PZC helemaal in kleur J* Rekenen kan veel plezier schenken PZC Zaterdag 18 oktober 2008 1 1 V MT - - h fa y VA. i'sa.--. ■- Bartjens Rekendictee Professor Robbert Dijkstra blij met Bartjens-dictee. Hoe komt het toch, dat men sen op een lacherig toon tje zeggen dat ze 'he-le-maal niet kunnen rekenen'? „Dat dédain treft bètavakken wel vaker", zegt topwetenschapper Robbert Dijkgraaf. „Ze worden be schouwd als iets voor experts. Ten onrechte." Helaas is het negatieve imago taai, weet de wetenschap per. „Daarom ben ik zo blij met het Bartjens Dictee. Robbert Dijkgraaf verstaat als geen ander de kunst om wiskunde en natuurkunde inzichtelijk te ma ken. Bij een presentatie gebruikte hij ooit de volgende vragen, die een beroep doen op het inzicht. De antwoorden staan eronder. 1. Hoe vaak kun je een A4-tje dub belvouwen? 2. Als je een plastic zak met water vult en er daarna een brandende lucifer onder houdt, wat gebeurt er dan? 3. Hoe lang duurt het om met vrachtau to's een berg af te graven? 4. Een googol is een 1 met honderd nul len. Kun je iets noemen waarvan er een googol zijn? 5. Als één zand korrel voor één mens staat, hoe veel emmers zand hebben we dan nodig voor de hele wereldbevol king? 6. Waarom is 3x4 4x3? 7. Er zijn twee Amsterdammers met precies evenveel haren op hun hoofd. Waar of niet? 8. Wat is de kans dat bij een gezelschap van vijftig personen er twee of meer op dezelfde dag jarig zijn? 9. Hoe veel letters zijn er in een gemiddel de boekhandel te vinden? 10. Hoe veel slokken kun je nemen uit een vol glas melk? De antwoorden: 1. Meer dan 7 lukt niet. 2. Niets: het water koelt het plastic af, dat daardoor niet kan smelten of vlam kan vatten. 3. Al gauw 10.000 jaar. 4. Alle deeltjes in het heelal. 5. Zes. 6. Bereken voor het ant woord de oppervlakte van een rechthoek van 3 bij 4. 7. Waar, want een mens heeft maximaal 100.000 haren op z'n. hoofd en er zijn bijna een miljoen Amsterdammers, dus minstens twee moeten hetzelfde aantal ha ren hebben. 8. 95% 9. Reken maar uit. Er staan al gauw 100.000 woorden in een boek' als elk woord gemiddeld acht letters heeft, bevat een boek ongeveer een miljoen letters. Als een boekhandel zesduizend boe ken in voorraad heeft, zijn daar evenveel letters te vinden als men sen op de aarde. 10. Eén, want daarna is het glas niet langer vol. Owww.pzc.nl/specials/bartjensrek endictee08/ Voortaan alle pagina's van de krant in kleur en vaker drie katernen. door Ondine van der Vleuten Het zal misschien niet ieder een direct zijn opgevallen, maar de afgelopen maan den heeft de PZC stapsgewijs meer kleurenpagina's gekregen. Aan de persen in Best zijn voor tientallen miljoenen euro's verbe teringen aangebracht en vandaag verschijnt dan de eerste PZC die volledig in kleurendruk is. Dat is voortaan altijd zo, elke dag van de week en in alle katernen, vertelt adjunct-hoofdredacteur Arie Leen Kroon. „De nieuwe kleu- renpersen hebben een aantal voor delen. Ten eerste wordt de krant beter en mooier afgedrukt. De fo to's zijn scherper, het nieuws kan fraaier gepresenteerd worden nu we niet meer hoeven denken in zwartwit- en kleurenpagina's. Dat biedt ook adverteerders meer mo gelijkheden." Daarnaast maken de nieuwe per sen een andere indeling van de krant mogelijk. „De PZC zal vaker in drie katernen verschijnen, in plaats van twee." Als voorbeeld noemt hij de krant van maandag. „Afgelopen maandag viel de PZC in twee katernen bij de lezer in de bus. Eén algemeen katern, waarin het regionale nieuws verstopt zat, en één sportkatern. Komende maandag zijn er dus drie delen: al gemeen, regionaal en sport nieuws." De mogelijkheid van een derde katern zal in de toekomst vaak aangegrepen worden om één thema opvallend te presenteren. Het nieuwe perspark is nog niet helemaal klaar. Zo zal het nog een paar maanden duren voor alle 'hechters' in bedrijf zijn. Met die hechters worden de nietjes in de katernen geslagen. Het derde ka tern zal de komende tijd nog niet geniet zijn. Met een beetje geluk vallen eind dit jaar de eerste PZC's in de bus waarvan ook het derde katern een nietje heeft. Op de voorpagina is sinds vandaag nog een gezichtsbepalende ver nieuwing doorgevoerd. Onder de letters 'PZC' is ruimte gemaakt om te verwijzen naar de inhoud van de katernen. Rechtsboven is een zelfde 'etalage' voor interessan te zaken op de PZC-website. Links boven op de pagina ziet u in één oogopslag wat voor weer het mor gen wordt. De aardappel kan voedselprobleem helpen oplossen 13 Bi j jazztrio van Jeff Hamilton is het goed swingen 14 ZAÏiSOACtSoitfobet XOOS - WtQVflVCWtf 2££UW$£ CÖU&WT - ISOe nr. 2491.45, ïMfri&g 2.10 Ook Oostenrijkse wielrenner Kobl betrapt op doping 33 13* Bewolkt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11