Binnenland 'Après-skiën doe je na het skiën' Ontdek magnifiek ITALIË boek online of bel 0900 - 9697 PZC Woensdag 30 januari 2008 7 Wintersport en bier zijn vaak onlosmakelijk met elkaar verbonden, weten skiërs. Met hulp van blaastesten probeert de alpenpolitie wintersporters aan te pakken die met een borrel op de piste afdalen. door Annemieke Kooper en Manneke Keultjes Met een paar flinke teugen drinkt Niels zijn glas bier halfleeg. Ook al is hij - vindt hij zelf- geen après-skiër, na een uurtje skiën heb je wel een biertje verdiend, meent hij. In bar Snowfriends in Zoetermeer wor den Oostenrijkse après-skitafere- len dan ook voorzichtig nage bootst. Luide muziek, sneeuw en bier, want dat hoort nu eenmaal bij het wintersporten, vindt me deskiër Inge. „Na wat alcohol ben je veel zekerder van jezelf en gaat het skiën bovendien een stuk be ter. En ik kan het weten: ik heb zelfs leren snowboarden na het après-ski. En dat ging best goed." Maar helemaal goed gaat het lang niet altijd, vindt de politie in Oos tenrijk en Duitsland. Hoewel exac te cijfers van het aantal ski-onge lukken dat wordt veroorzaakt door drank ontbreken, wordt in sommige skigebieden de alpenpoli tie ingezet in een poging dronken skiërs te weren van de pisten. In Zuid-Duitsland nemen agenten op vrijwillige basis blaastesten af In Oostenrijk moeten skiërs bla zen nadat ze een ongeluk veroor zaakt hebben. En in het Italiaanse Zuid-Tirol is alcohol op de piste bij wet verboden. Dat skiën met alcohol op gevaar lijk kan zijn voor de skiër zelf, maar vooral voor anderen, staat buiten kijf, stelt de woordvoerster van de Nederlandse Ski Vereni ging (NSV). Zij juicht alcoholcon troles op de piste toe. „Wie skiet, gaat vaak net zo snel als een brom mer en in het verkeer ga je ook niet met alcohol op achter het stuur zitten." „Je moet een goede inschatting kunnen maken van de baan en van je snelheid. Dat lukt niet als je gedronken hebt. Après-skiën is pri ma, maar doe dat na het skiën", al dus een woordvoerder van de stichting Consument en Veilig heid. Onder invloed van alcohol wordt je reactiesnelheid lager, merk je fouten niet onmiddellijk op en reageer je niet adequaat. Sig nalen uit de omgeving, zoals vlag gen op de piste of aanwijzingen van vrienden, worden niet of veel te laat opgemerkt. „Vergelijk het met autorijden: dat is volledig geautomatiseerd ge drag", zegt universitair hoofddo cent Jan Snel van de Universiteit van Amsterdam. Hij doet onder zoek naar de effecten van alcohol op gedrag. „Ervaren rijders kun nen onder invloed van alcohol nog thuiskomen. Nederlandse Op de piste leidt drankgebruik tot ongelukken. foto HH/GPD skiërs zijn vaak ongeoefend en kunnen dat niet. Die moeten alle energie aanwenden om goed op de lange latten te blijven staan." En dan zitten ze ook nog in een si tuatie die gemakkelijk verleidt tot drankgebruik. „Ze zijn immers op 'Wie skiet, gaat vaak net zo snel als een brommer' vakantie met familie of vrienden, het is gezellig, het is koud en de drank smaakt dan net een beetje lekkerder", schetst Snel. „Boven dien is skiën een sport: je gaat transpireren en krijgt dorst. Als de pistes dan van negen tot vijf open zijn, wordt de verleiding wel heel groot om tussendoor ook een bier tje of glühweintje te drinken. En een worden er al snel meer." Volgens Ronald Knibbe, de Maas trichtse hoogleraar sociologische epidemiologie van alcoholgebruik, staan wintersporters ook onder so ciale druk om vrolijk mee te drin ken. „Als een vriend na vijf drank jes achter het stuur wil kruipen, voelen mensen zich ongemakke lijk om daar iets van te zeggen.Als iemand op de piste drank bij zich heeft en hij biedt het aan zijn vrienden aan, wat is er dan gezelli ger dan samen te drinken? De ge volgen daarvan worden onder schat." Brigitte weet dat als geen ander. Tijdens een skivakantie in het Franse Val-Thorens werd zij mid den op de piste bruut onderuit ge skied. Gevolg: skipak kapot en een flinke bloeduitstorting op de borst. „De Fransman die me van de sokken reed, stamelde honderd duizend excuses maar de drankke gel was duidelijk te ruiken. Die man stond gewoon bezopen op zijn ski's. Voor mij is het over en uit met alpineskiën." Brigitte was volgens de politie in het populaire Oostenrijkse skioord Mayerhofen een pechvogel. „Onge lukken door dronken skiërs ko men echt niet vaak voor", zegt een politiewoordvoerder. Skileraar Sonja maakt er geen ge heim van dat de meeste van haar collega's een heupflesje Schnaps bij zich hebben. „Een hele bange cursist krijgt nog wel eens een slokje. Daar worden ze ten minste een stukje losser van." Tien pisteregels Deze tien pisteregels, vastge steld in 1967, moeten ongeluk ken op skipisten voorkomen en gelden in alle Alpenlanden. Hoewel de voorschriften niet wettelijk zijn vastgelegd, kan een schending van de regels na een ongeval wel als basis die nen voor strafrechtelijke ver volging. 1: Hou rekening met anderen 2: Beheers je snelheid 3: Kies een veilig spoor 4: Kijk uit bij oversteken en in voegen 5: Haal voorzichtig in 6: Sta niet zomaar stil op de piste 7: Klim en loop altijd langs de kant van de piste 8: Houd je aan de verkeersbor den 9: Verleen hulp bij ongelukken 10: Legitimatie is verplicht (Bron: Fédération Internationale de Ski) 8-daagse vlieg-/rondreizen c 170; i i Ontdek o.l.v. Nederlandssprekende reisleiding de vele hoogtepunten In het hart van Italië wachten culturele steden en pittoreske dorpjes op uw komst! Ontdek het supervoordelig met KRAS! 8 dgn RONDREIS HART VAN ITALIË v.a. 599 Het middeleeuwse Siena, magnifiek Florence, de Zilveren Kust met o.a. Porto Ercole, bruisend Rome, het spectaculair gele gen Pitigliano, de schilderachtige 'volmaakte stad' Pienza en het beroemde wijnstadje Montepulciano...redenen genoeg om te kiezen voor deze pracht van een rondreis! Deze schitterende rondreis langs de absolute culturele hoog tepunten van Italië boekt u bij KRAS al vanaf 599! 8 dgn RONDREIS ROME, FLORENCE VENETIË v.a. 599 U maakt kennis met de Eeuwige Stad Rome, het Assisi van Franciscus en het oude Perugia. Natuurlijk ontdekken we ook de schitterende kunststad Florence! En wat dacht u van sfeervol Padua, de romantische waterstad Venetië, het mid deleeuwse Lucca en de scheve toren van Pisa? Supercomplete rondreis vanaf slechts 599 naar het onbe kende, maar werkelijk schitterende zuiden van Italië! 8 dgn RONDREIS HOOGTEPUNTEN ZUID-ITALIË v.a. 599 De reis start in schilderachtig Sorrento en brengt u vervol gens naar bruisend Napels en Pompei, dat eeuwenlang onder as verborgen lag. Via het paleis van Caserta gaan we op weg naar de barokstad Lecce en het trullistadje Alberobello. Laatste bezoek is aan de tempels van Paestum. Vertrekdata: zaterdag van 5/4 t/m 18/10 Prijzen zijn per persoon bij een bezetting van 2 personen. Voor reisbeschrijving/reservering zie www.kras.nl/35017 Vertrekdata: dinsdag van 8/4 t/m 28/10 Prijzen zijn per persoon bij een bezetting van 2 personen. Voor reisbeschrijving/reservering zie www.kras.nl/35018 Vertrekdata: zondag van 16/3 t/m 19/10 Prijzen zijn per persoon bij een bezetting van 2 personen. Voor reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/28035 waarom zou je verder zoeken mt Feesten na het skiën is heel gebruikelijk. foto HH/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7