Zon heeft een streepje voor SCHERMEN EN SCREENS IN DEZE SPECIAL HUIZENMARKT 3 Het gaat te ver om te zeggen dat zonwering trendy is INKIJK Hypotheken Markante projecten Puzzelen met het kadaster De aannemer We zien de zon graag, maar alleen als we dat zelf willen. En bij voor keur niet in huis. Hoe houden we de zon buiten? We kijken deze keer binnen in een Art House in Zierikzee en een in dakpannen verpakte woning in Sint Laurens. Aannemer Martijn van Sab- ben vertelt over zijn bouwwereld. Verder een blik op de hypotheek markt en we puzzelen met het ka daster. door Raymond de Frel Oh, wat houden we allemaal toch van de zon. Schijnt ie niet, dan kla gen we al snel steen en been. Maar als-ie de wolken wél de baas is... dan laten we massaal de zonwe ring zakken. Want die felle bol zorgt niet alleen voor hitte in huis, hij legt ook nog eens pijnlijk bloot waar de stofdoek best eens een be zoekje zou mogen brengen. Natuurlijk, ook in de wereld van de zonwering heeft de techniek niet stilgestaan. „Het uitvalscherm met een afneembare slingerstang wordt bijna niet meer verkocht. De meeste mensen kiezen voor een cassettescherm (waar je in te genstelling tot een uitvalscherm onderdoor kan lopen) met een wandschakelaar of afstandsbedie ning", zegt Danny Elve van zonwe ringspecialist Van Kouteren in Ter- neuzen. Er is dus ontwikkeling, maar het gaat veel te ver om over trends te spreken. Simpelweg om dat je niet elke lente de kriebels krijgt om nieuwe zonwering te ko pen. „Er is hooguit wat verschil in stoffen. Verkochten wij tot een paar jaar geleden vooral effen stof fen, nu doen de streepjes het goed", zegt Jan Noens van het gelij knamige bedrijf in Axel. Hip zijn de zogenoemde 'sereens', de verticale of vlakhangende zonwering Terrasverwarmers en -verlichting, oprolbare valwanden waarmee van het zonnescherm een soort tent kan worden gemaakt, wind- sensoren die ervoor zorgen dat het scherm zich bij te veel wind van zelf inklapt... Het kan allemaal, maar het geeft volgens Noens meestal niet de doorslag om een bepaald type scherm te kopen. „Als ik tien oprolbare valwanden per jaar verkoop, is het veel. De meeste mensen vinden dat nog te duur." Hip zijn wel de zogenoemde 'ser eens', oftewel verticale of vlakhan gende zonwering. Speciaal glasve zeldoek filtert het zonlicht tot on geveer 85 procent, terwijl het zicht grotendeels behouden blijft. De luxere varianten kunnen boven dien windvast worden gezet, zodat irritant gewapper wordt voorko men. „Die werden tot voor kort vooral bij kantoorgebouwen geïn stalleerd, maar de laatste tijd zijn er ook steeds meer particulieren die voor de sereens vallen. Waar om? Sereens kan je makkelijker la ten hangen als je van huis bent en het plots begint te regenen. En met rolluiken werkt dat natuurlijk precies zo." Desondanks is de verwachting dat de cassetteschermen nog wel even de favoriet zullen blijven. Noens: „Puur omdat je daar in de zomer lekker onder kan zitten." Pagina's 5, 13 en 19 Pagina 7 Pagina 9 Pagina 15 Pagina 17 Cassettescherm, waar je gemakkelijk onderdoor kunt lopen. foto's Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 91