Skioord kan niet zonder thermaalbad PZC W16 ReisHoeken Comforthotel pept toerisme op zaterdag 10 december 2005 Niet iedereen staat de hele dag op de lange latten. Leuk voor een paar uur en dan op naar de wellness. Met sauna's, whirlpools, buitenbaden, massagetafels of met de billen bloot in de sneeuw. Het kan allemaal en nog veel meer in het Oostenrijkse Gasteinertal. Statige herenhuizen, fraai gelegen villa's en neogotische hoogbouw. door GERARD CHEL I Wij willen wellness! Ook Nederlanders hebben ontdekt dat moderne wintersport meer is dan lange latten. Skioorden met ther- maalbaden zijn waanzinnig populair. Tussen elf en drie op de piste en daar na hup in het bubbelbad. Skiën en wellness of is het andersom? Weg van de stress, is de boodschap, ontspan ning voor geest en lichaam. Veel wijn in oude zakken, al die ver nieuwingen met wintersport. Sneeuwschoenen lopen deden we in een grijs verleden al: op een soort van tennisracket. Tele-marken, de eerste houten ski's lieten de hak ook vrij en Nordic walking is vooral een slimme zet van de stokkenfabrikant. Zo is het ook met wellness. Zwembaden waren er altijd al, sau na's idem, de masseur is ook niet nieuw en aan fitness doen we dage lijks. Gooi het zaakje bij elkaar en zie daar: wellness! Is dat erg? Nee hoor, integendeel. Wij zijn er inmiddels aan verslaafd en als we voor de keuze staan nog een uurtje doorskiën of naar de thermen, houden wij de piste voor gezien. Op naar de thermen van het Gastei nertal. Keuze genoeg, want elk zich zelf respecterend hotel in deze Oos tenrijkse vallei in het Salzburgerland heeft op z'n minst een saunawereld, zwembad, solarium, whirlpool en Wenen #,urg OOSTENRIJK een badkuip voor het geneeskrach tige bronwater. Wij hebben kaartjes voor twee nieuwe thermencentra: Fel sen in Bad Gastein en Alpen in Bad Hofgastein. Gebaseerd op het all inclusive princi pe krijg je bij binnenkomst het ge bruikelijke polsbandje omgegespt waarin een chip bijhoudt wat je uit spookt en vooral uitgeeft. Bij het weg gaan volgt de afrekening. Je kunt er binnen en buiten zwemmen in water dat 34 graden is of 24. Wij trekken een paar baantjes in het koudere wa ter, voelt lekkerder aan dan dat lauwe Niet druk bij de Goldbergbahn in Sportgastgein. (foto's GPD) bassin, dat bovendien vooral gebruikt wordt om er in te dartelen. Familie- pret genoeg met ook nog watervalle tjes, 'n glijbaan en hete fonteintjes. Natuurlijk is er een beautycentrum - voor haar én hem - een fitnessruimte en een wellness-restaurant. Sauna's, vanwege de blote lichamen keurig gescheiden van de rest van de thermen, zijn er in alle soorten en temperaturen. Infrarood cabines zijn helemaal in, zeker nu menig arts en fysiotherapeut de heilzame werking ervan prijst. Zo ook hier. Beide ther men hebben buitensauna's en zo stap pen wij naakt en met ferme tred door de kou om ons in een soort van mijn- sauna, Stollen, te laten opwarmen tot over de 80 graden. Vervolgens buiten eerst een sprong in koud water om daarna de verschrompelde ledematen weer wat te laten bijkomen in een warm bassin. Je kunt je ook in de sneeuw wentelen, maar de aanwezige ijskristallen date ren al van enige weken geleden en ogen allesbehalve wit, dus kiezen wij voor de ligstoel. De zon schijnt en het lijkt een weldadig vooruitzicht hier het lichaam ietwat te laten bijbrui- nen en onderwijl op 1110 meter hoog te te genieten van een panoramisch uitzicht. Maar al snel moet de badjas aan. Het verdere 'ruhen' doen we bin nen en ter afsluiting pikken we een massage mee. 't Gaat er aan de lopen de band. Achttien bronnen Bad Gastein, geneeskrachtig stadje rond de in Oostenrijk wereldberoem de waterval. Inspiratiebron voor dich ters, schrijvers, componisten als Tho mas Mann en Schubert. Oudere inwo ners koesteren melancholisch het ver leden toen koningen en keizers de stad grandeur en aanzien gaven. Hun koetsen ratelden dagelijks door de passage, onderweg van villa naar kuuroord. Koningin Sissi had er een optrekje en gravin Lehndorff. Belle Epoque, maar dat is voorbij. 'We hadden het Sankt Moritz van Oos tenrijk kunnen zijn', moppen ie mand. 'Gelukkig dat we dat nooit ge worden zijn', reageen een ander. De zilver- en goudmijn op berg Rad- haus brachten rijkdom en weivaan. En natuurlijk de genezende werking van het warme water dat uit 18 ver schillende bronnen opwelt. Een aan geschoten hert nam er ooit een duik waarna de wond plotsklaps genas. Een arts onderzocht de bron en stelde vast dat er radon in zat. Goed tegen reuma bij voorbeeld. Al zo lang dat niemand weet hoelang, bonelt dage lijks vijf miljoen liter water van 42 graden op, waarvan liefst tweederde onbenut direct in de Aache vloeit, de rivier die het dal beheerst. Bad Gastein is een atypisch Oosten rijks stadje. Een chalet vind je er nau welijks, wel statige herenhuizen, fraai gelegen villa's en neogotische hoogbouw, oftewel de hotels die er in de 19e eeuw werden gebouwd. De voorlaatste generatie hoteliers heeft het een beetje laten verslonzen, klaagt de VW. Reden waarom hier en daar verpaupering heeft toegeslagen en leegstand heerst. Zoals te zien aan het ooit keizerlijke Badeschloss of het tegenovergelegen hotel Straubing. Scandinavische investeerders bren gen er al wel hun geld naar toe. Ze zor gen voor nieuw elan in de hotels en brengen 's avonds de noodzakelijke levendigheid: nachtclub, levende mu ziek en de verlichte rodelbaan. Gure wind Op de flanken van Fulseck staat een kapelletje. Op onze hightech sneeuwschoenen stappen we door de mulle sneeuw. In de vene gloort de Gross Glockner, Oostenrijks hoogste alp. Hier buiten is het zo'n graadje of min zeven, maar de gure wind maakt het allemaal een stuk kouder. Onze vingers liggen als dood in hun hand schoenen. Gids Gerhard krijgt erbar men en gebaart naar de kapel. Even warm worden. Wij dreigen zowaar van ons stokje te gaan, maar liggend met de benen omhoog stroomt het bloed ras weer de goede kant op. We noteren wel even de naam van het reddende godshuisje: Arltörl. We lopen langs de almboerderijen waar 's zomers kaas wordt gemaakt en de boer op de koeien past. Nu is het leeg en op slot en het enige levens teken dat we ervaren zijn de sporen van reeën en hazen. Tweemaal in de week lopen Gerhard en een collega met kleine groepjes door deze witte heuvelen. Tochten van steeds zo'n drie uur. Tevreden stelt hij vast dat het sneeuwschoenwandelen steeds populairder wordt. Druk is het niet, deze januariweek, in het dal. Zelfs als wij op een zonovergo ten zaterdagochtend over de fraai be- tunnelde tolweg afreizen naar het hooggelegen Sportgastein, staan we met maar een paar honderd skiërs op de pistes. Voor de meesten net iets te ver. weet skileraar Ernst. Als de par keerplaatsen vol zijn staat de teller op 4000 skiërs, maar door de uitgestrekt heid van de pistes merk je daar wei nig van, doet hij geloven. Ernst geeft een privé-les car- ving-voor-gevorderden en bijna op zijn hakken rutschen we wijd uit waaierend achter hem aan. Over de di verse harde, brede en uitstekend ge prepareerde pistes. Optimale sneeuw- condities. Niet veel vaker zo fantas tisch geskied. De pols-gps verraadt later onze snel heid: net geen 70 km per uur. Het Gasteinertal - op vijf kwartier rijden van Salzburg - bestaat uit de dorpen Bad Gas tein, Bad Hofgastein en Dorfgastein. Met vier grote skigebieden: Dorfgastein-Gros- sarltal (2027m), Schlossalm (2050m), Stubnerkogel (2246m) en SportgasteirVKreuzkogel (2686m) en het wat kleinere Graukogel (2492m), waar het indertijd allemaal begon en in 1958 het eerste WK-ski in Oos tenrijk werd afgewerkt. Alle gebieden zijn aangeslo ten bij het samenwerkingsverband Ski Amade Liften: 18 sleep-, 19 stoeltjes- en 9 cabineliften en 1 gondelbaan Pistes: 201 km, 60 blauw, 117 rood en 24 zwart Scholen. 5 Kunstsneeuw: ja Avondski: 1 piste in Bad Gastein. Kinderopvang: ja Prijsvoorbeeld 6 dagen: skipas €171, skihuur€130 en skiles €145 Thermen dag kaart Felsen €19,50, Alpen €22. Zie www.felsen- thermen.at en www.alpenthermen.at Informatie over Gasteinertal www.qastein.com. www.ski- qastein.com. over Salzburgerland www.salzbur- qerland.com Algemeen: Oostenrijks Verkeersbureau, tel. 0900-0400181, www.austria.info/nl Kids ver op reis 'Ik had de hoop dat het zou helpen haar hang naar kleding en spulletjes wat te verminderen maar die hoop bleek tevergeefs.' De vader van de 16-jarige Maud ging met enige verwachtin gen met z'n gezin op reis naar Bangladesh en Thailand. Ook om dat verwend Nederlands kroost eens eventjes flink met de neus op de harde feiten te drukken en ze erop te wijzen dat het leven meer is dan mobieltje, iPod en MSN. Maar eenmaal thuis, blijkt dat leventje weer snel opgepikt. Wie 'Kids ver op reis' leest - een lijvig boek met reisverhalen van kinderen en hun ouders stuit al snel op een rode draad: dat de Neder landse jeugd zich, ondanks onze digitale infor matiemaatschappij, rot schrikt wanneer ze oog-in-oog staan met zieke, blinde, arme, schaars geklede, bedelende, werkende en dak loze leeftijdgenootjes in Afrika, Azië ofLa- tijns-Amerika. Misschien denken ze dat al die ellende, toch vrijwel dagelijks te zien op het (Jeugdjournaal fake is, een grote soap? 'Dit was toch wel even wat anders als ik mij had voorgesteld', a»-*"'' schrijft de Jfg. 14-jarige Eva na aankomst in India, dan ook. Deze voortdu rende confron tatie, onbevan gen en in eer- lijke emoties f~ x door kinderen fim zelf opgeschre- ven, is mis- [1 schien wel een van de meest interes- j santé leeserva-* ringen. Bijna geen hoofdstuk of het gaat erwri over. Inderdaad, de kloof tussen 'noord' en 'zuid' is nog steeds onoverbrugbaar groot. Toch heeft het zin naar ontwikkelingslanden op vakantie te gaan, zoveel is ook duidelijk bij het lezen van het boek, zolang het eigen ple zier niet ten koste gaat van het welbevinden van de eigen bevolking. Duurzaam toerisme dus. Komt er alleen maar drama aan bod? Ge lukkig niet, op vakantie gaan is ook avontuur, spanning, sensatie, lol maken of ziek worden En dat wordt allemaal ruimschoots en enthou siast beschreven. Volgens de uitgever - bekend van de leerzame reeks 'Te Gast' - is het boek vooral bedoeld voor ouders die overwegen met hun kinder»: een verre reis te maken. Daarmee doet ze zc- zelf echter te kort: 'Kids ver op reis' is een mooi reisverhalenboek voor iedereen. Cade:.- tip voor onder de kerstboom. 'Kids ver op reis', reisverhalen van avontuurlijke gezin nen, uitgeverij Informatie Verre Reizen, 176 blz., €23,90, ISBN 90-76888-58-2, www.kidsverop- reis.nl Dagstappergids Vlaams-Brabant Niet voor iedereen zijn de lange afstandswan delpaden (Grote Routepaden of Grandes Ran- données) weggelegd. Vrijwilligers van de GR-paden in Vlaanderen begrepen dat en stel den 14 kleinere dagtochten samen. Gebaseerd op de échte GR-routes maakten zij zogenoem de lusvormige tochten (dwz begin- en endpuni zijn hetzelfde) van zo'n 20 tot 30 km. Goed te doen, ook voor de minder ervaren wandelaar. De 14 rondwandelingen door Vlaams-Brabant worden netjes be schreven, voorzien van alle noodzake lijke informatie - inclusief de coördi naten voor de GPS - kaartjes en prakti sche info. Prima Vlaams- Brabant 'Dagstappergids Vlaams-Brabant', uit gave van Lannoo, 190 blz., €17,95, IS BN 90-209-5969-7, www.lannoo.com GERARD CHEL door KARIN QUINT Chateau De Raay in het Limburgse Baarlo hangt vol met kunst. Geen in gelijste postertjes op de hotelka mers en in de gangen, maar échte schilderijen en zeefdrukken van he dendaagse kunstenaars als Clemens Briels en Ron van der Werf. De tuin staat vol met sculpturen en wie zijn hart op wil halen, kan binnenlopen bij het International Artcenter waar nog meer kunst te zien is. Toch wil Chateau De Raay geen kunsthotel he ten. Comfort en luxe voor iedereen, kunstliefhebber of niet, staat voor op. De trap is nog origineel dertien- de-eeuws. Houten balken werden tij dens de verbouwing verwijderd, ge restaureerd en weer teruggeplaatst, de oude tegeltjes op de vloeren ko men uit alle uithoeken van Europa: kosten noch moeite zijn gespaard om Chateau De Raay de sfeer en uit straling te geven die bij het voormali ge riddergoed past. Vier jaar lang werd er gebouwd aan het opmerkelijke kasteel met het chaletvormige dak in de bossen bij Baarlo. Het restaurant - onder lei ding van chef-kok Thorsten Huck- schlag - is nu ongeveer een jaar open, een paar maanden geleden werd ook het hotelgedeelte in ge bruik genomen. Maar exploitant Guy de Vries ziet nog veel meer mo gelijkheden op het 35 hectare tellen de terrein. Het volgende 'project' wordt een beautycentrum, in de kel der van het International Artcenter, dat recht tegenover het hotel ligt. 'Nu gaan onze gasten naar beauty centra in de omgeving. Maar de vraag is groot, voor ons een reden om samen met een topmerk een ei gen beautycentrum te beginnen.' Een beautycentrum op het terrein: de nonnen die tot 1999 het ridder goed als klooster gebruikten, zullen het zich niet hebben kunnen voor stellen. Het kasteel moest na het ver trek van de nonnen van boven tot on der gerestaureerd en verbouwd wor den om het de uitstraling te geven die het nu heeft. 'Onze gasten moe ten het gevoel hebben dat het au thentiek is', zegt De Vries. Chateau De Raay werd rond 1256 ge bouwd en was eigendom van een adellijke familie. In 1850 werd het gebouw gerenoveerd, waarbij de ei genaar het huidige chaletvormige dak liet plaatsen. In de jaren dertig van de vorige eeuw werd er een zus- ter-klooster gehuisvest. Eind jaren negentig vestigde het In ternational Artcenter zich op het ter rein van het chateau. Al snel ontston den er plannen om van het voormali ge kloostergebouw een hotel te ma ken. Geen kunsthotel, maar wel een hotel met heel veel kunst. Tijdens de grote restauratie is op ie dere manier rekening gehouden met de geschiedenis van het ge bouw. Waar het kon, werden origine le elementen gerestaureerd en her gebruikt. Wat ontbrak, werd ergens anders gezocht en gevonden. Ver schillende bijgebouwen worden nu door een grote glazen wintertuin met elkaar verbonden. Maar daarmee was hotelier De Vries er nog niet. Want een authentiek ge bouw is prachtig, maar de hotelgas ten van deze tijd willen luxe en com fort. 'Wie goud en glitter wil, zal dat hier niet vinden', zegt De Vries. 'Maar wie van luxe slapen houdt, zit hier goed.' Veren kussens, donzen dekbedden, een inrichting die bij al le vijftig kamers weer totaal anders is en natuurlijk de kunst die boven de bedden tegen de muur hangt. Een aantal kamers is zelfs ontworpen en ingericht door befaamde kunste naars. Voor iedere kamer geldt: overal is over nagedacht, tot aan de gordijnen van Designers Guild toe. De doelgroep waar Chateau De Raay op mikt, is breed. Van kunstenaars die actief zijn in het Artcenter, tot za kenmensen die in de regio aan het werk zijn, bedrijven die met het per soneel 'de hei op gaan' of mensen die de omgeving van Noord-Limburg willen leren kennen. Groeiende regio Het hotel heeft momenteel een be zetting van meer dan zeventig pro cent. De locatie is volgens De Vries ideaal. 'Het Ruhrgebied is hier vlak bij, net als Eindhoven en Venlo, ste den die steeds meer internationaal gericht zijn. Bovendien is Noord-Lim burg de snelst groeiende regio op het gebied van toerisme. Veel van on ze gasten komen hier voor de omge ving. De Peel ligt hier vlak achter, een prachtig natuurgebied.' Dat Chateau De Raay nu open is voor publiek, voegt ook zeker iets toe aan het toerisme in de regio, zegt Marian ne Laarakkers, marketingmanager van de VW Noord- en Midden-Lim burg. 'Limburg staat bekend om zijn kastelen. Maar vele zijn nog in parti culier bezit en niet toegankelijk. Het is goed dat mensen nu Chateau De Raay kunnen bezoeken, er kunne: eten of slapen én van kunst kunnö genieten.' www.chateauderaay.nl, www.jek ker-qenieten.nl, www.limburqsgkjf telen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 44