Eerste prinses carnaval in Nederland OOK ALS U VAN VERZEKERAAR WISSELT, BUSPECSAVERSZITU ALTUD GOED MM 28 Woensdag 30 januari 2008 PZC Syl de Jonge (72) trok drie jaar de kar in 's-Heerenhoek. door Harmen van der Werf s-HEERENHOEK - Kom op, we pro beren het, we stellen Syl kandidaat als prinses carnaval. Zo gebeurde het, in 1967. „We zaten bij elkaar, als jongens en meiden. Ik moest prinses worden, vonden ze. Met z'n allen gingen we naar de Jeugd- hoeve voor de verkiezingen. Ook schoenenhandelaar Paultje Polfliet deed mee. Ik won, met één stem verschil." Het was een klein wonder, dat een vrouw het tot prinses schopte in 's-Heerenhoek, en niet alleen daar. „Ik was de eerste prinses carnaval van Nederland." En des te opmer kelijker: Syl is import in 's-Heeren- lk ben niet op mijn mondje gevallen en blijf nuchter, want ik drink nooit alcohol' ïoek, zelfs uit het verre Indonesië. Zij is Indische. „Onze familie is in 1951 naar Nederland gekomen. We zaten eerst in Cadzand-Bad, in Ho tel Leopold. Wij waren katholiek. Mijn ouders wilden daarom naar Limburg, maar het werd het katho lieke 's-Heerenhoek. We waren de eerste donkergekleurden hier. 'Die zwarte', noemden ze mij. Het was niet vervelend bedoeld." Dat bleek dus wel in 1967. Hoe kon Syl beter geaccepteerd worden dan met de verkiezing tot prinses car naval? Ze bleef het drie jaar, tot ze met haar man Piet de Jonge - 'hij zat in de Raad van Elf - naar Goes verhuisde, om twee jaar later in 's- Heerenhoek terug te keren, het ou de nest. „Op een dorp heb je saam horigheid. Dat voel je met carna val 't best." Al te goed ging het overigens niet met het carnaval in 's-Heerenhoek in 1967. Het bestond nog maar sinds 1961. Chris Hoornick van ca fé De Kroon had tot dan toe de kar getrokken. „Het was vijf voor twaalf', zegt Piet de Jonge. Hij wil niet te veel zeggen, maar volgens hem is het mede aan Syl te dan ken dat 's-Heerenhoek carnavals- dorp is gebleven. Syl: „Wij hadden nog geen carnavalsnaam. Tussen 's-Heerenhoek en Borssele ligt een watertje, 't Paerehat. Zo is 's-Hee renhoek aan die carnavalsnaam ge komen." Ook de naam van carna valsstichting De Koenkelpot stamt uit haar tijd. Ze was dus succesvol als prinses Wanne I. De Raad van Elf- 'allemaal vrijgezellen' - steun de haar door dik en dun. „En", geeft ze als belangrijke eigenschap voor een prins(es) carnaval, „ik ben niet op m'n mondje gevallen." Ze is ook nog hoogopgeleid (hbs, nu vwo), was al voorzitster van de katholieke vrouwenorganisatie én ze blijft altijd nuchter. „Ik drink geen alcohol. Overal kreeg ik cola. Glazen vol. Mochten de kinderen van mij opdrinken." Sinds de zorgverzekeringen vrijgegeven zijn, is het niet duidelijker geworden of u nu wel of niet in aanmerking komt bepaalde vergoedingen. Dit verschilt per maatschappij, per pakket en per jaar! Sommige verzekeraars vergoeden bijvoorbeeld alle oogzorg, andere niets. De meeste verzekeringen bieden iets ertussenin. Als opticien houden wij natuurlijk een scherpe blik op alle kleine lettertjes, vooral die van de zorgpolis. Een ding is zeker: wat er ook in uw polis staal, hij Spccsavers zit u goed voor professionele oogzorg. En natuurlijk ook voor hoorzorg. Hoe of waar u ook verzekerd bent. En wel zo voordelig. Bovenstaande voorheelden zijn complete brillen inclusief gratis enkelvoudige PENTAX-glazen. Oogmeting door (minstens) MBO-gediplomcerde opticiens is altijd al gratis bij ons. Vraag in de winkel naar de mogelijkheden binnen uw polis. Wij zoeken het graag voor u uil. Zien en Horen Specsavers Goes Gonzepoortstraat 7 (tegenover '1 Kruidvat) 0113 - 22 93 03 Specsavers Middelburg Lange Delft 1 7 (tegenover Blokker) 0118 -64 22 60 PROGRAMMA GOES/Hanzehat Thema: 'We hèmme nea toe?' Vrijdag 1 februari 13.10 uur: bezoek aan de Bisschop Ernst school door carnavalsvereniging Arti. 14.00 uur: bezoek aan de Holtkamp- school. 20.00 uur: 'gouwe ouwe bal' met SCH de Sjokkers in café Baarends. Zaterdag 2 februari 20.30 uur: mottobal in café Baarends. Zondag 3 februari 14.00 uur: kinder/familiebal in café Baar ends. 's Avonds kroegentocht. Maandag 4 februari 21.00 uur: Midcity Bal, thema 'Blauw' in café Midcity. Dinsdagmiddag 5 februari: 14.30 uur: vertrek carnavalsoptocht vanaf café Baarends. 21.00 uur: kroegentoch. 23.45 uur: afsluiting van het carnaval met de zevensprong op de Grote Markt en te ruggave van de sleutel aan de burgemees ter. LEWEDORP/'t Kraaienest Thema: 't Is 'n fluitje van 'n cent' Donderdag 31 januari 13.00 uur: ouderenbal in de Kraayert. 15.00 uur: jong-belegenbal in Dorpshuis de Zandlooper. Vrijdag 1 februari 14.30 uur: kindercarnaval in dorpshuis De Zandlööper. 19.00 uur: dienst in de katholieke kerk. 21.00 uur: carnavalsbal in de Goede ver wachting. Zaterdag 2 februari 13.00 uur: sleuteloverhandiging op het kerkplein. 14.00 uur: start van de optocht vanaf het kerkplein. 20.00 uur: kinderdisco in de Goede ver wachting, aansluitend carnavalsavond. Zondag 3 februari 16.00 uur: Hollands hitfestival in de Goe de verwachting. Sas van Gent. foto Camile Schelstraete Syl de Jonge, de eerste en tot nu toe enige prinses carnaval van 's-Heerenhoek, bij het ouderencarnaval zaterdag in haar dorp. foto Willem Mieras de Goudse Trias 2 roini'1''1' brille» ar,,"s .1.1.' Zorgverzekeraar VI mm Alle aandacht AüDft dïlffifRfr unrVT Qchmeo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54