BINNEN v51 PZC Zaterdag 31 maart 2007 Liefde voor kunst en literatuur De kleine studeerkamer is verbonden met het atelier van de architect. In beide ruimtes, warm en sfeervol, blijkt de liefde voor kunst en literatuur uit de vele boeken en kunstobjecten door de hele ruimte. Elke ruimte biedt zicht op de royale tuin die het hele huis omringt. Het huis De woning van Herman en Julia Rademaker is er een van ronde vormen. Alle elementen en ruimten zijn met elkaar verbonden. Er is vrijwel uitsluitend Fins grenenhout gebruikt. De buitenzijde is geel geschilderd met blauwe randen, als symbolen van de zon die licht geeft aan de hemel. Alle houten panelen zijn voordat ze verder werden verwerkt, in een bad met impregneermiddel gedompeld. De bouw was binnen een jaar klaar. Twaalf zonnepoorten In de kleine expositieruimte staan Rademaker'twaalf Zonnepoorten, sculpturen die landen in Europa symboliseren, aan gevuld met passende poëzie. "Volkszielen"noemt Rademaker zijn kunstwerken. "Ze laten zien hoeveel werk Europa nog te verzetten heeft, hoeveel problemen er nog dienen te worden opgelost." Zicht op de hemel Vanuit hun bed in de slaapka mer kijken Herman en Julia Rademaker door een groot schuin raam rechtstreeks naar de hemel. Ook een ui ting van de filosofie van de - architect: „Daarmee haal je het licht naar je toe." Wie: Herman Rademaker, architect en oud-docent industriële vormgeving en zijn vrouw Julia Rademaker-Corvers, beiden tachtigers Waar: Cathalijnepad 4, Sint-Oedenrode Type huis: Ecologische woning; organische architectuur Bouwjaar: 1986 door Folly van Dijk foto's Dolph Cantrijn Filosofie De liefde van Herman Rade maker voor filosofie, kunst en natuur is weerspiegeld in het hele huis. Bij het ont werp heeft hij rekening ge houden met milieu en ge zondheid, maar puur wonen heeft voor hem een veel diepere betekenis. „De mens is uit stilte geboren in een bewegend heelal. Een huis ontwerpen is vormgeving ge ven aan dat leven. Het dient één geheel te zijn." Ruimte die je beleeft De ronde vormen, het warme hout en de sterren in de hal maken een gebaar naar de mens die binnenkomt: wees welkom. Een 'omhulling' die bezoekers, maar ook de be woners nog elke keer ervaren. Via een kleine gang, die ver wondering wekt over de hoogte en de laagte die je pas seert, wordt de grote lichte woonruimte bereikt. Onge woon vormgegeven ramen geven betoverend licht. „Eten neemt een centrale plaats in", zegt Rademaker, „vanuit die kant van de ruimte is er grote straling naar buiten, naar de tuin, die voor mij een geweldige inspiratiebron is." De zit hoek bij de haard, met de spekstenen schoorsteen als warm middelpunt, is de plaats om bij de het vuur met el- kaar te praten. Daarboven is een kleine, sfeervolle vide die met een trap wordt bereikt. „Dat is de stilteplek om je te rug te trekken, te lezen of te mediteren, zonder dat je he lemaal afgezonderd bent." De vormgeving De voorkant van het huis, met de grote zuil in het mid den die de punt van het dak steunt, symboliseert de mens die zich opricht tot ei genheid. Er zit ritmiek in de vormgeving van de woning, wat goed te zien is wanneer je er helemaal omheen loopt. Rademaker: „Die rit miek is geen kwestie van be denken, maar van beleven."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 123