit. We gaan op pad en al snel blijkt dat je zonder goed getrainde hond het vinden van truffel op je buik kunt schrijven. Lampo rent met zijn neus een halve centimeter bo ven de grond en wij sjokken er ge zellig keuvelend achteraan. Als Lampo binnen een kwartier aan slaat en als een gek begint te gra ven onder een populier, is Giorgo er als de kippen bij om de hond weg te trekken. Hij moet voorko men dat Lampo met zijn poten de kwetsbare truffel vertrapt. We staan er met onze neus bovenop als Giorgo met een soort kleine pik houweel voorzichtig de aarde ver wijdert. Hij haalt een zwarte truf fel omhoog. Wij zijn wat teleurge steld. Zwart is immers op meer plaatsen te vinden, terwijl de witte truffel alleen hier wordt gevonden. Maar ook de zwarte truffel is inko men voor de Italiaan. Lampo is.met zijn neus al bij de volgende schimmelklomp, Giorgo brengt met zijn houweeltje een beetje aarde naar zijn neus. Hij lacht, witte truffel. En inderdaad, nog voordat we het kleine klompje zien, cirkelt uit de aarde de inmid dels zo bekende lucht omhoog. Voor een vergunning moeten 'ja gers' een examen afleggen, waaruit blijkt dat ze voldoende kennis heb ben van de natuur en de regels om trent het truffel zoeken. „Ie moet niet alles weghalen. Juist het laten liggen van schimmelsporen zorgt ervoor dat er ook volgend jaar vol doende truffel is", vertelt Giorgo. Ondanks al die regels is de truffel in de afgelopen decennia schaars geworden, vandaar de hoge prij zen. Giorgo kan zich uit zijn jeugd nog hele truffelsalades herinneren. „Dat zou nu onbetaalbaar zijn." Lampo rent verder het open veld over en slaat opnieuw aan. Hoezo schaarste? Reageren? redactie.reizen@wegener.nl of zijn hond heeft aangeslagen voor witte of zwarte truf- foto GPD/PR Giorgo Monferrino ruikt aan de aarde om vast te stellen Alléén bij Globe. Alléén bij Globe... Alléén bij Globe... Alléén bij Globe... Alléén bij Globe... Alléén bij Globe. voor Disney On Ice - Finding Nemo of Disney Live! Mickey's Magic Show Vraag naar de voorwaarden gaat nét even verder 220 winkels 0900-8482 www.globereisburo.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 117