Stilstaan in Bastogne PZC W22 Reis in 5 clicks Kaasconfrontatie Zestig jaar vrijheid vieren en herdenken zaterdag 30 april 2005 Kippenvel in een museum. Dat overkomt je niet elke dag. Wel in Bastogne, waar in het kader van een nieuwe oorlogsexpositie een donkere schuilkelder is nagebouwd. Met gedempte stemmen van mensen die samen in die benauwde ruimte proberen te overleven. Om even stil van te worden. Door NICOLE OLDE KALTER Wandelen of genieten op een van de vele terras sen. Veel mensen ko men naar de Belgische Ardennen voor de rust, natuur en de gezellige stadjes. Maar de Ardennen kenden ook minder vredige tijden. De Slag om de Ardennen, het aller laatste gevecht van de Tweede We reldoorlog op Belgisch grondgebied, had plaats van 16 december 1944 tot 8 januari 1945. Nu nog herinneren de vele oorlogsrelikwieën en monu menten in het gebied aan de bloedi ge veldslagen. Alleen al in Bastogne is er op dit gebied genoeg te doen en te zien. In Bastogne kun je niet om de ge schiedenis heen. Midden in de stad loopje gelijk tegen een Amerikaanse tank aan, die hier in het strijdgewoel bleef steken. Ook de wit-rood-blauwe paaltjes (de kleuren van de Ameri kaanse vlag) die langs de 1145 kilo meter staan die door de troepen van generaal Patton werden afgelegd van af Normandië tot aan de Mardasson- heuvel in Bastogne, herinneren aan de Tweede Wereldoorlog. De Mijlpa- lenweg van de Vrijheid worden ze ge noemd. Ze lijken wel wat op onze Amsterdammertjes, maar dan klei ner en met een rode fakkel erop. De gebeeldhouwde fakkels zijn replica's van de fakkel die het vrijheidsbeeld in New York vasthoudt. Nieuwe expositie brengt oorlog dichter bij kinderen Omdat het dit jaar precies zestig jaar geleden is dat de Slag om de Arden nen plaats had, is in het Oud Semina rie, in het centrum van de ,stad, de nieuwe tentoonstelling 'Ik was 20 in '45 in Bastogne' ingericht. Deze expo sitie is zeer toegankelijk voor jong en oud. Hij toont de Slag om de Arden nen door de ogen van degenen die hem hebben meegemaakt: 'Ik was niet bang. Ik was zes, als kind denk je veilig te zijn zolang je bij een van je ouders bent.' Voor een houten sil houet van een soldaat met een televi siescherm in zijn hoofd staan de meeste bezoekers een tijdje stil. Op het beeldscherm is een oudere vrouw te zien die wordt geïnter viewd door een kind. De vragen gaan over de Tweede Wereldoorlog, die de Belgische vrouw als kind heeft mee gemaakt. Gedurende de hele tentoon stelling komt de bezoeker soortgelij ke houten soldaten tegen. De kinder lijke verwondering en de spontane manier waarop de vragen worden ge steld, maken het bij elke 'getuigen- zuil' de moeite waard te kijken. 'Wat aten jullie dan?' en 'Konden jullie wel buiten spelen?' zijn vragen die de kinderen zonder aarzeling stellen. Deze expositie laat vooral de mense lijke kant zien van de oorlog. Zo is er een schuilkelder nagebouwd. Als je deze binnenloopt krijg je letterlijk kippenvel. Het is er donker en kil en De begraafplaats in het museum ziet er behoorlijk echt uit. Foto MUSEUM OUD SEMINARIE 0De komende maanden rijden veel Nederlanders weer via Bastogne (Bastenaken) naar het zonnige zuiden. Probeer dit jaar, nu zestig jaar bevrijding wordt herdacht, eens stil te staan bij wat er zich in de Ardennen afspeelde Op 10 mei 1940 werd Bastog ne bezet door de Duitsers, op 10 september 1944 zorgde de aanvankelijke bevrijding door de Amerikanen voor grote vreugde Niemand wist toen dat de bloedigste veldslag nog gestreden moest worden. Op 16 december 1944 begonnen de Duitsers met een tegenaanval in de Belgische Ardennen en pas op 18 januari 1945 werd de Slag om de Ardennen beslecht in het voordeel van de Amerikanen. Bastogne ligt op zo'n 250 kilometer afstand van Utrecht Voor routes en accommodaties: www.bastoqne-tourisme.be Meer informatie. VW Bastogne, Place McAuliffe, 6600 Bastogne, tel. 0032-61 21 27 11 De expositie 'Ik was 20 in '45 in Bastogne' is nog tot en met 30 november dit jaar te zien in het Oud Seminarie aan de Place Saint Pierre, dagelijks behalve maandag van 10.00-18.00 uur, entree €7,50. Meer informatie: tel. 0032-61 50 20 02, www.20ansen45.org Het Historical Center op de Colline du Mardasson is dagelijks open van 9.30-17.00 uur, entree €7,50. Meer informatie: tel.0032-61 21 14 13. Belgisch Verkeersbureau Wallonië en Brussel, Postbus 2324, 2002 CH Haar lem, tel. 0900-202 01 07, www.belqie-toerisme.net. op de achtergrond klinken geluiden van vele mensen die samen in de be nauwde ruimte opgesloten zaten. Doordat het er zo donker is, duurt het even voordat je door hebt waar je je bevindt. Als je ogen aan het don ker gewend zijn, zie je gelijk dat het geen pretje was om hier uren te moe ten doorbrengen. Rijen grafstenen Plots beland je op een begraafplaats. Dertig grafstenen, omringd door spie gels, wekken de illusie van een oor logsbegraafplaats. Op zich een aan grijpend gezicht, omdat dankzij de spiegels de stenen tot in de oneindig heid lijken door te lopen. Maar nog indrukwekkender zijn de foto's die op de beeldschermen verschijnen, die voor iedere steen in de vloer be vestigd zijn. Beelden van een overle den soldaat samen met moeder, va der, broers, zussen, vrienden of vrien din. Ook al weet je dat diegene niet echt onder je voeten ligt, het brengt de oorlog wel een stuk dichterbij. Het persoonlijke leed wordt zicht baar. Dit zijn geen paspoppen met uniformen, maar zonen, broers, vrienden en echtgenoten. Ook voor iets oudere kinderen is de tentoonstelling erg leuk en interes sant. Ze zien leeftijdgenootjes vragen stellen die ze zelf misschien ook had den gesteld, en lopen rond in een ka mer zoals die er zestig jaar geleden uitzag. Compleet met glasscherven die na het meest recente bombardement nog niet zijn opgeveegd, en nu onder de schoenen knisperen. Bovendien is deze expositie is veel minder pro-Amerikaans dan de vaste ten toonstelling in het bekende, buiten de stad gelegen Historical Center. Het Historical Center, het belangrijk ste museum als het gaat om de Slag om de Ardennen, kent een altijd toe gankelijke expositie. Het gebouw, dat met zijn stervorm refereert aan de Amerikaans vlag, staat vol oorlogs herinneringen zoals wapens en tanks. Je passeert vitrines met 'pas poppen' met Amerikaanse unifor men, en de (ook Nederlandstalige) au- diogids vertelt je precies wat je ziet. Naast de vitrines zijn opstellingen met tanks en soldaten en je kunt er een dertig minuten durende video film bekijken die precies laat zien hoe de Britse, Amerikaanse en Duit se troepen zich zestig jaar geleden be wogen in de Ardennen. Een aardige geschiedenisles. Tegenover het museum staat het Me morial de Mardasson. Een monu ment gebouwd ter nagedachtenis aan de 76.890 Amerikaanse soldaten die sneuvelden tijdens de Slag om de Ardennen. Op de binnenmuren van het immense bouwwerk staat het ver haal van de strijd graveerd. Op een steen in het midden van het monu ment staat in het Latijn de tekst 'Het Belgische volk herdenkt zijn Ameri kaanse bevrijders'. Vanaf de Mardassonheuvel heb je' een prachtig uitzicht over het glooiende Ardense landschap. Maar het monument is ook te beklimmen, en twaalf meter hoger blijkt het uit zicht nog beter. Na al dit 'oorlogsgeweld' is het wel prettig om het hoofd weer even leeg te maken. Een wandeling door de om geving kan dan heerlijk zijn, maar ook een middagje slenteren door het knusse Bastogne biedt uitkomst. Zeker als het zonnetje schijnt is het heerlijk pauzeren op een terras. Oostenrijk verplicht veiligheidshesje In navolging van Spanje, Italië en Portugal stelt nu ook Oostenrijk het veiligheidshesje verplicht voor automobilisten. Per 1 mei van dit jaar gaat de nieuwe maatregel in en dus vanaf morgen moeten alle autorijders een vest in de auto hebben liggen. Ze moeten het hesje dragen als ze bij autopech de wagen verlaten. Het hesje dient te voldoen aan de norm van de Europese Unie EN 471, en fluoriscerend geel of oranje zijn. Dit soort hesjes is onder meer ver krijgbaar bij de ANWB. Finnair vliegt halve eeuw op Schiphol Finnair, de nationale luchtvaartmaatschappij van Finland, vliegt deze maand vijftig jaar onaf gebroken van en naar Schiphol. Óp 17 april 1955 werd begonnen met vier keer per week de route Helsinki-Hamburg-Amsterdam-Parijs, al snel volgden Londen en in 1969 het traject Helsinki-New York met een tussenstop in Am sterdam. In die jaren is veel veranderd, vooral de prijs. Betaalde men vroeger voor een retour vlucht Helsinki-Amsterdam 587 gulden (266 eu ro), nu wordt al vanaf 168 euro gevlogen. Brochure met korte vakanties Lorraine De Noord-Franse regio Lorraine heeft een nieu we brochure met tips voor korte vakanties uit gebracht. Het aanbod in de Nederlandstalige brochure bestaat uit 36 arrangementen, voor namelijk in de Vogezen, de Franse Maasstreek en de directe omgeving van Nancy. De reizen zijn samengesteld rondom thema's als Art Nou- veau (Nancy), wandelen en fietsen (de Maasval- lei), shoppen (Metz), ontspanning (Vittel) en sport en natuur (de Vogezen). De brochure 'Even weg naar Lorraine' is ver krijgbaar bij het Comité Régional du Tourisme de Lorraine, Abbaye des Prémontrés, BP 97-54704 Pont a Mousson Cédex, Frankrijk, tel. 0033-383 80 01 80 of via crt@crt-lorraine.fr. Tips en toeristisch nieuws staan voorts op www.crt-lorraine.fr. Ryanair vliegt ook op Dublin De Ierse hoofdstad Dublin is de vijfde bestem ming die Ryanair aanvliegt vanaf de luchtha ven Eindhoven. Er zijn dagelijkse avondvluch ten, op zaterdag wordt vroeg in de middag ge vlogen. Ryanair vliegt al vanuit Nederland naar Londen, Barcelona/Gerona, Rome en Milaan. Royal Hansa Tours in andere handen Kuoni Travel Nederland neemt Royal Hansa Tours Holland over. Onder de vlag van Kuoni vallen reeds reisorganisaties als Special Traffic, African Holidays en NetVacations. Royal Hansa Tours Holland is opgericht in 1986 én is in Ne derland een van de toonaangevende aanbie ders van expeditie cruises. Online hotels Het aantal hotelboekingen via internet blijft toenemen. Dat is niet zo gek, want het web kan goedkoper zijn en biedt ruime keuze en vaak kun je goed prijzen vergelijken. Op de meeste websites is het mogelijk te zien welke kamers beschikbaar zijn, maar online boeken kan niet altijd. In Nederland is zoeken in de restantcapaciteit van hotels inmiddels ook mogelijk. Dat bete kent een beperkt aanbod, maar lagere prijzen. U betaalt wel reserveringskosten. Op andere sites geven vakantiegangers hun oordeel over hotels wereldwijd, van vriende lijk personeel in Oostenrijk tot kakkerlakken in Turkije. Verschillende aanbieders: www.zoekhotels.nl Internationaal: www.expedia.nl Kamers en arrangementen: www.ehotel.nl Aanbiedingen: www.nachtieweq.nl Beoordelingen: www.vakantiereiswiizer.nl Het interieur van de auto vulde zich met een lucht die in mijn neusgaten nog het meest rook als 'moet de vijfling niet nodig verschoond worden?' Alleen, we hadden geen achterbank vol baby's bij ons. Wel lag er een plastic tas met daarin een fles perencider en een rond, spanen doosje dat als verpakking diende voor een rijpe camembert. De kaas walmde dwars door alle bescher mende maatregelen heen. Zelfs opslui ting in een betonnen bunker met drie meter dikke wanden kon de ontsnap ping van die scherpe luierlucht niet voor komen. Ik geef toe, ik hou niet van kaas. Zo lang als ik me kan herinneren is dit zuivelpro duct me een gruwel. Ik haat de reuk, de aanblik en die smeltende zweterigheid. En iedere keer als ik daar in gezelschap voor uitkom valt er een dodelijke stilte. Je kunt op meer begrip rekenen als je zegt datje hobby het wurgen van kleine konijntjes is. 'Wat? Lust jij geen kaas?' is de geschokte reactie. 'Je weet niet watje mist!' Waarna men zich als één man op mij stort om me alsnog te bekeren. Zonder kaas heeft het leven geen zin, is Door DIRK MULDER de algemene opinie, dan kun je je net zo goed verhangen. Dat brengt me soms aan het twijfelen. Zouden de mensen toch gelijk hebben? Loop ik voorbij aan de poort tot het para dijs? Misschien was het dan ook niet toevallig dat ik, toerend door de milde heuvels van Normandië, op een wegwijzer zag dat het dorpje Camembert slechts vier ki lometer verderop lag. Normaal gespro ken zou ik met gierende banden stop pen, onmiddellijk keren en zo hard mo gelijk de andere kant op rijden. Maar vandaag dacht ik: nee, ik ga de confron tatie aan. Camembert bleek een allerschattigst ge hucht met een kerk, een gemeentehuis en een wel zeer in het oog springend ge bouw, la maison du camembert. De ar chitect heeft de vorm van de karakteris tieke, ronde spanen verpakking speels in de toegang verwerkt. Het lijkt alsof er een gigantische camembertdoos voor het gebouw ligt, met de deksel half eraf geschoven. Via deze doos kom je binnen in een winkelachtige ruimte, die over eind gehouden wordt door een muur van geur. Camembert en andere streek- kazen als Livarot, Neufchatel en Pont-l'Evêque zijn hier in allerlei varian ten verkrijgbaar. Ik probeerde niet in te ademen. 'Zoek maar iets lekkers uit,' zei ik gul maar met samengeklemde lippen tegen mijn reisgenoot, die wel van het kaasgeloof is. Verlekkerd keek hij om zich heen. Ik bracht het niet verder dan een fles perencider, hij koos het product waar dit dorp beroemd om was gewor den. Vanavond zou ik mijn tegenzin overwinnen en er een stukje van proe ven, nam ik mij voor. We stapten in en reden verder. Naarma te de kaasdamp in de auto dichter werd, voelde ik mijn goede voornemen weg smelten. Ook deze keer zou het niet luk ken, besefte ik. Op 5 mei 1945 capituleerde het Duitse leger in Nederland. Op 4 en 5 mei hebben in ons land tal van herdenkingsbijeenkomsten, jubi leumactiviteiten en bevrijdingsfestivals plaats. In Groesbeek is op 3 mei een herdenkingsfeest en stiltewandeling op de Canadese oor logsbegraafplaats. Op 4 mei is de nationale herdenking in de Am sterdamse Nieuwe Kerk, gevolgd door een kranslegging om 20.00 uur. In Holten is op datzelfde tijdstip een herdenkingsbijeenkomst op de Canadese begraafplaats. Op 5 mei zijn er, verspreid door het land, dertien gratis toegankelij ke bevrijdingsfestivals, en Brabant is dit jaar de provincie waar het startschot wordt gegeven, om precies te zijn in Den Bosch. Aanslui tend zijn Amsterdam, Almere, Assen, Groningen, Haarlem, Leeuwarden, Roermond, Rotterdam, Utrecht, Vlissingen, Wagenin- Diverse steden onthalen weer veteranen. Foto's ARCHIE gen en Zwolle aan beurt. In de meeste steden staan muziek, thea ter, dans en optochten op het programma, met extra aandacht voor de mensenrechten omdat dit jaar het thema 'Vrijheid delen is de kunst' is. Wageningen heeft nog iets extra's in petto: daar nemen prins Willem-Alexander en mr. Pieter van Vollenhoven vanaf 16.00 uur het défilé af. Ook in veel andere steden en dorpen zijn veelal gratis activiteiten die in het kader staan van zestig jaar bevrijding. Zo trekken in Bodegraven, Bussum, Enschede, Vorden en IJssel- stein oude legervoertuigen, deels bemand door veteranen, door de straten. Op Texel wordt met klassieke parachutes uit het vliegtuig gesprongen, en aan de oorlog gerelateerde musea hebben bijzonde re exposities en activiteiten. Meer info: Comité 4 en 5 mei, tel. 020-620 96 88, www.4en5mei.nl Zie ook www.bevriidinqsfestivals.nl en www.60iaarbevriidinq.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 52