Hoog tijd voor titel bij profs Nederlands toptennis op keerpunt PZC Kimi Raikkonen wil een gesprek met Schumacher ADO speelt onder protest In Arena Grote ronden willen weer uit de ProTour Klaar voor WK dinsdag 19 september 2006 van onze sportredactie DEN HAAG - De organisato ren van de drie grote wielerron den, de Tour de France, de Ron de van Italië en Ronde van Spanje, willen met ingang van volgend jaar worden vermeld op een aparte kalender en niet langer deel uitmaken van de ProTour. Dat heeft de Franse sportkrant l'Équipe, die gelieerd is aan de organisatie van de Tour de France, gemeld. De bazen van de drie grote ronden zijn al sinds het eind van het wieler- jaar 2004 in een hevig conflict met de Internationale Wielren- unie (UCI), die zich onder het voorzitterschap van de Neder lander Hein Verbruggen hard heeft gemaakt voor een wieler- kalender, waarin de belangrijk ste wedstrijden zijn onderge bracht. De Tour, de Giro en de Vuelta vinden dat ze daarmee onderge schikt worden gemaakt aan de belangen van de internationale bond. Vooral de Tour meent daardoor niet langer baas te zijn in eigen huis. Het is nog onbekend hoe de UCI, die nu onder leiderschap staat van de Ier Pat McQuaid, op het verzoek van de drie ron den gaat reageren. GPD door Annemiek Steenbekkers DEN BOSCII - Bij Egon van Kessel, bondscoach van de wiel renners, is het geduld op. Hij vindt het hoog tijd dat Neder land weer eens een wereldkam pioen aflevert bij de profs. Zon dag in Salzburg moet het maar eens gebeuren. De Kes, zoals de opvolger van de in 2004 overleden Gerrie Kne- temann wordt genoemd, staat aan de vooravond van zijn twee de WK als bondscoach. Het par koers in Salzburg schat hij mak kelijker in dan dat van vorig jaar in Madrid. Dat maakte het selecteren volgens de coach van de junioren, de beloften (tot 23 jaar) en de profs heel wat moei lijker. „Op dit parkoers kan el ke Nederlander worden losgela ten. Dat wil zeggen: ze kunnen allemaal meerijden, aanklam pen. Dat is wat anders dan tem po maken." Gerben Löwik, Bram Tankink, Joost Posthuma, Maarten Tjal- lingii zijn zondag de mannen die het beulswerk moeten ver richten. „Druk zetten op andere ^ploegen." De sprinter Max van Heeswijk moet z'n gemak hou den. „Bij hem is het zo, dat als hij tien keer aanzet, het één keer goed gaat. Hopelijk komt die keer op het WK." Egon van Kes sel (50), woonachtig in Kerk- driel, had graag Thomas Dekker meegenomen naar Oostenrijk. Maar de Noord-Hollander, vo rig jaar vijftiende bij het WK, is door een gebroken midden- handsbeentje uitgefietst. „Tho mas had in de finale een belang rijke rol kunnen spelen door de aandacht van Boogerd af te lei den." In ieder geval wil de selectie man, die Oranje tipt als outsi der. één team aan de start heb ben staan. „Dat is onze enige kans. Ik heb bewust twee trai- ningsdagcn in Limburg belegd, één om serieus te trainen, één om bij elkaar te zijn, te praten, ideeën uit. te wisselen." De volgens Van Kessel 'beste Ne derlandse ploeg sinds jaren' deed vorig jaar tot aan de laat ste kilometer mee. Met Boogerd en Moerenhout had Oranje twee man bij de kopgroep van zes zit ten. Tot die alsnog door een plukje van vijftien werd inge haald en de Belg Tom Boonen het triomfgebaar kon maken. „Ik dacht echt dat we het gin gen halen met twee op zes. Als Koos Moerenhout meer lef had gehad..." De laatste Nederlander in de re genboogtrui dateert van de vori ge eeuw: Joop Zoetemelk, op z'n ouwe dag (38 jaar) in het Itali aanse Giavera di Montello, 1985. Veel te lang geleden, laat Van Kessel zijn ongeduld blij ken. Hij vindt het hoog tijd dat Ne derland weer eens een wereld kampioen aflevert.„Ik bespeur bij het publiek dat er behoefte is aan succes. Het rood-wit-blauw vooraan. Niet een succesvolle Rus in Nederlandse dienst, hoe goed die het ook doet. Er zijn twee dingen die de mensen op vallen: de Tour en het WK. In de Michael Boogerd (midden) reed vorig jaar in Madrid met Koos Moerenhout (rechts) in een kleine kopgroep de finale van het WK in. Vol gens bondscoach Egon van Kessel wordt het zondag tijd voor een nieuwe wereldkampioen. foto Vincent Jannink/ANP Tour hebben we voorlopig niks te verwachten, het WK biedt wél kansen. Ik zie het als mijn missie om iets te laten zien." GPD Theo Janssen scheurt hamstring ARNHEM - Vitesse moet het minstens drie weken zn i Theo Janssen stellen. De middenvelder raakte zaterd' de thuiswedstrijd tegen NAC Breda geblesseerd Uit echo bleek gisteren dat Janssen een scheurtje in zijn m terhamstring heeft. De aanvallers Rojer, Junker en Lazovic kampenookir- fysieke ongemakken. Het is de vraag of Rojer (hamstrin? Junker (bovenbeen) en Lazovic (gekneusde voet) kfc spelen in de bekerwedstrijd tegen Argon. Vitessetreltd ploeg in Mijdrecht. GPD Farfan moet week rust nemen EINDHOVEN - Trainer Ronald Koeman van PSVkan^ ze week geen beroep op Jefferson Farfan doen. Deri uit Peru liep zondag in de thuiswedstrijd tegen Fe» noord een hersenschudding op. Hij mist daardoor het'k kerduel tegen Kozakken Boys en de competitiewedstjj tegen ADO Den Haag. Farfan laat zich volgende week opnieuw ondenoeK. Dan wordt bekeken of hij op tijd fit is voor de uit»? strijd op woensdag 27 september tegen GirondinsB» deaux in de Champions League. ANP Robson weg bij West Bromwich LONDEN - De clubleiding van West Bromwich Albit ,f heeft trainer Bryan Robson ontslagen. De oefenmeesler t in de ogen van de Engelse club schuldig aan een reek slechte resultaten. West Bromwich Albion degradeerde vorig seizoen ond Robson uit de Premier League. De club speelde zate© teleurstellend gelijk tegen Southend United en vindtad zelf terug op de negende plaats van de ranglijst. ANP Rick Flens naar Rabo-profs DEN HAAG - Rick Flens maakt de overstap vandehio bank-opleidingsploeg naar de profs. De 23-jarige coui is bezig aan een snelle opmars in het peloton. Dit kwam Flens voor het eerst uit voor het Continental k - van Rabobank, de jaren daarvoor reed de Noord-HoEa der bij Van Vliet. Flens wordt ploegmaat van Jan Boven. De Groninger ie kende gisteren voor een jaar bij en gaat zijn twaalfces zoen als Rabo-renner in. Hij rijdt sinds de start van3 Rabo-wielerplan in 1996 bij de ploeg. GPD Verkerk maakt rentree in Spanje DEN HAAG - Martin Verkerk maakt deze week bres challengertoernooi in het Spaanse Tarragona zijn rena in het tenniscircuit. De Nederlander, die een wildcard kreeg van de orgacis tie, werd bij de loting gekoppeld aan Younes El Aynao; De Marokkaanse voormalig nummer veertien van de» f reld won de vorige twee ontmoetingen met Verkerk. Verkerk deed eerder dit jaar ook al een poging tot 0 meback. In maai't bij het challengertoernooi in Napels moest hiji gen de Italiaan Flavio Cipolla bij 1-1 in sets echterm een buikspierblessure opgeven. Door de naweeën vans ziekte van Pfeiffer raakte de Alphenaar daarna iiögve der achterop. GPD Bondscoach Lama is alweer weg bij Kenia DEN HAAG - Kenia moet op zoek naar een bondscoach. De Franse oud-international Ber nard Lama is na een maand weer opgestapt bij het Afrikaan se land. Hij was het oneens met de bond over zijn arbeidscon tract. De Keniaanse voetbalbond zegt niet over de middelen te beschik ken om aan de eisen van Lama tegemoet te komen. Vrijdag al ontsloeg de bond drie assisten ten van de vroegere Franse keeper. Bernard Lama mocht toen nog aanblijven, Stephen Keshi en Collin Ste wart worden inmiddels ge noemd als mogelijke opvolgers van de Fransman. GPD Stam en Schep vormen koppel in Maastricht MAASTRICHT - De baanwiel- renners Danny Stam en Peter Schep vormen het meest in het oog springende koppel in de Zes daagse van Maastricht, die na negentien jaar afwezigheid in ere is hersteld. De zesdaagse in congrescen trum MECC begint donderdag. Stam is een ervaren baanrenner, die al jaren met Robert Slippens de zesdaagsen in de winter rijdt. Slippens is door een zware val partij eind augustus voor lange re tijd uitgeschakeld. Schep lijkt een goede vervanger, want hij veroverde dit jaar in Bordeaux de wereldtitel op de puntenkoers. ANP Hockeyverlies tegen China in oefeninterland ROTTERDAM - Het Nederland se vrouwenhockeyteam is in een oefeninterland tegen een stevige nederlaag opgelopen. China was in Rotterdam met 5-3 te sterk. Voor Oranje scoor den Sylvia Karres, Maartje Pau- men en Kim Lammers. Het oefenduel was de eerste van drie die het team van bonds coach Mare Lammers deze week speelt als laatste voorbereiding op het wereldkampioenschap in Madrid, dat 27 september be gint. ANP Alleen wonder kan de ploeg nog redden in Daviscup tegen Tsjechen door Leo van de Ruit LEIDEN - Het Nederlandse toptennis staat op degraderen uit de wereldgroep van de Da viscup. De beslissingswedstrijd tegen het véél sterkere Tsjechië moet komend weekeinde welis waar nog worden gespeeld, maar de kansen op lijfsbehoud zijn minimaal. Alleen een wonder kan Neder land redden. Voltrekt zich dat niet, dan komt er in de Groen- oordhal te Leiden een einde aan een glansrijk tijdperk van zestien jaar. Dat was een mooie tijd met ups en downs en stee vast een belangrijke rol voor Paul Haarhuis. Hij is de Nederlandse record houder in de Daviscup. De 40-jarige Eindhovenaar droeg tussen 1990 en 2005 onafgebro ken het Oranje in 27 inter lands. Hij speelde 49 partijen, waarvan hij er 31 won: vijftien in het enkel- en zestien in het dubbelspel. Zijn debuut in 1990 bij Canada ging verloren met 3-2. In de vol gende ontmoeting schreef hij met Mark Koevermans, Ri chard Krajicek en Jan Sieme- rink tennishistorie. Nederland triomfeerde in Mexico met 5-0 en promoveerde naar de we reldgroep van de Daviscup. „Die overwinning gaf ons enorm veel voldoening", herin nert Haarhuis zich. „We waren met een bepaalde instelling ge gaan. We wilden graag naar de wereldgroep. Het moest moge lijk zijn met het team dat wij hadden. Mexico uit was de eni ge keer dat we als team twee weken tevoren al ter plaatse waren. Dat had ook te maken met de 2000 meter hoogte waar op we moesten spelen, naast het wennen aan het tijdsver schil. We trainden daar gigan tisch hard." Verbijsterd voor elkaar brachten, stelden zich de jaren nadien met uitzon dering van Richard Krajicek onvoorwaardelijk beschikbaar. De Hagenaar speelde af en toe, hij vond zijn fysieke heil en in dividuele loopbaan belangrij ker. „Richard had er moeite mee", weet Haarhuis. „De Daviscup is een van de belangrijkste din gen in het tennis. Wij waren er van doordrongen en de KNLTB pakte het serieus aan door een goed team te bouwen. En Stan Franker had ook zijn verdienste." Glorietijd Nederland beleefde een glorie tijd in de Daviscup. De zege in Barcelona tegen Spanje in 1993 was sensationeel. Met de gouden generatie was het po tentieel aanwezig om de lan- dentrofee een keer te winnen. Zeker toen Jacco Eltingh er nog bij kwam. Dat gebeurde echter niet. Het bereiken van de halve finale in 2001 was het beste resultaat. Bekerhouder Spanje werd ver slagen en daarna kreeg aartsri vaal Duitsland ervan langs. Frankrijk won in Rotterdam de halve finale nadat een ophan den zijnde winstpartij van Rae- mon Sluiter kantelde door een voetblessure. Mister Daviscup bestrijdt dat Nederland faalde door niet één keer de Daviscup te veroveren. „Wij hadden een goed team met de kwaliteiten om even tueel te winnen. Maar dan moest alles meezitten. Op de Muller Pier waren wij heel goed, maar kwamen de Ameri kanen met de nummers een en drie van de wereld: Pete Sam pras en Jim Courier. Toen wij tegen Duitsland moesten, tra den Becker en Stich plotseling samen aan. Dat deden zij tegen andere landen nooit." Topspelers De Daviscup winnen gebeurt bijna altijd door landen die ech te topspelers in huis hebben, weet ook Haarhuis. Mannen die in de buurt van de nummer één-positie verkeren. „Zulke spelers brengen zekere punten mee. Toen Krajicek heel goed was, kon hij toch nog van ande ren verhezen. Richard was geen zekerheidje." Haarhuis meent dat de kans erg klein is dat Nederland zich door het duel tegen Tsjechië kan handhaven in de wereld groep. „Wij hebben in onze zes tien jaar ook vaker de degrada tiewedstrijd moeten spelen. Toen wonnen we altijd, omdat we er altijd wel een speler van formaat bij hadden. Sjeng Schalken stond lang in de top vijftig, de top twintig zelfs." „Met alle respect voor de jon gens die rond de honderd staan, maar dat is niet goed ge noeg om bij de beste zestien landen te blijven behoren. Zelfs met twee man bij de top tachtig ben je niet zeker van twee zeges en die zijn er niet." Het Nederlands team won met 5-0. „De Mexicanen waren ver bijsterd, het was nooit gebeurd dat zij thuis met 5-0 klop kre gen. Zelfs niet tegen de Ameri kanen." De triomf in Mexico was de geboorte van de gouden generatie. Captain Stan Fran ker droeg bij aan het fanatisme en overtuigde de tennissers dat de Daviscup belangrijk was. De spelers die de promotie Het Nederlandse mannentennis beleefde onder meer dankzij Paul Haarhuis een gouden tijdperk in de Daviscup, maar is dit weekeinde tegen de Tsjechen alleen door een wonder te redden van degradatie. foto Rick Nederstigt/ANP van onze sportredactie DEN HAAG - De Formule 1-coureurs Kimi Raikkonen en Michael Schumacher waren vooral in 2003 grote concurren ten van elkaar. De 37-jarige Duitser won dat jaar de wereld titel met slechts twee punten voorsprong op de McLaren-pi- loot. Nu, drie jaar later, staat Raikko nen op het punt om in de voet sporen van Schumacher te tre den. De Duitser is bezig aan zijn laatste Formule 1-seizoen, Raik konen neemt straks bij het team van Ferrari zijn plaats in. De Fin zou graag een goed ge sprek met de zevenvoudig we reldkampioen willen voeren over het reilen en zeilen bij de Italiaanse renstal. Raikkonen, die dit seizoen geen rol van bete kenis speelt in de strijd om het kampioenschap, heeft tot dus ver niet veel woorden gewisseld met Schumacher. Gemakkelijker „Het was altijd vrij moeilijk om met hem te kunnen praten, om dat de situatie was zoals die was", zegt Raikkonen, verwij zend naar de grote rivaliteit tus sen de beide heren. „Misschien wordt het, nu hij heeft beds te stoppen met racen, g lijker om met hem in gesprit komen." Kimi Raikkonen maakt na 1 seizoenen voor de Britse Md ren-formatie te hebben genos de overstap naar Ferrari. D 26-jarige coureur werd t» keer vice-wereldkamj: 2003 achter Michael Schin cher en vorig jaar achter Fema do Alonso. Bij Ferrari krjj Raikkonen Felipe M teamgenoot. Raikkonen: „lij er vanuit dat het prima zal© tussen Felipe en mijzelf hem al een beetje, ik vind kt een aardige vent." GPD Ballack krijgt drie wedstrijden DEN HAAG - Michael Balb'J is voor drie wedstrijden a schorst. De Duitse middenvelder n Chelsea plantte zondag c thuiswedstrijd tegen Livefflj (1-0) zijn noppen in hettó van Mohammed Sist? Ballack, die zijn excuses^ bood aan Sissoko, en Ch® zullen niet in beroep gaan. GW door Mark van Veen DEN HAAG - ADO Den Haag legt zich voorlopig neer bij het besluit dat de club morgen zon der eigen aanhang de bekerwed strijd tegen de amateurs van Tiirkiyemspor in de Amsterdam Arena moet spelen. De clubleiding is teleurgesteld in de houding van de KNVB, om dat de bond volgens de Hage naars geen stappen heeft onder nomen richting de gemeente Am sterdam om alsnog fans van ADO in het stadion te krijgen. Volgens de Hagenaars had de KNVB de wedstrijd reglemen tair in een zege (1-0) voor ADO moeten omzetten. Daarbij wijst ADO Den Haag naarP kei 22 waarin staat datum» de bezoekende club niet is 1^ staan supporters mee te na» naar een uitwedstrijd, dit c- worden gezien als een weds»? verbod. De voetbalbond j klaarde de eis niet ont\ De gemeente Amsterdam f politie namen het besKffib se fans te weren, nadat de c- te laat was met het regelen een verplichte treincombtff ADO Den Haag zal ondanfc4 ontstane situatie de sportf plicht in acht nemen en mon - avond tegen Tiirkiyemspor' treden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 36