VS stevent op nederlaag af in Irak PZC Groot succes voor uitvinding die hangjongeren verdrijft PZC Ouderen willen hun thuishulp houden De Tweede Kamer mag doen wat zij wil Critici van oorlog geloven niet dat regering-Bush beleid wijzigt door Baker-rapport 16 december 1956 zaterdag 16 december 2006 door Esther Gotink en Harald Doornbos Het eindspel nadert in Irak. Alleen een meesterzet kan Amerika nog behoeden voor een traumatische nederlaag. Critici van het eerste uur krijgen gelijk en vragen zich met de nodige scepsis af of de Amerikaanse president Bush wel écht bereid is zijn Irak-beleid te wijzigen. Hadden de Amerikanen de Ira kezen vanaf het begin als gelijk waardige mensen behandeld, dan was het waarschijnlijk alle maal anders gelopen in Irak, meent Robert Fisk. „Geef de Ira kezen wat ze onder Saddam Hoessein niet kregen: respect. Ik wist dat de Amerikanen dat niet zouden doen. Ik weet hoe ze zich in andere oorlogen hebben gedragen." Fisk is Midden-Oos ten correspondent voor de Brit se krant The Independent en was vanaf het begin tegenstan der van de Irak-oorlog. Kort na de inval sprak hij al over een nachtmerrie en doemscenario. Hij is het met niets eens uit het rapport van de Irak Studie Groep, die onder leiding van Ja mes Baker keek hoe het geweld in Irak het best beteugeld kan worden. Hij verwijt de onderzoe kers geen lessen te trekken uit het verleden. Het Britse parlementslid Clare Short (60) ziet wel degelijk goe de kanten aan het rapport-Ba ker. „Ik denk dat weinigen in het Witte Huis écht inzien hoe radicaal de analyse van Baker is. De erkenning dat er zoveel mis is gegaan in Irak, klinkt sterk en overtuigend." Ze heeft er echter weinig vertrouwen in dat de aanbevelingen snel wor den uitgevoerd. „Bush en zijn neoconservatieve vriendjes heb ben deze oorlog en de strijd te gen het internationale terroris me zo lang gepropageerd, dat ze er zelf in zijn gaan geloven. Geen letter van Baker die daar opeens verandering in kan bren gen.'? De voormalig minister van Ont wikkelingssamenwerking legde in 2003 haar functie neer uit pro Alleen een meesterzet kan volgens critici van de VS Amerika nog behoeden voor een traumatische nederlaag in Irak. Zij vrezen overigens dat de Amerikaanse president Bush niet bereid is zijn Irak-beleid grondig te wijzigen. foto Namir Noord-Eldeen/RTR test tegen de invasie van Irak. Afgelopen oktober kondigde ze aan als onafhankelijk parlemen tariër in het Lagerhuis te gaan zitten. Oud-partijgenoot en me decriticus George Galloway (52) werd in oktober 2003 uit La bour gezet, omdat hij de partij in diskrediet zou hebben ge bracht met zijn uitspraken over de Irak-invasie. Galloway richt te de anti-oorlogspartij Respect op, wiens verrassende winst in de verkiezingen van 2005 be schamend was voor Blair. Over het Baker-rapport zegt hij: „Dat dit document gerealiseerd kon worden, toont de kracht van de anti-oorlogsbeweging, de om vang van het verzet in Irak en de rampzalige blunders die Ame rika en Groot-Brittannië heb ben gemaakt." Catastrofe De in Irak aangerichte catastro fe noemt Galloway om te hui len. „De bezetting heeft het land, en daarmee de harten van de mensen, in duizenden stuk ken gebroken. Alles wat ik en de anti-oorlogsbeweging voorspel den dat na de invasie zou gebeu ren, is gebeurd. Daar ga je niet bij staan juichen." De aantallen slachtoffers spreken voor zich, meent de politicus. „655.000 Ira kezen leven niet meer. Honder den Amerikaanse en Britse jon geren die zich financieel genood zaakt voelden het leger in te gaan en werden uitgezonden om te vechten op basis van leugens, zijn er niet meer. De wereld is gevaarlijker dan ooit. De kans dat andere landen naar nucleai re wapens grijpen is alleen maar groter geworden. De architecten van deze grote misdaden moe ten nog altijd terechtstaan." De conclusies van de Irak Stu die Groep vindt hij tekortschie ten. De commissie is volgens hem een tweepartijencommissie die voor het grootste deel be staat uit 60-plussers die hun po litieke tanden ooit braken op het wegkrijgen van de Amerika nen uit Vietnam. „Onmiddellij ke terugtrekking van buiten landse militairen uit Irak is no dig om de toenemende verbitte ring in het Midden-Oosten je gens Amerika en diens bondge noten de kop in te drukken." Clare Short vindt het moedig van de studiegroep dat ze een in tegrale aanpak van het Mid den-Oosten eist. „Dat is hard no dig. Stabiliteit in Irak staat of valt met vrede tussen Israël en de Palestijnen, en Iran, Syrië en Libanon moeten bij het overleg worden betrokken. Bush is niet degene die dat moet initiëren. Hij kan niet roepen dat als Iran niet stopt met de verrijking van uranium, we bommen gooien op het land, maar als het lief is dat het mag meepraten over Irak. Zo werkt dat niet. Bovendien gaat hij liever niet in tegen de pro-Israëlische lobby." George Galloway is erg scep tisch over een nuttige rol van Iran en Syrië. „Beide landen hebben weliswaar enige invloed in Irak, maar zijn geen van bei de in staat de gewelddadige op stand tegen de bezetting de kop in te drukken." Robert Fisk denkt daar heel anders over. „De Syriërs kunnen goed hel pen, want ze kennen Irak uitste kend. Toen Hafez Al Assad (va der van de huidige president) nog aan de macht was, heb ik ge sproken met de topman van de Syrische geheime dienst die ver antwoordelijk was voor het ver zamelen van informatie over de familie van Saddam Hoessein. Die wist dus heel veel." Bloedbaden Wat er dan wel moet gebeuren om een eind te maken aan de da gelijkse bloedbaden in Bagdad en andere Iraakse steden? Zowel Fisk als Galloway vinden dat de Amerikanen zich zo snel moge lijk moeten terugtrekken. „Het enige wat de Irakezen van ons nodig hebben is dat we ons om draaien, het vliegtuig instappen en wegvliegen", stelt Galloway. „We moeten stoppen met ons oude, imperialistische denken dat de rest van de wereld de blanke man tot last is." „Blair en Gordon Brown (minis ter van Financiën) hebben ge poogd het concept imperium in ere te herstellen, iets wat Ge orge Orwell in zijn De Jaren in Birma omschreef als 'het bezet ten van andermans landen en het stelen van hun dingen'. Als mensen hem voorhouden dat terugtrekking tot chaos in Irak zal leiden, weet Galloway niet of hij moet lachen of huilen. „Die chaos bestaat al, op immen se schaal." GPD door Hans van Soest Nog twee weken en dan gaat de Wet Maatschap pelijke Ondersteuning (WMO) van start. Daardoor verandert het nodige in de thuiszorg. Dat levert onrust op onder mensen die hiervan afhankelijk zijn. „Wij verwachten begin janua ri veel klachten en vragen van ouderen. We vrezen dat er veel mis gaat wanneer over veertien dagen de WMO van kracht is." Volgens Afke Berk hout van de samenwerkende ouderenorganisaties CSO ko men er nog dagelijks telefoon tjes binnen van mensen met vragen over de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteu ning. Ondanks de voorlich tingscampagne van de over heid zijn veel ouderen onge rust dat zij hun vertrouwde huishoudelijke hulp straks moeten missen. Vanaf 1 janua ri moeten ouderen, zieken en gehandicapten die thuis hulp nodig hebben bij het poetsen niet langer aankloppen bij het zorgkantoor, maar bij de gemeente. Die bepaalt of ie mand recht heeft op hulp, of iemand redelijkerwijs aan spraak kan maken op hulp van familie en hoe hoog even tueel de eigen bijdrage wordt. Wie al een indicatie heeft voor huishoudelijke hulp, be houdt dat recht tot uiterlijk eind volgend jaar. Gevaar Berkhout: „Vooral hier ver wachten we dat er veel mis gaat. Bestanden van zorgkan toren die naar de gemeentes zijn gestuurd, zijn niet bijge werkt. Honderden mensen die nu recht hebben op hulp lopen gevaar dat ze straks niets meer krijgen. De invoering van de WMO heeft geen invloed op andere vormen van thuiszorg, zoals persoonlijke verzorging of verpleging. Die blijven vallen onder de AWBZ en blijven ge regeld worden door het zorg kantoor. Probleem voor veel mensen die nu al huishoudelij ke hulp krijgen, is dat zij vaak hulp krijgen van één en dezelfde persoon die hen zo wel helpt bij het wassen en aankleden als met de afwas en het stofzuigen. Gemeentes hebben inmiddels aanbestedingen gedaan voor het verzorgen van het huis houden bij hun hulpbehoeven de inwoners. In veel gevallen is die op dracht gegaan naar een ander bedrijf dan de traditionele thuiszorginstelling. Bij men sen in die plaatsen komt dus vanaf 1 januari veelal iemand anders over de vloer dan nu om te helpen bij het huishou den. „Veel mensen willen hun vertrouwde hulp graag hou den", zegt Berkhout. „Of wil len die straks texug omdat de nieuwe niet bevalt." Uitweg Voor hen biedt de WMO een uitweg. De gemeente moet mensen die recht hebben op huishoudelijke hulp namelijk een aanbod doen dat zelf te re gelen. Wie dat wil, kan een geldbedrag krijgen in plaats van de door de gemeente aan gewezen poetshulp. Op die manier kan iemand dus hulp inkopen bij de vertrouwde thuiszorgorganisatie. Hoewel daar de laatste maanden de meeste aandacht naar uit gaat, regelt de Wet Maat schappelijke Ondersteuning (WMO) niet alleen de huishou delijke verzorging. De wet bundelt een aantal taken die voorheen onder andere onder de AWBZ (Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten) of de WVG (Wet Voorzieningen Ge handicapten) vielen en legt die op het bordje van de ge meente. Het doel van de WMO is dat iedereen kan mee doen in de maatschappij. Dat betekent dat ouderen of ge handicapten die bijvoorbeeld hun woning moeten aanpas sen of een rolstoel nodig heb ben, kunnen aankloppen bij hun gemeente. GPD door Wierd Duk en Jeroen Hoorn Het ging met hangen en wurgen, maar PvdA-lei- der Bos heeft wat hij wil: een uitzetstop voor de asielzoe kers die in aanmerking ko men voor een generaal par don. Critici zien in hem de kwade genius achter de politieke cri sis van de afgelopen week: Wouter Bos. Hij was het im mers die kort na de Kamerver kiezingen, een uitzetstop eiste voor uitgeprocedeerde asiel zoekers. Bos organiseerde een Kamermeerderheid en bracht zo het demissionaire kabinet in de problemen. Onverant woordelijk en onstaatsrechte lijk, zo luidt de kritiek van de regeringspartijen: een demis- sionair kabinet mag niet met grote beleidswijzigingen ko- men en kan daar door de Ka- mer dus ook niet toe worden ■gedwóngen. „Onzin", reageert Bos. „We hebben nu bewezen dat het wél kan. Op 30 november vroegen we om een uitzet- Cstop. Daarna traden er twee weken vertraging op, maar nu is het er alsnog van geko- ;inen. Een demissionair kabi- net moet inderdaad terughou- i dend zijn, maar de Tweede Kamer mag doen waar ze zin in heeft. Zeker een Kamer die I net is gekozen en dus de beste afspiegeling is van wat de kie zers willen. Bovendien heb ben we niet het onmogelijke gevraagd: geen generaal par don, maar een uitzetstop." Waarom heeft het twee weken moeten duren „Het persoonlijke prestige van minister Verdonk stond een snelle oplossing in de j weg. Verdonk is erin geslaagd de WD, het kabinet en bijna ook de Tweede Kamer in gij zeling te nemen. Bovendien was de verhouding tussen CDA en WD al langer ver ziekt. Maar toen het echt uit de hand dreigde te lopen, ble ken de CDA-ministers bereid om door te duwen." Het resultaat is op het bizarre af. WD-ministers zijn nu me deverantwoordelijk voor be leid waar ze het pertinent mee oneens zijn. „Ja, maar ik kan begrip op brengen voor het bijzondere van de situatie. Daarom ben ik bereid andere maatstaven aan te leggen dan normaal. Het is ons bovendien nooit ge gaan om het persoonlijke lot van Verdonk, maar om een uitzetstop. Die is er nu, dus dan ga ik niet moeilijk doen over alle dingen die kennelijk nodig waren om dat te berei ken." Wordt de formatie gemakkelij ker nu de uitzetstop er is? „Niet per se. De afgelopen week is duidelijk geworden dat de liefde tussen CDA en WD is bekoeld, maar of die tussen CDA en PvdA kan ont staan, moeten we bezien. Het CDA zal zich moeten realise ren dat de verkiezingsuitslag betekent dat mensen een so cialer beleid willen. Het CDA zal met ons een wezenlijk an dere koers moeten varen. Ik wil herkenbaar PvdA-beleid, op het gebied van armoedebe strijding, de oude wijken, in ternationale politiek en tal van andere thema's." Is dat PvdA-beleid nog wel voor iedereen herkenbaar? „De PvdA is nog altijd de grootste linkse partij van Ne derland. Ik ben me er wel van bewust dat we niet mogen ver worden tot een partij van hoogopgeleide randstedelin gen. Dat is een kwetsbaar punt en het is een van de din gen die de commissie Vree man gaat onderzoeken. Voor mij staat al vast dat we te wei nig mensen hebben van het type Jan Schafer (voormalige Amsterdamse wethouder en staatssecretaris, bekend om zijn volkse stijl en de uit spraak 'in gelul kun je niet wonen')." De PvdA komt hoe dan ook in het kabinet? „Dat is nog maar de vraag. Het is wel zo dat wij van alle linkse partijen de enige zijn met regeringservaring. De mensen die op ons hebben ge stemd, willen een socialer be leid. Door te schreeuwen van uit de oppositie bex-eik je dat niet." GPD Met de Mosquito heeft Stapleton een simpele oplossing gevonden voor een hardnekkig probleem: jongerexx die zorgen voor overlast en ver nielingen worden verjaagd met ultrasone geluidsgolven. foto Esther Gotink/GPD door Esther Gotink Als tiener liep hij met zijn va der een fabriek binnen, tot een irritant hoge pieptoon hem weer naar buiten dwong. Vol wassenen in het bedrijf bleken niets te horen. Het bezorgde Ho ward Stapleton (40) behalve kip penvel ook zijn beste idee ooit: de Mosquito, een uitvinding die hangjongeren uit elkaar drijft. Het is verwonderlijk dat alle aandacht en loftuitingen in de Britse media hem niet naar het hoofd zijn gestegen. Zijn haar is wellicht wat Üitsender geknipt, zijn pak wat scherper gesneden, maar Stapleton is nog altijd een bescheiden alarm-ingenieur die werkt vanuit een goedkoop, kaal kantoortje boven een café in Merthyr Tydfil in Wales. „We hebben er anders goed aan verdiend", zegt zakenpartner Si mon Morris, wijzend op het ap paraatje dat hem en diens uitvin der rijk maakte. De Mosquito is nog geen jaar oud en heeft beide entrepeneurs nu al een multimil- joenencontiract met een bedrijf in het Amerikaanse Texas opge- leverd. Met het kastje heeft Stapleton een simpele oplossing gevonden voor een hardnekkig probleem: jongeren die zorgen voor overlast en vernielingen worden verjaagd met ultrasone geluidsgolven. Jarenlang broed de de Welshman op het idee, ter wijl hij werkte als ontwikkelaar van beveiligingssystemen. Tot dat een lokale winkelier hem vroeg of hij een CCTV-camera kon installeren tegen jongeren die zijn klanten en pei'soneel ter roriseerden. Stapleton: „Mijn reactie was: met camera's krijg je leuke plaatjes, maar je jaagt ze niet weg. De middenstander kwam nog met het idee om klas sieke muziek te spelen, een be proefde methode in Amerika. Je moet dan echter een muziekin stallatie aanschaffen, vergunnin gen aanvragen en royalties beta len. Dus hing ik een prototype van mijn uitvinding op." Dure installaties of vergunnin gen waren niet nodig. En vol wassenen gaven geen krimp. Het geluid is alleen hoorbaar voor mensen onder de 25 jaar. „De winkelier was direct onder de indruk. De groep jongeren kwam bij hem klagen en üep ver volgens weg. Het gaat hier niet om onschuldige tieners die met elkaar staan te kwebbelen, maar om asocialen die vechten, diefstalletjes plegen en perso neel lastigvallen. Er heerst nu een serene ï'ust." Gil Voor jongeren klinkt de Mosqui to als een hoge, harde gil in wis selende toonhoogten. „Het ge luid stoort niet direct, maar dringt na enkele minuten doox\ Een tiener die gewoon voorbij loopt, heeft er geen last van." Heel jonge kindex-en, en honden - die ook hoge tonen opvangen - blijken zich er evenmin aan te storen. De frequenties zijn uit- voerig getest op mogelijke ge- hoorbeschadigingen en veilig verklaard. Stapleton had zijn ei gen kindex-en nodig om het sys teem te ontwikkelen. „Zij kon den exact aangeven wat de irri OP DRIFT - De Statendam, het nieuwe schip van de Hol- land-Amerikalijn, is tachtig mijl ten zuidwesten van IJmui- den op drift geraakt. Het schip kreeg tijdens een proefvaart te maken met een maehine-sto- ring waardoor het onbestxxixr- baar raakte. Drie sleepboten hebben aan het schip vastge maakt. De Statendam wordt naar Hoek van Holland ge sleept. NIEUWBOUW - Burgemees ter en wethouders van Goes doen de gemeenteraad het voorstel om ruim tweehonderd woningen te bouwen: 82 in plan West en 120 in plan Zuid-Oost, tussen de spoor baan en de Kloetingseweg. OOST-EUROPA - Vanachter het IJzeren Gordijn komen be richten over onrust. In de om geving van de Oost-Hongaarse; stad Miskolc zou worden ge vochten tussen opstandelingen: en Russische troepen. Oekraiense partizanen hebben volgens United Press een vita le spoorlijn naar Hongarije op geblazen. Ook vanuit steden in Polen, Li touwen en Oost-Duitsland worden wanordelijkheden ge meld. tante registers zijn. Zelf ben ik daar te oud voor." Waarom zou den ze hun vader helpen met het wegjagen van leeftijdsgenoot jes? „Mijn dochter van vijftien loopt echt niet graag langs pest koppen. Met name ouderen en kinderen voelen zich het meest geïntimideerd door hangjonge- x-en." De verkoop van de Mosqui to wordt stx-eng gecontroleerd. „Het apparaat gaat alleen naar politie, gemeenten, bedrijven, scholen en buurtpreventie teams", zegt directeur Morris. „Politie in Leicester en Londen gebruikt al'honderden exempla- ren. Een team in Merseyside heeft auto's besteld waarop Mos quito's zijn geïnstalleerd, om in probleemgebieden te worden ge parkeerd. Supei-marktketen Co-op bestelde er ruim driehon- derd." Ook in Nederland, waar de Mosquito aan TNO-onder- zoek is onderworpen, neemt de verkoop toe. „Nederland is onze grootste markt", zegt Morris. Je zult de Mosquito steeds vaker tegenkomen, maar -als je oud of braaf bent- nooit horen." GPD Hoofdredactie: Peter Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redaotie@p2c.nl Lezersredacteur: Edith Ramakers Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredaGteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Slationspark28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mall: redgoes@pzc.nl Torneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Het 's-Landshuis Steenstraat 37, 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax: (0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl zaterdag vi E-mail: lezersservice@pzc.nl Fax: (076)5312330 Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 21,50 n.v.t per kwartaal: 61,50 64,50 per jaar: £236.00 239,00 Voor toezending per post geldt een E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode, U ontvangt een schriftelijke bevestiging. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes maandag t/m vrijdag: 1.30 zaterdag: 1,85 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 Fax:(0113)315571 Business to Business/Onroerend goad Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/service/adverteren Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wogener-concern. De doon aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geseisd^ zersservice, Postbus 31,446Ö AA Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4