Vals fluitje en gruwelijke blunder fan Basten lastig te doorgronden Twijfel over Van Basten wordt groter f Iran je speelt jreer niet in fficiële tenue J NTERZAIITEN - Het Neder- ièj ids elftal heeft tijdens dit WK u» g niet eenmaal in het officiële me gespeeld. Ook morgen in derde WK-wedstrijd niet. Te- i'ii n Portugal zijn de tien en Idspelers van Van Basten te nonderen in een wit shirt, v? luwe broek en witte sokken. vanov fluit pstelling Nederlands elftal kent enkele vraagtekens Oranje in een kijkdoos Nederlands elftal £j 2 Wmë KNVB krijgt 300 extra tickets Blatter prijst zichzelf De Rossi vier duels geschorst Kassa rinkelt voor Hiddink Tsjechië wil Brückner behouden zaterdag 24 juni 2006 z. 'i l nwege de strenge Fifa-eisen, eis etbalde Nederland nog geen kele keer in de officiële kle- ng. Dat zijn het oranje shirt, i witte broek en blauwe sok- d n. In de drie groepswedstrij- i waren de Nederlanders vol- v dig in oranje gehuld. De kle- ïgvoorschriften voor deze 'jj els waren al ruim voor de art van het WK door de Fifa paald. De wereldvoetbalbond y aakte een keuze uit de te- :h e-opties die de KNVB aan- ikte. iarbij is onder meer van be- sg welk land volgens het offi- ie schema thuis speelt. „Maar jj Fifa bekijkt ook of er vol- ij ende contrast zit in de tenues n beide ploegen. Eén van de ienen hiervoor is dat in som- ge landen nog veel naar iart-wit televisies wordt geke- n". zegt een woordvoerster inde KNVB. 'Fifa let dus op de kleinste de- Os. „Het is een vrij complexe Ezel. De Argentijnen droegen aensdag bijvoorbeeld witte kken. Dat hield in dat wij hele- lal geen wit in ons tenue achten hebben." Omdat Portu- li morgen officieel thuis eelt, kan Oranje in Neuren- rg wederom niet in de favorie- kleding aantreden. Ook als ïderland een ronde verder ®it, blijft het officiële tenue mioedelijk in de kast hangen. ranje is dan namelijk weer de t spelende ploeg. GPD ÜNCHEN - Valentin Ivanov Ut morgenavond in Neuren- Erg het duel in de achtste fina- s van het WK voetbal tussen "tugal en Nederland. e Rus, die op 4 juli 45 jaar 0rdt, leidde op het WK in island al de duels Frankrijk Zwitserland (0-0) en Ecuador Duitsland (0-3). In de wed- hjd tussen de Fransen en de Etsers deelde Ivanov acht ge vaarten uit. ANP De spelers van Portugal onder de loep Dick Sintenie EIBURG - De gedachtegang bondscoach Marco van Bas issoms moeilijk te doorgron- Tegen Argentinië durfde het aan met drie aanvallers Rafael van der Vaart en n<x iley Sneijder op het midden- i d- Jte spelen. Doet hij dat mor- n; ook tegen Portugal? agf leek zo eenvoudig: Mark b Bommel, Arjen Robben, Gio- ni van Bronckhorst en Joris hijsen zouden, nu hun gele rt uit de eerste ronde is weg- Ireept, terugkeren in het ba- En Khalid Boulahrouz, vereind bleef tegen Ar- kon tegen Portugal als rechtsback spelen te- Ronaldo. Van Basten is soms onna- in zijn keuzes. Hij donderdag tijdens de rk sconferentie al een tipje van :n hij zei dat hij was over spits Ruud van Nistelrooij. „Als je goed speelt, word je niet drie keer gewisseld." Het zou heel goed kunnen dat Van Basten morgen niet Van Nistelrooij maar Dirk Kuijt opstelt. En het zou ook heel goed kunnen dat hij het middenveld dat tegen Ar gentinië speelde - Van der Vaart, Sneijder, Phillip Cocu - intact laat. Zo bleek uit de beslo ten training van gisteren. Gevoel De fysieke tekortkomingen die dat trio heeft, zoals woensdag bleek tegen de Zuid-Amerika nen, neemt Van Basten op de koop toe als hij het gevoel heeft dat zijn elftal wint aan 'voet bal'. Van Basten was na het duel met Argentinië (0-0) zeer goed te spreken over het functioneren van zijn middelste linie. Hoewel van voetballen juist weinig tot niets terecht kwam. Van Basten: „Maar het was ook een tegen stander van formaat, we praten wel over de wereldtop." Van Basten heeft zijn persoonlij ke voorkeuren ('Ik ben ook maar een mens') als het gaat om bepaalde type spelers en om ka rakters. De bondscoach is niet gecharmeerd van Van Bommel, die hij al eens een tijdje buiten de selectie hield omdat beiden niet op één lijn zaten op het tac tische vlak. Voor het WK werd Van Bommel in genade aangeno men en was hij basisspeler te gen Servië Montenegro en Ivoorkust. In het eerste duel blonk hij uit, tegen Ivoorkust speelde hij matig. Van Bommel kende in die laat ste wedstrijd bovendien een aan tal 'ongelukkige' momenten. Zijn directe tegenstander scoor de toen hij aan de zijlijn een broekje verwisselde en hij trok een paar maal fel van leer met stevige overtredingen in situa ties waarin dat onnodig en zelfs - een minuut voor tijd, dicht bij het eigen strafschopgebied - ge vaarlijk was. Verstand Van Basten let scherp op dat soort details. In zijn ogen kan een speler best een mindere dag hebben, „maar hij neemt altijd zijn verstand mee". Kijk niet vreemd op als morgen niet Boulahrouz maar de net van een blessure herstelde John Heitinga rechtsback staat. Bou lahrouz is weliswaar de betere verdediger van de twee, maar Heitinga kan vanuit die positie, en met zijn traptechniek, met een zogenaamde crosspass het snelst Arjen Robben in stelling brengen. Ook voor die details is Van Basten gevoelig. Het is de eigenzinnigheid van deze bondscoach en hij blijkt er, qua resultaten althans, succesvol mee. Het Neder lands elftal is al vijftien offi ciële wedstrijden op rij onge slagen, een record dat Oranje overigens deelt met de ko mende tegenstander Portugal. GPD Robben Cocu Sneijder Van Bronckhorst Mathijsen Ooijer Van der Sar Van Persie Van der Vaart Heitinga FREIBURG - De teamleiding van Oranje neemt bij het WK voetbal in Duitsland het fenomeen geheime training steeds serieuzer. Gisteren was in Freiburg ook een 'kijkgat' vanaf een populaire plaats op een heuvel met een groot wit doek dichtgemaakt. Daardoor waren er vanaf andere hoger gelegen posities nog maar flarden van de Nederlandse oefensessie achter gesloten deuren te zien. foto Hans van Weel/GPD door Henri van der Steen HINTERZARTEN - De laatste wedstrijden tegen Portugal zijn het Nederlands elftal niet zo goed bevallen. Twee jaar gele den werd Oranje in Lissabon kans- en roemloos naar huis ge speeld in de halve finale van het EK. Die wedstrijd betekende het afscheid van de gepijnigde Dick Advocaat als bondscoach. Twee jaar eerder was er ook een punt achter het tamelijk waar deloze hoofdstuk Louis van Gaal gezet. Ook toen speelde Portugal een hoofdrol. Twee keer kwam het tot een cruciale wedstrijd tijdens de kwalifica tie voor het WK van 2002. Thuis liet Nederland zich een oor aannaaien door een suppor ter die vanaf de tribune vroeg in de wedstrijd ineens op een fluitje blies. Enkele Oran je-klanten hielden op met voet ballen, de Portugezen niet. Goal, die Oranje niet meer te bo ven kwam. In de uitwedstrijd leek Neder land op een prachtige manier re vanche te nemen: 0-2, met nog maar even te gaan. En de 0-3 leek een kwestie van tijd. De 0-3 viel niet, de 1-2 wel, zodat het toch nog even spannend werd. En ach, bij alle blunders in de periode-Van Gaal (overi gens niet alleen begaan door de coach) kon er nog wel eentje bij. Record-international Frank de Boer blunderde kort voor tijd en veroorzaakte een strafschop, waarmee Figo wel raad wist: 2-2. Toen moest Oranje ineens winnen in Ierland. Iedereen weet nog wel hoe dat afliep... Het Portugal van nu ziet er als volgt uit: Luis Felipe Scolari (9-11-1948), coach. De Braziliaan is sinds fe bruari 2003 bondscoach van Portugal. Coach sinds 1982, liet zich snel kennen als iemand die alle middelen aangrijpt om te winnen, dankzij theater langs de zijlijn of het instrueren van ballenjongens om de tegenstan der met rotgeintjes dwars te zit ten. Maakte naam met Gremio, werd in juni 2001 aangesteld als Braziliaans bondscoach, de vierde in een jaar tijd. Scolari leidde Brazilië naar de wereldti tel van 2002, na zeven achter eenvolgende overwinningen. Ricardo (11-2-1976), doelman, Sporting CP, 52 interlands. Het elftal van Portugal. Staand, van links naar rechts: Ricardo, Pauleta, Nuno Valente, Fernando Meira, Ricardo Carvalho en Costinha. Geknield, van links naar rechts: Maniche, Deco, Luis Figo, Miguel en Cristiano Ronaldo. foto Jose Manuel Ribeiro/GPD/RTR Goeie keeper, mooie persoon lijkheid. Keepte de strafschop- penserie in de kwartfinales van het EK 2004 tegen Engeland met blote handen, jaste de win nende goal zelf achter collega David James. Miguel (4-1-1980), rechtsback, Valencia, 31 interlands. Aanval lende speler, heeft Chelsea-mil- jonair Paulo Ferreira uit het elf tal gespeeld. Fernando Meira (5-6-1978), cen trale verdediger, VfB Stuttgart, 33 interlands. Allround verdedi ger, schakelt makkelijk tussen verdediging en middenveld. Ge vaarlijke klant in de lucht bij corners en vrije trappen. Ricardo Carvalho (18-5-1978), centrale verdediger, Chelsea, 27 interlands. Lieveling en aan koop van ex-Porto coach José Mourinho bij Chelsea, verdedi ger met goeie tackle, uitsteken- dé timing, sterke kopper. Nuno Valente (12-9-1974), links back, Everton, 25 interlands. Snelle verdediger met lekkere crosspass in de linkerschoen. Won met Porto de Champions League in 2004. Costinha (1-12-1974), rechts half, geen club, 46 interlands. Middenvelder die ook achterin kan spelen. Goed overzicht, rus tig aan de bal, sterk in de lucht. Bijnaam: de Minister. Omdat-ie altijd zo sjiek gekleed gaat. Deco (27-8-1977), spelverdeler, Barcelona, 36 interlands. Brazi liaan, door Scolari genaturalis eerd, onder protest van Luis Fi go. Maakte de winnende goals tijdens zijn debuut voor Portu gal tegen... Brazilië. Type Litma- nen, maar dan veel dominanter en met veel meer balbezit. Ge weldig overzicht, schitterende techniek. Maniche (11-11-1977), midden velder, Chelsea, 34 interlands. Kan alles, vooral vechten, lo pen, tackelen, goed passen en schieten. Allround middenvel der. Belangrijke speler tijdens het EK van twee jaar terug. Luis Figo (4-11-1972), vleu gelspits, Internazionale, 123 in terlands. De beste voetballer van de wereld in 2001. Heeft vijf jaar Barcelona en vijf jaar Real Madrid op zijn cv staan. Wilde er vorig jaar al een punt achter zetten, maar wenste toch nog één keer te schitteren op een WK. Heeft al laten zien dat hij nog onwaarschijnlijk sterk is aan de bal. Pauleta (28-4-1973), spits, Paris St. Germain, 84 interlands. Ziet er niet uit als een doelpunten- machine (nul goals tijdens het EK van 2004 in eigen land), maar is inmiddels Eusebio voor bij op de eeuwige Portugese ranglijst; nu op weg naar zijn vijftigste. Maakte er elf tijdens de kwalificatie. Cristiano Ronaldo (5-2-1985), vleugelspits, Manchester Uni ted, 34 interlands. United betaalde 20 miljoen dollar toen Ronaldo pas 19 was. Goed gezien. De vleugelaanvaller is een bezienswaardigheid, van wege zijn techniek, zijn crea tiviteit en zijn blufvoetbal. Scoort ook makkelijk en graag. Stond sneller op tien goals voor Portugal dan Eusebio indertijd. GPD FRANKFURT - De wereldvoetbalbond Fifa heeft de KNVB 300 extra tickets toegewezen voor de achtste fina le morgen in Neurenberg tegen Portugal. Dat betekent dat er via de officiële weg slechts 3214 kaarten beschik baar zijn voor het Nederlandse kamp. Van dit aantal gaat vijftig procent naar de supportersvereniging Oranje. De 300 extra kaarten zijn inmiddels toegewezen aan sup porters die op de wachtlijst stonden. Op die lijst staan dui zenden Nederlandei's, die allen via de officiële weg nu niet meer op een kaartje voor het duel met Portugal hoe ven te rekenen. ANP BERLIJN - Sepp Blatter heeft weer eens een persoonlijk succesje geboekt. De voorzitter van de Fifa noemt zijn be slissing om alle nationale competities op 15 mei te beëin digen een belangrijke reden voor het attractieve en aan vallende voetbal dat tot nu toe op het WK is gespeeld. „Op voorgaande WK's kwamen spelers vaak vermoeid op het toernooi, na een lang seizoen bij hun club. Maar onze beslissing om nu half mei de competities afgerond te heb ben heeft de kwaliteit van het spel verbeterd", aldus de Zwitser. GPD DUISBURG - De tuchtcommissie van de Fifa heeft bij het WK voetbal in Duitsland de eerste forse straf uitge deeld. De Italiaan Daniele de Rossi is voor vier wedstrij den geschorst wegens zijn rode kaart in de tweede groeps wedstrijd tegen Verenigde Staten (1-1). Hi] dient tevens een boete van 6400 euro te betalen. De lange uitsluiting van De Rossi (22) betekent dat hij pas eventueel weer in de finale beschikbaar is voor Italië. De Amerikaan Pablo Mastroeni, die in hetzelfde duel ook rood kreeg, werd voor drie duels geschorst. Hij moet een boete van 4800 euro betalen. De tuchtcommissie van de Fifa schorste Mateja Kezman voor twee duels na zijn rode kaart tegen Argentinië (0-6). ANP/SID SYDNEY - Bondscoach Guus Hiddink heeft een bonus verdiend van 850.000 Australische dollar (450.000 euro) door zich met Australië te plaatsen voor de tweede ronde van het WK. De omvangrijke premie maakt onderdeel uit van een prestatiegedreven beloningspakket dat Hiddink bij zijn aantreden als bondscoach van de Socceroos heeft gesloten met de Australische voetbalbond. Het Australi sche avontuur heeft de nieuwe nationale held van Austra lië sinds zijn aantreden in september 2005 inmiddels ruim 2,5 miljoen dollar (1,3 miljoen euro) opgeleverd. ANP BERLIJN - De Tsjechische voetbalbond heeft besloten bondscoach Karei Brückner een nieuw tweejarig contract aan te bieden. Brückner en zijn team konden na de groeps wedstrijden inrukken op het WK voetbal. De coach staat niet onwelwillend tegenover een nieuw dienstverband. Brückner is inmiddels 66 jaar. Iiij is sinds december 2001 bondscoach. Met Tsjechië maakte hij vooral op het EK in 2004 grote indruk. ANP Naar verwachting speelt het Nederlands elftal morgen zijn vierde, tevens laatste wedstrijd op het qua sfeer bijna onovertroffen WK van Duitsland. De te genstander is Portugal, een elftal met vast voetbal, een voortreffelijke aanval en het nodige zelfvertrouwen. Dat kan van Oranje niet worden gezegd. door Henri van der Steen HINTERZARTEN - Van Basten zal hoe dan ook na drie wedstrij den een aantal conclusies heb ben getrokken. De opstelling van morgen zal misschien met eens precies prijsgeven welke die conclusies zijn. De bonds coach kan namelijk best een paar zware kwesties op zijn bordje onderkennen, zonder dat hij daaraan meteen even zo veel consequenties aan verbindt. De kwesties zijn immers soms van gevoelige aard. Moeilijk is bijvoorbeeld de vraag of hij moet ingrijpen als het om Phillip Cocu gaat. De 100-voudig international is ineens onherkenbaar, speelt mat en afwachtend. Het lijkt wel van de ene op de ande re maand gebeurd met de ve teraan. Oudere spelers heb ben altijd een coach nodig die voor hen de beslissing neemt om te stoppen. Op zulke momen ten heeft een team geen coach, maar een topcoach nodig. Is de jonge, onervaren Van Basten bij machte het moment aan te voe len dat hij met Cocu moet ingrij pen? Hij heeft al wel heel stoer zijn zegje gedaan over Ruud van Nis telrooij. Wat hij zei (Van Nistel rooij heeft tot dusverre zwak ge speeld), was niet zo opmerke lijk, wel dat hij het zei; zeker omdat hij de spits zelf nog niet met de kritiek had geconfron teerd. Gisteren op de training werd bovendien de indruk ge wekt dat ook Van Bommel uit de (veronderstelde) opstelling wordt gegooid. Als je de dingen bij elkaar op telt, moet je vaststellen dat Van Basten zelf ook niet bezig is aan een geweldig WK. Hij heeft vier routiniers (Van der Sar, Cocu, Van Bommel, Van Nistelrooij), van wie er drie niet functione ren. Dan moet je je afvragen of de coach zelf wel functioneert. Van Basten heeft een uitsteken de keuze gemaakt door het spel in handen te leggen van Wesley Sneijder, maar heeft verzuimd de kleine spelverdeler sterk te maken. Sneijder doet het verde digend voortreffelijk, maar hij moet niet verdedigen, hij moet het spel aan de bal smoel geven. Een van de redenen waarom Sneijder in balbezit belemmerd wordt, is de aanwezigheid van Van Nistelrooij, die slecht aan speelbaar is en bovendien wei nig balvast. Op zijn beurt mag analyse Van Nistelrooij zich weer bekla gen over het feit dat Van Basten hem heeft beroofd van een hulp op de rechtsbuitenplaats, Kuijt. Nu heeft de spits het moeten stellen met de weliswaar zeer ge talenteerde, maar ook zeer egoïs tische Van Persie. Alles heeft met alles te maken in een voet balelftal, wat dat betreft heeft Van Basten het tot op heden niet zo geweldig gedaan. Het ligt niet voor de hand dat Nederland op basis van beter teamspel Portugal klopt, hoewel een enkele actie, de vorm van de dag of het toeval best de beslis sing kunnen brengen. Als Oran je eerloos naar huis wordt ge speeld, wat geenszins denkbeel dig is, zal menigeen zich alsnog door Van Basten in de maling ge nomen voelen. Met terugwerken de kracht zal zijn hardop gepre dikte ideologie ('aanvallend, do minant voetbal') worden be schouwd als het getetter van een cabaretier. Ook voor Van Basten wordt het morgen een proeve van bekwaamheid. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19