Cubanen in Miami vieren feest PZC Wijdverbreid analfabetisme loodzware last voor Marokko In één week al 118 doden op Sri Lanka Functionarissen van het Pentagon logen over ramp 9/11 Golf van aanslagen in zuiden Thailand Bewijs voor rol VS bij bloedbad Haditha Schokbestendig Machtsoverdracht Castro is voor bannelingen voorbode van dood dictator door Lotte Boot MIAMI - „Dood of levend. Wat denk jij?" Het is dé vraag die de Cubanen in Miami bezig houdt. Zomaar wachten op bet lot van Fidel Castro is on denkbaar. Het feit dat de hier zo geha te dictator voor het eerst zijn macht uit handen heeft gegeven, is reden ge noeg voor een uitbarsting van uitzinni ge feestvreugde in Little (klein) Hava- Deze Cubaanse wijk wordt ook wel de onofficiële hoofdstad van de Cubanen in ballingschap genoemd. En dat is te merken. Voor de tweede nacht op rij verzamelen duizenden mensen zich aan Calle Ocho. Meisjes met gebruin de lijven hangen in korte rokjes uit de ramen van een gele Hummer. Jongens springen op de laadbak van een busje rond op pompende reggaebeats die uit de boxen blèren. Twee enorme trucks toeteren zo hard dat het de straat doet trillen. Er worden sigaren gerookt. Er wordt muziek gemaakt. De T-shirts met de tekst 'Al fin libertad' ('Einde lijk vrijheid') zijn overal. De politie staat het allemaal glimlachend toe. Miami grijpt elk excuus aan voor een feestje, zeggen sommigen sceptisch. Waar is de oudere generatie, vragen anderen zich af. José Agular (24) vindt dat niet terecht: „Ik ben dan wel hier geboren. Maar mijn grootvader was een politieke gevangene, mijn ouders hebben moeten vluchten. Ik heb kip penvel als ik iedereen 'Viva La Li bertad' hoor zingen, of mensen zie hui len." Irrelevant Dat het volgens een verklaring goed gaat met de Cubaanse leider is irrele vant, vindt men hier. Een man reikt een pamflet uit met daarop in vette let ters: 'Fidel Castro is dood!' Cubanen die het regime aan den lijve hebben ondervonden, kunnen maar tot één conclusie komen. Julio Rodriquez (57): „Ofwel hij is al dood, of het duurt niet lang meer. Ik ken Fidel en ken het systeem. Dit is hoe ze het zouden brengen." Niemand lijkt bang dat ze voor niets feest vieren. Het feit dat Castro voor het eerst in bijna vijftig jaar zijn macht uit handen heeft gegeven, is re den genoeg. Het contrast met de timi- Cubanen in de wijk Little Havana in de Amerikaanse stad Miami wachten feestend op de dood van de gehate dictator Fidel Castro. foto Joe Skipper/RTR de, afwachtende reacties op Cuba zelf is groot. Logisch, zeggen ze hier, op Cuba zijn ze gebrainwash'ed. Luis Fajardo (44) belde zijn broer maar die wilde hem niet spreken. Er was veel ruis op de lijn, zei hij. „Ter wijl dat helemaal niet zo was. Hij is den-huilen om de dood van ieder an der. Dat is de haat die ze voelen." Lourdes Reguerra woont al 47 jaar in Miami, samen met haar man en tien kinderen. Toch wil ze terug zodra het kan. „Het is mijn land, niet dat van Castro." „Veel mensen beschouwen Tien jaar geleden kwam Guynard naar Miami. Toen overleed zijn vader. Hij krijgt tranen in zijn ogen. „Ik zal nooit vergeten dat ik niet bij zijn be grafenis kon zijn." Guynard kan niet meer terug, zegt hij ,Mijn leven is nu hier, ik kan niet bang dat hij afgeluisterd wordt." „Zie hem niet als mens, maar als duivel", weer opnieuw beginnen. Maar ik was je hoe blij al deze mensen zijn? Ze zou- zegt Victor Guynard (33). liever daar gebleven." Jorge Gutierrez (74) zat anderhalf jaar in een Cubaanse cel voor hij vluchtte. Castro heeft me alles afgenomen. Mijn leven, mijn vrienden, die commu nistisch werden en zich tegen me keer den." Zijn blik wordt fel: „Ik hoop dat hij sterft en dat ik zijn dode lichaam met eigen ogen kan gaan bekij ken." GPD donderdag 3 augustus 2006 5 Zes doden bij achtervolging KÖNIGS WUSTERHAUSEN - Bij een achtervolging van mensensmokkelaars door de politie zijn vlakbij het Duit se Königs Wusterhausen zes doden gevallen. Dit liet de politie van de deelstaat Brandenburg gisteren weten. De acht mensen in het voertuig sloegen in de nacht van dinsdag op woensdag op de vlucht voor een politiecontro le. Het voertuig vloog met een snelheid van 180 kilometer' per uur uit de bocht en botste tegen een boom. De auto vloog in brand. Drie inzittenden waren op slag dood; drie anderen overleden in het ziekenhuis. ANP/DPA Politie tegen verticaal drinken PRESTON - De politie in cle Britse stad Preston wil een eind maken aan 'verticaal drinken'. Zij bedoelt daarmee dat het verboden moet worden staand aan de bar in een café te drinken. De politie noemt het een van de belang rijkste oorzaken van openbare ordeverstoring. Mensen die staand drinken, gebruiken meer omdat de drank gemakkelijker naar binnen glijdt als de slokdarm geheel gestrekt is, aldus de politie van Preston. ANP India verbiedt alle kinderarbeid NEW DELHI - India stelt een volledig verbod op kinder arbeid in. Vanaf oktober mogen Indiase kinderen onder de veertien jaar ook niet meer werken in de horeca of. als huishoudelijke hulp. Kinderarbeid in India was al verboden in fabrieken, mij nen en op andere gevaarlijke arbeidsplaatsen. Deson danks werken kinderen nog massaal in fabrieken, omdat de naleving van de wet niet wox'dt afgedwongen. Volgens de Wereldbank werken in India 44 miljoen kinde ren. Dat is het hoogste aantal in de wereld. Armoede is een belangrijke oorzaak voor het verschijnsel. Kinderen leveren vaak een onmisbare bijdrage aan het gezinsinko men, ook al worden zij slecht betaald. ANP/DPA Vluchtelingen Afrika verdronken RABAT - Zeker 28 Afrikaanse vluchtelingen zijn verdron ken tijdens een poging via de Canarische Eilanden Euro pa te bereiken. Dat hebben de Marokkaanse autoriteiten gisteren gemeld. De lichamen van de immigranten werden ontdekt voor de kust van de Westelijke Sahara. Zij waren in twee bootjes op weg naar de Spaanse archipel voor de Afrikaanse kust. De oorzaak van het drama is nog onduidelijk. Dit jaar hebben al meer dan 13.000 Afrikanen de gevaar lijke oversteek van het Afrikaanse vasteland naar de Ca narische Eilanden gemaakt. Dat zijn er bijna drie keer zo veel als vorig jaar. ANP/DPA Drinkwatertekort dreigt in Spanje MADRID - De aanhoudende droogte in Spanje kan bin nen enkele weken de drinkwatervoorziening van twee mil joen mensen in het zuiden van het land in gevaar bren gen. Als er voor oktober geen flinke hoeveelheid regen valt, dreigen de voorraden drinkwater in zeker 71 gemeen ten rond Mui'cia en Alicante op te raken. Normaal gesproken betrekken deze plaatsen hun drink water uit de x-ivier Segura, die nu echter nog maar op 14 procent van zijn watercapaciteit zit. ANP/AFP van onze redactie buitenland COLOMBO - Rebellen van de Tamil Tijgers (LTTE) op Sri Lanka hebben gisterochtend aanvallen uitgevoerd op drie le- gerbases en de stad Muttur in het noordoostelijke district Trin- comalee. Daarbij zijn zeker 47 doden gevallen. Het gaat om veertig LTTE-rebellen, vijf mili tairen en twee burgers, aldus het Srilankaanse ministerie van Defensie. De rebellen gebruikten zwaar geschut. Een van de burgerdo den viel bij de beschieting van een ziekenhuis. In het overwegend islamitische Muttur hebben duizenden mos lims een schuilplaats gezocht in moskeeën en scholen. De Tijgers hebben belangrijke delen van de stad veroverd, aldus de BBC. De Srilankaanse strijdkrachten en de Tamil Tijgers leveren de laatste dagen zwaar slag in Txin- comalee. Bij een aanslag op een legerbus kwamen zeker achttien soldaten om het leven. In totaal zijn er de ze week al 118 doden gevallen. ANP/AFP/RTR door Gijs van Wetten WASHINGTON - Functionaris sen van het Pentagon hebben tij dens hoorzittingen over de ramp op 11 september 2001 gelogen. Dit constateert de Amerikaanse commissie die de aanslagen in de Verenigde Staten heeft onder zocht. Er lopen nu twee onder zoeken naar de vraag of zij de commissie en het publiek moed willig hebben misleid. Dat berichtte The Washington Post gisteren. De commissiele den hebben overwogen hun twij fels kenbaar te maken aan het ministerie van Justitie, dat dan Aap beveiligt metro New Delhi NEW DELHI - Een aap bevei ligt de metro van de Indiase hoofdstad New Delhi. De grote hoelman met zijn zwarte gelaat moet andere primaten wegjagen die passagiers lastigvallen. De maatregel volgde na enkele incidenten in juni. Apen dron gen toen metrostellen binnen en maakten passagiers bang. De aap draait een maand proef op een van de grootste metrosta tions van de metropool. De eige- naar kreeg 150 dollar voor het 1 uitlenen van zijn dier. ANP moest bepalen of er reden was voor strafrechtelijke vervolging. In plaats daarvan hebben zij de zaak overgelaten aan de inspec teurs-generaal van de ministe ries van Defensie en Transport. De functionarissen van het Pen tagon zeiden steevast dat de strijdkrachten snel hadden ge reageerd op de kapingen van vier vliegtuigen op 11 septem ber 2001. Pas nadat de commis sie met behulp van dwangbeve len relevante documenten en bandopnamen had verkregen, kwamen zij hierop terug. Zo bleek achteraf dat het Pentagon nooit de gekaapte vliegtuigen in het vizier heeft gehad. De lucht verdediging liep juist de hele ochtend van 11 september ach ter de feiten aan. Onbegrip Zo probeerde het Pentagon-on- derdeel Nor ad vlucht 11 van American Airlines te volgen, lang nadat het toestel zich in het Wereldhandelscentrum in New York had geboord. De ka ping van vlucht 93 van United Airlines kwam pas aan het licht toen het vliegtuig al was neerge- stort in Pennsylvania. Volgens de Republikeinse commissie voorzitter Thomas Kean begrij pen hij en zijn collega's niet waarom er vanuit het Pentagon zulke tegenstrijdige verklarin gen kwamen. „Het was zo ver be zijden de waarheid." ANP van onze redactie buitenland SONGKHLA - Drie agenten zijn gisteren in het zuiden van Thailand gedood bij een bom aanslag enkele uren na een golf van bijna honderd aanslagen. Dat meldden de Thaise autoritei ten. In het overwegend door moslims bewoonde zuiden is het al twee jaar onrustig. Een bom ontplofte bij een spoor brug op het moment dat een poli tiepatrouille passeerde. Het inci dent deed zich voor in het dis trict Janna van de provincie Songkhla. Het treinverkeer kwam grotendeels stil te liggen terwijl de politie de baanvakken controleerde op meer explosie ven. De politie verdenkt radica le moslims er van achter de aan slag te zitten. Eerder in de nacht was er een golf van geweld in de naastgelegen drie provincies Pattani, Yala en Narathiwat. Ex- waren 97 gecoördineerde aansla gen met (brand)bommen. Doel wit waren karaokebars, politie posten en een opslagplaats van rubber. Niemand raakte ge wond. De opstand van militante moslims heeft in deze provincies al 1300 levens geëist. Pattani, Yala en Nax-athiwat lig gen langs de grens met Maleisië. Ze vormden een etnisch Malei sisch sultanaat tot het boed dhistische Thailand ze een eeuw geleden annexeerde. Separatis tische onrust is sindsdien nooit ver weg geweest. De laatste opstand begon in 2004, maar het bloedvergieten is niet alleen te wijten aan separa tistisch geweld. Ook de georgani seerde misdaad, smokkelaars en coiruptie onder lokale functio narissen zijn er debet aan. De re gering van premier Thaksin Shi- nawatra heeft de opstand met harde hand proberen neer te slaan. Maar dit optreden heeft volgens analisten de lokale be volking verder van het centrale gezag in Bangkok vervreemd. ANP/AFP/RTR Noodweer in N-Korea eist duizenden levens door Thomas Verfuss SEOUL - In Noord-Korea zijn mogelijk tot 10.000 mensen dood of vermist na wat door de staatsmedia in Pyongyang al is omschreven als de ergste over stroming van de eeuw. Dat meld- de een goed geïnformeerde Zuid-Koreaanse mensenrechten beweging gisteren. Officiële me dia in Noord-Korea houden het op enkele honderden doden. In afgelegen gebieden zijn door enorme x-egenval, aardverschui vingen en overstromingen hele dorpen weggespoeld en essentië le voorzieningen als klinieken" vernield. Het noodweer, dat 14 juli begon, heeft 11.000 huizen vernield. Ook wegen en bruggen zijn op grote schaal verwoest. ANP/AFP van onze redactie buitenland WASHINGTON - Onderzoekers van de Amerikaanse strijdkrach ten hebben bewijzen gevonden dat Amerikaanse militairen ver antwoordelijk waren voor een bloedbad onder burgers vorig jaar november in de Iraakse stad Haditha. Dat heeft een functionaris van het Amerikaanse ministerie van Defensie gisteren gezegd. Ameri kaanse mariniers schoten klaar blijkelijk opzettelijk 24 burgers, onder wie vrouwen en kinderen, dood. Het onderzoek door de ma rine is inmiddels afgerond, meld den Amerikaanse media giste ren. Aanklagers van de strijd krachten gaan aan de hand van de bewijzen adviseren of de ma riniers vervolgd moeten wor den. De commandant van de een heid van de verdachte mariniers moet de knoop doorhakken. De Amerikaanse militairen be weerden dat de Iraki's om het le ven waren gekomen door een bom en tijdens een schotenwisse ling met opstandelingen. ANP door Tom Pfeiffer en Zakia Abdennebi RABAT - Azeddine ging van school voordat hij kon lezen of schrijven. Nu werkt hij overdag in een bakkerij en probeert hij 's avonds plastic tassen te verko pen aan winkelende landgeno ten in Rabat. De dertienjarige is één van de 12,8 miljoen analfabeten in Ma rokko, iets minder dan de helft van de bevolking. De regering hoopt in 2015 het analfabetisme te hebben uitge roeid. Daartoe is een campagne gestart waarbij elk jaar één mil joen mensen terugkeren naar de schoolbanken, zelfs in de meest geïsoleei'de gebieden. „Ik hoop dat binnen tien tot vijf tien jaar in ons land geen analfa betisme meer bestaat. Het is een loodzware last", zegt El Habib Nadir, directeur van het nationa le programma tegen analfabetis me. Analfabetisme is een voorname reden voor het feit dat Marokko op de 124e plaats staat van de Menselijke Ontwikkelingsindex van de VN. Bij die index spelen ook zaken als levensverwachting en toe gang tot gezondheidszorg een rol. Afhankelijk Miljoenen burgers in Marokko zijn nu afhankelijk van anderen voor eenvoudige zaken als het intoetsen van een telefoonnum mer of het lezen van een reke ning. „Vrouwen worden ziek om dat zij niet weten dat zij zonder toestemming van hun echtge noot naar de dokter mogen. Men sen worden door religieuze ex tremisten gemanipuleei'd en de autox'iteiten maken misbruik van hun onwetendheid. Alle maal omdat ze niet kunnen le zen en schrijven", vei'telt Nadir. „Je kunt een analfabeet van al les wijsmaken over de Koran, want die persoon kan zelf niet nagaan of het waar is of niet." Sinds koning Mohammed VI in 1999 de troon besteeg, is de be strijding van analfabetisme in een stroomversnelling geraakt. In heel Marokko zijn de afgelo pen jaren scholen gebouwd. De regering heeft onderwijsma teriaal ontwikkeld dat is toege spitst op boeren, vissers, straat kinderen en gevangenen. Bedrijven en geletterde burgers hebben zich opgeworpen als vrij willige onderwijzers. Publieke klerken Om volwassenen terug te krij gen in de schoolbanken, worden hen ook andere, praktische vak ken aangeboden zoals naailes sen. De enige mensen in Marok ko die hun positie door de over heidscampagne dreigen kwijt te raken, zijn de 'publieke kler ken'. Dat zijn oude mannen die op straat achter een tafeltje met een typemachine zitten en voor een klein bedrag brieven schrij ven voor ongeletterden. RTR JAKARTA - Scholieren in de Indonesische hoofdstad Jakarta oefenen hoe ze zich het best binnenshuis kunnen beschermen tegen de gevol gen van een aardbeving. foto Dadang Tri/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5