Levenslang aan de sjoelbak Boven Ierland is meneer Eland uit de bocht gevlogen Bouw je eigen filmimperium met The Movies GEBOEKT Altijd al eigenaar van een filmstudio willen zijn? Al tijd al regisseur willen worden, maar niet voldoende creativi teit? Dan valt de aanschaf van The Movies serieus te overwe gen. Het is een nieuwe en tamelijk originele simulatiegame van de hand van Peter Molyneux, de man achter Fable en Black White. In The Movies ga je om te beginnen terug naar 1920 om een filmstudio op te zetten, com pleet met productiebureau en set. Je huurt mensen in, zet scriptschrijvers aan het werk, gaat acteurs casten en een film opnemen, die vervolgens volko men wordt afgebrand door de pers. Never mind, het is de periode van de tamelijk stomme film - er is nog hoop. En je kunt wer kelijk van alles aanpakken in The Movies om een poging te doen alle sterren van Hol lywood naar je toe te halen. Hu mor speelt daarbij een grote rol: acteurs met sterallures laat je dus lekker zakken en wie te dik wordt stuur je naar de dokter voor een liposuctie. Maar pas echt leuk wordt dit - overigens volledig Nederlands talige! - spel als je zelf je film pjes gaat maken. Er is een 'tooi', waarmee je uit duizenden scènes je eigen film kunt samen stellen. Je kunt kiezen uit hor ror, western, sciencefiction, ko medie en romantiek maar des noods gooi je alles op één hoop. Lang leve de lol. Je zet je film pjes online of haalt ze van ande- In het spel The Movies kun je zelf films maken. illustratie Kerstin Meyer uit Midden in de winternacht illustratie Alice Hoogstad uit Onder de kerstboom zaterdag 10 december 2005 V Wanneer dwars door het dak en door het plafond een groot bruin ding met een ge wei en vier lange poten naar bin nen komt vallen is 'Kunnen elan den vliegen?' zó'n domme vraag. In Midden in de winternacht van Andreas Steinhöfel geraakt Bertil Wagner kort voor Kerst mis al echt in kerststemming als hij met zijn moeder op blokfluit en zus Kiki aan de piano kerst liedjes zingt: 'Het rook naar de sinaasappelen die mama op de verwarming had gelegd. In de ruiten weerspiegelde zich warm kaarslicht en buiten zweefden stil en zacht sneeuwvlokken om laag. Dan landt met een oorver dovend gekraak in een regen van bakstenen en dakpannen een eland boven op de salonta fel. Als het stof is gaan liggen en Bertils moeder haar zinnen bij elkaar heeft voor enkele onge looflijk domme vragen, stelt het reusachtige beest zich voor als meneer Eland. Hij is op weg naar Scandinavië boven Ierland uit de bocht gevlogen en op Vin- kenbosweg 4 neergestort. Omdat hij zijn linkervoorpoot heeft verstuikt, mag hij tot hij weer beter is in de garage loge ren. De volgende dag vertelt me neer Eland het lange verhaal van het ongeluk, dat kort ge zegd hierop neerkomt: tijdens een proefvlucht met de slee van de kerstman is een van de glij-ij- zers losgeraakt, precies op het moment dat het gevaarte over een stapelwolk roetsjte.' Midden in de winternacht is de vertaling van Es ist ein Elch ent- sprungen dat in 2002 verscheen en door Ben Verbong (van o.a. Sproet en Het meisje met het ro de haar) verfilmd werd tot een kerstfilm voor het hele gezin. Het boek heeft de film overigens niet nodig om een populair (voorleesboek voor de laatste weken van het jaar te worden. Het heeft alles wat je in een lek ker kerstverhaal verwacht: kou en warmte, verdriet en verlan gen, sentimenteel gedoe en op rechte emoties, een engelachtige hoofdpersoon en een schurftige wallebak, en natuurlijk een hap py end dat in elk opzicht bevre- digt. Daarbij is het verhaal van Bertil Wagner over zijn beste en enige vriend in de woorden van Andreas Steinhöfel ook een gees tige geschiedenis waarin de vaak terloopse humor niet al leen jonge luisteraars pleziert, maar ook voor de volwassen voorlezer een genoegen is. Een mooie rol is erin weggelegd voor Bertils oma, die met de boze baas van meneer Eland, de kerst- ren binnen. Zoals - hoe actueel - de remake King Kong 1940, op dit moment nummer één op The Mo vies-top tien. Er is, kortom, geen enkele re den om je de komende vrije da gen te vervelen. Gert Meijer The Movies, ontwikkeld door Lionhead Studios en uitgegeven door Activision voor pc. Leef tijd: 12+. Prijs: 49,99 euro. Web: www.themoviesgame.com Datingsite brengt poddating De Nederlandse datingsite Haveadate.nl gaat medio januari 2006 beginnen met zoge heten poddating. Daters kunnen video's opnemen en uploaden die geïnteresseerden weer naar hun iPod Video kunnen down loaden. Haveadate.nl hoopt hier mee de eerste datingsite te zijn met iPodfuncties voor leden. Met deze nieuwe dienst lijkt iPod steeds meer een communi ty te worden van mensen die 'iPodiseren' met vaak grappige accessoires, maar nu ook een speciale dienst. Poddating wordt een extra service naast de huidige datingfuncties van de site. „Leden kunnen thuis of op het werk de video's downloaden en onderweg bekijken", aldus A. van Boven van Haveadate.nl. Poddating is een concept van Amerikaanse datingsites als Poddater.com en Podato.com. Of zij succes hebben is volgens van Boven nog niet meetbaar. „Deze sites zijn net een maand in de lucht, dus verkeren min of meer nog in een testfase waar door er nog geen reclame voor is gemaakt. Bovendien is de iPod Video net op de markt." Havea- date.nl heeft op dit moment on geveer 650.000 inschrijvingen, waarvan ruim 95.000 actieve le den. De datingsite gaat met het Amerikaanse Poddater.com sa menwerken. Hostingprovider Yellow Mind zorgt voor de im plementatie van het systeem in Nederland en draagt zorg voor de vormgeving. Naast de video boodschappen komen er ook re clamefilmpjes van sponsors in te staan. De iPodservice is gra tis voor leden. Het lidmaatschap van Haveadate.nl kost 15 euro per maand. ANP Wintertijd, spelletjes- tijd. Zet de televisie op zwart, maak de eettafel leeg, haal de sjoelbak uit zijn zomerslaap en laat de schijven maar suizen. O ja, hoe zat het ook alweer met de spelregels? Een korte op friscursus: je krijgt drie beurten, in totaal dertig ste nen en dan maar tellen. Juist ja. En mag een steen, die uit de bak vliegt nog een keer worden gegooid of..? Voor Dennis Eyke(18) is dit allang geen vraag meer „Lekker laten liggen, die telt die beurt niet meer mee", legt de Goesenaar uit. Sjoelen is voor Dennis het spelletjesni veau ontstegen. „Sjoelen is een sport. Wist je dat er zelfs een of ficiële bond bestaat? De Algeme ne Nederlandse Sjoelbond (ANS). Deze is - net als alle an dere sportbonden - aangesloten bij het NOC-NSF, de overkoepe lende sportorganisatie. Dus roep nou niet dat sjoelen een oude-wijvensport is, want dat imago klopt echt van geen me ter", aldus Dennis. Zo'n vier jaar geleden raakte de Goese naar in de ban van de schijf. „Ik werd toen lid van Schijf '83 uit Souburg en via de jeugd en de heren B klom ik op naar de he ren A klasse. In april 2003 werd ik nationaal kampioen bij de jeugd en ik heb zelfs een inter land gesjoeld in België." De student bedrijfseconomie aan de HZ te Vlissingen is inmid dels gepokt en gemazeld in de sjoelsport. „Sjoelen is vooral een concentratiesport. Elke bak is anders en geeft een ander ef fect. Dat moet je aanvoelen. Vooral het spelen via de kanten moet je heel secuur doen." man, op de dag voor kerst meer dan één kersenlikeurtje drinkt. Ook Ludo in Het pak van de kerstman van Pauline Michgel- sen is razend nieuwsgierig naar hoe de kerstman het voor elkaar krijgt dat rendieren van wel driehonderd kilo en daarbij ook nog de slee met de cadeaus door de lucht kunnen vliegen. Maar wat voor Bertil een weet is (melkwegstof van gedroogde gi- raffenmest uit de dierentuin), is voor Ludo nog een vraag. Hij heeft aan de waslijn van me vrouw Tomas het pak van de kerstman zien wapperen en is vastbesloten na school te doen wat hij al zolang wilde doen. Dan zal hij de kerstman de vra gen stellen waar hij al een tijd mee zit: „Over de noordpool. Over hoe je een slee laat vliegen. Of de kerstman zijn tekening mooi had gevonden. Waarom de kerstman hem geen tamme dino had gegeven. En vorig jaar ook al niet." Het verhaal van Ludo is een van de zestien verhalen in de bundel Onder de kerstboom. Vijf verha len waaronder Het hemelse trompetje van Annie M.G. Schmidt en Het dennenboompje van Hans Christian Andersen werden eerder elders gepubli ceerd. De overige zijn op twee bewerkingen na speciaal voor deze uitgave geschreven. Geestig, aangenaam venijnig verteld en met een onverwacht slot is Kindje van Edward van de Vendel. Een klein wonder overkomt het jongetje dat in De pijn van Toon Teilegen op Kerst avond precies om middernacht bezoek van zijn grootmoeder krijgt. Zonder Imme Dros, Rin- dert Kromhout, Sieb Posthuma en nog anderen tekort te doen: een topverhaal is het sprookje van Gerda Dendooven over een zielig, mager, heel erg arm meis je en een blote kalkoen met won- derbillen. Van de illustraties door vijftien illustratoren mogen die van Ma- renne Weiten uit Middelburg bij een winterverhaal van Astrid Lindgren in deze krant niet on vermeld blijven. Jan Smeckens Andreas Steinhöfel: Midden in de winternacht. Lemniscaat; 80 pag.; €12,50. Onder de kerstboom. Met illus traties van o.a. Harrie Geelen, Jan Jutte, Fiep Westendorp.Que- rido; 128 pag.; €13,95. illustratie Marenne Weiten uit Onder de kerstboom Dennis Eyke is inmiddels gepokt en gemazeld in de sjoelsport. „Sjoelen is voor mij geen tussendoortje. Het zit heel diep en wat mij betreft blijf ik levenslang aan de bak.foto Willem Mieras Voor topspelers als Dennis is het gooien van een 'volle' bak geen probleem. „In principe kun je 152 punten scoren", legt hij uit. „Als je alle stenen in één beurt in de vakken hebt, krijg je nog een extra steen. Dat kan dus een maximale score van 152 opleveren." De afgelopen maanden heeft Dennis deelgenomen aan selec tiewedstrijden in Oosterhout. „Tijdens de wedstrijd speel je op totaal twintig bakken. Het gemiddelde van twintig partijen bepaalt tenslotte de einduitslag. Mijn eindgemiddelde lag op 139,03 en dat betekent dat ik volgende week met het eerste team van Schijf '83 mee mag doen aan het Nederlands kam pioenschap voor teams in Arn hem. Ik heb geen idee hoe ik daar ga presteren. Het gaat om de vorm van de dag en de kwali teit van de bakken. Een slechte bak kan heel frustrerend zijn en je puntentotaal aardig in de war schoppen." Aardappelzetmeel Op een goede bak moet je zuinig zijn. Tip van Dennis: „Als je je sjoelbak eens echt wil verwen nen moet je hem eens insmeren met aardappelmeel. Een oud re cept, maar het maakt de bak spiegelglad, zodat de schijven als het ware over het hout gaan zweven." De vele honderduizenden recrea- tiesjoelers zullen zich er niet druk om maken, maar de deelne mers aan het NK in Arnhem lo pen de kans op een heuse do pingcontrole. „Het zal niet zo gauw gebeuren", lacht Dennis, „maar de sjoelbond kent wel een dopingbesluit. Plasje inleve ren en dan maar hopen dat je niet gepakt wordt. Haha, het is volgens mij echt een formaliteit, want je zou door het drinken van bijvoorbeeld drie bakken koffie al teveel cafeïne in je lijf kunnen hebben." De straf? „Twee jaar schorsing en bij herhaling levenslange uit sluiting. Nou, ik heb er nog nooit van gehoord, dus zo'n vaart zal het niet lopen." Behalve het eerste team, komt ook het tweede en derde team van Schijf '83 in actie tijdens het NK in Arnhem. Ook de sjoe- lers van EMSV-2 uit Middel burg hopen op een hoge eind klassering in de derde klasse. Ongeacht de uitslag blijft Den nis fanatiek zijn sport beoefe nen. „Sjoelen is voor mij geen tussendoortje. Het zit heel diep en wat mij betreft blijf ik levens lang aan de bak...." Hans Segboer ESMjl View Set Information

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 40