pzc Strijd wordt steeds heviger Stortregens teisteren Zeeuws»Vlaanderen Lichamen soldaten thuis Bellen In de auto eist jaarlijks s 600 slachtoffers A &9j t Dode man gevonden bij Thoolse brug 19 Spervuur van Hezbollah-raketten treft Israël, Libanon ligt in puin ■BBS ochtend middag Wegtrekkende regen, later breekt de zon door. Matige tot krachtige noord- (westen)wind en maxima 20 a 21 graden. EINDHOVEN - Op de vliegbasis Eindhoven zijn gisteravond de lichamen aangekomen van de twee Nederlandse militairen die vorige week bij een helikopterongeval in Afghanistan om het leven kwamen. De stoffelijke overschotten van de verongelukte sergeant van de Koninklij ke Landmacht Bart van Boxtel (29) en de luite nant-kolonel van de Koninklijke Luchtmacht Jan van Twist (47) zijn geïdentificeerd door het Rampen Identificatie Team (RIT) in Kaboel. Daar vond voorafgaande aan de terugreis een afscheidsceremonie plaats. De lichamen wer den met een KDC-10 van de Koninklijke Lucht macht naar Eindhoven gevlogen. Daar zijn ze na een korte plechtigheid overgedragen aan de nabestaanden. foto Hennie Keeris/GPD Bewoonster C. de Meester van Het Rondeel dweilt riool naar boven kwamen van haar badkamervloer. de uitwerpselen die uit het foto Peter Nicolai door Frank Gijsel en Raymond de Frel SLUIS - Hevige regenbuien hebben gis teren voor overlast gezorgd op verschil lende plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen. In het westen werd met name Sluis ge troffen. Bewoners van woonzorgcen trum Het Rondeel II in Sluis heeft giste ren even een evacuatie boven het hoofd gehangen. Achteraf bleek die niet no dig. Door hevige regenbuien rond acht uur kwamen zeven kamers onder water te staan. Op verschillende plaatsen in Sluis stonden straten blank. In Het Rondeel kwam het water via het riool in de vertrekken. Even was er sprake van dat de bewoners wellicht ge- vacueerd zouden moeten worden, van wege besmettingsgevaar. Gisteravond laat werd besloten dit niet te doen. Vol gens F. Moens, brandweerofficier van dienst, was ontruiming niet nodig. De verontreiniging was niet van dien aard dat de bewoners gevaar liepen. De sal- vagedienst nam enkele noodmaatrege len en het Rode Kruis kreeg het bericht stand-by te blijven. De brandweer bleef paraat om bij mogelijke nieuwe overlast meteen te kunnen pompen Bewoners werden vorig jaar juni ook al geconfronteerd met wateroverlast. Toen werden ze geëvacueerd naar hotel De Dikke van Dale en konden pas na tien dagen terugkeren naar huis. Woedend De bewoners toonden zich gisteravond woedend over de gang van zaken. Er zijn bij hevige stortregens ook al jaren problemen met de afwatering op de ach tergelegen parkeerplaats. R. Maas en C. de Meester zijn niet te spreken over de handelwijze van Woonzorg Neder land en de gemeente Sluis. „Als je vraagt om maatregelen, sturen ze je van het kastje naar de muur. Al een jaar trekken we aan de bel bij verschil lende instanties en vragen we om maat regelen, maar er gebeurt niets. Als er nu niets gebeurt, betalen we geen huur meer en gaan we hier weg." In Sluis had de brandweer niet alleen werk aan Het Rondeel. In de Vrijstraat en Oude Kerkstraat werd water wegge pompt in een aantal winkels. Ook was het raak in de Kloosterstraat, Branda- risstraat en Dinsdagstraat. Vanuit IJ- 'zendijke en Schoondijke kwamen even eens meldingen binnen. In de Kanaalzo ne was het prijs in onder meer een wo ning aan het Mauritsfort in Hoek en de Rozenstraat in Terneuzen. „Maar het is op dit moment bijna overal raak", zei officier van dienst E. Dieleman van de Terneuzense brandweer gisteravond rond elf uur. „We hebben in een aantal woningen water moeten wegpompen." Op verschillende plekken in Axel, Hoek, Zaamslag, Biervliet en Sluiskil kon de riolering het vele regenwater ook niet meer verwerken en dreigden woningen onder te stromen. O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daaibij éénmalig toestemming voor :o van dit bedrag van mi|n Itie maanden geen proefabonnement geh3d. vj Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen; per maand met automatische incasso 20,551'. - per kwartaal met automatische incasso 59.751'. per jaar met automatische incasso 229,20)'. mei gratis FZC-paiaplu 8»711688"555530" het alfabet van Zeeland mm Advertentie (Advertentie) ■■■■■■■■■Hl 248e jaargang no. 181 r donderdag 3 augustus 2006 los nummer 1,25 1 VDH pakt goud na rotjaar BOEDAPEST - Pieter van den j Hoogenband heeft gistermiddag g. bij de EK zwemmen in Boeda pest goud gewonnen op de 200 meter vrije slag. Daarmee is hij weer helemaal terug aan het front, na zijn hernia-operatie in 2005. I De zege in de Hongaarse hoofd lij stad is voor de zwemmer uit, Geldrop het eerste grote succes J sinds zijn olympische titel op de 100 meter vrije slag tijdens de .['olympische Spelen in Athene (2004). „Dit is bijzonder", rea- geerde hij. „Ik heb een ongeloof- I lijk rotjaar achter de rug. Dan is J het een fantastisch gevoel om Djj weer mee te kunnen doen. Marleen Veldhuis pakte giste- ren een zilveren plak op de 100 meter vrije slag. ANP pagina 18 Van den Hoogenband terug aan de top HALSTEREN - In het Schel- de-Rijnkanaal ter hoogte van de Thoolse brug is gisteravond rond zes uur het lijk van een Ip man uit het water gevist. ;B. Een medewerker van Rijkswa- J terstaat merkte de drenkeling 51 op en alarmeerde de hulpdien sten. Personeel van de traumahe likopter constateerde korte tijd later dat de man was overleden. ,nj Hij heeft vermoedelijk enkele jl, dagen in het water gelegen. De technische recherche onder- n.l zoekt wie hij was en waaraan gj. hij is gestorven. doorRudi Buis DEN HAAG - Handsfree bellen blijkt net zo gevaarlijk als bel len met de telefoon aan het oor. Bellen in de auto tijdens het rij den eist naar schatting jaarlijks j„. 600 doden en zwaargewonden in het Nederlandse verkeer. Dat je concludeert de Stichting Weten- schappelijk Onderzoek Verkeers- veiligheid (Swov) naar aanlei ding van nieuw onderzoek naar de gevolgen van bellen in de au to. „Het is bekend dat de bediening van een mobieltje bestuurders afleidt. De aandacht neemt ech ter vooral tijdens de gesprekken aanzienlijk af", aldus een woord voerder, Uit recente Amerikaan- yj se, Britse en Zweedse studies g(. blijkt dat bestuurders die een ki- J lometer telefonerend afleggen zeker een vier keer zo hoog risi- d co lopen op een ongeval met let- j sel. Het maakt daarbij niet uit of er al dan niet met de telefoon in de hand wordt gebeld. In de I onderzochte landen wordt tus sen de drie en acht procent van I alle autokilometers bellend afge- legd. Onderzoekers van de Swov hebben dat voor het eerst ver taald naar de Nederlandse situa tie. De onderzoekers stellen op basis van ongevalscijfers én het ongevalsrisico dat er jaarlijks in het verkeer 600 doden en zwaar gewonden minder zouden vallen als de telefoon uit de auto zou worden verbannen. De cijfers zijn gebaseerd op 2004. In dat jaar vielen in het Nederlandse verkeer 881 doden en bijna 20.000 gewonden. Vorig jaar la gen die aantallen iets lager. Lastig Uit het Swov-rapport blijkt dat ruim eenderde van de bestuur ders tijdens het rijden geregeld handsfree belt. Het is lastig om dat te verbieden. Automobilis ten houden zich bovendien slecht aan het sinds 2002 gelden de verbod om in de auto met de telefoon aan het oor te bellen. In dat jaar deelde de politie nog bijna 3000 bekeuringen per maand uit aan overtreders. Vo rig jaar was dat aantal gestegen naar bijna 10.000 per maand. De Swov ontraadt naar aanlei ding van het onderzoek wegge bruikers een mobiele telefoon te gebruiken. GPD Herdenking gedeputeerde Thijs Kramer MIDDELBURG - In verband met het plotseling overlijden van gedeputeerde Thijs Kramer opent het provinciaal bestuur vandaag een aantal condoleance registers. De gedeputeerde ver ongelukte dinsdag tijdens een vakantie in Peking. Na overleg met de familie is be sloten op dinsdag 8 augustus een herdenkingsbijeenkomst te houden. Dat gebeurt in de Nieu we Kerk te Middelburg, om 14.30 uur. Na afloop is er gele genheid de familie deelneming te betuigen. De dag erna vindt de begrafenis plaats. Op nadruk kelijk verzoek van de familie is dat een strikt besloten gebeurte nis. De condoleanceregisters kun nen getekend worden in het pro vinciehuis te Middelburg (Ab dij), in het kantoor van de direc tie ruimte, milieu en water te Middelburg (Groenewoud) en in het gemeentehuis van Sluis te Oostburg (Raadhuisplein). Kra mer woonde bij Zuidzande en was daardoor inwoner van de ge meente Sluis. Ook via de website van de pro vincie Zeeland is er gelegenheid een condoleanceregister te be zoeken, zie wivw.zeeland.nl. pagina 13 geen haast met opvolging CNV inspecteert vakantiewerk Veerman weer in opspraak Landbouwminister Cees Veerman heeft opnieuw proble men met de Kamer. De bewindsman heeft zijn dienstauto gebruikt voor privéritten naar het buitenland en dat is in strijd met de regels. Ook vlogen topambtenaren met hun partners op kosten van de Staat naar het Franse buitenhuis van de minister. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 15; Sport: 16, 17 en 18; Economie: 19, 20 en 21 het zuiden wordt een hevige strijd gevoerd. Israëlische com mando's voerden gisteren een aanval uit in de Oost-Libanese stad Baalbek, een Hezbol- lah-bolwerk op ongeveer 100 ki lometer van de Israëlische grens. Zo diep in Libanon was het Israëlische leger de afgelo pen weken nog niet doorgedron gen. De operatie kostte aan ze ker negentien Libanese burgers het leven.Volgens Israël zijn aan Israëlische kant geen doden of gewonden gevallen. Harde taal De Parlementaire Assemblee van de Raad van Europa heeft gisteren een harde veroordeling uitgesproken over het Israëli sche offensief. Israël zou met het geweld terroristen en extre misten in de kaart spelen. De Raad van Europa sprak daar mee veel hardere taal dan de EU-ministers van Buitenlandse Zaken dinsdag in Brussel. De VN-Veiligheidsraad moet nog steeds een mandaat zien op te stellen voor de internationale troepenmacht die nog gevormd moet worden. Ook de samenstel ling van die stabilisatiemacht is nog onduidelijk. Een overleg van mogelijke troepenleveran ciers voor deze strijdmacht, dat vandaag zou worden gehouden, werd afgelast. Met name Frank rijk wil eerst een bestand en een raamwerk voor een permanent staakt-het-vuren. Die benade ring staat haaks op de Ameri kaans-Israëlische opvatting dat een bestand kan wachten tot de troepen gearriveerd zijn. ANP ook over Rotterdam trok ken, zong het Feyenoord-le- gioen de spelers gisteren tij dens de Open Dag luid keels toe. Spits Dirk Kuijt, die ondanks belangstelling van andere clubs toch ge bleven is, bleek nog steeds de grote pu bliekslieve ling. door Akijn Visser BEIROET - De financiële schade aan de infrastruc tuur in Libanon na drie weken van Israëlische bom bardementen loopt in de miljarden dollars. Ondanks de internationale druk om een bestand te sluiten lijkt het geweld tussen Israël en Hezbollah alleen maar in he vigheid toe te nemen. Hez bollah vuurde gisteren een recordaantal raketten af. De Libanese minister van Infra structuur, Vervoer en Openbare Werken Mohammed al Safadi sprak gisteren van een schadebe drag van 2 miljard dollar. Het gaat om vernielingen aan we gen, bruggen en de luchthaven van Beiroet. In het cijfer zijn nog niet de financiële verliezen als gevolg van schade aan gebou wen, de ineenstorting van de handel en het wegblijven van toeristen meegerekend. Libanon had veel buitenlands geld ge leend om de infrastructuur te herstellen na de burgeroorlog die woedde tussen 1975 en 1990. De luchthaven van Beiroet en veel wegen waren nog maar net klaar. Met de verwoestingen lijkt Israël woord te houden: de hoogste militair van het Israëli sche leger zei aan het begin van het conflict dat de klok in Liba non twintig jaar wordt terugge zet als de twee ontvoerde Israëli sche militairen, die de directe aanleiding vormden voor het of fensief, niet worden vrijgelaten. De Israëlische premier Ehud 01- mert zei gisteren dat het leger de infrastructuur van Hezbollah grotendeels heeft vernietigd. Toch wist de 'Partij van God' juist gisteren een recordaantal raketten te laten neerkomen in Israël. De Israëlische politie sprak van bijna 190 projectie len, volgens Hezbollah waren het er bijna driehonderd. Eén ra ket kwam terecht bij Beit Shean, op ongeveer 70 kilome ter van de Israëlisch-Libanese grens. Dat was het verste punt dat Hezbollah tot nu toe heeft bereikt met raketten. Voor het eerst in een week kwam ook weer een Israëlische burger om het leven door een inslag. Ongeveer 7000 Israëlische grondtroepen zijn op dit mo ment actief aan het vechten te gen Hezbollah in Libanon, meld de een Israëlische legerwoord- voerder. Op zeker vijf fronten in Willebrands overleden Johannes Willebrands was van 1975-1983 aartsbisschop van Utrecht en de hoogste functiona ris van de rooms-katholieke kerk in Nederland. Hij verwierf naam als bruggenbouwer tussen katholieken en andere gezind ten. Ook verbeterde hij de rela tie tussen joden en christenen. Hij werd 96 jaar. Feyenoorders luid bezongen Ondanks de hoosbuien die

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1