NS trekken mail over stations in Toerist doet waterverbruik stijgen Danceparade barst los Algenbloei simpel te bestrijden met geluid en trillingen Bericht over sluiting misverstand Lievensberg wil zorg Zeeuwse zieken behouden Leegstaand dijkhuisje brandt af Route door Middelburg zaterdag 22 juli 2006 Groot onderhoud A58 Roosendaal darmen van der Werf GOES - De Nederlandse Spoor den hebben de mededeling aan vaste klanten over de slui ting van de stations Arncmui- jJD| Kapelle-Biezelinge en Kraiibendijke in 2008 gisteren ingetrokken. donderdag via een e-mailbe- ddit te raadplegen informatie itrde Zeeuwse stations berust- iopachterhaalde gegevens, vol- ras NS-woordvoerster I. de 5Xr „We hadden die tekst moe- ia voorzien van de toevoeging dat er nog overleg plaatsvindt set de provincie Zeeland. We «aandat alsnog doen." De tekst over de dienstregeling BERGEN OP ZOOM - Zieken- luis Lievensberg in Bergen op lm wil in de toekomst zorg Blijven leveren aan een zo groot mogelijk aantal inwoners van Zeeland. Ondanks plannen voor lerschikking van de Zeeuwse nekenhuiszorg, moeten patiën ten ook voor Lievensberg kun- sn kiezen. i een brief aan het Zeeuwse jjovinciaal bestuur maakt direc teur T. van den Akker duidelijk at het Bergse ziekenhuis zich jjpasseerd voelt bij het maken ran plannen voor de ziekenhuis- iorg in Zeeland. Lievensberg is aiel geraadpleegd door de com- Ésie-Vierhout, die een rap- port maakte. Een belangrijke tekortkoming, vindt Van den Akker, omdat Lie- iaisberg voor een deel van de Zeeuwen al vele jaren als 'voor- keursziekenhuisgeldt. Met na- revoor de inwoners van Tholen 3 Sint-Philipsland is dat het ge- 2008 was gisteren rond het mid daguur inderdaad aangepast en veranderd in: 'De intercity's in Zeeland stoppen op alle stations tussen Vlissingen en Roosen daal. Om de reis met deze inter city voor u aantrekkelijker te maken, wordt de reistijd op de ze verbinding verkort.' Het verkorten van de reistijd, stond in de eerdere mededeling, zou bereikt moeten worden door Arnemuiden, Kapelle-Biezelin ge en Krabbendijke vanaf 2008 niet meer aan te doen. De NS hebben in de loop van gistermid dag de passage over de stations in Zeeland helemaal wegge haald onder het motto 'beter geen berichtgeving dan een on juiste berichtgeving'. val en in toenemende mate ook voor mensen uit Reimerswaal. De komst van de Oesterdam heeft er niet toe geleid dat pa tiënten uit Oost-Zeeland in plaats van naar Bergen op Zoom, naar het Goese Ooster- scheldeziekenhuis trokken, con stateert Van den Akker. Eerder is sprake van meer Zeeuwen die in Bergen op Zoom aankloppen. De directeur onderstreept dat patiëntenstromen en provincie grenzen volstrekt los van elkaar staan. Hij stelt dat het rapport-Vier hout zich te eng richt op de pro vincie Zeeland en haar inwo ners. De plannen zijn te veel ge grond op het idee dat de zieken huiskeuze van Zeeuwen sterk ge stuurd kan worden. Vergeet dat maar, luidt de boodschap van Van den Akker. Bij het verder uitwerken van plannen moet dan ook méér met de aanwezig heid van Lievensberg rekening worden gehouden. In september staat een vervolg overleg gepland tussen de NS, de provincie en de gemeenten Middelburg, Kapelle en Reimers waal. Woordvoerster De Boer wilde daar niet op vooruitlopen. Zij hield het zeer algemeen op: „We willen komen tot de beste dienstregeling voor de Zeeuwse reizigers." De provincie en de drie gemeen ten hebben voorgesteld vanaf 2008 de dan twee keer per uur rijdende intercity's om en om te laten stoppen op de huidige stop treinstations Arnemuiden, Ka pelle-Biezelinge, Krabbendijke en Rilland-Bath. Alle Zeeuwse stations blijven zo in functie en de door de NS beoogde tijd winst zou dan ook kunnen wor den geboekt. De Kapelse wethouder J. Hersel- man (WD, verkeer) die zich in eerste instantie behoorlijk boos maakte over het e-mailbericht aan vaste NS-klanten, legde 'het misverstand van de NS' gis teren uiteindelijk vooral posi tief uit. „Ze weten bij de NS weer eens dat wij zeer goed op de Zeeuwse en Kapelse zaak pas sen en dat we elke beweging met argusogen volgen." pagina 4 commentaar Waterskiën HEINKENSZAND - Zwembad Stelleplas bij Heinkcnszand houdt zaterdag 29 juli een wa terski-festijn. Het zwembad wordt omge bouwd tot een waterskibaan, met spelletjes én begeleiding. Het evenement voor kinderen van vijf tot enjnet twaalf jaar begint onrl3".'0Ö uur en duurt tot 16.30 uur. „Kinderen krijgen,, echt de kans te leren waterski ën", vertelt manager Michiel van Mierlo van Stelleplas. Na af loop krijgt iedere deelnemer een diploma mee. WOLPHAARTSDIJK - Aan de Stadseweg tussen 's-Heer Hendrikskinderen en Wolphaartsdijk is gis teravond een oud, verkrot dijkhuisje volledig uitgebrand. De melding van de brand kwam om tien voor half acht binnen bij de brandweer. De woning die op een karakteristieke plek vlakbij het water en na tuurgebied Schenge staat en al geruime tijd onbewoond is, was niet meer te redden. De brandweer heeft het vuur gecontroleerd laten uitbranden. Een blusgroep van de brandweerpost Wolphaartsdijk is ter plaatse geweest met een tankautospuit evenals de haakarmwagen met een watertank van 12.000 li ter die de brandweer Goes met de droogte constant paraat heeft. Tegen acht uur was de brand uitge woed. Het vermoeden bestaat dat de brand is veroorzaakt door brandstichting. foto Erik Schartz ROOSENDAAL - Het onderhoudswerk aan de noordelij ke rijbaan van Rijksweg A58 van Roosendaal naar Bergen op Zoom is afgerond, de zuidelijke rijbaan van Bergen op Zoom naar Roosendaal is komende week aan de beurt. Om dit werk uit te kunnen voeren, wordt dit weekeinde het tijdelijke verkeerssysteem omgedraaid van de zuidelij ke naar de vernieuwde noordelijke rijbaan. Zowel dit weekeinde als volgende week tot vrijdag 29 juli om 12.00 uur kan het autoverkeer in beide richtingen slechts ge bruik maken van één rijstrook. Rijkswaterstaat adviseert weggebruikers de omleidingsroutes, onder meer via Ant werpen, te blijven gebruiken om filevorming tegen te gaan én om voldoende water mee te nemen. Tussen Roosendaal en Bergen op Zoom worden volgende week ook weer gratis extra buspendels ingezet van 7.00 tot 19.00 uur. De bussen rijden elk hele uur vanaf het bussta tion Roosendaal naar het treinstation Bergen op Zoom. Het groot onderhoud moet vrijdag 29 juli klaar zijn. Verdachte lacht om aanklacht MIDDELBURG - Een 53-jarige inwoner van Zaamslag liet gisteren in Middelburg weten niet zo zwaar te tillen aan de aanklacht. Hij vond het een belachelijke zaak. „Ik hoorde iemand tegen mijn hond schreeuwen en zag die jongen met keien gooien. Toen heb ik hem met een stok te gen zijn knie geslagen." Het slachtoffer had het incident, dat zich voordeed op 18 januari dit jaar, anders ervaren. Volgens officier van justitie M. Overmeer kon bewezen worden dat verdachte de jongen had bedreigd met iets dat op een geweer leek - het bleek een stok te zijn - en; had hij het geluid van een schot nagebootst. Daarbij zou hij volgens het slachtoffer 'ik zal je voor je kop schieten' hebben geroepen. Dat ontkende de verdachte. De officier eiste 36 uur werkstraf. „Steek me maar binnen, want ik kan niet werken", was zijn reactie. De politierechter hield rekening met zijn blanco strafblad en veroordeelde de Zaamslaggenaar tot een voorwaardelijke werkstraf van 40 uur en 250 euro boete. Werkstraf voor joyrit met truck MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring veroordeelde gisteren een 24-jarige inwoner van Sluis voor joyriding tot 74 uur werkstraf. De man stal op 4 januari een vrachtauto van een visbedrijf uit Oostburg. „Ik wilde een ritje maken, voor de kick", vertelde hij. Het avontuur strandde in Brugge, waar hij de vrachtwagen in de vernieling reed. De Sluissenaar had geen rijbewijs. Of ficier van justitie M. Overmeer eiste 70 uur werkstraf en 220 euro boete. De boete kwam volgens raadsman J. Bur- let slecht uit, omdat zijn cliënt in een schuldsanering zit. Over de joyriding zei de strafpleiter: „De vrachtwagen was niet afgesloten. Hij had de bedoeling de auto terug te zetten, maar dat is er niet van gekomen." Burlet pleitte voor een werkstraf, waaraan de politierechter tegemoet kwam. Aan het visbedrijf moet de Sluissenaar ook nog 2.582 euro schadevergoeding betalen. Sportvissers bij Borssele bekeurd BORSSELE - Een 44-jarige sportvisser uit Antwerpen is gistermorgen rond kwart voor tien bekeurd bij de Wester- schelde in Borssele. De man was aan het vissen en had on dermaatse vis bij zich. ^Jeffrey Kutterink goes - Het waterverbruik in Zeeland 6 een stuk hoger dan normaal, mede •oor de vele toeristen. In Rijnmond zijn jffil veel mensen op vakantie en dat is «merkbaar. Waterbedrijf Evides wordt nog niet ze gachtig van het warme weer. nnkwater wordt voor een belangrijk gewonnen uit de Maas", zegt Evi- ®H'oordvoerder S. van de Vate. „Hoe- minder regenwater wordt aange- en de waterstand dus in de zo mer lager is, winnen we nog drinkwa ter." Ook al zakt het peil zodanig dat de inlaat moet worden gestopt, is er geen direct probleem. „Evides beschikt over voldoende voorraad in de spaar bekkens in de Biesbosch om de water voorziening dan nog maanden te garan deren gegarandeerd." De afgelopen week is in Zeeland en op Goeree-Overflakkee het verbruik geste gen. „Dit heeft mede te maken met de vele toeristen", zegt Van de Vate. De piek was afgelopen woensdag. Op die dag ging er in Zeeland en op Goe ree-Overflakkee 185 miljoen liter wa- 185 miljoen liter water 74 olympische zwembaden (50x25x2 meter) 3.700.000 vaten bier (50 liter) 832.500.000 glazen fris ter doorheen. De regen en de afkoeling op donderdag het het waterverbruik di rect dalen naar 172 miljoen liter water. In de Rijnmond is het verbruik de afge lopen dagen ücht gestegen. Maar het to tale verbruik ligt niet veel hoger dan op 'normale' dagen. Het hogere ver bruik van de thuisblijvers wordt gecom penseerd door het grote aantal mensen dat met vakantie is.. Mensen verbruiken in de vakantie op andere tijden water. In de ochtend ver bruiken mensen minder. Mensen zijn vrij en staan later op. Ook de avond- piek loopt wat langer door; van zes tot ongeveer elf uur. Dat komt denkt Evi des, doordat mensen 's avonds langer opblijven en als gevolg van de warmte meer douchen en de tuin sproeien. Het warme weer heeft nog geen gevol gen voor de Zeeuwse energiecentrales. Centrales elders in het land komen met de lozing van koelwater in de proble men door te warm rivierwater. In Zee land gaat dat niet op. De kolen- en kerncentrale in Vlissingen-Oost mogen water van maximaal 32 graden Celsius lozen op de Westerschelde. Driehon derd meter rond de lozing mag het wa ter niet warmer worden dan 32 graden. Die waarde is volgens Delta-woord voerder M van Zuilen theoretisch. „De Westerschelde is zo diep dat het water die temperatuur niet zal bereiken." Gis teren schommelde de watertempera tuur van de Westerschelde rond de 22,5 graden. door Rinus Antonisse NIEUWDORP - Algenbloei in stilstaand, zoet oppervlaktewa ter is goed te bestrijden. Het kan zelfs vrij simpel, met ge luidsgolven die trillingen in het water veroorzaken, zegt Eduard van Antwerpen, directeur van het gelijknamige milieubedrijf in Nieuwdorp. Hij leverde het bewijs. Het wa ter in de brandvijver in 's-Hee- renhoek was zwaar vervuild door algen. Met toestemming van de gemeente Borsele plaats te Van Antwerpen zijn anti-al- genapparaat. Na ruim één week zijn de algen vrijwel verdwenen. In samenwerking met een Bel gische onderneming heeft hij een apparaat ontwikkeld: de Vamsonic. Daarbij is voortge borduurd op technieken die al ten behoeve van de glastuin bouw uitgedokterd waren. „Het is een apparaat dat met ge luidsgolven trillingen in het wa ter teweeg brengt. Het zijn lich te trillingen, dus er is weinig energie voor nodig, want ook dat is uit milieu-oogpunt belang rijk", vertelt Van Antwerpen. „Door de trillingen klappen de luchtkamertjes van de alg, ka pot. Dat is echt einde alg," Het klinkt simpel en dat is het in feite ook. Voor de installatie zijn geen omvangrijke ingrepen nodig. De kosten vallen mee; een Vamsonic kost tussen 1200 en 2000 euro. Het bijzondere zit vooral in het gebruiken van de juiste frequentie. Dat verschilt per algensoort. De ervaringen die Van Antwer pen heeft met afvalwaterbehan deling (het bedrijf werd derde bij de Zeeuwse milieuprijs met een hergebruiksysteem voor wa ter bij fruitsorteermachines) kwamen goed van pas bij de aan pak van de algen. Een volgende stap is het ontwikkelen van ap paratuur ter bestrijding van de legionellabacterie. Eduard van Antwerpen beklem toont dat overlast van algen in toenemende mate optreedt in stilstaand water. Dat heeft on der meer te maken met de we reldwijde klimaatverandering, waardoor langere, warmere en droge perioden optreden. Ge knipt voor algengroei en -bloei. Dat leidt tot zwemverboden, zo als bij de Speelmansplaten in het Zoommeer. Dode vissen Dan gaat het om water waar ge zwommen wordt en controle ver plicht is. Er is ook veel stil staand zoet water waar nauwe lijks naar omgekeken wordt en alleen actie wordt ondernomen als er dode vissen bovendrijven. Van Antwerpen noemt als voor beelden (brand)vijvers en vates, opvangbekkens, stadsvesten en -grachten. Daarin wordt weliswaar niet ge zwommen, maar er spelen wel kinderen aan het water, er wordt in gevist en er zwemmen honden in. Zeker als de giftige blauwalg aanwezig is, levert dat gevaar op voor de volksgezond heid. Van Antwerpen vindt dat water beheerders (zoals gemeenten, provincie, waterschappen, wa terstaat) zich méér moet bekom meren over de situatie in die wa teren. In plaats van de put fe dempen als het kalf verdronken is, pleit hij ervoor om de ontwik keling van algenplagen te voor komen. Wat hem betreft door tij dig sensoren te plaatsen in algge- voelige wateren. (Advertentie) 1 Damplein start 13.00 uur 2 Lange Delft 3 Markt 4 Potten markt 5 Langeviele 6 Achter de Houttuinen 7 Seisdam 8 Stadhuisstraat 9 Lange Noordstraat 10 Markt 11 Potten markt 12 Langeviele 13 Achter de Houttuinen, einde 16.00 uur A en B waterputten Markt Martin Priem doet 't voor de fun Zoiets als in Rotterdam, maar dan in Middelburg en dus kleiner. Dat stond Martin Priem voor ogen toen hij zes jaar geleden de eerste dancepa rade organiseerde. „Tegen woordig kost het me gewoon «en jaar werk." Het begon met een bóeren- truck, twee vrachtwagens, een cabriobus, die met veel moeite tiij elkaar geschraapt konden worden. Artiesten erop en rij den maar. Een gezellige barbe cue na afloop. Het kleine, intieme feestje' is uitgegroeid tot een groot dan- ce-evenement met twintig dj's, een preparty, een cityparty, een afterparty en natuurlijk de dan ceparade door de stad. Waar Priem toch elke keer internatio- naai zeer populaire dj's voor weet te strikken. Zelfs in deze tijd, waarin de artiesten wereld wijd gewaagd worden. Priems geheim? „Contacten zijn heel belangrijk. Je moet veel bellen, lobbyen, die gasten een beetje in de watten leggen. Na jarenlange connecties ont staat een goede band waarin je elkaar wat gunt. Daarom komen ze toch naar het verre Middelburg, terwijl ze die uren reistijd ook in de Randstad kunnen draaien en geld verdienen." Hij doet het voor de 'fun', maar niet alleen daarvoor. „Het is heel goeie Zeelandpromotie. Het toerisme heeft het toch moeilijk? Nou, met de danceparade zetten we Middelburg én Zeeland op de kaart." door Maurits Sep Na de voorpret op de preparty van gis teravond, barst de danceparade Mid delburg vandaag echt los. Met nog meer feestjes en de grote parade. De grootste publiekstrekker is de dancepa rade zelf, de optocht met wagens door het centrum van Middelburg, waarop ge draaid wordt door dj's en danseressen. De tocht begint om 13.00 uur op het Dam plein en eindigt om 16.00 uur op Achter de Houttuinen. Vanwege de warmte zijn in overleg met de GGD, de EHBO en de gemeente Middel burg twee extra drinkplaatsen gemaakt. Op de Markt wordt voor de winkels van Ri- tel en Xenos gratis water uitgedeeld. De GGD houdt een extra oogje in het zeil. Sproeien met water is afgeraden door de GGD vanwege het gevaar van onderkoe ling. Bezoekers wordt aangeraden veel te drinken en zelf ook water mee te nemen. Intussen draaien tussen 12.00 en 17.00 uur op een podium op de Markt ook de beken de dj's Mental Theo, Real el Canario en Perry O'Neil. Aansluitend op de danceparade wordt op het Hof van Tange de cityparty gehouden. Die duurt van 16.00 tot 23.00 uur. Daarna wordt het evenement voortgezet met de afterparties in de cafés Brooklyn, Club Divine, Studio83, Seventy Seven en Rooie Oortjes. Daar wordt gedraaid en ge danst van 23.00 tot 5.00 uur. archieffoto Ruben Oreel Erick E draait wat niemand kan downloaden Alle grote dance-festivals staan dit jaar op de agenda van dj Erick E. Dat hij van daag ook in Middelburg draait, zegt volgens hem genoeg over de danceparade. „Dat wordt weer een leuk feest." Erick E begint tot de vaste gas ten te horen van de dancepara de Middelburg. Hij deed al een keer mee aan de parade en vo rig jaar draaide hij op het slot feest. „Dat was echt een happe ning. En als het weer blijft zo als het de laatste dagen was, gaat het weer helemaal luk ken", voorspelt hij. Festivals doen er jaren over om een goede reputatie op te bou wen en danceparade Middel burg slaagt daar in, oordeelt hij. „Het wordt jaar na jaar ster ker. Martin Priem is goed be zig. Ik voel me bevoorrecht dat ik deze zomer op alle festivals mag staan, maar ik rij graag naar Middelburg." Hij is de studio uitgelopen om het telefoongesprekje in alle rust te kunnen voeren. In de stu dio is hij bezig met zijn eigen mixen. „Iedereen kan tegen woordig, al dan niet legaal, mu ziek downloaden. Het wordt steeds makkelijker om te kij ken en te beluisteren wat de dj's draaien. Maar ik wil me on derscheiden. Daarom giet ik dingen in een nieuw jasje en zorg ik dat ze op internet niet te vinden zijn. Zodat het pu bliek niet denkt: 'Ja, dat heb ik vandaag al vier keer gehoord'." Draait hij vandaag ook zijn nieuwe mix van de Red Hot Chi li Peppers? „Ik vrees van wel. Dat is zo'n feest."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 55